Čišćenje tepiha i tepiha kod kuće: narodni lijekovi ili nestati
Moderni podni oblogi zadivljuju raznolikosti, ali unatoč tome, tepisi ne gube popularnost. Ako odlučite odabrati ili već odabrati ovaj pokrivač u vašem domu, nećete biti spriječeni da znate kako očistiti tepih kod kuće i kako ukloniti razne mrlje od njega. Spremni smo podijeliti tajne skrbi o tepihu.
Kada je potrebno čišćenje tepiha
Ponekad je tepih izvana čist, ali miriše loše. To se događa, ako leži u kuhinji, gdje apsorbira mirise hrane. Također upija mirise kućnih ljubimaca. Čišćenje je neophodno ako se sag teče s prašinom tijekom vremena. I konačno, ako ste na poklopcu postavili neugodno mjesto. Vi samo trebate primijeniti otopinu pjene “Vanish za tepiha” na površini tepiha, i nakon nekog vremena vakuum. U međuvremenu, čišćenje nije ograničeno na korištenje ovog, bez sumnje, dobar alat.
Izbor kako očistiti tepih ovisi o vrsti proizvoda i načinu na koji je prljava. Ako se duljina hrpe i debljine razlikuju, morate ga očistiti na različite načine. Sve bez iznimke, premazi u vremenu sakupljaju čestice prljavštine i prašine. Kemijski čistači djeluju na ovaj princip: sakupljaju ove čestice prljavštine i, otapaju ih, podižu i tamo se lako čisti pomoću usisavača. Upute za uporabu ovog ili onog proizvoda mogu se naći na ambalaži, ali zapamtite mjesta. Ako su na tepihu, trebaju biti uklonjeni i zatim očišćeni.
Kako očistiti tepih kod kuće: folk metode
Čišćenje snijega
Zimi mnoge domaćice čiste tepih u snijegu. Ako imate takvu priliku, možete pokušati to učiniti. Najprije treba postaviti na površinu čistog snijega, staviti snijeg na vrh s metlom, pričekati malo dok se topi, a zatim izbaciti snijeg. Postupak se može ponoviti nekoliko puta.
Na kraju čišćenja vidjet ćete koliko nečistoća ostaje s tepiha u snijegu. Kućice su ponekad zapanjile, i sigurni su da su temeljito očišćivali tepih. Zapravo, kemijsko čišćenje je mnogo učinkovitije. Ako formiraju debelu pjenu koja gura prljavštinu na površinu, snijeg stvara vodu, koja se, naprotiv, spušta niz gomilu, još više dublje olabavlja prljavštinu. Dio prašine, naravno, ide na snijeg, ali neki ostaju u tepihu.
Čišćenje snijega je dobro za one koji ne dobivaju kemijsko čišćenje kuće (na primjer, ako netko ima alergiju).
Čišćenje tepiha solom i pivom
Trebat će vam velika sol stolica, koja bi trebala biti gusto nabubljena s tepisima. Sol bi neko vrijeme ležala na njemu, a potom nježna metla natopljena vrućom sapunicom, prosijati sol. Isprati metlu u vrućoj vodi jer postaje prljava.
Ako imate tamnu palaču, možete ga očistiti čajem. Nakon toga, boja će biti puno svježa. Dobro iscijediti izlivene listove čaja, raspršite je na tepihu, a nakon nekog vremena, pomaknite ga s metlom.
Sjeckanje, benzin i deterdžent
Ne vjerujte, ali s ovom smjesom možete očistiti tepih. Prvo, pripremite mješavinu benzina i deterdženta, uzimajući komponente u jednakim iznosima, potopiti ga piljevinu, a zatim ih distribuirati ravnomjerno po površini i pomesti metlom nakon nekog vremena.
Otopina octa
Ocat, poput čajnog čaja, savršeno osvježava boju. Prvi vakuum tepih, a zatim pripremite otopinu octa (žlica octa po litri vode). Zagrijte četkicu pripremljenom otopinom i očistite tepih u smjeru hrpe.
Kako ukloniti mrlje s tepiha
Sve gore navedene metode mogu očistiti tepih kuće samo ako nema mrlja na njemu. Ako su dostupni, folk lijekovi su izmišljeno za njih. Izbor ove ili onaj način čišćenja ovisi o prirodi, “dobi” i veličini točke. Ako uklonite svježe mrlje, uvijek ih treba ukloniti s rubova prema sredini (bez obzira na vrstu onečišćenja). Ako utrljate suprotno (od središta do ruba), točka će postati veća.
Ako se tepih nalazi u kuhinji, vjerojatno je da se na njemu pojavljuju mrlje od masnoća, alkoholnih pića, čaja, kave, kakao i sokovi.
Univerzalni maknuti mrlja će to učiniti. Potrebno je uzeti jedan dio deterdženta za pranje posuđa (uvijek bezbojni), ¼ šalice amonijaka, jednaku količinu octa i dodati 8 žličica vode u smjesu. U pravilu, takav lijek otklanja sve mrlje. Nanesite ga na mrlju i utrljati od rubova do središta, a zatim ga očistiti usisavačem. Ako se ne možete riješiti mrlja, obratite se sušilici.
Mjesta od alkohola se uklanjaju kako slijedi. Prvo ih treba obrisati otopinom deterdženta u toploj vodi, a zatim isperite otopinom octa i tople vode.
Mrlje od crnog vina i sokova, kako voća i povrća, dobro su emitirane vodom s amonijakom. Ako se na vašem sagu pojavljuju mrlje od kave, kakao ili čaja, uklonite ih otopinom hladne vode s glicerinom (jedna žlica glicerina po litri vode).
Najteže je ukloniti mrlje iz kolonjskih i parfema. Ako je vaša palača pretrpjela takvu sudbinu, pokušajte ukloniti mrlje toplom vodom u kojoj se otopi dobar deterdžent.
Mjesta od majoneze i drugih umaka uklanjaju se na isti način kao i masne mrlje – toplom vodom prskanjem praha ili benzinom. Iz ove dvije sastojke, napunite žbuku i stavite je na mrlju.
Kako očistiti vuneni tepih
Vuneni tepisi su posebna vrsta podnog obloga. Vrlo su lijepe i ugodne za dodir, ekološki prihvatljive. Ali bez odgovarajuće skrbi, vrlo brzo brzo gube atraktivan izgled. Za čišćenje tepiha vune, preporučljivo je koristiti usisivač za pranje i poseban čistač za čišćenje takvih vrsta tepiha, kao i meku četkicu.
Jednom tjedno, obavite suho čišćenje – samo ga vakuum. Nije preporučljivo koristiti četku s petljom. Preporuča se jednom godišnje uzeti vuneni tepih na ulici i skinuti je. Knock out sve dok ne zaustavi prelijevanje prašine.
Najlakši način za čišćenje vunenog saga – uz pomoć velike stolne soli. Posipajte je, ostavite pola sata, a zatim zabilježite sol vlažnom metlom.
Mokro čišćenje se provodi jednom mjesečno. Kupite u tu svrhu posebnu neutralnu otopinu za pjenjenje – “šampon za čišćenje tepiha”. Proizvod treba biti konstruiran posebno za vuneni tepisi. Korištenje običnih sredstava može oštetiti i boju i strukturu tepiha.
Ne zaboravite da se vuneni tepih nikad ne bi trljao na hrpu. Prije mokrog čišćenja, obavezno obavite suho čišćenje. Nije preporučljivo koristiti čvrste četke za čišćenje.
Kako očistiti zimski tepih
Najpopularniji način za moderne kućanice je korištenje “Vanish za tepisi” lijek. A to nije zbog toga „kovrovladeltsy” ne vjeruju nacionalnim medijima, ali samo zato što su previše lijeni da pripremi rješenja i celuloze, posipati sol ili spava spremiti čaj lišća. Kako koristiti Wanish?
Potrebno je pomiješati jedan dio koncentriranog proizvoda (šampon za tepihe) s devet dijelova vode. Voda bi trebala biti topla, ali ne i vruća – oko 40 stupnjeva. “Vanish” mora biti bačen u pjenu. To je pjena koja se koristi za čišćenje – podizanje prašine i prljavštine na površini tepiha temelji se na činjenici da se mjehurići zraka rastu zajedno s prljavštinom. Stoga temeljito izmiješajte otopinu.
Nanesite pjenu na cijelu površinu, za to, uzmite spužvu ili četku. Kada je cijela površina prekrivena pjenom, prijeđite na čišćenje. Koristite isti četkicu ili spužvu. Pjena se utisne u tepih u kružnim pokretima, osobito pažljivo na mjestima gdje se nalaze mrlje. Ako postoje mrlje, zapakirajte “Vanish” (koncentriran, iz boce) na mrlju nekoliko minuta prije početka čišćenja.
Kako produžiti život tepiha
Da ne morate razmišljati o tome kako očistiti tepih mrlja, bolje je provoditi preventivno čišćenje s vremena na vrijeme. Ako je posađena mrlja, bolje je nastaviti odmah da ga uklonite: svježe mjesto se uklanjaju bolje i lakše.
Ako čistite kuću, nemojte koristiti jako vruću vodu, posebno ako je vuna.
Pazite da nakon pranja ili čišćenja vaš tepih brzo osuši, jer dugo vlažnost uništava strukturu tepiha. Zatim se brzo nosi i, stoga, ne služi dugo.