Витраж у кухињи: употреба витража у ентеријеру и технологија њихове производње
Кухиња је утилитарна просторија, због своје намјене ствара сложене услове, због чега се услови за намештај повећавају, а могућности декора су, напротив, смањене. Међутим, душа тражи хармонију, лепоту, удобност и оригиналност, јединствену атмосферу специфичну за одређену кућу. Један начин да се унутрашњост изузетно чини је употреба витража. Али да ли су витражи погодни за кухињу? Ми разумемо шта је витраж, како су направљени и употребљени.
Како направити витраж
Технологија производње витражних прозора практично се није променила неколико векова. Класично витраж се сакупља из стакла у боји, са обрађеном ивицом урезаном на узорак. Причврстите детаље са металним брошкама, а затим спакујте на стакло. Метал врши две функције: утилитарни (витражни оквир) и естетски (ивица слике). У повећању величине класичног лимита витража, можда само маштовитости и физичких способности мајстора. Иако место примене – производи су веома чврсти. Али креирање малих украшених детаља за сложене украсе ограничава метал. Али техника “Тиффани” долази до спашавања.
Израда витража у технику “Тиффани”
Уместо стандардног плоча, користи се бакарна фолија (трака). Наравно, фолија не држи ништа, јер користе љепило за лим. Детаљи о стаклу добијају потребан облик, обрађују се ивицама, стезају бакарном траком и спајају елементе заједно. Витраж, креиран у технику “Тиффани”, много је лакши него класичан и погодан за плафон. Фрагменти могу бити произвољно мали, бизарни у облику. Стакло се обрађује ручно.
Видео: витраж у технику “Тиффани”
А овде сваки фрагмент има металну ивицу. Не свиђа ми се? Затим је фусирање на услузи.
Израда витража у технику “фузије”
Термин назив – задуживање из енглеског: фузија – фузија, легура, растопљена маса. То јест, спаја се топљењем. На тај начин се ствара витраж: припремљени стаклени елементи су постављени на основи, стварајући орнамент; Ставите радни предмет у пећницу у којој се делови синтерују – добија се једно декоративно стакло. И без металне ивице (међутим, то је питање укуса).
Дебљина, текстура, рељеф, димензионалност, величина, облик – све је другачије. Најважније је да прозори витражи направљени коришћењем технологије Фусинг не плаше се влаге, могу чак украшавати купатило (уколико се таква жеља изненада појављује). Чини се да је идеална техника, али величина витраж је ограничена запремином пећнице. Ипак, најшира примена је у витражима направљеним коришћењем ове технологије.
Псеудо-хаљине као алтернатива
Привреда је вероватно њихова главна предност. Ипак – брзина производње. У остатку, свакако, није прозор витража, а несрећна лажна, иако из даљине изгледа природно.
Близу очигледно је да стакло није обрађено. Ми сматрамо да је то китсу: од немачког кичена – до врха, на површини, у журби; Кич – хацкворк, лош укус, “јефтини”.
“Кич је механичар и ради према формулама. Кич је замена и лажно осећање. Китсцх варира у складу са стилом, али увек остаје исти. Кич је оличење свега што није важно у модерном животу. “
Цлемент Греенберг
Псеудемпортери су подељени у поплављени и филмски. Разлика између њих је занемарљива: у стварању првог, користи се лакови и боје, а други филм у боји. Ниједан одломак није наведен – шаблон се примјењује на цијело стакло, онда су “детаљи” обојени (или залијепљени) у различитим бојама. Цртеж може бити произвољно сложен, а разлика у цени између садашњости и псевдовитразхом – је огроман због ове комплексности је једна ствар сваки комад реза и руковање, сасвим друго – да бисте нацртали шару. Међутим, њихова ниша псевдотитражхи је пронашла лако и брзо. Кич – то све каже.
Поред ових популарних технологија, постоји и аспект. Посебно место заузима пескарење витраж, који се користи и за производњу класичних витражних прозора и за декорацију обичних стаклених фасада.
Видео: производња “витража” у техници ДецраЛед
Видео приказује производњу витража у технику ДецраЛед-а. Ово је стандардна метода уз употребу филмова, оловних бројева и елемента фасета.
