Столови и столице за кухињу су саставни део уређења кухињског простора.
Главни критеријуми за избор намјештаја за трпезарију
Дакле, како одабрати кухињски сто и други одговарајући намјештај? Овде постоје најмање 3 критеријума, који се морају поштовати:
- Кухињски сто и столице морају бити удобни. Најлепше гарнитуре намештаја могу бити непрактичне и неугодне – и то ће довести до брзог разочарања од куповине. Добра опција била би столица са ергономским седиштем која у потпуности понавља структуру људског тела. Погодне столове се сматрају згодним са фиокама, као и широким столицама, допуњеним ручним наслонима за руке.
- Стол и столице за кухињу купљене су у завршној фази ремонта – када је правац дизајна унутрашњости очигледан. Међутим, ово правило се може занемарити ако купујете намештај према унапред дизајнираном пројекту. Популарни данас су трпезаријски столови, израђени у класичном стилу – ефекат и квалитет природног дрвета. Ипак, пластични модели такође нису инфериорни у популарности – такав намјештај ће најбоље показати оригиналност хи-тецх стил. Можете мењати не само материјал, већ и боју – сада није неуобичајено како за дрвене површине традиционалног цвећа, тако и за сочне позитивне нијансе пластике – шкрлатне, наранџасте и жуте боје. Ефективно решење ће бити трпезаријски сто од стакла – мат, огледало, затамњено или провидно.
- Ако изаберете столове и столице за кухињу, не можете игнорисати димензије објекта. За удобност одрасли треба пространу ширину од 60-70 цм. Велике столице за столице стварају осећај неограничености и запремине у простору. Стандардни параметри који имају трпезаријски сто: 1200 мм дужина, висина 750 мм, ширина 750-800 мм. Такав сто за кухињу угодно ће примити 4 особе.
Округли столови за обраду треба да имају пречник од најмање 900 мм.
Овални и округли дизајни захтевају више простора од квадратних и правоугаоних.
Како изабрати прави материјал
Квалитетни кухињски намјештај је добар материјал за монтажу и хабање. Савремени трпезаријски столови и столице најчешће се изводе из:
- Дрво. Ово је најтрадиционалнија и свестранија опција, посебно је важно ако унутрашњост кухиње већ користи дрвене елементе – фасаде за намештај или зидне плоче. Трпезаријска група из низа је у складу са кухињом било ког стила.
А за класичне стилове, намјештај од дрвета је основни тренд.
Трпезаријски сто је направљен од махагонија, букве, храста, јелена, борова или пепела. Намештај групе за трпезарију треба да се подудара са осталим слушалицама у истом тону, али је такође могуће направити супротне групе.
- Ратан. Вицкер намештај најбоље преноси атмосферу удобности и шик сеоска кућа.
За овај природни и еколошки прихватљиви материјал карактеристична је снага и еластичност, али столице треба редовно обрисати тако да се прашина и ситне мрвице не акумулирају у столицама од ратана. Трпезаријски сто и столице од ратана савршено допуњују текстил, метали, дрво.
- Стакло. Радна плоча је направљена од овог материјала – требало би да има дебљину од 10 мм, ако је један комад, а 8 мм ако се ради о уметцима. Најбољи трпезаријски сто – израђен од триплекса, који се приликом ударања не распршује на лопатицама.
Такав намештај може бити клизним или монолитним, а најчешће уређен у модерном стилу.
Овде пуно зависи од дизајна ногу структуре – могу бити коване од кованог гвожђа, од дрвета, плетене, са кромираном површином.
Варија и обрађује стакло – може бити провидно или мат, осликано или фотопринтирано, сјајно или одсјајно.
У комбинацији са столицама од пластике или хромираног челика, такав намјештај ће постати основа кухиње у стилу високотехнолошког, поткровља или минимализма.
Недостаци: стакло је теже обрисати од дрвета. Осим тога, нису сви људи угодни за ову табелу – површина изгледа хладна, крхка и превише “звони”. Раздвајање такве табле је прилично тешко, али морате пажљиво руковати њиме.
