Мала кухиња може бити удобна и супер-функционална. Само његов дизајн захтева мало пажљивије планирање и нестандардна решења. У овом материјалу представили смо 16 пријема који ће вам помоћи да опремите малу кухињу и прикупили 70 фотографија лепих ентеријера за вашу инспирацију.
16 трикова малих дизајна кухиње
Пријем 1. Ставите на бело
Бели је најбољи пријатељ у малој кухињи. На крају крајева, он одражава светлост, појачава осећај простора и визуелно одваја зидове. Ако га користите не само у декорацији, него да бирамо намештај у бијелом, чини се да простор уопште нема границе.
У унутрашњост мале кухиње није изгледало превише стерилно, користите неколико нијанси белог и комбинују различите текстуре. На пример, фасаде у кухињи могу бити сјајне, зидови су замрзнути, а предњи део украшен је бијелим плочицама.
Немојте се плашити да ће вам беле површине доћи до непрекидног чишћења. Као што показује пракса, они нису више шарени од површина других боја, а још практичније од тамних. И уопште, простори, уређени у светлим бојама, увек изгледају чистије од шарених интеријера.
Погледајте такође: Дизајн кухиње 5 м² метара од поправке до декорације.
Пријем 2. Планирање кухиње у облику слова Л
У већини случајева, сет Л облик је оптимално решење за малу кухињу. На крају крајева, дозвољава вам да користите два суседна зидина и угао између њих, поставите пећ, судоперу и фрижидер према принципу “радног троугла” и истовремено оставите довољно простора за трпезарију.
- Међутим, у врло малој кухињи, једина могућа опција је најчешће линеарни распоред.
- Ако је кухиња ужа, онда можете размотрити распоред од два реда. Најважније је да пролаз између намештаја није мањи од 100 цм.
- На квадратна кухиња површине од најмање 9 квадратних метара. метара можете уредити намештај У облику. Ова врста распореда је најпогоднија за кување, али заузима доста простора. Испод је пример дизајна кухиње величине 9 метара са у облику слова У.
Такође погледајте: Како опремити кухињску површину од 6 квадратних метара. метара.
Пријем 3. Развијање је најбољи начин повећања простора
Обнова увек отежава, ојача и скупи поправке, јер је за то потребно припремити пројекат и добити дозволу од стамбених инспекција. Међутим, кроз то ћете остварити најбоље резултате.
- Комбинујући малу кухињу са дневним боравком НЕ ће повећати површину, али ће помоћи у стварању осећаја пространијег, свијетлег и модерног простора.
- Такође кухиња се може повећати на рачун балкона или лође.
- У неким случајевима кухиња се може комбиновати са улазним ходником / ходником или уопште да га пребаце тамо.
Да би се избегла визуелна конфузија, комбиновани простор треба физички или визуелно зонирати. Ево неколико идеја:
- Зонирање различитих завршних слојева пода, зидова и / или плафона. На пример, кухиња може бити поплочана, а дневна соба / ходник – паркет (погледајте пример на слици испод). Такође, у кухињи ће бити одговарајући вишеслојни плафон који ће, прво, сакрити неке комуникације, и друго, делиће простор.
- Употреба намештаја као сепаратора. На граници између кухиње и дневне собе можеш ставити кауч, конзола, стола-острва, рацк или бар бројача (погледајте слику испод). Најважније је да намјештај за одвајање не омета пенетрацију сунчеве светлости.
- Зонирање са преградама. Преграда може бити ниска (може се користити као столица или полуоток), стакла (тако да светлост може продрети у просторије неометано) или у облику клизних врата.
Имајте на уму да отворено планирање има своје недостатке: недостатак приватности, потреба да се увек одржава ред у обе зоне, продор буке и мириса кроз стан.
Погледајте материјал на тему: Кухиња 7 м2 метара за 9 корака.
Пријем 4. Користите не више од 2-3 боје приликом састављања шеме боја у унутрашњости
Тако избегавате осећај загушења и уредите ситуацију. Још један савет: светле и тамне боје у дизајну мале кухиње су прилично прихватљиве, али у малим дозама иу комбинацији са неутралном позадином.
Пријем 5. Коришћењем уграђене технике смањене величине
Можете уштедјети простор у кухињи због кућних апарата. Прво, неопходно је да се уграђују, а не стоје. Тако спасите не само драгоцене центиметре већ и стварате ефекат беспрекидности и хомогености фасада радног простора. Друго, ако је могуће, техника треба одабрати у мањој величини.
Дакле, уместо стандардне машине за прање судова, боље је изабрати машину ширине 45 цм и површину за кување – са два, умјесто четири, горионика.
Треће, покушајте да покупите вишефункционалне уређаје, на пример, мултиварк-пекаре или пећницу-микроталасну пећницу.
Пријем 6. Униформно осветљење – тајна комфора и осећај пространости
Да бисте направили малу кухињу удобну и пространу, потребно је створити право осветљење. Требало би да буде равномеран, пријатан за очи, без оштрих сенки, сужавајући простор. Позната шема “централног лустера + осветљења намештаја” у малој, много мање уској соби, само штети. Али рефлектори, постављени дуж периметра плафона или зидних зглобова, постављени једнако на зидове, ствараће жељени ефекат меког светла.
Али плафонски лустер / састав вјешалица је да виси висине 70 цм директно изнад столице за трпезарију.
Пријем 7. Поставите са додатним слојем
Ако нема довољно простора за чување ствари, онда је потребно користити висину. Кухињски сет са додатним слојем и изграђен до плафона пружит ће вам пуно места где можете ставити стакло, свечана јела, прехрамбене акције или само нежељене бочице.
Пријем 8. Склапање зидова са огледалима
Огледала у малој кухињи могу да створе чудо – да га “удвоструче”. Ако објесите пред огледало, количина светлости у соби ће се такође удвостручити. Ево три начина да користите овај трик:
- С обзиром на предњи део;
- Завршно завршавање једног зида;
- Соочавање са огледалом са делом зида, на пример, у близини трпезарије;
- Уградња конвенционалног подног огледала.
Пријем 9. Завршетак “оптичке илузије”
Идеално, зидови мале кухиње требали би бити монофонијски, али неке врсте отисака и узорака могу визуелно повећати простор:
- Ако нацртате један акцентни зид у широкој хоризонталној траци, изгледа да се зидови померају и простор ће се појавити шири. Ова метода је одлична за издужене и уске просторе, али није погодна за ниске.
- Мале кухиње често имају ниски плафони. Исправи овај недостатак помоћи ће се тапетама у вертикалној траци или уз вертикалну шему, на пример, у облику дрвећа. Истина, свака вертикала донекле сужава простор, тако да их треба користити у модерацији, на примјер, само на једном зиду.
- Да бисте проширили плафон малене кухиње, помогли бисте и позадину у дијаманту.
Узгред, велики и светли обрасци и отисци мале кухиње су контраиндиковани, јер визуелно преоптерећују унутрашњост и чине простор још мањи.
Сличности ће радити са завршним подом:
- Подне плоче / ламеле / плочице у малој кухињи најбоље су постављене дијагонално. Ако је кухиња ужа, тада треба поставити ламинатну / паркетну плочу преко собе. Полагање плоче / ламината са једним траком је пожељно за слагање у спусту или “шишмиш” са малим умирућима.
Пријем 10. Проналажење скривених резерви за чување ствари
Ако је подручје складиштења тешко недостаје, обратите пажњу на следећа решења:
- Од две кутије оловке и хангинг ормара можете направити нишу, ау њој ставите малу трпезарију. Важно је да у исто време намјештај буде бело или у тону зидова.
- Можете поставити ормане или полице директно изнад врата.
- Клупе, клупе кухињски углови, Поуфови или софови често имају уграђене кутије сакривене испод седишта.
- Место под умиваоником може послужити као спремиште за тривијалност у домаћинству.
- Да бисте ослободили простор на тоалету или гардероберу, помажете малим банкама, чије поклопце су навише на дну кућишта. Погодне су за чување зачина и других производа у расутом стању.
- Ако користите фиксни фрижидер, користите простор изнад или око ње у сврху вашег добробити.
Рецепција 11. Вишенамјенски и компактан намештај за трпезарију
- Ако животни стил дозвољава, умјесто сто за ручавање, поставити бар рацк, преклопни или столни сто.
- Ако мини столови нису за вас, изаберите правоугаоне или квадратне столе, а не округле или овалне. Пожељно је да је визуелно лагана и не превелика. Добро је, ако ће се створити стол и / или имати уграђене кутије за чување салвета, свећа и других ситница.
Ако изаберете трпезаријски сто или рецимо бар бројач, покушајте да купите не превелики, али не премали намештај. Запамтите да једна особа има ширину седишта од око 60 цм. Дубина тоалета мора бити најмање 45 цм.
- Столице за малу кухињу одговарају пљуцима у тежини и по изгледу. Ако гости често дођу до вас, извадите преклопне столице, које можете преклопити и висити на зиду.
- Транспарентне столице од поликарбоната (цена за реплику Лоуис Диамонд 4-5 ТР) – супер идеја за малу кухињу. На крају крајева, због своје “невидљивости” не у потпуности преплављују унутрашњост, могу се стегнути једни на друге, готово немојте гребати, не пуцати, лако се чисте и теже мало.
Пријем 12. Реконструкција прозора
На примјер, учврстите га у слушалицама или их претворите у шараре. Само не заборавите да направите неколико рупа на врху прозора да циркулишу топли ваздух. У супротном, прозори ће бити константно замагљени, а то прети изгледу плесни.
На следећим фотографијама можете видети примере прављења прозора на функционалном месту.
Пријем 13. Одбијање врата
Свинг врата “једу” много простора и ометају малу кухињу, па је пожељно напустити. Уместо тога, једноставно можете оставити отворену врата, украшену платнама, преправити је у лук, објесити завесу или инсталирати клизна врата.
Имајте на уму да отворена врата пружају неугодност. На пример, мириси хране више пенетрирају у све суседне просторије, а сваки звук из кухиње може се чути у целом стану.
Пријем 14. Минималан декор и декорације
Дакле, на пример, магнети доведени са путовања треба уклонити из фрижидера и одвести на дацху. Међутим, у потпуности одбацивање прибора и украса није неопходно, другачије унутрашњост постаје као да није насељена. Живе биљке, парови слика / плаката и сати на зиду ће бити довољни.
Пријем 15. Дизајн прозора у кратким и концизним завесама
За мале кухиње, идеалне су следеће врсте завеса:
- Римске завесе;
- Ролетне;
- Панел;
- Блиндс;
- Класичне скраћене завесе са лако монтажом;
- Завесе-кафе.
Пријем 16. Елиминација конфузије
Што мање ствари у малој кухињи, то је боље. Покушајте да организујете складиште тако да се све што се обично ставља на горњу столу (од посуђа до опреме) скривено у фиоке и ормарићима.