Ak máte starý jedálenský stôl, ktorý je pre vás láskavý ako pamäť, alebo len chcete šetrne šetriť nákup nového nábytku, potom budete mať zaujímavú prácu v kvalite reštaurátora alebo dekoratéra.
Majte na pamäti, že obnovenie kuchynského stola vlastnými rukami nie je najjednoduchšia vec a v niektorých prípadoch nie je opodstatnené, pretože nie každá tabuľka je opraviteľná a je lepšie zveriť starožitnosti odborníkom. Ale častejšie, správny “upgrade” môže priniesť vášho starého priateľa späť do života a premeniť ho na uznanie.
Akým spôsobom môžem aktualizovať tabuľku?
Ak chcete svoj kuchynský stôl aktualizovať sami, môžete použiť jednu z nasledujúcich osvedčených technológií:
- Tradičná maľba – to je spôsob, akým sa budeme podrobne zaoberať krok za krokom majstrovskou triedou.
- Zaujímavým spôsobom zdobenia a maľovania nábytku je maľovanie cez tyl – cez ňu je natretá stolová doska a podľa princípu šablóny sa vytvára čipka.
- Keramické dlaždice vám umožňujú zdobiť poškodenú, ťažko poškodenú stolovú dosku a urobiť ju praktickejší – môžete ju dať horúce a umyť ju na akomkoľvek povrchu.
- Môžete aktualizovať starú tabuľku v technike decoupage. O ňom hovoríme aj podrobnejšie.
- Jednoduchý spôsob, ako rýchlo a finančne upraviť stôl svojimi vlastnými rukami – vložte ho samolepiacim filmom.
- Burning vám umožní aktualizovať nevytvrdený drevený povrch.
Master-class – 6 krokov na ceste do nového života
V tejto hlavnej triede pre jednoduchú obnovu jedálenského stola vlastnými rukami aktualizujeme, opravujeme a premaľujeme tento starý dyhovaný stôl s miernym počtom chýb.
Ak chcete aktualizovať kuchynský stôl, budete potrebovať:
- brúsky alebo brúsny papier veľkého, stredného a jemného zrna, ako aj okuliare, respirátor a rukavice;
- alkydová emailová farba požadovanej farby (alebo iného požadovaného povlaku, napríklad škvrny), rovnako ako plochá nepriedušná farba alebo umelecká kefa;
- základný náter na drevo a malý valec / štetec na podkladanie;
- voskovú pastu alebo lak.
Krok 1. Skontrolujte a opravte diely
Starostlivo skontrolujte všetky príslušenstvo v štruktúre a chyby na doske – koľko je dyha stratifikovaná alebo strom je poškodený.
Ak je stôl trochu voľný, stačí skrutky utiahnuť. Ak to vyžaduje oveľa vážnejšie obnovenie, je nutné kompletne rozobrať tabuľky, znovu tesnenie všetky podrobnosti o čistom a brúsené všetky sloty a pripojenie k novému lepidla je lepšie pochopil, určila lepené časti svorky alebo skrutky, a potom sa ich odstránenie po 15 h., keď lepidlo úplne vyschne.
- Niekedy náhradník potrebuje výmenu nielen preto, že jeho časti sú rozpadnuté, ale aj preto, že nohy môžu úplne zmeniť vašu starú tabuľku. Napríklad, ak boli pred nohami jednoduché, teraz ich môžete nahradiť krásnymi vyrezávanými balustery.
- Pri dekonštrukcii nábytku nezabudnite označiť miesto inštalácie jednotlivých detailov, takže sa nezmeníte a rýchlo sa s touto úlohou vyrovnáte.
Krok 2. Odstráňte starý kryt
Nasaďte si okuliare a pripravte 2 druhy brúsneho papiera: hrubozrnné na primárne spracovanie a jemnozrnné na hladkosť. Pripravte sa na dlhú a časovo náročnú prácu – odstraňovanie starých farieb alebo lakov nie je jednoduché.
Krok 3. Opravte trhliny a štiepky
Po brúsení opatrne očistite tabuľku prachu, skontrolujte dosku a vyhľadajte chyby. Majte na pamäti, že aj tie najmenšie škody budú viditeľné po maľovaní. Všetky štiepky a trhliny by mali byť miestne uzatvorené tmelom na drevo alebo polyesterovú tmelu a potom opäť leštiť celý povrch, keď “náplasti” vyschnú.
K poznámke – obal tabuľky so škvrnou:
- ak stolová doska nemá silné škody, nemôžete skryť prírodnú krásu stromu a zakryť ho škvrnou a potom lakom, šelakom alebo voskom. Na nižšie uvedenom obrázku je príklad obnovenej tabuľky s stolovou doskou, moréna vo farbe “Bleached dub”.
Krok 4. Zomleli sme a znova sme rozomleli
Pokračujeme v našej práci. Teraz potrebujeme nielen vyčistiť stôl, ale aj odmastiť ho. Po vysušení stola postupujte v základnej doske. Táto fáza je povinná, pretože bez nej sa lakovanie nerovnomerne a rýchlo poškodí. Na drevo môžete použiť alkydový alebo šelakový základný náter. V tejto hlavnej triede sa použil univerzálny alkydový základný náter Zinsser Cover Stain (na obrázku nižšie), ktorý suší za 1 hodinu, chráni strom dobre a pripravuje ho na maľovanie. Stojí to asi 500-600 rubľov, ale nie je všade predávaná. Stôl môže byť natretý 1-2 vrstvami s malým hubovitým valčekom a každá vrstva musí úplne vyschnúť.
