Izravna kuhinja je najopsežnija i kompaktna, ali ujedno i najneugodnija s gledišta ergonomije.
- Činjenica je da linearni raspored kulinara mora napraviti mnoge nepotrebne pokrete uz tanjur, hladnjak i umivaonik, što znači uzaludno vrijeme i energiju. A ako za kratku duljinu slušalice (do 2,5 m), neugodnosti nisu previše vidljive, a zatim u prostranoj kuhinji – vrlo primjetna.
Zato je ravna linija kuhinje moguće prekinuti i organizirati radne točke (tanjur, umivaonik i hladnjak) prema načelu trokuta. Ipak, u mnogim slučajevima linearno planiranje je optimalno rješenje:
- za uzak ili mala kuhinja površine do 7 četvornih metara. m;
- za kuhinja-studio, kuhinja-dnevni boravak ili kuhinja, hodnik;
- Za one koji rijetko kuhaju, za neženje ili obitelji bez djece;
- U slučaju kuhinje, iako nije mala, ali u prvom redu prostorija blagovaonice, a ne radnog prostora. Isto tako, izgled jednog retka pomoći će kada, uz blagovaonicu i slušalice, trebate prostor za sjedenje s kaučem;
- Kada kuhinja ima složene značajke: niše, polica (vidi sliku ispod), ošišani uglovi, neudobno smješteni prozori / vrata.
Jednoslojna kuhinja ima svoje prednosti:
- Kompaktnost, a time i mogućnost postavljanja velikog stola u kuhinju, kauč za odmor, stolni otok, brojač barova;
- Jednostavnost projektiranja;
- Odsutnost kutova koji kompliciraju i povećavaju troškove projektiranja slušalica (nema potrebe da razmotriti njihovu opremu s uvlačivim sustavima ili karuselima);
- Sposobnost da stola bude besprijekorna i uredna.
U ovom članku ćemo vam reći kako planirati izravnu kuhinju na najbolji način, tako da se ispostavi da je zgodan i funkcionalan unatoč pravilu “radnog trokuta”. I ovdje ćete naći 70 fotografija interijera velikih i malih kuhinja s linearnim izgledom za odabir zanimljivih dizajnerskih ideja.
14 ideja za planiranje linearne kuhinje
1. U idealnom slučaju, sudoper i radna površina trebaju biti između pećnice i hladnjaka
Na taj način smanjujete broj dodatnih staza s proizvodima na ruci na minimum, a kuhinja će dobiti najviše odgovara. Lanac radnji izgledat će ovako: dobivate proizvode iz hladnjaka, stavite ih na radnu površinu, zatim operite i izrezajte. Dalje od radne površine, pomaknite se na ploču. Nakon pripreme jela, koristite radnu površinu kao stol za raspršivanje, a zatim stavite sve prljave posude u sudoper ili PMM.
- Ako kuhinjski set ima duljinu do 2,5 m, postavljanje sudopera u sredini neće biti teško i ne zahtijeva produženje komunikacija;
- Ako je kuhinja dulja od 2,5 m, cijevi će se morati izvlačiti iz sudopera do uspona. U tom slučaju, odvodna cijev mora biti postavljena pod kutom od nekoliko centimetara po metru duljine.
Još jedna nijansa. Ako hladnjak stavite odvojeno od kuhinjskog namještaja, tada je preporučljivo postaviti ga što je moguće bliže sudoperu.
- Minimalna dopuštena udaljenost od sudopera do hladnjaka iznosi 40 cm.
A što učiniti ako se hladnjak može smjestiti samo pokraj peći? U tom slučaju, glavna stvar je zadržati jaz između opreme najmanje 20 cm. Inače, hladnjak će biti grijanje s ploče i uskoro će uspjeti.
Za više pojedinosti pogledajte materijal: Kako locirati hladnjak u kuhinji
2. Ovisno o veličini kuhinje, razmak između sudopera i peći mora biti najmanje 40 cm i ne više od 180 cm
U tom slučaju imajte na umu da, ako postavite radnu površinu između sudopera i peći, duljina mora biti najmanje 60 cm ili bolje – 90 cm (vidi sliku u nastavku). Udaljenost od više od 90 cm učinit će kuhinju manje udobnom.
3. Kombinirajte slušalicu s prozorskim krilom
Često, čak iu malim kuhinjama u Hruščovu, linearni izgled može se pretvoriti u kutni raspored, ako ga priložite prozorskoj ploči. Tako možete povećati radnu površinu i stvoriti dodatni prostor za pohranu. Evo izbora fotografija izravnih kuhinja s ugrađenim prozorima.
