Všetko o laminátových podlahách v kuchyni – od výberu po inštaláciu – banking-on-green.com

Všetko o laminátových podlahách v kuchyni – od výberu po inštaláciu

laminát v kuchyni

Laminát sa často nazýva laminátové parkety a lacná alternatíva k parketám alebo masívnej doske. To je presne to, čo si mysleli výrobcovia, a dnes dokáže spoľahlivo kopírovať a dlaždice. Ak chcete mať rovnaké poschodie v celom byte, potom ste s najväčšou pravdepodobnosťou premýšľali, či je možné v kuchyni položiť laminát a koľko to bude praktické. Uistite sa, že moderné laminátové podlahy dokážu nielen replikovať keramiku a drevo, ale tiež ich hodia nahradiť podľa ich výkonnostných charakteristík. Hlavnou vecou je vybrať si správnu triedu odolnosti proti opotrebovaniu, typ povlaku, krásny a nemarmorový dizajn a samozrejme ju dať sami s kvalitou.

Kompozitný materiál – materiál, pozostávajúci zo strednej hustote (HDF), drevovláknitá doska a papiera impregnovaného melamínovou živicou, a na ktorom výkresu.

Zloženie laminátu

zloženie:

  1. Horná vrstva akrylovej alebo melamínovej vrstvy s hrúbkou nie väčšou ako 1 mm chráni pred opotrebovaním.
  2. Dekoratívna vrstva – niekoľko alebo jeden papier so vzorom, impregnovaný melamínovými živicami.
  3. Demers – stredné ochranné a dekoračné vrstvy, ktoré pohlcujú zvuk a zvyšujú náraz. Najčastejšie sa vyrába z impregnovaného kraftového kartónu.
  4. HDF doska je základná vláknitá vrstva hrúbky 6-8 mm.
  5. Stabilizátor – chráni pred poškodením vrstva papiera impregnovaná parafínom alebo živicou. Neumožňuje doske reagovať na zmeny teploty a vlhkosti.

Pro – proti

Laminát pre kuchyňu

Hlavnou výhodou laminátu je to, že dobre kopíruje drahé materiály a neposkytuje im trvanlivosť a praktickosť, zatiaľ čo je to lacnejšie.

Priaznivá cena nezbavuje funkčnosti poťahové – kvalitná laminátová podlaha môže byť položený v kuchyni, pretože náter sa ľahko čistí, nestráca farbu pod ultrafialovým svetlom, nebojí sa škvŕn, hrbole, praskliny alebo škrabance. Skutočne kvalitný materiál bude odolný proti oderu.

Je lepšie ako iné podlahové krytiny – dlaždice, linoleum, sypané podlahy, parkety a masívna doska?

  • Je teplejšia ako dlaždice a menej hlučná;
  • Na rozdiel od parkiet a masívnej dosky na lamináte nie sú žiadne stopy od podpätkov – vlasy;
  • Na lamináte nezostanú záhyby z ťažkého kuchynského nábytku, ktorý je typický pre linoleum;
  • Môžete to jednoducho dať sami a bez partnera – na rozdiel od veľkej podlahy, napríklad;
  • Laminát je takmer najdostupnejším typom povrchovej úpravy.

Napriek tomu, ak v spálni a v obývacej izbe môže byť laminát nazývaný ideálnym pokrytím vo všetkých ohľadoch, potom v špecifických podmienkach kuchyne má stále určité nevýhody.

Laminát v kuchyni - nevýhody

  • Niektoré typy laminátu naozaj nemôže (alebo môže byť, ale s veľkou opatrnosťou), aby v kuchyni, pretože nemôžu odolať každému vysokej vlhkosti alebo teplotných výkyvov či rozliate farbiace tekutiny, ako je víno alebo repné šťavy a pádu ťažkých a ostré predmety, môže dôjsť k deformácii. O tom, ako si vybrať laminát pre kuchyňu, povieme nižšie;
  • K nedostatku laminátu je možné nosiť dostatočný zvukový zvuk, ktorý tvorí pokrytie v krokoch alebo pádoch subjektov. Táto chyba je však viac výsledkom nesprávnej inštalácie ako problém samotného materiálu. Eliminuje “chybu” so špeciálnym substrátom pohlcujúcim zvuk;
  • Existuje názor, že laminátové podlahy nie sú šetrné k životnému prostrediu. Ale výrobcovia s dobre zaslúženou povesťou na trhu vyvrátia túto chybu vykonaním serióznych testov toxickej bezpečnosti svojich výrobkov. Vykonávanie takýchto testov je potvrdené hygienickým osvedčením, ktoré sprevádza každú dávku materiálu;
  • Umelosť – ako keby nebolo spoľahlivo napodobňujú pôvodný materiál, stále zostáva kópie, a tak či onak, stráca svoje estetické a výkonové vlastnosti.

