Upute za izravnavanje zidova u stanu vlastitim rukama
Vrlo često počinju završiti zidove, možete se suočiti s problemom koji se odnosi na kvalitetu temelja. I ovaj se problem pojavljuje u većini novih zgrada: zidovi stana su neravni, s različitim defektima. Takva površina ne može biti obojana, zalijepljena tapeta, tk. crtež pozadine će “lebdjeti”, a listovi su krivo zalijepljeni. Kako pravilno poravnati zidove sa svojim vlastitim rukama, tako da površina postane savršena?
Poravnajte zidove na dva načina: pomoću gipsanih ploča i pomoću suhih miješalica. Gipsna kartonska stijenka može biti dodatna slama, boja, tapeta za ljepilo na njemu. Ali mnogi majstori ne preporučuju pločicu za ljepilo na gips kartonskoj ploči: kažu, površina je previše glatka. Univerzalna metoda za izravnavanje zidova je uporaba suhih mješavina (žbuka, kitovi). Gotova površina je savršeno glatka i savršena je za sve materijale – pločice, tapete ili samo za slikanje.
Kako procijeniti neravnine površine
Prije nego što počnete raditi na niveliranju zidova, potrebno je izmjeriti neravninu površine. Da biste to učinili, potrebna vam je olovna linija ili duga razina (2-2,5 m). U jednom kutu sobe, čekić noktiju ostavljajući na površini oko 2-3 mm. Ovo će biti prvi svjetionik. Sada uzmite malo opterećenja, na primjer, orah i pričvrstite ga na čavao. Plummet vise na takav način da su utezi gotovo došli do poda. Kada se utezi prestanu ljuljanje – vodovi su pravocrtni. Zatim u donjem dijelu zida pobijte drugi klin na takav način da su glava i konac na istoj liniji.
Isto tako, vozite nokte i spustite cjevčicu s suprotne strane zida. Na njemu ćete dobiti četiriju noktiju na zid, a time i dvije ravne linije. Sada, da biste izmjerili nepravilnosti, trebat će vam dugačak navoj, koji se trebate protezati s jednog kraja gornjeg nokta na suprotnu stranu dna. Prilikom pričvršćivanja križa na križ, provjerite da ne dolazi u dodir s zidom. Proširene niti su najbolji orijentir, koji pokazuje odstupanje i možete odrediti kako uskladiti zidove, video i fotografije procesa ugradnje svjetionika, pomoći će zamisliti ovaj sustav.
Sada, zahvaljujući kabelima pruženim preko četiri točke, možete vidjeti točno stanje površine zida u sobi. Ako je odstupanje mala i ne prelazi 10-15 mm, potrebno je glatko zidanje, gips ili cementne mješavine za izravnavanje.
Kako podignuti zidove ispod pločice
Ako se prostorija planira završiti zidom pločicama ili pločicama – potrebno je nivelirati zidove sa suhim gradevinskim smjesama. Ova se metoda smatra intenzivnijom od, primjerice, izravnavanjem sa suhozidnim pločama. Detaljno ćemo pogledati kako podići zidove u stanu uz pomoć mješavina.
Prva faza je priprema površine. Očistite zidove od starog premaza (pozadina, boja, labav žbuka), isključite napajanje. Druga faza je podloga baze. Nanošenje površine je neophodno kako bi se žbuka dobro učvrstila na površinu. Povećava otpornost na vlagu, sprječava odstranjivanje materijala. Za mješavine cementa obično se koristi takozvano “cementno mlijeko” – otopina pijeska, vode i cementa.
Kako biste izračunali kako podići zidove, trebate postaviti orijentacijske svjetionike. Instalacija tračnica, koja će poslužiti kao vodič, započinje instalacijom profila na suprotnim stranama zida. Okomiti položaj svjetionika provjerava se vodom. Profil je fiksiran na zid s građevinskom žbukom – nanosi se na tračnicu na nekoliko točaka. Sada povucite kabel kroz profile u sredini, na dnu i na vrhu. Postavite druge tračnice tako da ih kabel lagano dodiruje. Udaljenost između svjetionika odabire se u skladu s veličinom instrumenta na koji će se žbuka koristiti.
Odaberemo razinu za izravnavanje
Nakon toga možete početi primjenjivati smjesu gradnje. Kod odabira izravnavajućeg sloja obratite pažnju na maksimalnu debljinu sloja koji se nanosi i vrsti vezivnog materijala. Gipsane građevinske smjese najbolje se koriste za dnevne sobe (spavaće sobe, dnevne sobe, dječje sobe itd.), Jer održavaju mikroklima u zatvorenom prostoru. Preporučujemo za mokre prostorije, kao što su kuhinja ili kupaonica – cementne smjese. Mješavine na bazi cementa ne dopuštaju vlagu da prodre u betonsku podlogu, što sprječava razvoj gljiva i plijesni.
