Ventilacijska cijev za kuhinjske nape: vrste i značajke samonastavljanja
Kuhinja nije samo aroma kuhane hrane, već i puno onečišćenja, uključujući zrak. Pouzdan asistent u borbi za čistoću može postati napa. Pomaže uklanjanju dimova, produkata izgaranja, najmanjih kapljica masnoća – sve što dišete, koja se naslanja na završne materijale, što brzo gubi estetski izgled. No učinkovitost pročišćavanja zraka izravno ovisi o tome koliko je dobro odabrana i ugrađena cijev iz nape (kanala).
Vrste kanala za kuhinjske nape: prednosti i nedostaci različitih sustava
Cijev dizajnirana za odstranjivanje protoka zraka može biti plastična ili metalna (aluminijska). Obje inačice su naširoko koristi u stambenim područjima. U ovom slučaju, svaki od njih ima svoje prednosti i nedostatke.
Plastični kanali za kuhinju
Plastični kanali su krute, glatke cijevi s presjekom u obliku kruga ili pravokutnika.
Obratite pažnju! Cijev s kružnim poprečnim presjekom osiguravaju manje otpornosti na protok zraka što rezultira većom učinkovitošću od sličnih proizvoda različitih oblika.
Prednosti plastičnih konstrukcija:
- Zahvaljujući glatkoj površini, oni nakupljaju malo onečišćenja i lako se prati.
- U procesu eksploatacije oni čine minimalnu buku.
- Lakše je obojiti ako je potrebno prikriti ili ukrasiti.
- Oni su jaki, otporni na visoku vlažnost.
Što se tiče nedostataka, oni uključuju visoke troškove i neke značajke instalacije. Oni se sastoje od nužnosti odabira prilagodnika i kutnih elemenata, poštivanja uske veze svih priključaka.
Obratite pažnju! Brtvila se koriste za pouzdano izoliranje spojeva pojedinih dijelova plastičnog kanala.
Valovite ventilacijske cijevi
Valoviti kanal za zrak (valoviti) obično je izrađen od polukrutog aluminija. Izvanredno, ona podsjeća na harmoniku bombona, koja se lako može protezati do određenih granica.
Koje su prednosti takvih cijevi? Ima ih dosta.
- Jednostavnost instalacije. Ne treba koristiti kutne elemente prilikom savijanja kanala. Dijelovi se spajaju pomoću stezaljki. Ovaj dizajn je lako rastaviti i ponovno sastaviti.
- S laganim naporom, valovi se rastu prema željenoj duljini, ponavljajući odabranu putanju brtve. To izbjegava oštre zavoje u cijevi i smanjuje otpor unutar njega.
- Demokratska cijena, koja je ponekad nekoliko puta manja od one od analoga plastike.
- Oni imaju različite vrste poprečnog presjeka, omogućujući vam da odaberete kanal za ispušni poklopac i izlaz ventilacije u sobi.
- Prikladni su za ugradnju u kuhinju nestandardne konfiguracije.
- Ako je potrebno, mogu se rezati škarama.
- Mogućnost podnošenja temperatura do + 250 ° C. Iz tog razloga, oni nisu podložni paljenju i taljenju.
Ali čak i ovi kanali za zrak, koji su na prvi pogled izvanredni, imaju svoje nedostatke.
- Prisutnost brojnih nabora uzrokuje obilnu akumulaciju zagađivača u njima, poteškoće u njihovom uklanjanju i nemogućnosti slikanja.
- Prilikom ponovnog sastavljanja istim sredstvima, može doći do ugrožavanja nepropusnosti spojeva.
- Kod punog rastezanja rebra, vrlo je teško vratiti ga u harmoniku.
- Manje estetski izgled od plastičnih cijevi.
Stoga, prilikom odabira cijevi, morate pažljivo vagati ne samo sve prednosti i nedostatke svake takve vrste, već i uzeti u obzir značajke kuhinje, procijeniti njegove financijske mogućnosti.
Kako pravilno izračunati promjer zračnog kanala
Izbor promjera kanala zračnog kanala nije ništa manje važno od izbora njegova dizajna i materijala za proizvodnju. Neispravni proračuni dovest će do pogoršanja rada opreme – povećanje razine buke, povećanje opterećenja na funkcionalnim elementima, smanjenje učinkovitosti itd. To može dovesti do oštećenja napa i skupih popravaka.
Kako odrediti koji promjer kanala za kuhinjsku napa koja vam je potrebna? U ovom broju vodite po veličini i obliku izlaza za ventilaciju u kuhinji i na graničnoj cijevi samog poklopca. Cijev za zrak ne može imati manji promjer od one. U idealnom slučaju, trebali bi se podudarati. Ako se to ne dogodi, morat ćete kupiti posebne prijelazne elemente koji mogu osigurati čvrsto prianjanje cijevi.
Koje dimenzije može imati kanal za zrak? Za izvedbe s kružnim poprečnim presjekom, najmanji promjer je 80 mm, maksimalna vrijednost može doseći 30 mm. Jednostavno možete odabrati pravu opciju jer je korak veličine 10 mm. To je 80, 90, 100 mm, itd. Najzastupljeniji u svakodnevnom životu bili su kanali za prozračivanje promjera 180 i 200 mm.
