Raspored kuhinje u obliku slova L je najopsežnija i gotovo uvijek dobitna. Dobar je u tome što istodobno koristi dva zida i kut, a time pruža prostrano područje rezanja i sustav za pohranu. Istodobno ostavlja dovoljno prostora za uređenje blagovaonice. I kutna kuhinja omogućuje uređivanje hladnjaka, umivaonika i ploče na principu ergonomskog trokuta i što je radni prostor što je moguće prikladniji.
Posebno je bitno kuhinja L-oblika za male i pravokutne prostorije.
U ovom smo članku predstavili 11 savjeta za uređenje kutne kuhinje, kao i 100 foto-ideja za vašu inspiraciju.
11 savjeta za savršenu L-oblikovanu kuhinju
Savjet 1. Koristite kut od 100%
Često kut u kuhinji u obliku slova L nije vrlo učinkovit. Na primjer, u stražnjem dijelu kutnog ormarića, zbog nedostupnosti, mogu se pojaviti “mrtve zone” u kojima se nakuplja prašina ili tek nešto posve bezvrijedno. Da biste iskoristili sve zalihe vaše kuhinje, opremite kutne module (oba zglobna i podna) s funkcionalnim elementima, na primjer, višetatnim vrtuljkom, police za knjige ili košarom.
Ako se u kutu ne instalira sudoper ili peć, onda se ovo mjesto može koristiti za dekor ili kućanske aparate.
Savjet 2. Da biste opremili u kutu umivaonika ili peći, preporučljivo je odabrati traku za trakastu traku
Za postavljanje u kut ugrađenog umivaonika, peći ili samo za rezanje, trapezni postolje je najbolje. Potrebno će više prostora, ali će biti prikladnije za radove “kuhinje” i skladištenje stvari ispod sudopera.
Umivaonik za trapezni trapezoid najbolje je podignut s istim trapeznim oblikom i sa sušilicama za krila, važno je duboko rezati sudoper, tako da ne morate grbljati. Gornji kutni ormarić, gdje će se posuđe prati, treba biti opremljeno otvorom pročelja prema gore (elementi moraju biti visokokvalitetni!).
Savjet 3. Kako biste uštedjeli prostor, trošak jedne bočne stijenke
Kutija za malu kuhinju trebala bi biti kompaktna – tako da je jedna strana bila uisti standardni ormarići od 60 cm. Ovo rješenje posebno je aktualno prilikom izgradnje slušalica na zidu s podmetačima (vidi sliku ispod) ili u slučaju da prolaz u kuhinji nije dovoljno širok.
Savjet 4. Kako bi prolaz do kuhinje bio slobodniji, napravite kocku koja je najbliža za rezanje vrata
Ako je kuhinja veoma mala ili uska, bočni dio slušalice ne može biti samo uska, već i skošen. U nastavku su prikazani primjeri zakrivljenih kutova kutnih kuhinja.
Savjet 5. Za udoban prolaz i uredan izgled kuhinje, obodni kamen u blizini vrata može biti zaobljen ili trapezoidni
Ploče ove konfiguracije neće produljiti prolaz u kuhinju, ali sigurno će vas zaštititi od slučajnih utjecaja na oštre kutove. Osim toga, izgledaju sjajno u unutrašnjosti. Ispod foto-klizača nalazi se unutrašnjost kuhinje u obliku slova L s zaobljenom bočnom stranom.
Savjet 6. Slušalice će izgledati manje težak ako isključite vješalice u potpunosti ili djelomično
Kako bi se olakšao unutrašnjost male kuhinje, vješalice mogu se ukloniti na jednom ili dva zida ili zamijeniti otvorenim policama. Kompenzirajte prostor za pohranu, slijedeća rješenja pomoći će vam:
- Opremanje kutnih ormara s izvlačenjem, izvlačenjem i višeslojnim sustavima;
- Ugrađivanje u socle kutije za skidanje malih predmeta;
- Raspored jedne od zidova s blokom ormarića – olovkom;
- Poravnajte slušalicu na strop.
U ovoj zbirci fotografija primjeri kutnih kuhinja djelomično / potpuno bez šarke ili s otvorenim policama.
Savjet 7. Ako je soba vrlo mala, možete graditi prozorski prolaz u kuhinji u obliku slova L
Postaje dio slova G, prozor će vam pomoći uštedjeti prostor i donijet će mnogo koristi. U stvari u njemu će se ispostaviti da rezati sudoper ili opremiti prostor ispod stolnih ormarića.
I prozorska prag može se pretvoriti u šankovnicu.
Da biste izgradili prozorski prolaz u kuhinji oblika L, trebate izjednačiti svoju razinu s razinom donje redne slušalice (najvjerojatnije morate smanjiti ili podići otvor prozora), a zatim ih spojiti sa zajedničkim stolom. Vrlo je poželjno osigurati otvore za ventilaciju protustrujiva za prolaz topline od radijatora do prozora. Ako to nije učinjeno, šanse su visoke da će se prozori magle i prozor niša počinje “cvjetati”. Pročitajte više u materijalu: Prozor prozora i njegove varijacije – stolni vrh, šankovi, stol.
Savjet 8. Kako bi radni prostor bio udoban, postavite peć, sudoper i hladnjak tako da čine trokut
U ovom slučaju, radne točke ne bi trebale biti previše daleko, ali nisu preblizu jedna drugoj. Idealno, s jednakim intervalima ili tako da je hladnjak bio bliže sudoperu.
- Ako gradite štednjak, umivaonik i hladnjak na jednom zidu, tada ćete morati kuhati, stvarajući mnogo dodatnih poteza u kuhinji, trošite dragocjeno vrijeme i energiju na to.
Savjet 9. Za maksimalni kapacitet, jedna stražnja strana kutnog seta može biti opremljena blokom visokih ormarića-olovaka
Ako želite organizirati što više mjesta za odlaganje, razmislite o opremanju bočne stijenke s velikim ormarićima s ugrađenim aparatima (na primjer, hladnjakom, pećnicom i mikrovalnom pećnicom). Usput, ovaj blok je dobar jer ne ometa prostor jer izgleda kao da je samo dio zida, pogotovo ako zidovi i fasade imaju jedan ton.
Savjet 10. U velikom kuhinjskom kutnom setu poželjno je nadopuniti stolni otok
Najčešće u prostranoj kuhinji gubi se praktičnost velikog kutnog seta jer su udaljenost između radnih točaka (hladnjak, štednjak i sudoper) prevelika. Riješite taj nedostatak dodavanjem seta višenamjenskog ili najjednostavnijeg stolnog otoka.
Vijeće 11. U kuhinji-dnevnoj sobi, kuhinjskom hodniku ili studio apartmanu, kutni se apartman ne smije nalaziti uz okomite zidove, već u obliku “poluotoka”
Dakle, prostor će biti podijeljen na poluotok u zonu – kuhinju i dnevni boravak ili kuhinju i hodnik (vidi sliku ispod). Poluotok može igrati ulogu i stola za rezanje i skladišnog ormarića, te uloge šankova.
Galerija fotografija
U ovoj fotogaleriji prikupili smo primjere kuhinjskih kuhinjskih kuhinja, malih i velikih, modernih interijera i klasičnih. Kliknite da biste je vidjeli detaljnije.