Тест за издръжливост: кои кухненски плотове се справят по-добре с ежедневните изненади
Един от основните функционални елементи във вътрешността на кухнята е плота, защото е подложена на най-интензивните механични влияния. В допълнение, настолната плоча, която е добре записана в цялостния дизайн, е гаранция за хармония и пълнота на интериора. Плотовете за кухнята трябва да бъдат здрави, трайни, хигиенични, устойчиви на термо и влага, устойчиви на механичен стрес и, разбира се, приятни за окото. Модерният кухненски плот е три-четири сантиметра печка, опираща се на пиедесталите, заемаща основното кухненско пространство или цял комплекс от работни площадки от един материал. Формата и дължината на работната повърхност се определят от местоположението и дължината на цялата слушалка, а ширината или съответства на стандартната ширина на шкафовете (60 см), или малко над нея, достигайки 62-65 см.
Бюджетни ламинирани плотове, произведени от плочи от дървесни частици
Най-достъпните кухненски плотове са ПДЧ, подобно на материалите, използвани за обзавеждане на шкафове. Листовете, предназначени за декориране на работните повърхности, са допълнително ламинирани – те са покрити с декоративен слой с висока денивелация.
Материали за производство на ламинирани плотове
Плотовете за кухнята, които са завършени с готови кухненски комплекти, в повечето случаи са направени от плочи от дървесни частици. Основата на повърхността е от 2 вида материали:
- ПДЧ.
- MDF.
Разликата между чаршафите не е само в цената. ПДЧ е дървесен чипс, залепен под налягане при висока температура. Адхезивният състав съдържа формалдехид – токсично вещество, което може да причини сериозни увреждания на здравето. След пресоването плочите се ламинират, за да се сведе до минимум изпаряването на формалдехидните смоли и да се образува устойчиво на удар покритие.
По същия начин, чрез пресоване се произвеждат и MDF панели. Основата е дълги дървесни влакна, а токсичните съединения не се използват като лепило. В състава на глутинова маса – абсолютно безвреден за човешки полимерни лигнини и парафинови съединения. Такъв състав остава стабилен след втвърдяване, не изпарява в стаята вредни вещества.
В малките стаи, кухнята, където ефектът от температурите върху работната повърхност е по-голям от този в другите стаи, по-добре е да изберете MDF плотове, особено ако къщата има деца.
Разликата между производствените материали е невидима визуално, но е възможно да се ориентира в зависимост от цената на готовия плот. Продуктът от MDF не може да струва толкова, колкото ПДЧ – цената на плочата е около два пъти по-висока.
Характеристики на инсталацията и поддръжката: предимства и недостатъци
Плити, от които се произвеждат кухненските плотове, не са материали, устойчиви на влага. Функцията за защита от влага се извършва от горното многослойно покритие. Количеството и качеството на горните слоеве зависи от устойчивостта, устойчивостта на влага, устойчивостта на механични повреди. Най-трайните повърхности са покрити с пластмаса. Използването на пластмасово покритие позволява уплътняване на краищата, където е възможно проникването на влага.
Ламинираните кухненски плотове за предпочитане се използват за покриване на директни повърхности. Ъгловите върхове не могат да бъдат направени без шевове, ставите между двете плочи трябва да бъдат покрити с пластмасова или метална лента.
Краищата са с всякаква форма: за да се постигне по-голяма здравина и трайност, се използва технологията за комбиниране на ламинирането и оформяне на ръба на течен акрил. Комбинираните плочи имат повишена устойчивост на влага – влагата не прониква в ставите.
За ламинирани плотове, вградената техника е избрана с особено внимание: препоръчително е да поръчате работен плот с дебелина 38 мм – това е стандартната дебелина на плота за закачане на плота. Струва си да изберете товарителница, а не машина за миене. Широките ръбове на горните модели по-добре защитават обработените ръбове на плочата от частици от намокряне.
Срокът на експлоатация на ламинираните плотове с пластмасово покритие зависи от спазването на правилата за използване. Характеристики на операцията:
- Повърхността (особено с гланцово покритие) не толерира прегряването – достатъчно е да оставите горещ тиган върху нея за няколко минути, за да оставите петна върху покрива на масата, или ламиниращият филм се е разтопил. Най-лошото нещо, което може да се случи, е, че печката просто се задръсти в точката на контакт с горещата повърхност. Ремонтните материали не подлежат на ремонт.