Također, prozorsko grijanje može se mijenjati u šankovnicu, pa čak i potpuno zamijeniti stolom za objedovanje (više pojedinosti potražite u članku: Sve o planiranju i rasporedu prozorskog stola u kuhinji).
4. Usmjerite visoku slušalicu
Da biste povećali broj mjesta za pohranu, dizajnirajte slušalice s dodatnim gornjim slojem (ili čak s dva stupnja). Tamo možete pohraniti stvari koje često ne koristite i / ili sakriti zračni kanal.
5. Umetnite ladice u držač
Ako je kuhinja mala, čak i bazu treba staviti na stranu za skladištenje, jer je u njemu ugrađeno par kutije za izvlačenje. Vrlo je prikladan za spremanje ladica za pečenje, valjaka, peciva za pečenje, tekstila i drugih sitnih predmeta.
6. Poželjno je da se donji red izravne kuhinje uglavnom sastoji od ladica, a ne ormara s vratima
Zatim se ne morate često zavijati i sjesti da biste dobili stvari iz najudaljenijih uglova – svi sadržaji kutije bit će vidljivi.
7. Pri postavljanju ploče ili sudopera u kut, ne zaboravite zaštititi zid koji se nalazi uz njega pregaču
Izgledat će nešto poput ovog foto-primjera.
8. Kako biste povećali broj mjesta za pohranu, postavite vješalice ili police iznad tablice za blagovanje
I da kuhinja ne izgleda pretrpan, ukrasite interijer uglavnom u svijetlim bojama.
9. Udobna udaljenost između kuhinje i blagovaonice iznosi 120 cm
Međutim, u vrlo malim kuhinjama dopuštena je udaljenost od 100 cm.
10. Odaberite tehniku smanjenih veličina
Da biste sve uklopili u malu ravnu kuhinju i uštedjeli dragocjeni centimetre, odaberite uske kućanske aparate, na primjer:
- Širina perilice posuđa 40-45 cm, umjesto standardnog 55-60 cm Ovaj model je prikladan za obitelj do tri osobe;
- Širina hladnjaka 55 cm – uštedjet će najmanje 5 cm prostora, ali praktički ne gubi kapacitet, zbog povećane visine kamere;
- Hladnjak s kamerom male prostorije, na primjer, 120 litara kao na donjoj slici – omogućit će vam da izgradite pećnicu iznad vas;
- Ploča s 2-3 vruće ploče. Za obitelj od 5 osoba, dovoljno je ploča s tri plamenika, a za male obitelji, neženje i paru, također su prikladni mini-peći za 2 plamenika;
- Pećnica je širina 45 cm, a također i ugrađena mikrovalna pećnica.
11. Ako to područje dopušta, nadopunite izravnu kuhinju s otokom ili poluotokom
Ako gradite kuharsku površinu na poluotoku / otoku, radni trokut će raditi i kuhinja će postati vrlo udobna. Što se tiče napa, onda za gradski stan iznad otoka / poluotoka možete ispustiti tip recirkulacije napa.
Međutim, otok / poluotok i bez ploče / pranje može raditi s jednim red kuhinja više udoban i funkcionalan: može igrati ulogu i stol za rezanje, bar će stvoriti dodatni prostor za pohranu i ocrtavaju prostor u zonama, na primjer, rad i objedovanje ili na kuhinje i dnevnog boravka.
- Između apartmana i otoka / poluotoka potrebno je održavati udaljenost od najmanje 1 metar, inače će biti neprikladno kretanje kuhinjom i otvaranje donjih kutije / ormarića.
- Ako nema puno mjesta u kuhinji (kuhinja-dnevni boravak ili kuhinja-studio), otok bi trebao preferirati kompaktniji poluotok koji leži na zidu s jednim krajem. Oko otoka međutim, potrebni su široki prolazi iz svih smjerova.
12. Koristite mobilnu kolica ili stol
Ako je kuhinja premala za smještaj otoka ili poluotoka, koristite mobilnu kolica. Unatoč svojoj kompaktnosti, vrlo je prostran i može se koristiti kao dodatni prenosivi “ormar”, a kao radna površina (ako je to stolni stol).
13. Fasade u tonu zidova stvaraju iluziju nevidljivosti
Kuhinjski namještaj kao da se spajaju sa zidom i vizualno postaju manje težak. Drugi način za “istovar” male kuhinje je pokupiti fasade slušalica u bijeloj, možda s sjajnom površinom ili staklenim umetcima.
14. U velikoj kuhinji, izravni set može biti nadopunjen blokom ormarića – olovkom
Osim police za pohranu u takvim slučajevima možete izgraditi hladnjak, pećnicu, mikrovalnu pećnicu, perilicu rublja.