Cijevi s pravokutnim poprečnim presjekom prikazani su u manjem asortimanu. A raspon veličina orijentiran je na kućanske napitke male snage. Najveće dimenzije su 50×100 mm, a također 80 h150 mm. Za ugradnju takvih struktura bit će potrebni adapteri, ali treba imati na umu da prijelaz s jednog dijela na drugu negativno utječe na učinkovitost napa.
Ugradnja ventilacijskog kanala za vađenje: praktična
savjeti
Postupak postavljanja takve cijevi je povezivanje uz pomoć kuhinjskog napa i ventilacijskog otvora na zidu za uklanjanje kontaminiranog zraka iz prostorije. I na ovom jednostavnom na prvi pogled, postoji nekoliko ključnih točaka.
Prvo, ne možete postaviti poklopac i kanal na suprotnoj strani otvora na zidu ili stropu ventilacijskog kanala.
Drugo, važna je putanja postavljanja cijevi i njezine duljine. U idealnom slučaju, ne smije prelaziti 3 metra. I ovdje je pravilo da što je duži kanal, to je niža učinkovitost napa. U slikama, ovi gubici izgledaju ovako: jedan dodatni metar cijevi smanjuje učinkovitost od 10%.
Također, važan je broj rotacija kanala i njihov kut. Ako instalirate plastičnu strukturu, sve će se savijanje izvesti pomoću L-oblika s kutom od 90 stupnjeva. Ista se vrijednost treba pridržavati prilikom montaže rebra.
Ovo je važno! Kanal se ne smije savijati pod jakim kutem. Inače, rizik od problema s izljevom zraka je visok, što će dovesti do preopterećenja kapuljača.
I ovdje također, vladavine gubitka učinkovitosti u radu kapuljača. Svaka zavoj od 90 stupnjeva, ako ima više od tri, traje 5-10% učinkovitosti.
Treće, potrebno je voditi brigu o prirodnoj ventilaciji u sobi. Jednostavno neće biti moguće ako kanal potpuno pokrije otvaranje ventilacijskog kanala. To se može izbjeći postavljanjem roštilja s nepovratnim ventilom.
Kako to radi? U toj rešetki postoji nekoliko rupa. Jedan od njih je velik – za spajanje ventilacijske cijevi, i još nekoliko, manjih. Čim iskopčate napa, zatvori se otvore i započne proces prirodnog kretanja zraka kroz ove otvore.
Kako sakriti cijev iz napa u kuhinji: opcije prikrivanja
Ventilacijska cijev za kuhinjske nape ne može se organski uklopiti u većinu interijera. Iz tog razloga, morat ćete se pobrinuti za njezino prerušavanje. I ovdje postoji nekoliko mogućnosti.
Opcija br. 1 – instalacija ukrasnog ormarića u kojoj možete sakriti ne samo cijev za zrak, nego i samu kapu. Najprije napravite okvir metalnih profila. Sigurno je pričvršćen na zid i po potrebi fiksiran na strop. Kao pričvrsnici koriste kuteve i vijke.
Završni okvir prekriven je listovima gips ploče otpornih na vlagu. Prednost ovog rješenja je da imate priliku ukrasiti ovu kutiju tako da postane estetski i prikladan predmet u unutrašnjosti kuhinje. Slikanje ili premazivanje žbuke u tonu zidova, pozadina, ukrasni elementi iznad glave – masovne opcije.
Opcija br. 2 – maskiranje kanala iza plastičnih ploča. Svi se radovi izvode u skladu s gore navedenom shemom, no umjesto suhozidnih ploča koriste se plastične ploče. Ovo je rješenje relevantno u slučajevima gdje je strop obložen stropom.
Obratite pažnju! Na prodaji je moguće pronaći gotove kutije na onom dijelu cijevi koji ide izravno iz nape na poklopcu motora. Oni se razlikuju po svojoj lakoći, različitim rješenjima i estetici.
Opcija broj 3 – slikanje ventilacijske cijevi. Ova je opcija važna samo prilikom instaliranja plastične strukture.
Opcija br. 4 – ugradnja vješalice namještaja. Ako još niste kupili kuhinjski namještaj, razmislite o činjenici da je u gornjem dijelu imao takozvani vizir. Cijev koja je postavljena između njega i stropa bit će gotovo nevidljiva.
Međutim, ako želite, možete naručiti sličan vizir za gotov set namještaja.
Opcija broj 5 – maskiranje kanala u izbočenom dijelu spuštenog stropa. Učinkovito, ali ako trebate doći do cijevi morate rastaviti i ponovno instalirati strop. Ne bez pomoći stručnjaka koji će morati platiti.
Opcija broj 6 – polaganje cijevi iz nape unutar ormara. U tom slučaju mora imati veliku visinu.
Opcija broj 7 – nestandardno rješenje:
Kao što vidite, odabir i ugradnja ventilacijskog kanala za vađenje možete izvesti sami. Glavna stvar je pažljiv i odgovoran pristup. Ali, ako niste sigurni u svoje sposobnosti, pozovite majstore koji imaju iskustva s relevantnim radom. Uostalom, kvaliteta instalacije zračnog kanala ovisi o tome što ćete disati u kuhinji.