- Основният враг на пресованите дървесни стърготини е влагата. Кондензат, пара, капки вода се натрупват под декоративния филм. В резултат на действието на водата, основата набъбва.
- На повърхността лесно остават драскотини и чипове от удари. За да изтриете малки дефекти, е възможно да се използва восък от подходящ нюанс, но няма да е възможно да се поправи напълно плочата.
- На декоративното покритие остават петна от киселинносъдържащи продукти. На лъскав филм дори водата оставя забележими петна.
Умерена имитация: опции за проектиране на работни повърхности с ламинирани дъски
Основните предимства на ПДЧ – огромна селекция от фин декор с минимални разходи. Те произвеждат плочи, които не само симулират модела на дърво или камък, но надеждно пренасят надеждно текстурата на скъпи дървета, ексклузивна кожа или камък. В допълнение към текстурираните филми с декор има и едноцветни проби с различна степен на блясък.
При спазване на правилната техника на обработка на краищата тези табла изглеждат достойни и с правилна грижа те могат да служат до 15 години. Правилно комбинираните нюанси могат да създадат невероятно настроение в кухнята.
Полу-матовите бонбони изглеждат чудесно в лаконичните монофонични слушалки: успешно съчетава крем с докосване на тъмен шоколад.
Стилни орнаменти от сложни форми: ярки плочи от нар до дървен брояч и повърхността на работна зона от изкуствен камък. Илюзията за скъпа дървена плоча е трудно да се различи от истинското дърво.
Гланцираните върхове се нуждаят от ежедневна грижа, но създават неописуема атмосфера на чистота и комфорт. Ако успеете да маскирате ставата, то горната част на масата може да се използва и в ъгловите комплекти.
Твърдите повърхности са подходящи за ярки контрастни вътрешни решения: гланцовите черни фасади изглеждат хармонично под матовото сиво покритие.
Практични и лесни: престилка и маса за маса, изработени от ламинирана ПДЧ с различна дебелина.
Работни повърхности от естествено дърво: лукс и топлина в кухнята
Най-красивите тип плотове са изработени от естествено дърво. Никой изкуствен материал не предава аромата и усещането за топлина, излъчвана от дървото. Малко е рискът да се инсталират дървени работни плотове върху кухненски плотове поради сложността на грижите и силната чувствителност към деформации.
Как да изберем дървен плот: материали и грижи за повърхността
До повърхността на дървото остава в оригиналната си форма колкото е възможно по-дълго, необходимо е да се осигурят минималните необходими условия в стаята:
- Спазване на стабилен температурен режим: през цялата година температурата на въздуха не трябва да се колебае повече от 5 °. При резки колебания мрежата от масива може да бъде деформирана.
- Стабилност на нивото на влажност: оптималните показатели – от 30 до 60%. Пренасищането на въздуха с влага може да предизвика деформация и подуване на отделните зони, а твърде сухият въздух е причина за пукнатини и отклонения на елементите по дължината на фугите.
Дизайнерите предлагат вместо класическия лак да покриват кухненски плотове със специални естествени и полусинтетични масла. Без боядисване може да издържи прегряване. Ето защо, лакираните плотове трябва да бъдат защитени не само от влага, но и от топлина.
Маслото, което импрегнира повърхността, се нанася на няколко слоя. Плочата абсорбира маслото през целия ден, след което се прилага следващият слой. Декоративните ефекти от използването на масла по никакъв начин не са по-ниски от лаковете: ефектът на бяло дърво, матово или гланцово покритие, подчертаване на естествената текстура или ярко тонизиране – всичко е възможно.
Подготвената чиния изисква минимална поддръжка – необходимо е да се почисти повърхността със специален инструмент, подновете покритието на всеки няколко години. Естествените масла имат добра устойчивост на оцветяване, не допускат замърсяване да проникнат вътре в порите на дървото.
Природна красота: интересни проекти с естествено дърво
Новите технологии за обработка и залепване позволяват на дизайнерите да създават дървени маси за кухни с различни форми – прави, огънати под различни ъгли.
