Stojí za to vybrať kuchynskú dosku a umývadlo z kremeňa: výhody a nevýhody kremeňového aglomerátu
Pri výrobe kuchynského nábytku sa používajú rôzne materiály. Ale iba kremeň doska môže pochváliť neprekonateľnú silu a estetický prirodzený vzhľad. Quartz aglomerát ako žiadny iný materiál nie je vhodný pre kuchyňu. Na rozdiel od lacnejšieho akrylového kameňa, určite ho nebudete poškriabať nôžom. Servírovanie kremeňa nie je ani desať rokov. Avšak, okrem nepochybných výhod, kremeň má mínusy. Predtým ako si kúpite kremičitý drez alebo stôl, mali by ste starostlivo zvážiť všetky výhody a nevýhody.
Čo je kremenný aglomerát
Umelý kremenný kameň je materiál, ktorý je vyrobený z piesku a drobkov z prírodného kremeňa, pigmentov a adstringentných polyesterových živíc. Vyrába sa pri vysokej teplote vo vákuových zariadeniach. V dôsledku toho dosky s obsahom 91 až 93 percent pozostávajú z prírodného kremeňa so všetkými jeho vysokými pevnosťami.
Quartz je jedným z najodolnejších prírodných materiálov. Na tomto ukazovateli je druhý len na ťažké diamanty a korund. Ale vytvoriť prírodný kameň z povrchu veľkého priestoru je problematické, takže dosky sú vyrobené z kremenného piesku a rôzne drobky tejto skaly.
Ako spojivo sa do kremenného aglomerátu pridá polyesterová živica. Po tepelnej úprave takejto kompozície sa získa tuhá monolitická platňa, v ktorej nie sú žiadne dutiny a praskliny. Jeho praskanie počas alebo po inštalácii je nezmysel. A nie každý oceľový klinec môže poškriabať povrch kremeňa.
Jedinečná odolnosť voči mechanickým vplyvom – hlavná výhoda kremenných dosiek a umývadiel. Vzhľadom na absenciu pórov v ich štruktúre sa nebojí teplotných zmien a vlhkosti. Vyliata vriaca voda nie je spôsobilá poškodiť ich podľa definície.
Technológia výroby aglomerátov z kremeňa
Porovnanie kremenných a mramorových dosiek
Oblasť použitia umelého kremenného kameňa
Kremenný kameň sa používa pre:
- výroba dosiek pre kúpeľne a kuchyne;
- Krby na tvár;
- dokončovanie bazénov;
- výroba okenných parapetov;
- podlahy a schody;
- dekorácie rôznych kusov nábytku a vo všeobecnosti interiérov.
Povrchy z kremenného aglomerátu sa používajú v obytných a verejných priestoroch. Medzi majiteľmi kuchýň sú v dôsledku svojej trvanlivosti, ľahkej starostlivosti a odolnosti voči poškodeniu. A dizajnéri si vyberajú dosky z kremeňa kvôli rôznym farbám.
Technológia výroby umožňuje dávať povrchom z kremenného kameňa akékoľvek výkresy a odtiene. Výrobcovia drviny používajú inú frakciu, ktorá umožňuje vytvorenie akéhokoľvek vzoru v tabuľke a pomocou pigmentov môže byť do tejto štruktúry zavedená akákoľvek farba, ktorá nie je prirodzená pre prírodnú paletu.
Dôležitý bod! Leštený kremeň aglomerát sa vykonáva na strojoch. Nemožno ju vykonávať nezávisle doma. Ak existujú čipy na opravu povrchu, bude to problematické.
Po zmiešaní kremenných triesok s pigmentovými a väzobnými aditívami sa výsledná hmota naleje do foriem. Výsledkom následného vytvrdzovania a pečenia je doska, ktorá sa podrobí mletiu a lešteniu. Všeobecne platí, že proces vytvárania kremenných dosiek je dosť jednoduchý, ale nie je možné vytvoriť takýto povrch vlastnými rukami. Výroba týchto dosiek iba v továrni na priemyselných zariadeniach.
Výhody a nevýhody kremenných dosiek
Podľa recenzií spotrebiteľov majú kremenné umývadlá a kuchynské dosky vynikajúce prevádzkové a estetické vlastnosti. Majú však aj nevýhody, ktoré sa musia brať do úvahy pri výbere zložených dosiek z aglomerátov.
