Ако обичате атмосферата на спокойствие, свежест и усъвършенстване в дома, използването на сиво в интериора на кухнята ще бъде печелившо решение. Нека да разберем защо този готин цвят е обичан от дизайнерите и в кои случаи е най-подходящ.
- Докато човек може да намери сивия мрачен, депресиращо и твърде сериозни, професионалистите го оценяват за своята неутралност, универсалност и невероятна способност да се разкрие красотата на спътник от цветове – светло и ниско-ключ, “студено” и “топло”.
- Дизайнерите предпочитат да използват този цвят като алтернатива на други базови цветове, например бели и бежови, които често играят доминираща роля в интериора.
- Сивият цвят на всяка сянка е идеално комбиниран с дърво, засенчващо топлината му.
- Тя често е сива и нейните нюанси служат за украса на луксозен и богато обзаведен интериор в класически стил или в стил Арт Деко, защото той може да балансира изобилието от декоративни повърхности и предмети, “да улесни” масивните мебели, да подчертае красотата на благородните естествени материали.
- Светли нюанси на този цвят визуално увеличават пространството и не “скриват” естествената светлина, така че е много подходящ за декорация на стени и подове малка кухня.
- Друг аргумент в полза на този цвят е хармоничното съчетание на сиви стени или мебели със стоманени и хромирани фасади на домакински уреди.
- Сивите повърхности са по-практични, отколкото бели или, например, тъмно кафяви, тъй като те са по-малко забележими от прах, мазнини, петна и замърсявания. Ако не ви харесва напълно сивата кухня, можете да украсите с този цвят само особено маркираните зони: престилка, плот, под и / или стени.
- Ако прозорците на вашата кухня отиват на юг, тогава студената сива скала може визуално да “балансира” температурата в стаята и да добави към нея усещане за свежест.
Сега нека да помислим за това как можете да използвате сив цвят в интериора на кухнята-ефективно и добре, като се избягва досадното монохромен и прекомерната студенина.
Стени и подове
Сивите стени и пода в кухнята са отлично решение както от практическа, така и от естетическа гледна точка.
- За довършителни стени и подове на малки кухни ще се правят само светло сиви, сиво-сини, сиво-бежови нюанси.
Тук има селекция от фото интериори на кухни, в които сивият цвят на стените успешно играе ролята на фон (обърнете снимката вдясно).
Като декорация на стените, сивите тапети с ненатрапчив образец, както и на снимката по-долу, монофонични или тапети за боядисване са перфектни.
Тъмните нюанси не искате да използвате за стените малка кухня, но ако тя е добре осветена, тогава може да искате да издава в този цвят само един акцент стена. Така например, в малката кухня в скандинавски стил тъмно сив тапети украсени една от стените в трапезарията.
Сивите подове, например паркет от дъб, варосан дъб, керемиди, керамичен гранит под камъка, не само ще бъдат красиви и деликатни, но и практични и лесни за грижи.
Кухненски комплект и цветови комбинации
Сиво + бяло
Дуетът на тези цветя е класическа и винаги печеливша комбинация.
Дизайнът на сивата кухня на фона на бели стени, престилка, маси за маса може да видите на снимката по-долу:
Но избор на снимки на бели кухни в комбинация със стени, престилка, маса и интериор елементи в асфалт, графит и други цветове.
Сиво + бежово и кафяво
Ако искате да създадете много уютна кухня, тогава в ролята на “спътник” в сиво може да бъде бежов цвят, което омекотява своята тежест и аскетизъм.
И както беше казано по-рано, този цвят е “приятелски” с всички нюанси на кафявото, които във вътрешността на кухнята могат да бъдат под формата на дървени или ратанови мебели, както и в текстил и декор.
Сиви + ярки цветове
Грей се комбинира с почти всички цветове на дъгата, но с някои оттенъци изглежда особено впечатляващо.
Например, в комбинация с лилаво и розово акценти.
Комбинацията от сиво и жълто и нейните вариации е представена в следващата снимка компилация.
Друга грандиозна двойка цветове е сива + зелена.
Възможно е също така комбинация от нюанси на сиво и синьо, синьо и циан тонове, но за да се неутрализира като цвят студенина двойка, трябва да присъства във вътрешността и нюанси на топло кафяво, например, във формата на дървени мебели или покрития.
И накрая, тъмните нюанси на нашия цвят (графит, асфалт, антрацит) ще живеят добре с червени и бургундски цветни петна.
Монохромен в сив цвят
Сив цвят и много от нюансите му могат да оформят основата на цветовата палитра на интериора. В какъвто и да е стил декорацията на монохромната кухня се запазва, прекомерната й студ трябва да се компенсира от изобилието от дървени мебели и естествени текстилни изделия. Примери за монохромен кухненски дизайн в различни стилове са представени на следващите снимки.
Тъй като сивото е цветът на бетон, камък и метал, цветът на строгите и аскетизъм, той често формира основата на мъжкия интериор в стила на хай-тек, минимализма, таванското и индустриалното.
В следващата селекция от снимки са интериора на мъжките кухни.