Необичайно и стилно изглежда като дървен плот с умишлено невнимателни краища: специално оставени необработени стави, а дъските са изкуствено остарели.
В тенденцията – запазване на естествената структура на старото дърво: с пукнатини, възли и обработващи ръбове, имитиращи избърса от докосване хиляди ръце на ръба.
Маслата също помагат да се създаде мек, ненатрапчив блясък. Тунското масло дава луксозен златен блясък с лъскава повърхност.
Ярък цвят и нестандартна форма: вместо сплескана плоча в ролята на плотове – широка дъска с неравен ръб.
Класика: тъмно оцветен орех с къдрава форма на ръба и идеална гланцова повърхност.
Тесни летви с различна текстура, оцветени с разнородни нюанси в масива: отличен избор за остров със строга геометрия.
Идеален материал за сложни форми: изкуствен камък
Изкуственият камък има всички предимства на природните и е лишен от основните си недостатъци – сложността на обработката, тежкото тегло, недостъпните цени.
Акрил или кварц: как да изберете материала за плота
Маси за маса от изкуствен камък от две основни материали:
- Акрил: фин трохи в акрилна маса.
- Кварцов агломерат: полимерни свързващи вещества с пълнеж от кварцови чипове. Масата на твърдите частици е до 95%.
Плотовете, изработени от изкуствен камък, се различават не само по отношение на състава, но и по отношение на цената: акрилният камък е много по-скъп.
Предимства на акрила:
- Устойчивост на механични повреди, проникване и възпроизвеждане на микроорганизми, замърсяване.
- Възможността за пресъздаване на всякаква форма без фуги и шевове.
- Възможност за поправка: всякакви повреди могат да бъдат поправени и полирани на повърхността без следа.
- Неограничен избор на цветни решения.
Недостатъци на композитни повърхности – висока цена, ниско съпротивление на топлопроводимост (горещи предмети оставят следи на масата), необходимостта от използване на специални инструменти за почистване (абразивни почистващи препарати оставят драскотини по повърхността стане мътен).
Агломератът е по-устойчив на появата на малки драскотини, чипове, пукнатини. Такъв плот за кухнята има отлична устойчивост на високи температури, а силата не е по-малка от гранит и мрамор. Структурата напълно имитира текстурата на камъка, а повърхността винаги е хладна.
Неограничени възможности: проектиране на проекти с изкуствен камък
Великолепност и безкрайност: акрилният и кварцовият агломерат са единствените материали за създаване на безпроблемни 3D форми.
Акрилен връх: плота на масата по цялата дължина на слушалката, не е необходимо да изрежете мивката, просто изберете формата.
Акрилният камък има приятен на допир, топла, копринена повърхност, която също така добре поглъща звуци от удари. Индивидуалните елементи са залепени заедно без шевове, а богатството от цветове и текстури ви позволява да изберете правилната опция за всеки интериор.
Единственият реален недостатък на изкуствения камък днес е неговата относително висока цена.
Комплект на няколко нива с стъпаловиден плот за просторни кухни.
Форма, цвят, дължина и гланц – без ограничения. Акрилът е универсален материал за сложни геометрични форми.
Краищата на агломерата могат да бъдат оставени под формата на плоча от гранит или мраморна плоча: вътрешната структура на композита е идентична с тази на естествения камък.
Изкуствен камък – идеален материал за кухненски острови, тъй като е трудно да си представите цената на материала и доставката на естествени плочи с такъв размер.
Стъклени плотове: творчески подход към познатите детайли
Стъклената трапезарна маса е станала традиционна част от интериора на трапезарията, а стъклените плочи все още се възприемат като истински екзотичен. Само смаяните решават да инсталират стъклен плот в собствената си кухня. Защо? Асоциацията на стъклото с нещо ненадеждно и крехко седи здраво в съзнание – и абсолютно безпочвено.
Кухненските плотове са изработени от ламинирано стъкло: няколко слоя ламинирани, а горната – от закалени. Такава сандвич структура ви позволява да не се притеснявате, че повърхността ще се разцепи от удара на нож или падането на тежък тиган.