Medzi nedostatky umelých kremenných platní stojí za zmienku:
- vysoké náklady na výrobok;
- závažnosť materiálu;
- pocit chladu pri dotyku;
- zložitosť obnovy s hranolkami.
Kremeňový aglomerát je spracovaný diamantovými frézami a brúsky, ktoré vyžadujú vodné chladenie. Výrobný čas pre dosky, dekoratívne dosky a umývanie je značný. Nie je možné čo najrýchlejšie odrezať požadovaný kus z bežnej dosky pomocou píly.
Dôležité! Hotový výrobok má značnú váhu. To nielen spôsobuje dopravné ťažkosti, ale tiež obmedzuje veľkosť.
Dĺžka dosky stola nesmie presiahnuť tri metre. Ak majú byť kuchynské skrinky pokryté väčším tanierom, takýto povrch sa musí zhromaždiť z niekoľkých samostatných fragmentov. Švy vytvorené v tomto prípade budú viditeľné v každom scenári.
Avšak všetky tieto nevýhody sú viac ako vyvážené viacerými výhodami, medzi nimi:
- Teplotná odolnosť 250 až 300 ° C
- Pevnosť voči nárazom a iným mechanickým vplyvom.
- Nulová hygroskopicita.
- Odolnosť voči chemikáliám, kyselinám a zásadám pre domácnosť.
- Absencia predispozície k vzniku mikrotrhliniek.
- Odolnosť voči opotrebovaniu a ultrafialovému žiareniu.
- Estetický vzhľad a rôzne dizajnové riešenia.
- Jednoduchá starostlivosť a odolnosť.
Ak je horná panvica umiestnená na doske kremenného aglomerátu, na nej sa nezobrazí zápalná škvrna. Umelý povrch ľahko odolá tomuto testu. Zároveň keramický kuchynský drez kvôli svojim vysokým vodoodpudivým vlastnostiam nie je nijako horší z hľadiska odolnosti voči vode a spoľahlivosti voči kovovému analógu.
Neprítomnosť pórov zaručuje bezpečnosť z hľadiska šírenia baktérií. Na kremennom stôl môžete bezpečne variť, len povrch zotrite bežným mydlovým handrou po rezaní prísad.
Nuance montážnych kremenných drezov a dosiek
Inštalácia dosiek z umelého kremeňa je podobná inštalácii akrylových alebo drevených analógov. Ale vysoká pevnosť materiálu kladie na tieto diela svoju špecifickosť. Pílenie a viac mechanické spracovanie okrajov na mieste v kuchyni je takmer nemožné. Všetko sa robí vo výrobe po dôkladných meraniach pod rozmermi konkrétnej miestnosti a konkrétneho nábytku, inak nebude možné dosiahnuť rovnomerné rezanie a vytvorenie “neviditeľného” švu.
Zmršťovanie jednotlivých častí výzdoby z kremeňa sa vykonáva pomocou čapov, ktoré zaručujú tuhosť a pevnosť povrchu. Na zakrytie kĺbov sa aplikuje špeciálne lepidlo, ktoré po vysušení musí byť nevyhnutne jemne brúsite na úplnú neviditeľnosť.
Adhezívna kompozícia nie je pôvodne určená na utesnenie koncov kremennej dosky, ako je to v prípade analógu drevného čipu. Pracovné dosky a drezy z kremeňovej vody nie sú podľa definície strašné. Počas inštalácie nie je potrebné chrániť umelý kameň pred vlhkosťou.
Rohy a bagety na kremenné povrchy sa odporúčajú odoberať z toho istého aglomerátu, takže všetok nábytok je v rovnakom štýle. Alternatívne sa môžu použiť kovové alebo plastové výrobky, ak sú v súlade s umelým kameňom kuchynského stola.
Návod na inštaláciu kremenného pultu
Quartzové dosky, panely a drezy v kuchyni – je to praktické, estetické, trvanlivé a bezpečné. Originalita v dizajne pri použití tohto materiálu je zaručená, ale pre netriviálny interiér budete musieť veľa platiť. Tu zohrávajú úlohu vysoké náklady samotného aglomerátu, ako aj pevné ceny jeho následného pílenia a inštalácie, ktorých výkon bude potrebné prilákať vysoko platených odborníkov.