Vitraž u kuhinji: upotreba vitraža u unutrašnjosti i tehnologija njihove proizvodnje
Kuhinja je utilitarna soba, zbog svoje namjene stvara složene uvjete, stoga se zahtjevi za namještajem povećavaju, a mogućnosti dekoriranja, naprotiv, se smanjuju. Međutim, duša traži sklad, ljepotu, coziness i originalnost, jedinstvenu atmosferu osebujnu za određenu kuću. Jedan od načina izrade izvanrednih interijera je korištenje vitraža. Jesu li prozori od vitraja pogodni za kuhinju? Mi razumijemo što je vitraž, kako su izrađeni i korišteni.
Kako stvoriti vitraž
Tehnologija izrade vitražnih prozora gotovo se nije mijenjala već nekoliko stoljeća. Klasični vitraž stakleni se sakuplja iz stakla izrezane u boju s obrađenim rubom izrezanim u uzorak. Pričvrstite detalje metalnim čavlima, a zatim ih stavite na staklo. Metal obavlja dvije funkcije: utilitarni (vitrajni okvir) i estetski (rub slike). U povećanju veličine klasične vitraž granice, možda, samo maštu i fizičke sposobnosti gospodara. Iako je mjesto primjene – proizvodi su vrlo čvrsti. Ali stvaranje malih ukrasnih detalja za složene ukrase ograničava metal. Ali tehnika “Tiffany” dolazi do spašavanja.
Izrada vitraža u tehnici “Tiffany”
Umjesto standardnog broda koristi se bakrena folija (traka). Naravno, folija ne drži ništa, jer oni koriste laznu lemnicu. Staklene detalje dobivaju potrebni oblik, obrađuju se s rubovima, zatežu se bakrenom trakom i zalijeću elemente zajedno. Vitraž, stvoren u tehnici “Tiffany”, mnogo je lakši od klasične i pogodan za strop. Fragmenti mogu biti proizvoljno mali, bizarni u obliku. Staklo se obrađuje ručno.
Video: vitraž u tehnici “Tiffany”
I ovdje svaki fragment ima metalni rub. Ne sviđa mi se? Tada je fuzija na usluzi.
Izrada vitraža u tehnici “Fusing”
Izraz naziv – posuđivanje iz engleskog: fuzija – fuzija, legura, rastopljena masa. To jest, spaja se topljenjem. Tako nastaje vitrajno staklo: pripremljeni stakleni elementi su postavljeni na osnovi, stvarajući ukras; Stavite obradak u pećnicu gdje su dijelovi sinterirani – dobiva se samo jedno ukrasno staklo. I nema metalnih rubova (međutim, riječ je o ukusu).
Debljina, tekstura, ispupčenje, dimenzionalnost, veličina, oblik – sve je to drugačije. Glavna stvar je da stakleni prozori izrađeni pomoću Fusing tehnologije ne boje vlage, čak mogu ukrasiti i kupku (ako se takva želja odjednom pojavi). Čini se da je idealna tehnika, ali veličina vitraža ograničena volumenom peći. Ipak, najšira primjena je u staklenim prozorima izrađenim ovom tehnologijom.
Pseudo haljine kao alternativu
Gospodarstvo je vjerojatno njihova glavna prednost. Ipak – brzina proizvodnje. U ostalom to zasigurno nije prozor od vitraja i bijedan laž, iako s udaljenosti izgleda prirodno.
U blizini je očigledno da staklo nije obrađeno. Mi bismo ovo smatrali kitsu: od njemačkog kitschena – vršimo pušku, površno, u žurbi; Kitsch – hacking, loš okus, “jeftin”.
