Bez ohľadu na to, či malá kuchyňa alebo veľké, premyslené skladovanie môže byť super-komfortné, a kuchynské skrinky, skriňa a chladnička sú priestranné. V tomto materiáli nájdete 17 praktických tipov a 85 fotografií, ktoré vám pomôžu organizovať priestor od začiatku alebo optimalizovať už zavedený “systém”.
17 skladovacích riešení v kuchyni
1. Udržujte hlavné miesto uloženia v pracovnej oblasti
Začnime našu sprievodcu organizovaním ukladania v kuchyni, možno so základnými princípmi. A tu je jeden z nich – všetko, čo potrebujete, musí byť stále na dosah ruky.
- V ideálnom prípade by pracovná plocha mala byť medzi umývadlom a sporákom a jeho optimálna dĺžka by mala byť približne 90 cm. V súlade s tým by všetky nádoby, spotrebiče a výrobky potrebné na varenie každý deň mali byť uložené nad a pod pracovným povrchom a pod kachľovou pecou.
Čo je dopyt po tejto alebo tej veci / výrobku, tým bližšie by malo byť na pracovnej ploche. V tomto prípade by mal byť doska takmer prázdna.
2. Zoraďte a ukladajte položky / produkty podľa kategórií
Skladovanie podľa kategórií a podkategórií je ďalším základným princípom, od ktorého začínajú poradie a pohodlie kuchyne.
- Podobné položky by mali byť zhromažďované v jednom (!) Mieste, a to aj na jednom poli, ale oddelene od ostatných kategórií. Takže môžete rýchlo nájsť správne veci a ľahko dať veci do poriadku v skrinkách.
Dokonca vizuálne aj police so triedenými spotrebnými materiálmi a náradím vyzerajú čisto a krásne. Napriek zjavnosti tohto princípu nie všetci a nie vždy ho nasledujú. Takže napríklad často ukladáme panvice zmiešané s formami na pečenie alebo hrnce. A povedzme, že sme položili fľaše s rastlinným olejom niekde medzi suchou raňajkami a cestovinami.
- Samozrejme, toto pravidlo má výnimky. Takže napríklad cukor a soľ sa môže skladovať ako s korením a korením a na stole v soľnej trepačke a cukrovej miske. Skladovanie ovocia a zeleniny –
toto je samostatný príbeh, pretože rôzne druhy ovocia vyžadujú rôzne podmienky. Všeobecne platí, že zásada funguje všade a vo všetkom – od skladovania potravín v chladničke a skladovania jedál v bočnici.
Samozrejme, že sa nezúčastňujete na zaraďovaní vecí do podkategórií a podkategórií, inak bude nepríjemné vyhľadávať a vyčistiť veci.
Pozri tiež:
- Ako uchovávať zeleninu a zeleninu
- Ako uchovávať ovocie doma – všeobecné zásady, poznámky a fotografie
3. Uložte veci do zásobníkov a kontajnerov.
Ak chcete uložiť veci do kategórií v skrinkách a zásuvkách, je vhodné použiť všetky druhy košov, škatúľ, zásobníkov a rozdeľovačov.
4. Ak navrhujete kuchyňu od začiatku, staviť na zásuvky a systémy
Spodná úroveň kuchyne by mala byť takmer úplne vybavená zásuvkami a niektoré horné skrinky nemusia byť doplnené zásuvkami. Takže môžete používať každý kútik vašej kuchyne, rýchlo nájsť to správne veci a dať ich na miesta, bez drepy.
5. Skladovať veci väčšinou nie v hromadách, ale v riadkoch
Uložte a usporiadajte veci nie horizontálne navzájom nad sebou (stohy) a vertikálne za sebou (riadky), potom môžete ľahko nájsť a načítať potrebné položky bez porušenia stanoveného poriadku v skrini.
- Aby ste stojaci vzpriamené, použite oddeľovače, podnosy, boxy a háčiky.
Tento lifhak pre skladovanie v kuchyni je jednoduchý a brilantný, ale nie vždy očividný. Najmä pokiaľ ide o uskladnenie zásob kuchynských utierok a obrúskov – v skutočnosti textil, na rozdiel od krabičiek a plechoviek, nestoja. Ak chcete vyriešiť tento problém, jednoducho zložte záležitosť do obdĺžnika alebo role.