Izbor suhe smjese mora se uzeti vrlo ozbiljno, jer to je ključ uspješnog popravka. U ovom slučaju, ne možete spasiti kupnjom jeftinih zgrada smjese upitne proizvodnje. Osim toga, imajte na umu da je za svaku sobu određena vrsta mješavine. Na primjer, zidove kupaonice ne možete izrezati smjesom žbuke koja može ostati nakon što se zid poravna u spavaćoj sobi. Što se tiče zaštitnih znakova, preporuke se mogu dobiti izravno u zgradi.
Gipsna rješenja mogu se sami pripremiti. Za cementnu žbuku potrebno je jedan dio M400 cementa i 6 dijelova pijeska. Dodajte pijesak u mikser i zatim dodajte sloj pijeska. Temeljito pomiješajte sastojke, počnite postupno dodavati vodu. Umiješajte do kremaste konzistencije. Neki majstori pripremaju cementne mortove, uzimajući kao temelj 1 dio cementa i 2-3 dijela pijeska. Mješavina s malom količinom pijeska je više duktilna i stoga je lakše raditi. Razrijedite kupljenu suhu smjesu prema uputama. Spremna rješenja trebala bi se koristiti unutar 1-2 sata nakon pripreme, inače bi mogli izgubiti svojstva.
Redoslijed izvođenja radova
Nakon određivanja zakrivljenosti zidova pomoću vodovoda, moguće je izračunati približne troškove i potrošnju odabranog materijala. Usput, kako bi se smanjili troškovi, ne mora nužno gipsati sve zidove na idealno glatku površinu. U nekim slučajevima dovoljno je obavljati poslove završnog rada samo na onim površinama na kojima je vrlo vidljivo: zidovi na kojima padne svjetlost, zidovi nasuprot prozora itd. Površina iza namještaja, prepunog ormara, ne mora biti savršeno glatka. No, ako odlučite popraviti samo najvidljivije nedostatke – dobro razmislite o ovom koraku, iznenada nakon nekog vremena odlučite izvršiti preuređivanje ili ponovno zalijepiti pozadinu i sve nepravilnosti postat će primjetne.
Pripremite alate za žbukanje. Da bi se zidovi mogli izravnati vlastitim rukama, trebat će vam oštrica za miješanje, širenje i zaglađivanje otopine, bušilicu s mlaznicom (miješalica za gradnju) za miješanje suhih smjesa i žbuku sa žbukama. Slikar stukova neophodan je pomoćnik u završnim radovima. Mnogi majstori to bez njega, unatoč činjenici da ovaj alat uvelike pojednostavljuje proces kipa i žbuke. To je kvadratni preklop 45×45 ili 40×40 cm, u sredini je pričvršćen metalna ili drvena ručka. Neophodna količina žbuke nanosi se na sokol, koji se odmah koristi. Koristeći sokol, ne morate se neprestano naginjati na kantu.
Očistite zidove stare boje i pozadine. Nakon čišćenja pažljivo pregledajte zidove zbog prisutnosti mrlja hrđe, čađe, uljnih mrlja i gljivica. Svi pronađeni nedostaci uklanjaju se mehanički. Za određenu vrstu mrlja mogu se koristiti posebne kiseline ili alkalne supstancije. Nakon toga provjerite staru žbuku, selektivno dodirujući površinu zida. Loša prianjajuća žbuka s površine, kako bi naknadno gipsalo ovo mjesto s izdržljivijim rješenjem.
Ne možete obaviti završni rad na vlažnom zidu. Sva sirova mjesta iz stare žbuke ili mrlja moraju se osušiti. Nakon toga, površina zida pažljivo je tlo. Zbog činjenice da čep prodire duboko u površinu supstrata, značajno poboljšava adheziju slojeva gipsa nanesenih na zid.
Prilikom pripreme za rad, očistite podove otpadaka i prekrite ih debelim papirom ili kartonom kako biste ih ne bi naknadno očistili od suhe otopine. Pa, idemo na posao. U desnoj ruci, uzmi žbuku spatule, au lijevoj ruci – sokol. Nakon što je na svojoj površini upisala falco potrebnu količinu gipsa – ulijte dio otopine na zid i počnete s niskom razinom. Možete gipsati zid širenjem žbuke od sokola. Pri tome mora biti stavljen izravno na zid i sa sadržajem usmjeriti sokol odozdo prema gore.
Bez iskustva bit će prilično teško dobiti savršeno ravnu površinu, jer ovaj rad zahtijeva točnost i točnost. Da bi se postigli ravni zidovi, pomoći će se istim svjetionicima. Kao smjernica mogu postojati tračnice potrebne dužine, širine 2-3 cm i debljine jednaka debljini premaza od žbuke. Možete savijati letvice s gipsanom žbukom ili noktima.
Žbukanje s beaconima vrši se na sljedeći način: poluterkom razina rješenje i slijedi pravilo u smjeru odozdo prema gore. Količina otopine se dodaje sve dok sloj gipsa ne dosegne razinu svjetionika. Nakon toga, letvice su pažljivo uklonjene, a preostali prostor ispunjen rješenjem.
