Stoly a stoličky pre kuchyňu sú neoddeliteľnou súčasťou usporiadania kuchynského priestoru.
Hlavné kritériá pre výber nábytku pre jedáleň
Tak, ako si vybrať kuchynský stôl a iný vhodný nábytok? Tu sú aspoň tri kritériá, ktoré sa musia dodržiavať:
- Kuchynský stôl a stoličky musia byť pohodlné. Najkrajšie sady nábytku môžu byť nepraktické a nepohodlné – a to vedie k rýchlemu sklamaniu z nákupu. Dobrou voľbou by bola stolička s ergonomickým sedadlom, ktoré úplne zopakuje štruktúru ľudského tela. Pohodlné stoly sa považujú za pohodlné so zásuvkami, rovnako ako so širokými stoličkami, ktoré sú doplnené podrúčkami.
- Stôl a stoličky pre kuchyňu sú zakúpené v záverečnej fáze opravy – keď sa stane zrejmým smerom interiéru. Toto pravidlo však možno zanedbávať, ak kupujete nábytok podľa vopred navrhnutého dizajnu. Obľúbené dnes sú jedálenské stoly, vyrobené v klasickom štýle – je účinok a kvalita prírodného dreva. Avšak, plastové modely tiež nie sú nižšie v popularite – takýto nábytok bude najlepšie demonštrovať originalitu hi-tech štýlu. Môžete nielen meniť materiály, ale i farby – to nie je nezvyčajné, ako povrchu dreva tradičné farby a šťavnaté pozitívny plastové odtiene – červená, oranžová, žltá. Efektívnym riešením bude jedálenský stôl zo sklotextilného, zrkadlového, tónovaného alebo priehľadného.
- Pri výbere stolov a stoličiek pre kuchyňu nemôžete ignorovať rozmery štruktúry. Pre pohodlie potrebuje dospelý priestor o šírke 60-70 cm. Veľké jedálenské stolíky vytvárajú pocit neobmedzenia a objemu vo vesmíre. Štandardné parametre, ktoré má jedálenský stôl: 1200 mm dĺžka, výška 750 mm, šírka 750 až 800 mm. Takýto stôl pre kuchyňu bude pohodlne ubytovať 4 osoby.
Okrúhle jedálenské stoly by mali mať priemer najmenej 900 mm.
Oválne a okrúhle vzory vyžadujú viac miesta ako štvorcové a obdĺžnikové.
Ako si vybrať správny materiál
Kvalitný kuchynský nábytok je dobrý montážny a odolný materiál. Moderné jedálenské stoličky a stoličky sa najčastejšie vykonávajú z:
- drevo. Ide o najtradičnejšiu a všestrannejšiu možnosť, je obzvlášť dôležité, ak interiér kuchyne už používa drevené prvky – fasády nábytku alebo stenové panely. Jedálenská skupina z poľa je v súlade s kuchyňou akéhokoľvek štýlu.
A pre klasické štýly je nábytok vyrobený z dreva základným trendom.
Jedálenský stôl je vyrobený z mahagónu, buku, dubu, olše, borovice alebo popola. Nábytok v jedálni by mal zodpovedať zvyšku náhlavnej súpravy v rámci rovnakého tónu, ale je možné vytvoriť aj kontrasty.
- ratan. Prútený nábytok najlepšie prináša atmosféru pohody a šik vidiecky dom.
K tomu, prírodné a šetrný k životnému prostrediu materiál sa vyznačuje pevnosťou a pružnosťou, ale stoličky je potrebné pravidelne čistiť, aby sa praskliny ratan stoličky sa hromadí prach a malé omrvinky. Jedálenský stôl a ratanové stoličky sú dokonale doplnené textilom, kovom, drevom.
- sklo. Pracovná doska je vyrobená z tohto materiálu – mala by mať hrúbku 10 mm, ak je jeden kus a 8 mm, ak ide o vložky. Najlepší jedálenský stôl – vyrobený z triplexu, ktorý sa pri štrajku neroztrhá na trosky.
Takýto nábytok môže byť posuvné alebo monolitické a často je vyzdobený v modernom štýle.
Tu veľa závisí od konštrukcie nohy konštrukcie – môžu byť kované kovy, drevo, prútia, s chrómovým povrchom.
Rôzne a dokončovacie sklo – môže byť transparentné alebo matné, maľované alebo fotoprintované, lesklé alebo zrkadlené.