“Kič je mehanistički i djeluje prema formulama. Kič je zamjenski doživljaj i lažne osjećaje. Kič varira prema stilu, ali uvijek ostaje isti. Kič je utjelovljenje svega što je nevažno u suvremenom životu. “
Clement Greenberg
Pseudotemporari su podijeljeni na poplavljene i filmove. Razlika između njih je zanemariva: u stvaranju prvih, upotrebljavaju se lakovi i boje te drugi film u boji. Ne spominju se nikakvi fragmenti – uzorak se primjenjuje na cijelo staklo, onda su “detalji” obojeni (ili zalijepljeni) u različitim bojama. Slika može biti proizvoljno složena, a razlika u cijeni između sadašnjosti i pseudo-rendera je ogromna zbog ove složenosti: jedna je stvar izrezati i obraditi svaki fragment, a drugi je nacrtati ukras. Međutim, njihova niša psevdotitrazhi pronađena lako i brzo. Kič – to sve govori.
Osim ovih popularnih tehnologija, tu je i aspekt. Posebno mjesto zauzima pjeskarenje obojenog stakla, koje se koristi i za izradu klasičnih staklenih prozora iu dekoraciji običnih staklenih fasada.
Video: proizvodnja “vitraž” u tehnici DecraLed
Video prikazuje proizvodnju vitraža tehnikom DecraLed. Ovo je standardna metoda s upotrebom filma, čeličnih elemenata i elemenata faseta.
Staklo od vitraja i oblaci
Bossyova tehnika kombinacija je spajanja i DecraLed. Aspekta elementi za proizvodnju obojeni unaprijed testiran toplinska obrada – to je uloga spajaju (tehnologija koja se koristi u proizvodnji ukrasnih detalja, a ne vitraja ali ako stavi ukrasni nije pečena stakla i gumbiće, perle, sačme za papir umrljan origami ???) , Majstori koriste unaprijed izrađene elemente sa ili bez presavijanja, jednostavno ih pozicioniranje u pravom redoslijedu i popravljanje ljepilom. Kako bi se očvrsnula sastava ljepila, vitlo se podvrgava ultraljubičastom zračenju.
Tehnika nije nova – kako bi slika bila trodimenzionalna umjetnica i prije nekoliko stoljeća koristila je umetke, koja su ih napravila samo od dragocjenog i poludragog kamenja, a ne pečena, ali mljevena, granulirana. Metoda je bliža inlayingu nego spajanju, usprkos činjenici da dijelovi prolaze kroz štednjak – naposljetku, na sam vitlo, dugotrajna toplinska obrada nema nikakve veze. Ornament se može sastojati isključivo od elemenata s kristalnim staklom – takvi stakleni prozori se zovu Bevels.
Pjeskarenje stakla
pjeskarenje metoda temelji se na korištenje kinetičke energije: masa abrazivnih čestica dovodi zrak (plin, tekućina) mlaz djeluje na površinu – udaraca staklene mikročestica, i postaje neproziran. Stupanj oplate se kontrolira promjenom tlaka i abrazivne frakcije. Glatkoća površine ovisi o vremenu izlaganja i abrazivnom materijalu – staklo se dobiva čak i zrnato.
Kako postaviti sliku na staklo
Uz pomoć šablona dobivaju se otvorene rešetke, složeni ukrasi, skladbe zemljišta. Prije svega, uzorak se stvara u programu Corel DRAW. Zatim se uzorak ispisuje i matrica se izrezuje. Materijal za nju odabire se ovisno o zadatku i opremi. Metalni list nije loš, ali morate nekako nacrtati sliku i izrezati ga. Osim toga, zloglasni životni vijek (jedna od prednosti metalnih matrica) igra ulogu samo kada izrađuju veliku količinu dijelova s istim ukrasom.
Najčešće se koristi za proizvodnju matrica, koristi se samoljepljivi film i programski upravljani ploter, odmah izrezujući uzorak bez ikakvih ispisa. Ornament može biti arhetipski – za dobru opremu to nije problem.
Nakon lijepljenja šablone, staklo se puni u pjeskarenje. Matična ploča može potpuno pokriti staklo, ostavljajući samo sliku otvorenu za obradu ili obratno – to je ukras (nakon obrade ispada prozirni uzorak na matiranoj pozadini).