Всъщност, единственият недостатък на стъкления връх е неговият звук, който не може да бъде заглушен. Повърхността е лесна за почистване с обичайните средства за измиване на прозорци, не абсорбира миризми и бои, не се страхува от вода и топлина.
От гледна точка на естетиката стъклото е материал, който може да превърне най-обикновената кухня в шедьовър. Опции за декорация – тегло.
Комфортно осветление оживява стъклените структури и ви кара да играете милиони блян.
Модели, мехурчета и нощно осветление – интериорът се променя драматично. Малка и тъмна кухня като плота за маса ще се напълни с въздух и светлина. Стъклените пластини с обемна шарка са идеални за стаи с насипни 3D подове. Няма правила – можете да оцветявате стъклото във всеки цвят.
Тъмният вогетски комплект с акцентирани скромни фитинги се превръща в модел на добър вкус и стил на чувство под бюрото на прозрачно стъкло, украсено с ярки цветове.
Нов поглед към бетона: нестандартни плотове за модерни кухни
Какви асоциации причиняват бетон? Chill? Сивотата, скуката? Дизайнерите на кухненския интериор успяха да превърнат традиционната идея за бетон като строителен материал за груба работа, абсолютно негодни за употреба като декорация. Отначало обезумялите се осмелиха да напуснат бетонната стена без довършителни работи, а след това започнаха успешно да отделят бетонните тавани в интериора на таваните.
Разширяването на бетона продължава: сега материалът се използва за създаване на кухненски плотове. Аргументи за:
- Ниска цена.
- Възможност за създаване на сложни форми.
- Отлична производителност: устойчивост на влага – бетонът абсорбира, изпарява водата, без да навреди на структурата и външния вид.
- Устойчивост, способност за ремонт на повреди без следа.
Основното предимство на материала е възможността за оцветяване в нестандартни нюанси, много опции за довършване на полирането. Технологиите за гланциране, матиране позволяват на бетона да изглежда естествено в кухнята на всеки стил.
Изглежда, че конкретна плот – точно това, което трябва в съвременната кухня, отлежала в прохладните сенки и сбит строгост form.Cherny бетон, външно неразличими от гранит, изглежда страхотно в комбинация с естествено дърво.
Едно истинско таванско помещение – специално усещане за пространство създава дълъг монолитен плот, изработен от бетон. В малките кухни, използването на бетон има своите предимства: не се страхува от замърсяване, прегряване, не изисква специални грижи. Бетонните плотове са незаменим избор за организиране на отворени летни кухни: дори и от дъжд не е необходимо да се затварят.
Решението има добра съвместимост с други материали, което дава още по-голяма възможност за реализиране на дизайнерски идеи. В горните слоеве добавете трохи, стъкло, цветно мозаечно стъкло.
Снежна бяла идея: решение с цветно стъкло ярко – отличен избор за светло бяла кухня.
Краищата са украсени или оставяни внимателно полирани. Гланцова маси от две тонове може да бъде украсена с черупки, камъчета или изкуствен декор.
Не само плот: бетонни острови с вграден пълнеж – това е стилно. Краката и масата изглеждат монолитни, издълбани от камък, дизайн.
Блясък от метал: разнообразие от текстури и нюанси
Студено хирургично огледало завършване на финала “никел” по никакъв начин не е единствената версия на работната повърхност на металния плот или неръждаемата стомана. Сред основните довършителни варианти на фабричните материали – текстурирани повърхности, матови и гланцирани, с ефект на “триене”, геометричен декор под формата на тъкан плат.
Индустриален дизайн в домашния интериор: никел и хром
Тенденция в дизайна: комбинацията от студен метал в модерния интериор с дърво леко разрежда стриктните форми и монохромни цветове. Изключително комбиниран метал с ярки цветови акценти.
Изборът на работна повърхност, изработена от неръждаема стомана, е по-добре да се спре изборът на матови материали или украсени с преследвани модели – това ще премахне необходимостта от премахване на петна от блестящата повърхност. В допълнение, хетерогенната текстура ще скрие незначителни дефекти: вдлъбнатини, драскотини.
Важен детайл: върху стоманената маса, внимателно подбраните мивки и миксери изглеждат така, сякаш точно повтарят сянката и текстурата на повърхността.