- Фурнирани МДФ. Такав намештај ће изгледати скоро исти као дрвени, али краћи због недостатка сложених криволинијских декора.
- Обојени МДФ – једна од најелегантнијих опција, али нестабилна са механичким оштећењима. Овакав трпезаријски сто је често покривен одозго стаклом, а као опције додајте столице са кромираним ногама и седиштима од еко коже.
- Ламинирана иверица Да ли је стандардна буџетска опција за кухиње. Површина таквог материјала може имитира много текстура. Недостаци: појава оштећене пластике од механичких оштећења, мехурића – од влаге, по изгледу, губи на природним материјалима.
Бар бројач у кухињи као трпезарија
Може ли бар и столица замијенити пуну трпезарију? Само у одређеним случајевима – на пример, за брзе закуске и доручак. Али ако је кухиња мала и често не позовете госте, зашто онда не?
И у кухињама у комбинацији са дневним боравком, барски стол са столицама сигурно ће се користити као просторни раздјелници, додатни ресторан и радни простор.
Димензије бројачица: висина је 86/91/110/120/130 цм. Уски барски сто има ширину од 30-50 цм, стандардна верзија је 60 цм. Дужина треба да буде таква да за свако сједиште буде најмање 60 цм и остала је ширина пролаза не мање од 1 м. Барска столица има стандардну висину од 75 цм и 85 цм, али постоје разне могућности. Пожељно је да висина седишта лопте испод стола апроксимира 30 цм.
Постоје и опције или решења на шарнирима, када се уски прозорски прозор претвара у бара.
До прозора, претвореног у барски сто, одговара барска столица висине 50-60 цм.
Правила за избор столица за трпезарију
Трпезаријски сто треба допунити одговарајућим пратњацима – столице би требале бити практичне, поуздане, лагане, направљене од хигијенских материјала који су од влажности, и наравно у складу са бојама и дизајном стола.
Ако су столице направљене од масивног дрвета, онда су нужно подвргнуте додатном третману водонепропусним спојевима.
У модерним кухињама, намештени столови направљени од пластике или акрила, допуњени хромираним металним оквиром, такође ће изгледати добро.
За малу кухињу савршено провидно, попут “невидљивих” столица.
Столице могу имати чврста седишта, мекана или полу-мекана седишта. У последњим случајевима, тапацирунг је често направљен од микровлакана – квалитетан и практичан материјал са својствима за воду и прљавштину. Овај намјештај се често допуњава тапетаријом од материјала с јаком тефлонском импрегнацијом, кожом или кожом.
Такође погледајте: Како очистити софу и остали тапацирани намештај код куће.
Не желите да изаберете столице у боји стола и намештаја? Одаберите столице у тону завеса или неки акценат боје (зидови, предпадник, декор, итд.).
Неколико дизајнерских препорука за избор стилске групе за трпезарију
Класичан трпезаријски сто – свакако направљен од дрвета, његов главни украс је племенита природна текстура и богата боја.
У класичним или модерним стиловима, биће прикладно фалсифицирати трпезаријски сто – њен сто може бити израђен од дрвета или стакла, а величанственост метала показује ефикасне ноге.
У винтаге ентеријеру, патинисани премази ће бити најефикаснији.
Бела кухињска намјештај се сматра универзалним, изгледа уредно и може се користити у било ком стилу.
Међутим, не заборавите то у тренду – светле боје и контрасти, који су типични за трпезаријске групе, и пластике и дрвета.
Кухињски сто са керамичким плочицама такође ће бити ефикасан – експресивно решење за арапске или марошке дизајне, модерно и светло (у овом случају основа је прекривена мозаиком).
И не заборавите да намештај за кухињу буде хармоничан – текстура премаза на столу и столицама су идентична. Поред тога, постоји закон сличности – за квадратни сто изаберите квадратне столице и тако даље.