Jedna od mogućnosti za dobivanje ukrasa je obrada stakla s obje strane. Površina gubi prozirnost, ali dobiva vizualni rasuti teret. Ispalo je nešto slično 3D efektu. U takvoj obradi vrlo je važno precizno kombinirati matrice.
Povećanje vremena obrade dovodi do produbljivanja slike, sličnosti s graviranjem ili reljefom. Korištenje više slojeva matrica je način postizanja slike na više razina. Izvorne slike gledaju na ogledala – ovisno o količini uklonjenog amalgama, ispadne se frosty uzorak ili ogledalo ornament. Prikazuje se crtež koji se primjenjuje s prednje strane zrcala – stvara se vidljivost volumena.
Upoznajte: ovo je eksplozija
Abrasivno pjeskarenje, pjeskarenje – glomazne kombinacije riječi. Uspješno su zamijenjeni zaduživanjem iz engleskog – miniranja (miniranje, puhanje, pjeskarenje – pjeskarenje). Pista za pjeskarenje naziva se blaster. Izumitelj metode, Benjamin Tillman, Amerikanac iz Philadelphije, opisao je proces kao bacanje pijeska, koji u potpunosti izražava suštinu metode.
Tilman je patentiran izum 1870. godine. Prošlo je gotovo stoljeće i pol. Danas tvrdoća čestica nije prioritet – oni koriste suhi led (kriobast), natrijev bikarbonat (soda-miniranje) i tako dalje, ali sama metoda nije se mnogo promijenila.
Ne uvode za proizvodnju stakla obojeni, a za čišćenje površine, njihovo stvrdnjavanje, uklanjanje mrlje (hrapavi bridovi skala), a zatim – ukras (izravnavanje, dobivanje zrnate, čekić). Kao abrazivni već koristi ne samo kvarcni pijesak – koriste keramike, željeza, olova metak, bilo koje druge krute čestice tipa sličan pijesku.
Prirodni abrazivi:
- dijamant,
- granate,
- infusionalna zemlja,
- kvarc,
- korund,
- crvena željezna ruda,
- kreda,
- Emery,
- plavac,
- feldspat,
- Tripoli.
Sintetski abrazivi:
- dijamant (umjetni);
- borazon;
- kositar dioksid, titan i cerij;
- karbidi bora i silicija;
- zeleno i crveno mrvice;
- mineralna troska;
- nitrida aluminija, silicija, ugljika;
- cirkonijev oksid;
- legura bora s ugljikom i silicijem;
- spojeni.
Novi smjer – magnetsko pjeskarenje (kao abrazivno sredstvo s materijalima s visokim magnetskim svojstvima). Tako tretirana stakla ne gube svoju transparentnost – to čuva svoju utilitarnu funkciju u jedinstvenom izgledu.
Kao iu slučaju staklenih prozora, postojao je i kič: simuliran je pjeskarenje uz pomoć posebnih pasta za lazanje (graviranje, primjena ukrasa na matrici).
Varijante upotrebe vitraža u kuhinji
Vjeruje se da je upotreba vitraža u kuhinji podebljana odluka. Što se tiče smjelosti, nećemo reći, ali opcija nije baš jeftina – pseudo vjenčanja su nepoželjni jer su slabo prilagođeni uvjetima koji su svojstveni prostoru: temperaturne razlike, visoka vlažnost zraka. Unutrašnjost se vrlo značajno pretvara, ali to će koštati puno (ručni rad je uvijek skup) u slučaju odabira klasika ili tiffany.
Vitra za fasade namještaja
Tradicionalno, vitraž se koristi za izradu fasada namještaja. Općenito, materijal se koristi, do neke mjere podvrgnut pijesku. Na fotografiji su klasični vitražni prozori. Čaše su prozirne i lagano mutne, što stvara učinak mraza i bizarnih frosty uzoraka.
Nema apsolutno nikakvog prerade: stakla je prozirna, minimalna crvena ulomka, ali oblik detalja daje dojam lakne lakoće.