Ako si vybrať náter pre triedu pevnosti

trieda odolnosti proti opotrebovaniu laminátu

Ako si vybrať laminát do kuchyne? Najprv sa musíte zamerať na triedu pevnosti.

Táto trieda je označená dvoma číslicami. Na použitie v domácnosti sú povlaky triedy 21, 22, 23 navrhnuté v poradí, v ktorom sa zvyšuje trvanlivosť. Podľa tejto klasifikácie v kuchyni môžete položiť laminát triedy 23, je to lacné, ale nebude trvať dlhšie ako 4 roky, pretože sa skladá len z troch vrstiev.

V skutočnosti sa laminát domácnosti typu 21 a trieda 22 v obchodoch už nepredáva. Dôvodom je nedostatok dopytu. V Rusku je komerčný typ populárnejší.

To je považované za odolnejší materiál obchodných tried – 31, 32, 33. Avšak 31. trieda životnosť je vhodnejšie pre spálne a obývacej izby a kuchyňa je lepšie zvoliť 32, 33, 34+ tried. Toto poschodie môže slúžiť v kuchyni asi 25 rokov. Viac informácií o triedach laminátov si môžete prečítať na Wikipédii.

Komerčné povlaky pozostávajú z piatich vrstiev:

  • Fólia odolná voči vlhkosti v základni;
  • Doska z dreva s vysokou hustotou
  • Dekoratívna vrstva silného papiera;
  • Akrylová živica na ochranu dekorácie;
  • Horná vrstva odolná voči vlhkosti.

Vodotesný alebo vodotesný náter?

Vodotesný a nepremokavý laminát

Kvalitné moderné vrstvené panely prakticky nemajú strach z vody – ako ochranná vrstva sa na ne používajú špeciálne vodoodpudivé kompozície na báze vosku. Avšak spoje medzi panelmi nie sú spracovávané všetkými výrobcami, a preto tieto časti povlaku zostávajú náchylné na vlhkosť.

V kuchyni si môžete vybrať:

  1. Povlak odolný voči vlhkosti – nereaguje na vysokú vlhkosť v miestnosti, ale základňa môže byť deformovaná, ak sa voda dostane do kĺbov. Je schopný vydržať kvapky, spreje a dokonca aj malé kaluže, ale čas expozície kvapaliny by nemal presiahnuť 20 minút. V tomto prípade vyžaduje tesnenie spojenie švíkov.
  2. Vodotesný laminát je drahší, ale môže 6 hodín odolávať vlhkosti. Tu sa spoje vyrábajú v továrni, takže nie sú potrebné dodatočné opatrenia na ich ochranu. Najspoľahlivejším je laminát s plastovým podkladom, ale je aj najdrahší.

Typy výzdoby

Laminát v kuchyni - výber dizajnu

Laminát s textúrou pre strom

Výber laminátu pre kuchyňu môže byť zmätený – možnosti pre kreslenie, farbu a textúru sú veľmi veľa: od kópií korkovej podlahy až po imitáciu hadej kože. Najpopulárnejšou možnosťou je “drevený” dizajn pre masívnu dosku s formátom 1: 9 alebo 1: 6. Kvalitný laminát je tak podobný parketám, že dokonca má vláknitú textúru na povrchu.

Okrem toho výrobcovia ponúkajú laminát so skosenými hranami na svojich priečnych a pozdĺžnych stranách, aby vyzerali čo najviac na drevených parketových doskách.

Čo je skosenie

Laminát so skosenými hranami v interiéri kuchyne

Tiež pred tým, ako prejdete do obchodu, majte na pamäti, že laminát môže mať jeden, dva, tri alebo viac pásov v matrici. Zamyslite sa nad tým, čo sa vám páči viac.