В една стая можете успешно да комбинирате блясък с матов метал, особено ако комплектът е монтиран по две успоредни стени.
Топъл метал: мед и бронз в декора на работните повърхности
Прекратяване на стандартите: защо плотът трябва да бъде изработен от неръждаема стомана? В класическите кухни благородната мед, меките блестящи блестящи цветове придават специален блясък. Естествено, с течение на времето такава масичка ще придобие съвсем различен цвят, но това само допринася за красотата му. Специално остарялата мед с изкуствено деформирана повърхност в ретро интериора хармонично засенчва бялата керамика на черупката.
Медните плотове, благородният бронз създават атмосфера на аристократичен блясък и домашен уют в просторни кухни. За монтаж на кухненски остров материалът е предварително полиран до огледално покритие.
Топлите цветове на благородния метал са намерили приложение в съвременния строг интериор на градските апартаменти: мед в контраст с черна чаша плоча.
Идея: комбинация от медни плотове и кухненска престилка с тъмно зелен комплект от естествено дърво.
Истинските шедьоври са табла, направени от калай с кант, напомняща произведение на изкуството.
Повърхността на калайката създава необичайно усещане за обем, а тъмно сив нюанс подчертава уникалната красота на страничните повърхности.
Мрамор и гранит като плот за маса: вечната красота на уникалните природни модели
Изборът на естествен камък като материал за производство на кухненски плотове е решение, което изисква не само солидни парични инвестиции, но и съответствието на всеки стилистичен елемент в помещенията на общата концепция.
Правила за изграждане на интериор с благороден камък:
- Мрамор – не за малки кухни. В малка стая красотата на масата просто “не се отваря”, ще изглежда тежка и нелепа.
- Трудно е да се напише камък с традиционен “мраморен” модел в интериора на високите технологии или в сливането. За модерните кухни гранитогресът е по-подходящ.
- Мраморът е красив, но не практичен. Каменната повърхност изисква постоянна грижа и внимателна обработка.
Класическа кухня: мрамор в традиционното полиране
Класическа кухня с трапезария и пълен остров е интериорът, където е подходящ мраморът и ще създаде атмосфера на лукс, измерения и елегантност. С цялото разнообразие от естествени цветове и модели, мраморът има ограничения върху наличните размери, дължащи се на разнородността на цвета и структурата. Плочите съдържат голям брой кухини и шаблонът може да изчезне на слоеве. Ето защо цената на голяма каменна плоча расте много пъти.
Като работна повърхност е по-добре да предпочитате гранит – този камък има по-голяма устойчивост на киселинни атаки, влага, температурни промени, механични повреди. Нито мрамор, нито гранит е невъзможно да се залепят или ремонтират.
Плотовете, изработени от камък, вече са украшение, поради което интериорът не трябва да бъде натрапчив.
Оникс: благородна светлина в уникални модели
Най-красивият от естествените камъни е оникс. Плочите от камък имат разнообразие от прозрачност и способност за отразяване и предаване на светлина. Материалът е по-пластмасов от традиционния гранит и мрамор, така че е по-лесно да се направи оникс плот.
Особено ярка е работната повърхност на жълт оникс със задно осветяване. Такъв плот в кухнята трябва да бъде центърът на стаята, където всички други елементи, мебелите са предназначени да създадат приличен фон за тази красота.
Оникс идеално хармонизира с тъмните нюанси на слушалките, стените. В стаите без естествена светлина ще се създаде илюзията за слънчева светлина.
Целият остров от камък с осветление – кухненски бокс или бар-багаж.
Огромно предимство – оникс луксозно изглежда във всяко количество и в различни помещения: голяма трапезария или в кухнята на градски апартамент.
Трудно е да направите избор от стотици материали, така че никога да не съжалявате. В допълнение към естетическите изисквания, стилистичната целесъобразност и цената, е необходимо да имате доверие и вътрешни усещания. В края на краищата масата е работната повърхност и настроението ви зависи не само от външния вид на материала, но и от усещанията, когато го докосвате. Ако ви харесва прохладата, изберете студени докосващи материали: естествен камък, метал. Поздравителите на топлината ще дават предпочитание на дървото и топлата акрил, а в малка кухня, ламинираната бюджетна плоча ще свърши добре работата.