Staklo od stakla izrađuje se u tehnici “Tiffany”, ali središnja slika se nanosi na staklo s posebnim bojama (koristi se za rad s porculanom) na poleđini – inače bi bilo potrebno desetljeća za proizvodnju. Dijelovi slike povezani su prema tehnologiji. Obratite pažnju na dobru rasvjetu. Kao rezultat toga, zona pregača postaje središnja, privlači pozornost, prevladava.
Čini se da su prozori od vitraja došli iz prošlosti, ali to nije uvijek slučaj. Naravno, kad prozor od vitračnog stakla izgleda kao na donjoj slici, referenca je očigledna, pa čak i na retro stil takve fasade teško je pripisati – ne dopušta “miris” srednjeg vijeka, antički motivi.
Najviše organskih fasada s vitrajnim izgledom u klasičnom interijeru.
No vitraž (uključujući one izrađene klasičnom tehnologijom) s geometrijskim uzorcima savršeno se uklapa u moderan interijer. Oni će biti skladni čak iu kuhinji, dizajniranoj u stilu high-tech, i pronaći mjesto u potkrovlju.
Staklo od stakla u prozorima i vratima
Oni koji ne prihvaćaju staklene fasade, ali bi željeli pričvrstiti vitraje u kuhinji, pomoći će prozorima. Oni mogu biti potpuno ukrašeni (ako u sobi postoje fluorescentna svjetla).
Oblik prozora, unutrašnjost jednostavno zahtijeva vitraž – soba nalikuje prostoriji u palači.
Opet, tradicionalni biljni motivi nisu potrebni. Usput, geometrijski ukrasi lakše se izrađuju, što znači da će stakleni prozor koštati manje.
Djelomična zamjena prozorskog stakla s vitražom je također vrlo atraktivna – i više je prirodnog svjetla u kuhinji.
Probijanje pročišćava staklo, ali preskače svjetlo u dovoljnoj količini. Nekoliko detalja u boji – a staklo je više poput slika nego uobičajeni prozor.
Možete “nastaviti” prozor vitražom. S odgovarajućom ukrašenjem sastav će značajno proširiti prostor vizualno.
Promjena oblika prozora nije problem ako kreativno i kompetentno pristupate stvaru, osobito s obzirom na rasvjetu.
Stvaranje pseudo prozora na neočekivanom mjestu također je sasvim moguće s vitražom.
Tradicionalne i pseudoimitacije mogu se upotrijebiti za uređenje elemenata zoniranja – vrata, pregrada.
Neobična rješenja
Čudan stakleni prozor umjesto skinning nije previše praktičan (to je teško prati: u tom smislu glatka površina je poželjna), ali ništa ne sprječava korištenje tehnologije u ulomcima. Pijesak, mali vitriji umetnuti će transformirati područje “pregača”, što ga čini umjetničko djelo.
Ovdje je prikazana najjednostavnija verzija – standard za skinning film i ukras kao element pseudo-vizage na pročelju.
Spušteni stropovi s umetcima od vitraja i ugrađenom rasvjetom stvaraju posebnu atmosferu u sobi.
Ekskluzivni dekor za strop, napravljen u jednoj od tradicionalnih tehnologija, bit će vitraž ili lampioni.
Sve ideje ne mogu se ponavljati – mogućnosti korištenja vitraža, uključujući i kuhinju, su zabranjivane. Iz stakla možete sakupiti gotovo sve ukrase – od zvjezdanog neba do obilježavanja automobila, od bubamara do Semiramisovih vrtova. Prozori od vitraja u prozorima, vratima, fasadama namještaja, na stropovima, zasebnim pločama, pregradama, pa čak i kao pribor – sve je moguće.
Glavna stvar je želja. Pusti maštanje volje – vratit će se plemenitim plijenom, a vaša će kuhinja biti ljubomorna ostatku kuće, a ne samo narod.
Video: vitraž u unutrašnjosti kuhinje
Izbor svijetlih ideja:
Kuhinjski dizajn s vitražnim motivima: