Sustavi za pohranu u kuhinji: ergonomija i racionalnost
Dizajn kuhinje uvijek se razvija u dva smjera, međusobno se kombiniraju: prva se odnosi na dizajn, fasadu i radnu plohu, drugu funkcionalnost i praktičnu primjenu. To znači da kuhinjski set mora biti prilično lijep i udoban, s racionalnim polica i ladica. Sustavno pohranjivanje u kuhinji pravi je umjetnost, sastavljen od tradicionalnih načela i neočekivanih ideja koje pomažu u organizaciji radnog prostora.
Moderni sustavi za pohranu u kuhinji
Jednom davno, pojavila se prva pukovnija, zatim ormar, a onda je došao naglavak. Postupno je napredovao razvoj sustava za pohranjivanje – tako da je sada uobičajeno nazvati skup ormarića, police, ladica, izvučenih i razvijanja elemenata ugrađenog tipa.
Moderni sustavi za pohranu za kuhinju – komplet namještaja ili set s promišljenim “punjenjem”. Na primjer, najbolja varijanta ladice za knjige su staklene police, police ili vitrine s redovima raspoređenima po knjigama. Vezanje svake knjige je na vidiku pa je jednostavno pronaći i dobiti. Za kuhinjski moduli takav sustav nije pogodan, jer različiti pribor, uređaji, proizvodi koji se pohranjuju razlikuju se u svrhu, obliku i veličini.
U blizini sudopera treba staviti nužno Drainboard (pogotovo ako nema perilica za suđe), u blizini pećnice – Odjeljak ladice, kalupi za pečenje i ostale kuhanje potrepštine. Uvijek pri ruci – set noževa (svaki ima svoje specifikacije), rezne ploče, ploče za različite namjene. Čak i tava mora ležati na miru, da ne spominjemo salvete, stolnjaci dužnost, Božić svijeća set.
Glavni zadatak inženjer-projektant – analizirati mogućnost namještaja modula i organizirati ogranke položaj, tako da vlasnici osjećaju ugodno koristiti sadržaj ormari, kuhati, postaviti stol.
Takve različite police
Ovisno o vrsti polica, izraz “stavljen na policu” ima drugačije značenje: sakriti se u kutu, prikladno je organizirati zajedno sa sličnim predmetima ili ih lijepo postaviti na otvoreni prostor. Razmislite o tome koje vrste police će biti korisne u kuhinji.
Otvorite ormariće za predivna jela
U ugrađenih dizajna zidnih ormara ili police ne postoje vrata, potpuno otvoren za pregled. Oni nisu uzeti staviti bankama žitarica ili „radi” pribor, kao što su oni koriste više kao mjesto za dekoracije, poklona i lijepih predmeta koji stavljaju na stol za vrijeme blagdana.
Veliki pretinci prikladni su kao posude za opremu koja se koristi svakodnevno i s vremena na vrijeme. Na primjer, trodimenzionalna otvorena niša smještena na razini struka udobno je mjesto za ugradnju mikrovalne pećnice. Otvorite police pod šankom – dobra pohrana za procesor hrane, mješalicu, mješalicu, meso za mljevenje. Tehnike se uvijek mogu lako dobiti, bez gledanja na krajnje kutove, korištene u njihovu svrhu i postavljene.
Pribor za posuđe, čaše ili tanjure, koji se koriste svakodnevno, ne smiju se čuvati u otvorenim prostorima – prašina ili prskanje mogu pasti na njih. Ali keramičke posude, vrčevi, vaze, suvenirnice na tribinama su neka vrsta tematskih ukrasa, a ako je predmet došao s udaljenog putovanja – i podsjetnik na iznimno probuđeni odmor.
Prozirni i prozirni prozori
Za staklo smo stavili prekrasne blagovaonice, kristalne, porculanske kavane – to jest, jela koja su oba ukrasna ukrašenost i pokazatelj prosperiteta u obitelji. Za obiteljske usluge, naslijeđene i imaju materijalnu vrijednost, zasebne blagovaonice smještene su u blagovaonici. U rijetkim slučajevima se skupi jela dobiva kada je prigoda zaista vrijedna – za obljetnicu, rođenje djeteta, vjenčanje.
