Apartmaji z izvirno razporeditvijo, v kateri kuhinja ne bi imela okna, se skoraj nikoli ne zgodi. Vendar se lahko oblikuje kot posledica prenove. Najpogosteje je okno v kuhinji podarjeno v naslednjih primerih:
- Če je treba v kuhinji izrezati majhno, vendar izolirano dodatno sobo;
- Kadar je kuhinja potrebno ločiti od dnevne sobe v studio apartmaju ali stanovanje brezplačnega načrtovanja;
- Kdaj kuhinja se premakne v hodnik, in na svojem mestu ustvarja stanovanje;
- Kdaj kuhinja, ki je del dnevne sobe, morajo biti izolirani v niši.
Vendar brez naravne svetlobe in možnosti za prezračevanje v kuhinji ne more storiti, še posebej, ker je prepovedano s pravili SNIP. V tem gradivu bomo pretehtali več načinov, kako zakonito opremiti kuhinje brez oken in tako, da bo udobno in udobno kuhati in jesti. Tudi v gradivu boste našli 60 odličnih fotografskih primerov in oblikovalskih projektov gluhih kuhinj.
Kako opremiti kuhinjo brez okna, tako da svetloba prodre vanj
Torej, pravila SNIP pravijo, da mora biti kuhinja osvetljena z naravno svetlobo. To pomeni, da ga je mogoče ograje iz prostora z oknom samo delno.
Dejstvo je, da je kuhinja brez okna mogoče “legalizirati” samo, če je del prostora / hodnika z oknom in je izolirana le z neprestanimi predelnimi stenami.
Oglejmo si nekaj zapletenih načinov ograje kuhinje brez oken in mu zagotovimo dostop do svetlobe iz sosednje sobe.
Možnost 1. Steklena pregrada
Samo ena steklena predelna stena bo zagotovila prodor svetlobe iz sosednje sobe in hkrati ustvarila občutek izolacije. Poleg tega je lahko opremljen z zaveso, ki bo po potrebi popolnoma ločila kuhinjo. Ta rešitev je še posebej pomembna za vhodno kuhinjo ali kuhinjsko nišo, opremljeno v dvorani ali v dnevni sobi, kot je prikazano na spodnji sliki (obrnite fotografijo na desno).
Možnost 2. Drsna vrata
Drsna neprozorna vrata so dobra, saj vam omogočajo, da zapustite prostor delno odprto (vsaj 24 ur na dan) in zaprto.
- Če je v kuhinji plin, le drsna vrata dajejo priložnost (a ne jamstvo!), Da jo pravno odvzame od okna. Konec koncev, v skladu s pravili SNIP, gasificirane prostore morajo imeti okno in vrata.
Odvisno od vaših potreb lahko drsna vrata naredite gluhoma ali povsem / delno pregledna. Torej, na primer, če se v kuhinji ustvari dnevna soba, jo lahko v celoti ali delno ograbi z neprozornimi ali prosojnimi vrati.
Če v kuhinji brez oken v zasebni kuhinji ni potrebna zasebnost, je bolje, da so vrata popolnoma prozorna (iz stekla ali prozornega polikarbonata), kot je prikazano v naslednjem projektu kuhinjskega projekta v studijskem stanovanju.
In tukaj je primer vitražnih drsnih vrat.
Možnost 3. Notranje okno ali prehod
Notranje okno ne bo samo odprlo svetlobe iz sosednje sobe, temveč tudi simulira trenutno okno in naredi “gluho” kuhinjo bolj udobno.
- Če je kuhinja v kombinaciji z dnevno sobo, je treba okno zgraditi pod stropom po vrsti gretja.
Možnost 4. Razdeljevalno okno
Razdeljevalno okno je dobra rešitev za izolirano kuhinjsko nišo, ki se nahaja v dnevni sobi ali v hodniku v bližini dnevne sobe. Mimogrede, ta odprtina je zelo primerna za opremljanje s števcem, kot je prikazano na spodnji sliki.
Možnost 5. odprtina ali portal v steni
Najlažji način, kako ločiti kuhinjo brez okna, hkrati pa ohranjati dostop do svetlobe in svežega zraka, je ustvariti odprto odprtino, portal ali lok v steni.
V tem kuhinjskem hodniku svetloba vstopi skozi odprtino v dnevno sobo.
Kako načrtovati umetno razsvetljavo
Kako pametno nisi uporabil tehnik, opisanih zgoraj, bo najverjetneje svetloba v kuhinji brez okna še vedno zamujena. Zato bi moral primanjkljaj nadomestiti s prijetno in udobno umetno razsvetljavo. Tukaj je nekaj nasvetov o tej temi:
- Najbolje je, da uporabite bele svetilke za spekter, da osvetlite kuhinjo brez oken, ker so najbližje naravni svetlobi.
- Za simuliranje razpršene dnevne svetlobe v “neumni” kuhinji je treba osvetliti enakomerno, to je z nekaj majhnimi svetilkami in ne z enim osrednjim lestenjem. Zaželeno je, da so skrite. Seveda morate izpostaviti delovno področje.
- Poleg tega lahko zgornje omare označite s steklenimi fasadami.