Laminátový dizajn pre kuchyňu

Jednovrstvový laminát vo vnútri kuchyne

Dvojvrstvový laminát vo vnútri kuchyne

Trojvrstvový laminát vo vnútri kuchyne

Multiband laminát vo vnútri kuchyne

Farba, textúra, “druhy drevín” by mali byť zvolené na základe osobných preferencií a zamerať sa na farbu nábytku a podlahy v iných miestnostiach. Okrem toho, ak v interiéri kuchyne dominujú studené odtiene, potom je laminát lepšie vyberať s chladným podtónom. Na fotografii nižšie bol návrh podlahy v “chladnom” interiéri kuchyne zvolený na základe tohto pravidla.

Svetlozelený laminát vo vnútri kuchyne

A ďalšia fotka je hnedý laminát vo vnútri kuchyne s prevládajúcimi teplými farbami v nábytku a dekorácii.

Hnedý laminát vo vnútri kuchyne

Toto odporúčanie samozrejme nie je dogma. Neutrálne drevené odtiene môžu harmonicky zapadnúť do kuchyne akejkoľvek farby a dizajnu.

univerzálna hnedá laminátová farba

Viac informácií o kombinácii farieb vo vnútri kuchyne nájdete tu.

Svetlý a tmavý laminát – nie je najľahší v možnostiach starostlivosti. Na tmavom povrchu uvidíte drobky, prach, škvrny, ľahkú vlnu z domácich zvierat atď. Pri ľahkých náteroch budú viditeľné všetky chyby, ako sú štiepky a opuchnuté kĺby.

Pokiaľ ide o praktickosť, najlepšie farby sú sivé a tradične hnedé.

Sivý a hnedý laminát vo vnútri kuchyne

Dlaždice má tiež podobný “keramický” drsnosť textúry a pórovitosť, a tvorí s pomerom strán 1: 3 alebo 1: 4. Ale táto možnosť nie je vo vysokej dopyte, pretože namiesto “kopírovať dlaždice” je lepšie použiť skutočné dlaždice.

Pravidlá kladenia laminátov

Kryt s moderným zámkovým systémom ľahko položí aj začiatočníka bez akýchkoľvek skúseností. K tomu je potrebné vziať do úvahy len niekoľko nuancií. Tak, ako dať laminát s vlastnými rukami.

Ako základ pre takú podlahu sú vhodné betón, drevo alebo dokonca dlaždice. Je dôležité, aby bol podklad rovný, bez prasklín a vysokokvalitnej hydroizolácie. Odstupy podľa pravidla nie sú väčšie ako 2 mm / m.

Keď kupujete laminát, musíte materiál zakúpiť s 10% maržou. Následne to pomôže ľahko vykonávať miestne opravy.

Laminát je možné namontovať pozdĺž alebo cez priestor, rovnako ako diagonálne. Predpokladá sa, že kĺby prakticky nebudú viditeľné, ak sa podlaha položí v smere slnečných lúčov prichádzajúcich z okna.

Technológia montáže laminátov je jednoduchá:

  1. Podstavec je vyrovnaný. V prípade betónových povrchov sa naleje nový poter.
  2. Podklad je namontovaný, vždy sa prekrýva po celej ploche podlahy.
  3. Podlaha je z rohu miestnosti.
Pokládanie laminátu vlastnými rukami
  1. Odstupňovaná medzera okolo 8-10 mm (ale nie menej) zostáva okolo steny a okolo potrubia, čo umožňuje, aby materiál “plával”. Následne sa skrýva pod soklovou doskou.

Pokládanie laminátu vlastnými rukami - ako robiť otvory pre rúry

  1. Laminát je rozložený – takže je prerušený priečny šev.

Ak sa vám laminát stále zdá byť dostatočne silný pre pracovnú plochu, potom môžete položiť keramické dlaždice, ako je znázornené na obrázku nižšie.

Umiestnenie laminátu diagonálne v kuchyni v kombinácii s dlaždicami v pracovnom priestore

O tom, ako správne položiť laminát s vlastnými rukami, vo veľmi podrobnom, jasne a profesionálne rozprávanom v tomto videu:

decor

Leave a comment