Na spoju zidova i stropova nastaju kutovi, koji moraju biti apsolutno jednaki. Kutovi krivulja mogu se također oblikovati na mjestu kontakta između dva zida. Kako podići uglove zidova i ukloniti greške nakon žbuke? Poravnanje se može obaviti kako na razini tako iu ravnini (na boogramima). Ako su zidovi pripremljeni za pozadinu, onda je bolje nivelirati uglove po razini. S ostalim vrstama završnih obrada: ukrasna žbuka, slikanje itd. kutovi se mogu poravnati u ravnini.
Kada su uglovi izravnani gipsanom žbukom, svjetiljka se vrši u samom kutu, nakon čega se kut širi prema širini pravca. Glatkoća prijelaza od kuta do zida ovisi o širini pravila. Što je alat dulji, to će manje osjetljivo biti prijelaz. Na radnom mjestu potrebno je koristiti gipsana žbuka (početni kit), jer ova mješavina omogućuje izravnavanje tankog sloja bez trošenja.
Poravnajte unutarnje kutove s trakom za pojačanje. Široku spatulu, navlažite vodom i nanesite na obje strane unutarnjeg kuta gline. Pazite da je površina ravnomjerno prekrivena, a sloj gline nije previše tanak. S obje strane kuta, područje snimanja mora biti oko 50 mm. Umočite vrpcu u kantu vode i savijte ga na pola. Sada ga stavite na kut i stisnite ga u kist. Počnite da ga poravnate držanjem gornjeg kraja i izravnavanjem na donji rub.
Zatim ponovo navlažite široku špatulu (10 cm) i izvucite ih na svaku stranu kuta. Istovremeno, rub spatule treba držati što je moguće bliže mjestu savijanja. Napor koji treba pritisnuti trebao bi biti dovoljan da istisne višak punila ispod trake. Kako biste izbjegli bilo kakve žurbe i neravnine, čistite površinu kuta suhom lopaticom. Ne preporučuje se za čišćenje abrazivnim papirom ili mrežama za brušenje. u tom slučaju traka se može oštetiti. Ponovite primjenu kitove dok vaš kut nije savršeno jednak. Posljednji sloj nanosi se s uglavnom lopaticom, čija je širina veća od 25 cm. Nakon nanošenja svježeg sloja žbuke, prolazite zaglavljivačem preko površine zida, pritiskajući ga na obje strane. Zatim uzmite zid od 15-25 cm. Ako dobijete malo rebra – uklonite ga tankim slojem završnog kit.
Kako nivelirati zidove za pozadinu
Poravnajte zidove s gipsiranom pločom mnogo je lakše od suhih mješavina. Gipsane ploče fiksirane su na posebnom okviru metalnih profila. Standardna suhozidna ploča – 2500x1200x12.5 cm. Na temelju ovih parametara odredite količinu materijala.
Izmjerite zidove. Ako je njihova duljina odozgo i odozdo ista, onda možemo i dalje nastaviti. Ako je duljina drugačija – to treba uzeti u obzir pri montaži okvira. Na primjer, duljina donjeg ruba jednog zida je 3 m, a duljina suprotnog zida je 3 m 5 cm. Stoga, ovi 5 cm treba uzeti u obzir pri početnoj oznaci prostorije ispod okvira. Započnite s označavanjem duljeg zida, s obzirom na udaljenost ispod vodiča.
Zatim se povucite 3-4 cm od zida i stropova, pričvrstite vijak. Na njemu učvrstite vodilicu na gustu nit (možete uzeti običnu maticu). Sada pričvrstite navoj na vijke i zategnite ga. Učinite istu operaciju u svim kutovima prostorije, ispružite navoj na podu i blizu stropa. Tako će se dobiti kontura buduće ploče gipsa ploče. Nakon provjere duljine paralelnih vodova, uklonite navoje i pričvrstite vodilice na vijke. Nakon toga, u vodilicama na podu i stropu, umetnite tračnice stalka, u koracima od 40-50 cm, nakon što ih odsiječete na visini prostorije. Potrebno je snažno ojačati primljeni kostur. To se postiže pričvršćenjem vijaka na vodilice vijcima. Sada svaki od stalaka mora biti čvrsto pričvršćen na zid. U tu svrhu koristite jednostavne drvene letvice, presavijte ih u prazninu između zida i zida od GCR-a, pričvrstite ga s dugim vijcima nakon umetanja klinova. Pločice sa suhozidima pričvršćene su na svaki stalak u koracima od 30 do 40 cm. Istodobno, glave vijaka moraju biti lagano prigušene na gips ploči.
Kada instalirate sve listove, dobit ćete savršeno ravnu površinu koja se može slikati, tapetirati ili nanijeti na njega ukrasnim žbukama.