Oglejte si gradiva na temo:
- Pohištvena razsvetljava za kuhinjo – od izbire do vgradnje
- Vse o razsvetljavi v kuhinji
- LED razsvetljava za kuhinjo od A do Z
- Izbira razsvetljave pod kuhinjskimi omarami in ne samo
- Izbira popolnega lestenca za vašo kuhinjo
Kako ustvariti obvezno prezračevanje
Drugi pogoj za uspešno ustvarjanje in uskladitev kuhinje brez oken je možnost njegovega prezračevanja. Dejansko pomanjkanje okna v kuhinji močno omejuje pritok svežega in izpušnega zraka, odstranitev prekomerne vlage. Ti pogoji grozi nastanek plesni in plesni, poslabšanje mikroklime, kot tudi kuhanje diši širjenje celotnem stanovanju med kuhanjem. Da se to ne bi zgodilo, mora biti v kuhinji brez oken nujno prezračevanje z dobrim vlečenjem, močnim izpušnim sistemom in posebnim sistemom prisilnega zračnega prezračevanja.
Slednje lahko realiziramo v obliki zračne votline (če obstaja zunanja stena) ali dodatnega prezračevalnega kanala iz sosednje sobe z zunanjo steno in skrita pod stropnim stropom ali v eni od predelnih sten.
- Če želite izračunati optimalni izhod pokrova, pomnožite površino prostora z višino. Povečajte dobljeno vrednost za 12 (norma SES o optimalni izmenjavi zraka). Nato rezultat pomnožite s 1.5 (koeficient za električno ploščo). Za končno vrednost je priporočljivo dodati 10% za vsak meter od pokrova do prezračevalnega kanala, za vsak ovinek zračnega kanala in tudi za rezervo pri odstranjevanju vonja izžganega ali močno vonja hrane.
- Upoštevajte, da klimatska naprava in ventilator ne bodo zamenjali okna, ker le poganjata zrak v prostoru. Toda v kombinaciji s katerim koli sistemom prisilnega prezračevanja, bodo pomagali ustvariti najbolj udobne pogoje v gluhi kuhinji.
- V sosednjih sobah morajo imeti okna ventila (to je še posebej pomembno za okna z dvojno zasteklitvijo). Če je kuhinja v hodniku, potem vhodna vrata na hodniku niso prednostno izolirana. Zaželeno je tudi, da notranja kuhinjska vrata (če je to ne) tesno zaklenjena, vendar so imela mikro slote.
- Prostor z oknom, ki je v bližini kuhinje brez oken, je treba prezračevati čim pogosteje. Prav tako je pomembno spremljati raven vlažnosti v obeh prostorih in ne dopustiti poplav in puščanja.
Kako okrasiti notranjost, ustvariti udobje in … simulirati okno
V kuhinjo brez oken ne spominjajo na temno omaro, zato je treba posebej načrtovati načrtovanje. Prvič, pomembno je okrasiti notranjost predvsem v svetlih barvah, vendar najbolje v beli barvi, ker je lastnost, da odraža in poveča svetlobo v prostoru. Poleg tega lahko bele stene in / ali fasade slušalke vizualno povečajo majhen prostor.
Nasvet dva: razredčite notranjost z rumenimi ali oranženimi poudarki, s čimer povečate primanjkljaj sončne svetlobe. Na primer, “zamenjava prednikov” je lahko predpasnik, zavesa steklene particije ali samo slika na steni.
Toda temne barve v oblikovanju kuhinje brez okna je treba uporabiti vsaj tako, ker absorbirajo svetlobo in vizualno zmanjšujejo prostor. Vendar pa so v majhnem obsegu zaradi ustvarjanja spektakularnih kontrastov povsem sprejemljive.
Da bi se izognili občutku bunkerja in udobju v notranjosti gluhe kuhinje, je zelo zaželeno ustvariti lažno okno na stropu ali steni, recimo, nad umivalnikom ali jedilno mizo. Tukaj je nekaj idej o tem, kako ga ustvariti:
- S pomočjo ozadja ali digitalne freske z obetavno podobo mestne ulice, čudovite pokrajine, gozdne poti ali plaže.
Glej material: Foto ozadja za kuhinjo – tehnike in oblikovalske ideje
- Uporaba vlečenega okna (glejte sliko).
- S pomočjo velike slike v okvirju.
- Uporaba ogledala v okvirju (morda v “oknu”).
- Uporaba okna s skrito LED razsvetljavo.
- Z dekoriranjem ene stene z zaveso, da se zdi, da so okna v kuhinji, so preprosto zavesa.
- Z ustvarjanjem lažnega okna iz pravega okvirja oken, slike, ki simulira pogled na dvorišče ali mesto, pa tudi zavese in okensko polico s cvetjem. Primer takšnega sprejema deko je prikazan na spodnji sliki.
Mimogrede, “okno” je lahko vitraž, kot je prikazano na tej fotografiji.
In nazadnje, zadnji nasvet za oblikovanje kuhinje brez okna. Da bi nadomestili pomanjkanje svetlobe in občutek zračnosti v notranjosti, stavite na obilo sijočih in sijajnih površin. Na primer, fasade slušalke lahko okrasijo stekleni vložki, predpasniki ali sijajni mozaik, in stene – stenska ogledala.