Princíp vertikálneho skladovania funguje takmer vo všetkom, iba hlboké nádoby a kontajnery môžu a mali by byť stohované.
6. V malej kuchyni musíte používať neštandardné skladovacie priestory
Tu je niekoľko nápadov na uskladnenie v kuchyni v neštandardných miestach:
- Dvere kabinetu – na nich je možné vložiť háčiky alebo pripevniť držiaky na stenu. Pravda pre uloženie na dvere je možné len ľahké predmety, inak existuje riziko pretrhnutia slučiek. Je tiež dôležité, aby boli háčiky a držiaky namontované tak, aby sa ony a predmety, ktoré drží, nenachádzali na policiach, inak sa dvere nezatvárajú.
- Koncové steny a vonkajšie steny kuchynského nábytku – sú dobré v tom, že budú odolávať nielen uterákom a potholders, ale aj ťažké predmety: nože, rezacie dosky, panvy a panvice na pečenie. Najdôležitejšie je vybrať spoľahlivé police / držiaky a ukotviť ich úhľadne, aby nedošlo k poškodeniu pohľadu na kuchyňu. Nižšie sú fotografické nápady skladovania vecí na vonkajších stenách nábytku.
- Vnútorné steny skriniek – je vhodné zavesiť na háčiky meracie lyžice a trysky z elektrických spotrebičov, ktoré nie sú veľmi potrebné.
- Umiestnite pod závesné skrine – tu môžete zavesiť úzku poličku na uloženie korenín ako na fotografii nižšie …
… alebo zaskrutkujte veko z plechoviek na spodnú stranu krytu, aby ste do nich vložili plechovky korenia alebo voľné výrobky.
7. Použite roh kuchyne na 100%
Často v rohu kuchyne sa vytvárajú “mŕtve zóny”, ktoré nie sú v žiadnom prípade zapojené kvôli ich nedostupnosti. Ak chcete zabezpečiť, aby bolo toto miesto použité 100%, mali by ste rohovú skrinku vybaviť zasúvateľným systémom – koše, regály, police alebo kolotoče.
8. Lifkhak pre malú kuchyňu – skriňa na strop
V malej kuchyni môžete maximalizovať užitočný priestor pridaním ďalších skriniek, ktoré presahujú strop. Potom sa v horných poliach ukáže, že sa ukladajú veci, ktoré sa používajú zriedkavo. Môže ísť napríklad o slávnostnú službu, obrusy, plechovky na konzerváciu a tak ďalej.
No, ak je kuchynská súprava pôvodne navrhnutá vysoko (viď obrázok vyššie), ale ak nie, potom naplňte hornú časť skrinky peknými košíčkami a zásuvkami.
A tretia vrstva môže byť postavená s vlastnými rukami z dosky a podporuje vo forme fliaš, ako je znázornené na obrázku nižšie.
9. Sklopte zásuvky v základni sokla
Ďalšie lifhak pre malú kuchyňu – konštrukcia krabičiek v náhlavnej súprave. Je veľmi výhodné skladovať všetky druhy foriem, palety, zvitky, zásoby vína a dokonca aj krmivo pre domáce zvieratá.
10. Použite steny a zástera
Majte na zábradlia, všetky druhy bánk a dokonca aj zariadenie je veľmi výhodné – všetko je v dohľade a po ruke. Na druhej strane, koľajnice často vytvárajú pocit neporiadku a neporiadku v kuchyni, skrývajú prekrásnu zástera pod ním a komplikujú čistenie (pretože všetko, čo visí na stene, je rýchlo pokryté prachom!).
- Preto vám odporúčame, aby ste sa nezapájali do zábradlia a zavesili na stenu len super-požadované predmety a produkty, napríklad soľ, korenie, papierové utierky, špachtle, držiak na tablet / telefón.
V tejto zbierke fotografií nájdete dobré príklady zábradlí kuchynského vybavenia.
Ale pre uloženie na stenu na magnetickom držiaku je možné a malo by byť súprava nožov. Koneckonců, tak málo pokaziť ostrie, a kuchár je veľmi výhodné zvoliť-čistenie požadovaného zariadenia.