Keď sa primer vysušuje (za 1 deň), znovu brúsiť pultu brúsny papier alebo brúsne huby strednej štrk k vyhladeniu základným náterom povrchu a aby bola pripravená pre maľovanie. A nezabudnite znovu nasadiť respirátor!
Krok 5. A teraz pokračujeme k maľbe.
Je veľmi dôležité vybrať ten správny náter a jeho farbu. Vyhnite sa lacným farbám, pretože ide o jedálenský stôl, čo znamená, že doska by mala dobre znášať časté umývanie, trenie, rany atď. V tomto prípade sa používa špinavá farba na báze vody na báze vody so saténovou povrchovou úpravou, ale môžete si vybrať šetrnejšiu farbu na báze akrylátu. Tiež, s vášňou, vyberte kvalitné kefa, aby sa nehasila v procese. Perfektné nie je maľba, ale veľká plochá kefa.
Farba sa má aplikovať v 2 tenkých vrstvách, zatiaľ čo povrchová vrstva by sa mala nechať uschnúť 3-4 dni.
- Ak ste si vybrali tmavú farbu farby, potom je lepšie aplikovať v troch tenkých vrstvách;
- Vytvárať abrázie v štýle Shebbie Chic Farbu je možné brúsiť na niektorých miestach, napríklad na koncoch stola;
- Ak chcete vytvoriť “starožitný” efekt, tabuľka môže byť opravená.
Krok 6. Naneste ochranný povlak
Ako sme už povedali, môžete chrániť povrch stola lakom, napríklad matnú polyuretánovú vodu (na fotografii vľavo je vynikajúci lak z Varathane). Naneste ho rovnomerne do 2-3 tenkých vrstiev, pričom jemne obruste každú vrstvu pred nanesením ďalšej vrstvy laku. Samozrejme, všetky vrstvy pred sušením by mali úplne vyschnúť (4 hodiny).
Druhá možnosť – ochrana s voskom, ktorá spôsobí, že pultová doska je matná a môže sa tlieť. Aby sa to dosiahlo, vosk by mal byť jemne trenie bavlnenou handričkou do dreva, potom nechajte prvú vrstvu vyschnúť aspoň 1 hodinu. Potom potiahnite povrch kruhovým pohybom a opakujte postup 2 viackrát za jeden deň. No, teraz buďte trpezliví a nechajte stôl po dobu 1 týždňa, aby povrch získal potrebné výkonové vlastnosti.
No, to je všetko – obnovenie je hotové a starý stôl našiel nový život v módnej bielej farbe.
A tu je ďalšie zaujímavé video z programu “Lacné a rozzúrené” na tému obnovy stolovej dosky doma z improvizovaných prostriedkov.
Upgradujte stolík pomocou decoupage
Ak si nechcete zaspať na vavrínoch, alebo váš stôl nie je vážne ohrozená, ale len potrebuje trochu aktualizovať, môžete ozdobiť v nižšie uvedenej tabuľke: maľovať akrylovými farbami rúk, použitie šablón a pečiatok alebo aktualizovať tabuľku s pomocou decoupage. Možno je to populárne dnes dekorácie techniku, my sa bližšie pozrieť, pretože decoupage nielen fiškálnej a transformovať tak rýchlo, alebo napríklad, aby ju v štýle pod Chebbi chic (viď obrázok nižšie), ale aj skryť niektoré chyby rozpadajúce povrch.
Ak chcete aktualizovať tabuľku vlastnými rukami v technike decoupage, budete potrebovať:
- akrylový základný náter a akrylátové farby – ak je to žiaduce;
- tmel na béžové drevo;
- brúsky a brúsny papier rôzneho stupňa zrnitosti;
- gumové špachtle;
- kefa umelé a umelé;
- matný alebo polomatný lak na drevo;
- Ubrousky na dekupovanie alebo dekupovanie;
- nožnice;
- lepiace PVA alebo špeciálne lepidlo na oddelenie.
Decor v technike decoupage je možné začať buď po kroku základného a leštenia (pozri krok č. 4 vyššie), alebo po lakovaní a lakovaní. Potom vyberte obrázok – môže to byť akýkoľvek obrázok na papierových alebo tabuľkových obrúskov, rovnako ako špeciálny ryžový papier na decoupage.
Spočiatku sa vykoná značkovanie, jemne označte ceruzkou tie miesta, kde budú umiestnené obrázky. V nádobe s vodou položte papierový obrázok lícom nadol a postavte sa pol minúty. Potom je nasiaknutý obrázok rozložený rovnako ako “tvár” nadol na plastový súbor a všetky prebytočné vrstvy papiera sa prehĺbia. Potom je obraz opatrne rozmazaný lepidlom a pripevnený k vrcholu stola. Súbor nie je odstránený – obraz je maximálne vyhladený.
Povrch okolo obrázkov je zdobený farbou. Posledná fáza decoupage – lakovanie akrylovým lakom. Po troch dňoch sa lak vysuší a stôl sa dá plne využiť.
A nakoniec, výber fotografií pre vašu inšpiráciu.