Korková podlaha – 99% ideální podlahová krytina pro kuchyň – banking-on-green.com

Korková podlaha – 99% ideální podlahová krytina pro kuchyň

korkové podlahy v kuchyni

Korková podlaha v kuchyni je jedním z nejvýnosnějších řešení v poměru cena / kvalita, ale zřejmě kvůli nedostatečnému povědomí spotřebitelů nemá oblíbenou popularitu. V tomto článku budeme hovořit o výhodách a nevýhodách materiálu, stejně jako o tom, jak si v interiéru zvolit podlahovou krytinu s 11 špičkami a 20 fotografiemi korkových podlah.

Výhody a nevýhody

Korkové podlahy mají následující výhody:

  • Jsou velmi příjemní chodit naboso. Kromě toho, díky své struktuře, která se skládá z mnoha vzduchových komor, korokové podlahy umírají každý krok, který budete mít. Takže pro ty, kteří mají problémy s klouby, páteřní a muskuloskeletální aparatury – je lepší nehledat nátěry;
  • Nedovolte, aby se vaše pokrmy v případě pádu rozpadly – opět kvůli jejich měkkosti a pružnosti;
  • Cork pomáhá udržet teplo a sám zůstává teplý, i když je místnost v pohodě;
  • Neklouzněte (v mnoha ohledech to však závisí na ochranném povlaku);
  • Zástrčka je snadno čistitelná, neabsorbuje tuky a také kapalné produkty, jako je řepná šťáva nebo červené víno. Kromě toho nevzniká prach, protože nehromadí statickou elektřinu;
  • Vodotěsný a nepodléhá hnilobě, protože korok obsahuje lignin, zemerin a ceroidy. To znamená, že v případě, například, zlomu trubky, podlaha nebude zkazit a nebude pokryta plísní. Ale přísně řečeno, vážné “záplavy” vydrží pouze lesklé korkové podlahy;
  • Nepodléhá spalování. Kork může být spálený pouze;
  • Mají dlouhou životnost. Dobrá korková podlaha bude trvat nejméně 20 let v dokonalém stavu.
  • Díky vzdušným článkům, které tvoří korku, je kryt opatřen pamětí objemu. To znamená, že ani kuchyňský nábytek, ani padlé těžké věci na něm nezanechávají žádné duny. Budou přesněji odjíždět, ale ve vhodném čase bude formulář obnoven;
  • Mufl vzduchové i šokové zvuky, a to jak uvnitř místnosti, tak zvenčí;
  • Cena za korkové podlahy je od 1500 rublů na metr čtvereční. m – je levnější než parket nebo masivní deska, téměř 2krát, a to i přes to, že z hlediska výkonnosti korok v mnoha ohledech přesahuje strom.

Korková podlaha ve vnitřku kuchyně

Bohužel tento jedinečný materiál má své nevýhody:

  • Přestože korok je vodotěsný, může stále bobtnat při dlouhodobém vystavení vlhkosti. Zvláště se na místech spojek matrice podepisují zámkové korkové podlahy. Vlnitá podlahová voda není strašná, ale díky ochranným 3 vrstvám laku může být podlaha jako kluzká jako laminát nebo leštěný masiv.
  • Kork se bojí ostrých předmětů. Avšak na lakované podlaze ze hry dítěte, kočka nebo kapka nožů může zůstat jen jemné škrábance, které mohou být restaurovány;
  • Cena korku je vyšší než laminát, dlaždice nebo linoleum;
  • Přilepená podlaha, která je nejvhodnější pro kuchyň, vyžaduje dokonale plochou základnu a profesionální, nikoliv samoinstalační, což ovlivňuje celkovou cenu.

11 tipů pro výběr

Poradenství 1. Lepivá podlaha je vhodnější pro kuchyni, jejíž majitelé jsou často vařeni a tráví tam čas

Jemná podlaha je dobrá v tom, že může být položena co nejtěsněji – mezi deskami nebo v blízkosti stěn nejsou žádné spoje. Díky tomu nebude poškozen ani kvůli velkému objemu vody a nedovolí, aby “snášela” sousedy zespodu.

Charakteristika materiálu – dvouvrstvé lepidlo: spodní vrstva se skládá z lisovaného korku a dekorativní vrstva je vyrobena z korkové dýhy. Po nanesení je povlak ošetřen voskem, olejem nebo lakem. Dlaždice jsou k dispozici v různých formátech, ale protože jejich rozměry jsou násobky navzájem, pak si můžete pohrát s návrhem zdiva – položit podlahu „rybí kost“, na rozšíření, zavrávoral a dokonce kličkovat jako na níže uvedeném snímku.

Korková podlaha ve vnitřku kuchyně

Nevýhody: na rozdíl od uzávěru lepidla vyžaduje ideální základ a vysoce kvalitní profesionální pokládku. Kromě toho ji nelze po demontáži znovu použít.

Tip: Cork lepící podlaha v kuchyni by měla být pokryta 3-4 vrstvy laku.

Tip 2. Pokud žijete v pronajatém bytě, nevarujte tak často a nechcete pečlivě vyrovnat základnu, pak je výhodnější koupit zámkovou dlažbu

Zamykání podlahy

Podlahy (“plovoucí”) jsou vhodnější pro dokončení trochu využívaných kuchyní a jídelních prostorů, protože mohou odolat rozlitým tekutinám, ale pouze do 24 hodin. Ale poškozené dlaždice jsou předmětem výměny, a co je nejdůležitější – povlak je velmi rychle a snadno namontován samostatně. Dokonce ani lak na něm není nutné aplikovat, častěji se již prodává se zpracováním v továrně. Kromě toho, „plovoucí“ podlahy přes použití substrátu (při instalaci) a základě MDF může být umístěn na základně s kapkou až 23 mm na 2 m, což Vám také ušetří čas, úsilí a peníze. Dalším plusem – zámek může spolehlivě simulovat podlahu nebo parketovou desku.