Витраж Босси и Бевелс
Босси техника је комбинација фузије и декраЛед. Прецизирања елементи за производњу обојеног претходно тестирани термичку обраду – то је улога фузије (технологија која се користи у производњи украсних детаља, а не витража, али ако ставите декоративно не печену стакло и дугмад, перле, довести голмана папира обојени оригами ???) . Мајстори користе унапред израђене елементе са или без отвора, једноставно их позиционирају у правом редоследу и причвршћују лепком. За очвршћавање композиције лепка, витраж је подвргнут третману ултраљубичастог зрачења.
Техника није нова – да дају слику јачине и уметници века пре користи уметака, само их је направљен од драгог и полудрагог камења и печеног и полиране, гранита. Метод ближе скоревање него фузије, упркос чињеници да су ствари пролази кроз пећи – у ствари веома дуго витраж термичка обрада нема никакве везе. Орнамент се може састојати искључиво од кристално фасетираних елемената – такви витражни прозори се зову Бевелс.
Пескирање стакла
Метода сандбластинг је базирана на употреби кинетичку енергију: маса абразивних честица испоручен ваздух (гас, течност) дела јет притиска на површини – куца стакла микро-, и постаје непровидна. Степен матирања се контролише променом притиска и абразивним фракцијама. Глатко површина зависи од времена излагања и абразивног материјала – стакло се добија чак и зрно.
Како нанети слику на стакло
Отворене решетке, сложени украси, композиције плоча се добијају помоћу шаблона. Пре свега, образац је креиран у програму Цорел ДРАВ. Тада се исцртава образац и исецује се шаблон. Материјал за њега се бира у зависности од задатка и опреме. Метални лим није лош, али морате некако нацртати слику и исјећи га. Поред тога, озлоглашени животни век (једна од предности металне матрице) игра улогу само када направи огромну количину делова са истим орнаментом.
Најчешће се за производњу матрице користи самолепилни филм и програмски контролисани плотер, одмах се исећи шаблон без икаквих отисака. Орнамент може бити архетипски – за добру опрему то није проблем.
После лепљења шаблона, стакло се напаја на пескарење. Шаблон може потпуно покрити стакло, остављајући само слику отворену за обраду или обрнуто – то је украс (након обраде се испоставља транспарентан образац на матираној позадини).
Једна од могућности за добијање украса је обрада стакла са обе стране. Површина губи транспарентност, али стиче визуелни опсег. Изгледа нешто слично 3Д ефекту. У таквој обради веома је важно прецизно комбиновати матрице.
Повећавање времена обраде доводи до продубљивања слике, његове сличности са гравирањем или бас-рељефом. Коришћење више слојева шаблона је начин да се постигне вишеслојна слика. Оригиналне слике изгледају на огледалицама – у зависности од количине уклоњене амалгам-а, излази мрзовољан узорак или огледало. Одабрани цртеж са предње стране огледала се огледа – направљена је видљивост волумена.
Упознајте: ово је експлозија
Брусно пескирање, пескарење – гломазне комбинације ријечи. Они се успешно замењују задуживањем из енглеског – експлозије (пескарење, експлозија, пескарење – пескарење). Пиштољ за пескарење се зове бластер. Изумитељ методе, Бењамин Тилман, Американац из Филаделфије, описао је процес као бацање пијеска, који у потпуности изражава суштину методе.
Тилман је патентирао проналазак 1870. године. Скоро век и пол прошло. Данас чврстоћа честица није приоритет – користи сув лед (криобласт), натријум бикарбонат (сода-минирање) и тако даље, али сам метод се није много променио.
То не уводи за производњу витража, и за чишћење површина, њихово везивање, уклањање флека (неравнине, скала), а затим – одликовање (равнање, добијање зрнасте, бумп). Као абразивна већ не користи само кварцног песка – користе керамика, гвожђе, олово погодак, било које друге чврсте честице типа сличан песак.
Природни абразиви:
- дијамант,
- гарнет,
- инфузиона земља,
- кварц,
- корунд,
- црвена гвоздена руда,
- креда,
- емери,
- пумице,
- фелдспар,
- дрхте.
Синтетички абразиви:
- дијамант (вештачки);
- боразон;
- лимени диоксид, титан и церијум;
- карбиде бора и силиција;
- цроцус зелено и црвено;
- минерална жлица;
- нитриди од алуминијума, силиција, угљеника;
- цирконијум оксид;
- легура боора са угљеником и силицијумом;
- елецтроцорундум.
Нови правац – магнетна експлозија (као абразива која користи материјале високог магнетског својства). Чак и стакло не изгуби своју транспарентност – ово задржава своју утилитарну функцију у јединственом изгледу.