Glazirani prozori su također karakteristični za ekonomične apartmane. Bolje je, kad staklo nije potpuno prozirno, ali prozirno ili mat – čak i jednostavna usluga čaja dobiva zagonetne obrise. Skladište tanjura, šalice s vilicama ili nekoliko lonaca bi se trebale skrivati u ormaru, pakirati s tjesteninom, a paketi krumpira također bi trebali biti pohranjeni iza vrata.
S obzirom da otvoreni prostor nije prihvaćen da bi bio zamrljan raznim predmetima, ostakljene police i police bez vrata bolje se koriste za projektiranje prostranih kuhinja i blagovaona.
Gdje se skrivaju police
Jedan od najskupljih sustava je struktura zatvorenih odjeljaka. Oni pružaju maksimalnu organizaciju pohrane u kuhinji jela, hrane i srodnih predmeta. Evo nekoliko prednosti ormara s vratima:
- U zatvorenom prostoru možete urediti bilo koju stavku, bez obzira na veličinu, oblik ili svrhu;
- ne nužno pridržavati određene narudžbe (lonci se mogu postaviti po želji, u redovima ili na principu matryoshka);
- za vrata je lako sakriti presvijetao ili stare predmete koji se ne uklapaju u interijer (svečane salvete, kalupi za pečenje, sušenje pakete, kutije keksa).
Zatvoreno iz očiju prostora – to je skladištenje većine kuhinjskih posuđa, jela i hrane. U tom smislu, pri izradi kompaktnih kuhinjskih modela, preferiraju se zidni i podni ormarići s vratima.
Skrivene police mogu biti opremljene i tehnička područja, kao što je mjesto ispod sudopera. Cijevi ili sifon zaobilaze pomoću lukavne kompozitne strukture, kao na sljedećoj slici.
Ako na tržištu nema spremnih police, slično tome možete sami uložiti napore i napraviti sličan proizvod.
Kutije: vrste, veličine, svrha
Teško je zamisliti moderan modularni dizajn bez praktičnih ladica koje pružaju priliku za brzo pronalaženje i uklanjanje željenog objekta. Na primjer, iz uobičajene kutije za žlice i vilice, koja je izravno ispod stola, možete brzo dobiti pribor za jelo.
Po dizajnu, kutije se mogu podijeliti na sljedeće tipove:
- vodoravno;
- vertikalna.
Horizontalna je, pak, podijeljena na prednje i kutno. Prednji – to su uobičajene kutije, tipične za linearne modele. Oni imaju pravokutni ili kvadratni oblik, mogu biti vrlo male (za začine) i vrlo prostrane (za lonce).
Za održavanje reda u horizontalnim strukturama, često se koriste razdjeljivači, ladice i posebni oblici. Neki proizvodi su u početku izrađeni perforirani, na primjer, kutije za povrće iz Ikea. Krumpir ili luk mogu se izvući bez uklanjanja iz mrežnih posuda i izravno u njih kako bi se poduzele potrebne mjere – za čišćenje, pranje i sušenje.
Kutni moduli su dobri za kuhinjske setove u obliku slova G ili P. Oni omogućuju pristup teško dostupnim mjestima. Vrlo je teško doći do zona kuta, dok je vrlo pogodno za korištenje kliznih modula. Oni se mogu dobiti samostalno, jedan po jedan, ili svi zajedno, kad napuste lanac, jedan po jedan.
Vertikalna rješenja su idealna za stavljanje boce s vinom, biljnim uljem, ocem. Uska, šuplja unutar strukture glatko napušta ormarić i otvoriti puni pristup njegovom sadržaju. Pored bočica u kutijama za jela u kutijama za kuhinjske potrepštine i staklenki s rasutim proizvodima, setima buke i posuđa, začinskim setovima.
Sredstva za čišćenje i deterdžente također se mogu postaviti u odvojene vertikalne module.
Kako koristiti slijepe mrlje
O kutijama koje smo već spomenuli, ali ovo je samo jedan od načina za korištenje najtežih mjesta. Postoji niz drugih, no manje zanimljivih rješenja. Na primjer, raspored najnižeg dijela slušalice, mjesto na podu, gdje obično postoji ukrasni bar. Zgodni okviri na kotačima, ukrašeni istom ukrasnom pločom, okreću prostor ispod ormarića u koristan prostor za povrće, tekstil ili prazne limenke.
Postoji još jedno mjesto koje je malo pažnje posvećeno – područje pod countertopom. Sve ideje smanjuju se na montažu 1-2 ravne ladice za pribor za jelo ili pokrivače. Može se zamijeniti prikladnom pločom koja se može uvući za rezanje povrća ili mesa – tako je lako spremiti korisno radno područje postavljanjem hrane ili lonaca na nju.
Umjesto rezne ploče, možete dizajnirati punopravni mobilni stol, koji se, ako je potrebno, brzo gura ili skriva na mjestu. Prikladan je za pripremu jela i samo za brze ručkove, što je korisno u tim slučajevima kada nije potrebno prekriti veliki stol za blagovanje.
Za kutne i frontalne kuhinje izrađuju se različiti moduli za izvlačenje koji su vrlo prikladni za upotrebu. Zahvaljujući ergonomskim dizajnu, ne morate se zavojiti i pokušati doći do stražnjeg dijela namještaja – samo povucite ručku.
Isto tako, montirane su povrće, izvučene urne, držači za spremanje lonaca i posuda u kuhinji.
Sve za udobnost: dodatne značajke
Kada je potrebno napraviti projekt za malu sobu, koriste se najoriginalnije ideje. Na primjer, umjesto dekorativne ploče iznad radne površine, koja se naziva kuhinjska pregača, možete postaviti perforiranu ploču iverice. Kroz cijelu plohu ploče bušene su rupice u obliku kockica, u koje se lako ubacuju igle i kuke. Na kuke možete objesiti naočale za vilice i žlice, spremnike za deterdžente, ručnike, setove začina, setove noževa.
Sustav ograde – moderni stilski analogni zid s kukama. Unatoč očitoj primitivnosti, to je prilično funkcionalni organizator korisnih kuhinjskih sitnica. Na metalnim šipkama pričvršćene na zid, nalaze se police za ploče, spremnike za začin, čaše za aparate, spremnike za deterdžente i spužve.
Neke korisne stvari i posuđe mogu se postaviti na stražnjoj strani vrata. Dovoljno je da pričvrstite nekoliko kuka ili koš da biste dobili još jedan zgodan i dostupan mjesto. Ako je magnetska ploča pričvršćena na unutrašnjost vrata, može se koristiti za pohranu noža.
Umjesto ladica i ladica može se koristiti pleteni košara, koji su savršeno kombinirani s drvenim detaljima.
Značajke skladištenja hrane
Uvjeti skladištenja za proizvode su isti kao i za posuđe – oni bi trebali biti blizu, blizu radnog područja. Na polukatu je bolje stavljati predmete koji se rijetko koriste, a kutije, vreće i limenke s žitaricama, tjesteninom i začinima treba držati u blizini peći.
Začini – uvijek pri ruci
Popularna pakiranja začina su male papirnate vrećice ili setovi prekrasnih staklenki zajedno s držačem. Druga opcija obično se kupuje kao dar, a mi kupujemo višestruke vrećice u velikim količinama i jednostavno ih stavimo u kontejnere ili košare. Ovo nije najprikladnije rješenje jer nije lako pronaći potrebni začin, a problem je upotrijebiti paket za punjenje.
Spremanje svojstava začina pomoći će posebnim spremnicima – malim metalnim, porculanskim ili staklenim posudama, postavljenim na istaknuto mjesto, posebnu policu ili postolje. Postoji modul za ogradu od suspenzije, dizajniran posebno za začine. Ako ih ima mnogo, bolje je odabrati zasebnu vertikalnu ladicu koja se nalazi na bočnoj strani radne površine.
Moderni metalni limenci pričvršćeni su na magnetske štapove ili izravno u hladnjak. Rupice u čepovima su postavljene tako da u bočnom položaju prašci ili mješavina finog nasjeckanog bilja ne ispadnu iz spremnika.
Neki staklenci za začine imaju lijep dizajn i služe kao dodatni način oblikovanja prostorije. Postoje kompleta „starinski”, jednostavan staklenke, s naglaskom na stil country glazbe, ili obratno, modernog uredaja „mlin” koji se može samljeti papar, đumbir ili cimet u prahu.
Oni su fiksirani izravno na pregaču ili postavljeni na stolu uz zid.
Kutije – udobnost za povrće
Većina povrća koje se uzgajaju na vlastitoj dači pohranjuju se u caissonsima koji se nalaze u predgrađu ili u garažama. Međutim, svaki put se ne može izlaziti iz grada, tako da se neki povrće čuva kod kuće, nedaleko od peći ili na balkonu. Na istom mjestu dodaju proizvode kupljene u trgovini.
Neki povrće bolje zadržavaju svojstva u toplini nego u hladnoći, tako da oni oduzimaju dio odjeljaka za čajnu kuhinju. Luk i češnjak pre-očistiti dodatne ljuske, tako da nema krhotine, krumpir se temeljito peru. Najbolje mjesto za spremanje povrća u kuhinji prepoznato je kao vodoravne kutije i košare za izvlačenje. Ako su na raspolaganju samo police, možete koristiti plastične spremnike s ventilacijom.
U sobama u rustikalnom stilu, luk ili češnjak mogu se pohraniti na tradicionalan način – “pletenice” suspendirane sa zida. Grozdovi suhih bilja i glinenih posuda upotpunit će sliku.
Spremanje repe, mrkve ili krumpira u otvorenim kontejnerima kako bi se stvorilo dizajnersko izlaganje nije dobra ideja. Povrće brzo pogoršava i izgubi svoj ukusni izgled. U tu svrhu, bolje je koristiti voće ili njihove modele.
Banke i kontejneri za skupne proizvode
Običaj kupnje rogovaka za buduću uporabu karakterističan je za mnoge domaćice, ali ih je nemoguće dugo ostaviti u pakiranjima ili kartonima. Mali bugovi prodiru u nepouzdani spremnik, a proizvod postaje neprikladan za potrošnju. Isto se događa s mljevenom kavom, brašnom, pa čak i soli – štetnim insekata ostavljaju tragove života, a ponekad se nastanjuju u cjelokupnim kolonijama. Kako bi se spriječio pojavu grešaka i crva, žitarice i tjestenina se pakiraju u zatvorene posude s uskim poklopcima.
Najjednostavnija verzija je prozirna staklena posuda s metalnim ili plastičnim poklopcem. Savršeno se uklapa u cjelokupni sastav ako se nalazi na istaknutom mjestu i pokazuje njegov sadržaj, što je iznimno prikladno za upotrebu. Ako se staklenim posudama stave narančaste i zelene leće, ljubičaste grah, žuto srce, smeđe heljde, izlazit će veličanstveni kuhinjski dekor.
Dobro dokazani i metalni kontejneri, čija je glavna kvaliteta i nepropusnost. Postoje skuplje mogućnosti iz porculana ili jeftino – od plastike. Opaque može zidove biti ukrašen natpisom s natpisom, inače će potraga za pravom žitaricom pretvoriti u “nagađanje”. Posude se stavljaju na police u zidnim ormarićima ili u uvlačivim modulima.
Prevozimo posuđe u umjetničke predmete
Gotovo sve kuhinjske predmete ili proizvodi mogu se pretvoriti u dekorativne detalje, stavljajući ih u odgovarajuće okruženje. Već smo spomenuli “pletenice” i staklene posude koje su sposobne ukrašavati unutrašnjost, ali postoje i druga neobična rješenja vezana uz skladištenje hrane i jela.
Zemljani stil nudi velike mogućnosti za prevođenje takvih ideja, jer je za njega otvoreno mjesto posuđa i posuđa karakteristično.
Ploče za večere su ranije bile obojene i stavljene na police kako bi slika bila jasno vidljiva. Tradicija je preživjela do danas.
Police na prozorima, keramičke setove, suspendirane konstrukcije za posude i kolače iznad otvora – možete doći do bilo kojeg sastava koji će naglasiti stil prostorije.
Video o temi: sustavi za pohranu
Korisne informacije iz videozapisa nadopunit će vaše znanje o praktičnim načinima pohrane i postat će temelj za vlastite ideje.
Što je skriveno u kutijama:
Još jedno putovanje u kutije:
Pogledamo police (dijelovi 1 i 2):
https://www.youtube.com/watch?v=TuBvpBGH1Cw
https://www.youtube.com/watch?v=Ilqexbe4ADE
Kao što možete vidjeti, vrlo je jednostavno napraviti kuhinju lijepo i udobno u isto vrijeme, ali za to je potrebno napraviti projekt, nakon što se sjetio svakog detalja i nijansi izgleda. Slobodno koristite tradicionalne metode i ultramoderne klizne sustave – i kao rezultat dobijte najfunkcionalniju sobu. Ako imate bilo kakvih problema, koristite savjete dizajnera i proizvođača namještaja.