Vlastnosti materiálu: “Plovoucí” podlahové desky se skládají z MDF základny, středu lisovaného korku a dekorativní vrstvy z korkové dýhy (2-3 mm). Podle formátu, velikosti, způsobu montáže (na principu “spike-groove”) a někdy ve vzhledu jsou korkové proužky podobné laminátu.

Nevýhody: jak již bylo uvedeno, kryt zámku má slabé místo – švy. Pokud voda vstoupí do kloubů, konce pásů se zvětšují a korok může lehce odtrhnout MDF desku. Další nevýhoda – cena zámkových podlah je o něco vyšší než lepidlo a vyžadují také nákup speciálního substrátu.

Tip: aby se podlaha v kuchyni udržovala co nejdéle, zvolte materiál s konce odolným proti vlhkosti a ujistěte se, že všechny spoje utěsníte pomocí nepromokavého těsnění.

Tip 3. Čím silnější je materiál, tím lépe

  • Korkové lepidlo pro kuchyň by mělo mít tloušťku 6 mm a ne 4 mm.
  • Podlaha hradu je tloušťka 10-12 mm. Stejně jako ostatní věci bude tlustší materiál spolehlivější.

Tip 4. Pokud chcete koupit lehkou podlahu, upřednostněte odrůdy se zkosením

Bílé, béžové, světle šedé povlaky vytvářejí švy a jakékoli chyby při položení jsou výraznější. To lze vyhnout, pokud vyberete podlahu se zkoseními (úkosy na okrajích).

Tip 5. Chcete, aby podlaha byla vždy čistá? Vyberte materiál s charakteristickým vzorem a strukturou korkové dýhy

Ne příliš lehké (béžové, šedé, hnědé, tmavě hnědé) tónované povlaky s charakteristickou “korkovou” strukturou se vždy zdají čisté. Malé drobky, kapky z vody, skvrny a jiné znečištění domácností lze zaznamenat pouze pokud se podíváte pozorně.

Korková podlaha ve vnitřku kuchyně

Rada 6. Zbarvený korok si zachovává původní barvu déle než nenatřený

Pokud se kuchyně dostane na slunečnou stranu, měli byste preferovat tónovaný materiál, protože korok přírodní barvy, prostě pokrytý lakem, nakonec “vyhoří” z ultrafialového záření.

Tip 7. Koupit kork z jedné dávky

Kvůli specifikům výroby se korkové podlahy z různých šarží liší mírně v tónu a velikosti, což se stává patrné pouze během procesu pokládky. Ze stejného důvodu vám doporučujeme, abyste byli v bezpečí a kupte si dlaždice s marží, zvláště pokud zakoupíte zámek.

Tip 8. Vyvarujte se lepidel na bázi rozpouštědel

Pokud se rozhodnete položit lesklou podlahu, věnujte zvláštní pozornost výběru lepidla. Nejlepším řešením bude lepidlo na bázi vody a zde kompozice na bázi rozpouštědel mohou trvale impregnovat vaše podlahy nepříjemným chemickým zápachem. Nebojte se vysoké ceny lepidla na bázi vody, protože mají dvakrát větší ekonomickou spotřebu.

Tip 9. Zvláštní pozornost věnujte nákupu laku

  • Elastický lak, stejně jako lepidlo, je lepší zvolit na vodní bázi;
  • Mějte na paměti, že krycí lak smísí s keramickou drť a když zvýšit trvanlivost pohlaví, ale chodit na ně není tak pěkné, i děti a všechny z nich může zničit kůže. A oni … mohou rychleji nosit ponožky členů domácnosti;
  • Po lakování konektoru počkejte alespoň jeden týden před zahájením jeho provozu – nepokoušejte se ho chodit do obuvi nebo naložit nábytek.

Tip 10. Chcete-li koupit korkové lišty, upřednostněte sokly s továrním lakem

Co se týče času, peněz a práce, je výhodnější koupit lakovanou lištovou lištu, protože lakované jsou levnější, ale je třeba je ještě dvakrát ošetřit lakem.

Tip 11. Chcete-li prodloužit životnost povlaku, používejte speciální přípravky pro péči

  • Komplexní nečistoty, které jsou v kuchyni nevyhnutelné, by měly být odstraněny speciálními měkkými čisticími prostředky na korkové podlahy, například Euku-clean.
  • Jednou za rok nebo dva aplikujte na podlahu speciální vosk a parafinový vosk. Obnoví krásu korku a zvýší jeho antistatické vlastnosti.
  • Jednou za 5-10 let aktualizujte vrstvu laku.

Fotografie z korkových podlah ve vnitřku kuchyně

A nakonec vám představíme výběr fotografií z korkových podlah v interiérech kuchyní v klasických a moderních stylech. Začněme možná s klasikou.

Korkové podlahy v interiéru kuchyně v klasickém stylu

Korkové podlahy ve vnitřku kuchyně ve stylu země

Korkové podlahy ve vnitřku kuchyně ve stylu země

Korkové podlahy ve vnitřku kuchyně ve stylu země

Korkové podlahy ve vnitřku kuchyně ve stylu země

Korkové podlahy ve vnitřku kuchyně ve stylu země

Ale fotografické příklady použití korku v interiéru moderní kuchyně.

Korková podlaha v interiéru moderní kuchyně

Korková podlaha v interiéru moderní kuchyně

Korková podlaha v interiéru moderní kuchyně

Korková podlaha v interiéru moderní kuchyně

Korková podlaha v interiéru moderní kuchyně

decor

Leave a comment