Као иу случају витража, не без кича: пескирање са посебним мимичних матирање пасте (нагризање, депоситион орнамент СТЕНЦИЛ).
Варијанте кориштења витража у кухињи
Верује се да је употреба витража у кухињи храбра одлука. Што се тиче смелости, нећемо рећи, али опција није баш јефтина – псеудо-вјенчања су непожељна јер су слабо прилагођена условима који су инхерентни у просторијама: температурне разлике, висока влажност. Унутрашњост се веома значајно трансформише, али ће много коштати (ручни рад је увек скуп) у случају избора класика или тифанија.
Витраж за фасаде намештаја
Традиционално, витраж се користи у производњи фасада за намештај. Генерално, материјал се користи, у извесној мери подвргнут пескарењу. На фотографији су класични витражни прозори. Наочаре су прозирне и благо омекшане, што ствара ефекат мраза и бизарних ледених шаблона.
Апсолутно нема обраде: стакло је провидно, минимум црвених фрагмената, али облик детаља даје утисак олакшане лакоће.
Витражи је направљен у техници “Тиффани”, али централни образац примењен на стакленим специјалне боје (које се користе у раду са порцелана) на полеђини – иначе би отишао за производњу деценије. Делови слике су спојени према технологији. Обратите пажњу на добро осветљење. Као резултат тога, зона постаје централна кецеља, привлачи пажњу преовладава.
Можда се чини да је витраж дошао из прошлости, али то није увек случај. Наравно, када је прозор витраж изгледа као на слици испод, референтна је очигледна, чак и ретро стил ових фасада је тешко приписати – не дозвољава “укус” у средњем веку, древних мотива.
Најоргански фасаде са витражом изгледају у класичном ентеријеру.
Међутим, витраж (укључујући оне направљене коришћењем класичне технологије) са геометријским обрасцима савршено се уклапају у модеран ентеријер. Они ће бити хармонични чак иу кухињи, дизајнирани у стилу високотехнолошког и наћи мјесто у поткровљу.
Витраж у прозорима и вратима
Они који не прихватају стаклене фасаде, али би желели да додају витраж прозоре у кухињи, помоћи ће прозору. Могу се потпуно декорирати (ако постоје флуоресцентна светла у просторији).
Облик прозора, ентеријер захтева једноставно витраж – просторија личи на просторију у дворишту.
Опет, традиционални мотиви биљке нису потребни. Иначе, олакшавају се геометријски украси, што значи да ће прозор витраже коштати мање.
Делимична замена прозорског стакла са витражом је такође врло атрактивна – а у кухињи је више природног светла.
Бластање покрива стакло, али у довољној количини пропушта светло. Неколико боја у боји – а стакло је више као слике од уобичајеног прозора.
Можете проћи кроз прозор витражом. Са одговарајућом орнаментацијом, композиција ће значајно проширити простор визуелно.
Промена облика прозора није проблем ако креативно и компетентно приступите стварима, нарочито у погледу осветљења.
Стварање псеудо прозора на неочекивано место је сасвим могуће и са витражом.
Традиционалне и псеудо-имитације могу се користити за украшавање зонских елемената – врата, преграда.
Необична решења
Каприциозан витражи уместо скинали није баш практична (тешко је опрати: у овај план је боље да глатку површину), али ништа не спречава фрагментарно коришћење технологије. Пескарење, мала Витражи инсерти трансформише простор “кецеља”, што га чини уметничко дело.
Овде је приказана најједноставнија верзија – стандард за скинење филма и орнамент као елемент псеудо-висаге на фасади.
Суспендирани стропови са уметцима од витража и уграђеним осветљењем стварају посебну атмосферу у соби.
Ексклузивна декорација за плафон, направљена у једној од традиционалних технологија, биће витражни лустер или лампе.
Све идеје се не могу пренети – могућности коришћења витража, укључујући и кухињу, су изузетно широке. Из стакла можете сакупљати скоро било који украс – од звездног неба до маркирања аутомобила, од бубуљица до Гарденса Семирамис. Витражни прозори у прозорима, вратима, фасадама намештаја, на плафонима, одвојеним панели, преградама и чак као додатна опрема – све је могуће.
Главна ствар је жеља. Пустите фантазију воље – вратиће се са племенитим племом, а ваша кухиња ће бити љубоморна за остатак куће, а не само за људе.
Видео: витраж у унутрашњости кухиње
Избор светлих идеја:
Дизајн кухиње са витражним мотивима: