Зеленото е най-често срещаният цвят в природата – цветът на живота, свежестта, силата. Създавайки смес от две противоположности – топла жълта боя и студено синьо, това е въплъщение на хармония и баланс. Това е идеален цвят за декориране на работните площи на къщата – кухня и кабинет. Кухните на зелените цветя са ободряващи и весели сутрин, а вечер – успокояват и почиват.
- Зеленият цвят в дизайна на интериора се счита за един от най-разнообразните. Професионалистите го ценят за способността му да оживява, омекотява и да добавя спонтанност към замислените пространства;
- Този цвят има невероятно количество нюанси. Emerald, нефрит, нефрит, ябълка, лайм, маслина, шам-фъстък, вар, мента, круша, каки и т.н. Чрез комбиниране на различни варианти на зелено с други цветове, можете да създадете различни настроения и визуални ефекти.
Нашата цел е да използваме тези свойства възможно най-ефективно и да създаваме желаната атмосфера, като изберете подходящите допълнителни цветове за желания зелен нюанс.
За тези, които са в процес на намиране на идеи за новия си, бъдещи или съществуващи зелени кухня, ние сме съставили списък от най-успешните комбинации и събра голяма колекция от снимки на успешни “зелени интериори.”
5 общи правила
Създавайки “зелен дизайн” на кухнята, трябва да имате предвид няколко препоръки:
- В идеалния случай, ако сте в етапа на планиране на зелена кухня дизайн, е препоръчително да се започне с избор на слушалки, мебели, престилка, маса и техника и едва тогава да започне да търси тон на боя или хартия за стена;
- За цялата универсалност на зеленото, трябва да вземете под внимание някои от тънкостите на прилагането на неговите нюанси. Ярките зелени тонове (вар, узряла круша, гравиране) не са желателни за проектирането на големи повърхности. Тези активни нюанси могат да бъдат украсени само с акцентирана стена в кухнята с ниска класа (пример на снимката по-долу). И тъмнозелените (мирта, иглолистните, аскралусите и т.н.), напротив, се разкриват на големи повърхности.
- За кухня дизайн, прозорци с южно изложение, трябва да се използват зелени тонове с по-висок дял от синьо, който е: тюркоаз, мента, сиво-зелено, нефрит, малахит, смарагд, мъх. И за кухнята, с южно изложение, ще се обърне към зелените с господстващо жълта бележка, че е маслинено-зелен, блато, вар, резедаво, круша.
- Опитайте се да се придържате към правилото: заглушени, прашни и също дълбоки, тъмни нюанси са подходящи в интериора на строги, класически, традиционни, минималистичен или мъжки кухни.
Преобладаването на чисти, ярки цветове е по-подходящо за модерни стилове, например скандинавски. Въпреки че това вероятно не е правило, това е просто препоръка. Разгледайте следната снимка на класическа и в същото време модерна трапезария. Шам фъстък и вар в комбинация с бежов фон и акценти под формата на оранжево и розово изглеждат доста хармонично.
- Ако големи пространства могат да бъдат изработени в някакъв мащаб, тогава малки кухни – само с преобладаване на светли цветове. Например, кухнята може да бъде бяла, а стените са светло зелени. Или обратно: кухнята е зелена, а стените са в бяло. Ако това е зелен тапет, тогава те трябва да имат ненатрапчив чертеж, който “не яде” пространството (снимката по-долу).
Сравнете цветовете правилно
Комбинация с бял цвят – универсален и печеливш
Бялата и зелена кухня е най-класическата и хармонична комбинация. Към това дуо можете да добавите цветни акценти и не се притеснявайте много за пропорциите.
Кухня с шам-фъстък или по-студен мента в комбинация с бели стени и розови примеси изглежда свежа и нежна.
Мента и сиво-зелените кухни в съчетание с лека облицовка и дърво са подходящи за модерна кухня с намек за страна.
Маслената цветна кухня изглежда в интериора в стила на страната, в прованс, в английската и американската класика.
Кухнята в зеления цвят на почти киселинния сянка може би се комбинира само с бял фон.
Тук са интересните кухни със зелено дъно и бял връх.
Още по-разпространен е вторият вариант на бялата зелена кухня, когато мебелите и мебелите са бели, а стените са светлозелени, тъмнозелени, сиво-зелени и др.
Шам фъстък в интериора на кухнята в комбинация с бели и топли дървени оттенъци, както е на снимката по-долу, изглежда топло и уютно.
Стените на цвят маслини – подходящи във вътрешността на кухнята на всеки стил, както модерни, така и традиционни.
Ясен тревист оттенък на стените с бяла кухня.
Ярките варовикови, ябълкови, крушови нюанси са много активни, така че е подходящо само за фрагмент от стената.
Тъмните зелени стени в кухнята, съчетани с бяло, изглеждат по-малко мрачни. В малка кухня, тъмнозелен тапет в половината стена, както е на снимката по-долу, няма да направи кухнята по-малка.
Сиво-зелено и светло зелено стени – е основният цвят, който ще се вписват в всеки интериор, особено добра за малки кухни и кухни, проектирани в класически стил.
Комбинация с нюанси на кафяв (бежов, дървесен, венге) – класически и успокояващ
Друга класическа комбинация е зелен и кафяв или бежов цвят, който може да бъде представен под формата на дървени мебели, тухлена стена, плочки на пода и престилка и др.
Кухня бежова със зелен тапет в клетка.
Комбинация с оранжево – за здравословен апетит
Оранжевите и зелените са два самодостатъчни, ярки цвята, които са просто създадени за кухни и столове, тъй като повишават апетита и настроението. За да не се уморите от изобилие от ярки цветове от липа, круша, трева и портокал, използвайте ги в съотношение 1: 3. Най-добрият фон за този съюз е бял, а включването на розови, жълти и сини нюанси ще може да го разрежда.
Комбинация с розово – за пролетно настроение в кухнята и в душа
В природата, розови, като цвета на розите, божури, лалета, сакура и други цветя, винаги съседи със зеленина. Ето защо това е друга хармонична комбинация, която често се използва в интериорния дизайн.
За да създадете пролетно настроение, комбинирайте нежни нюанси (например зелено, шам фъстък) с розов цвят с различно насищане.
Ярката смес от вар и фуксия трябва да бъде балансирана с ограничен фон (обърнете снимката вдясно).
Повече за розовата кухня.
Комбинация със синьо и синьо – символ на планетата и хармония
Синьото и синьо, подобно на цветовете на небето и водата, хармонично допълват нежните, леко наситени зелени нюанси в следващото компилиране на снимки.
Зелено в акцентите
Тъй като този цвят е универсален и съвместим с всички цветове на дъгата, той може да бъде включен в почти всяка кухня интериор под формата на саксийни растения, аксесоари, текстил, мебели и интериор.