Mimochodom, držiak magnetického noža sa ľahko vyrába ručne. Aby ste to urobili, stačí len vystrihnúť niekoľko plytkých okrúhlych otvorov na drevenú dosku, potom do nich vložiť neodymové magnety a konečne zavesiť dosku na stenu. Voila, držiak noža je pripravený.
Pozrite si materiál na tému: Na chladničke (a nielen) vyrábame magnety z improvizovaných, odpadových a prírodných materiálov
Okrem koľajníc, perforované dosky vyrobené z drevotrieskovej dosky alebo ocele pomôžu použiť steny na uskladnenie vecí. Práve farbite dosku v požadovanej farbe, pridajte na ňu háčiky a zaveste ju na stenu. Foto-nápady steny štruktúry pre skladovanie vecí a výrobkov sú uvedené v ďalšom jazdci.
A samozrejme, že regály pomôžu zorganizovať skladovanie vecí. Odporúča sa, aby boli prispôsobené tónu nábytku na stenu alebo kuchyni. Rovnako ako pri zábradliach, s policami je dôležité, aby sa nepreháňali – rýchlo prašali a preťažovali interiér.
11. Usporiadajte priestor pod umývadlom
Miesto pod umývadlo je skvelé pre umiestnenie odpadkových plechoviek, čistiacich prostriedkov, hubiek a handier. Tu je niekoľko nápadov a tipov na optimalizáciu tohto priestoru:
- Vložte jednu lištu (vložte skriňu do šatníka) do skrinky pod umývadlom a zaveste rozprašovače a striekačky na ňu.
- Zaskrutkujte zásuvku na jednu zo stien, napríklad, Ikea.
- Držte na dverách háčiky na uteráky alebo organizéry na uloženie hubiek, handier a iných zariadení.
- Používajte malé police s policami a zásuvkami.
- Je žiaduce, aby koše mohli byť tiež zasunovateľné.
12. Nepoužívajte okrúhle nádoby a podnosy, ale štvorcové alebo obdĺžnikové
Uchovávajte suché jedlá lepšie v obdĺžnikových a štvorcových nádobách / kontajneroch, pretože stoja navzájom presnejšie a kompaktnejšie. Doska je dôležitá pre všetky príslušenstvo na skladovanie (koše, tácky, kontajnery), ako aj domáce spotrebiče (kávovary, stacionárne mixéry, váhy atď.).
13. Kúpte organizátora na umývanie
Prací prostriedok na umývanie riadu, špongie a kefy sú veľmi vhodné na skladovanie v silikónových alebo plastových organizátoroch. Tak uvoľníte priestor v blízkosti umývadla a chráníte dosku stropu / blatníka sušenia z kvapiek kvapiek.
14. Použite nábytok so vstavanými zásuvkami a poličkami
Napríklad by to mohlo byť stôl so zásuvkami pod pultom, lavička so vstavanými zásuvkami pod sedadlom alebo stojan s policami v suteréne.
15. Ak má kuchyňa trochu voľného miesta – použite ďalšie regály, konzoly a vozíky
Vysoké regály pomáhajú, keď nie je dostatok úložného priestoru a v kuchyni nie je spíž.
Ak nie je priestor pre regály, skúste vytvoriť úložný systém okolo dverí alebo okna.
Vozík je vhodný pre svoju kompaktnosť, priestrannosť a mobilitu.
16. Použite vložené police a regály
Takýto malý trik vám umožňuje používať celú výšku skriniek a získať ďalšie užitočné priestory doslova odnikiaľ. Takéto regály si môžete kúpiť v Ikea (Varievers series).
17. Chladničku skladujte 30% prázdnu
Je veľmi ťažké vyčistiť chladničku v chladničke, nájsť správne produkty, kontrolovať nové “zásoby” potravín a včas odstrániť oneskorené nelikvidné látky.
- Aby ste sa uľahčili vyhnúť sa nákupu ďalšieho nevyžiadaného tovaru alebo omáčky, zvážte spravidla uloženie na policu chladničky nie viac ako troch odrôd toho istého výrobku.
Mimochodom, toto odporúčanie platí aj v odbore obchodu s potravinami.