V kombinácii s stoličkami vyrobenými z plastu alebo chrómovej ocele sa tento nábytok stane základom kuchyne v štýle high-tech, podkrovia alebo minimalizmu.
nedostatky: sklo je oveľa zložitejšie ako drevo. Navyše nie všetci ľudia sú na tomto stole spokojní – povrch je zima, krehký a príliš zvonivý. Rozdelenie takejto stolovej dosky je pomerne náročné, ale musíte ju starostlivo zvládnuť.
- Dýhované MDF. Takýto nábytok bude vyzerať takmer rovnako ako drevený, ale skôr z dôvodu nedostatku zložitých krivkových dekorov.
- Maľované MDF – jedna z najvýkonnejších možností, ale nestabilná s mechanickými poškodeniami. Takýto jedálenský stôl je často pokrytý hore zo skla a ako doplnky pridávajú stoličky s chrómovými nohami a sedadlá z eko-kože.
- Laminovaná drevotriesková doska Je štandardná možnosť rozpočtu pre kuchyne. Povrch takého materiálu môže napodobňovať veľa textúr. Nevýhody: výskyt poškriabaného plastu z mechanického poškodenia, bubliny – od vlhkosti, vo vzhľade, stráca prírodné materiály.
Barový pult v kuchyni ako jedáleň
Môže barová a barová stolička nahradiť celú jedáleň? Iba v určitých prípadoch – napríklad pri rýchlom občerstvení a raňajkách. Ale v prípade, že kuchyňa je malá a nie je často pozývajú hostí, tak prečo nie?
A v kuchyni, v kombinácii s obývacou izbou, bar stôl a stoličky sa iste nájde využitie ako oddeľovač priestoru, viac jedálenský a pracovnej plochy.
Rozmery bar výšky je 86/91/110/120/130 pozri úzky barový stolík má šírku 30-50 cm, štandardná možnosť – 60 cm dĺžka by mala byť taká, že pre každé sedenie malo aspoň 60 cm .. zostal šírku priechodu nie menšia ako 1 m. Barová stolička má štandardnú výšku 75 cm a 85 cm, ale existuje viacero možností. Je žiaduce, aby výška sedadla lopty pod stolom bola približne 30 cm.
Je tiež možné, skladacie varianty alebo roztoky po transformácii do úzkeho parapetu bar.
Do okenného parapetu, premeneného na barový stôl, bude vyhovovať barová stolička o výške 50-60 cm.
Pravidlá výberu stoličiek pre jedáleň
Jedálenský stôl by mal byť doplnený vhodnými spoločníkmi – stoličky by mal byť praktický, spoľahlivý, ľahký, vyrobený z hygienickej, ľahko sa čistí vodeodolné materiály a samozrejme, byť v súlade s farbou a dizajn stola.
Ak sú stoličky vyrobené z masívu dreva, potom sú nevyhnutne podrobené dodatočnému ošetreniu vodotesnými zmesami.
V moderných kuchyniach bude dobre vyzerat aj nábytok, ako sú stoličky vyrobené z plastu alebo akrylátu, doplnený chrómovaným kovovým rámom.
Pre malú kuchyňu dokonale priehľadné, ako “neviditeľné” stoličky.
Židle môžu mať tvrdé sedadlá, mäkké alebo polomäkké sedadlá. V týchto prípadoch často čalúnenie je vyrobené z mikrovlákna – kvalitný a praktického materiálu s vodou a nečistoty odpudzujúci. Tento nábytok je často doplnený čalúnením vyrobeným z materiálu so silnou teflónovou impregnáciou, kožou alebo kožou.
Pozri tiež materiál: Ako čistiť pohovku a ďalšie čalúneného nábytku v domácnosti.
Nechcete si vybrať stoličky v farbe stola a nábytku? Vyberte si stoličky v tóne záclon alebo niektoré farebné prízvuk (steny, zástera, dekor, atď).
Niekoľko návrhových odporúčaní pre výber štýlovej stravovacej skupiny
Klasický jedálenský stôl – určite vyrobený z dreva, jeho hlavnou výzdobou je ušľachtilá prírodná štruktúra a bohatá farba.
V klasických alebo moderných štýloch bude vhodné vyhotoviť jedálenský stôl – stolík môže byť vyrobený z dreva alebo skla a veľkoleposť kovu vykazuje efektívne nohy.
Vo vinobraní interiéru budú patinované povlaky najefektívnejšie.
Biela kuchynský nábytok je považovaný za univerzálny, vyzerá čisto a môže byť použitý v akomkoľvek štýle.
Nezabúdajte však, že v trende – jasné farby a kontrasty, ktoré sú typické pre stravovacie skupiny, ako plastové, tak aj drevené.
Kuchynský stôl s keramickými dlaždicami bude tiež efektívny – výrazné riešenie pre arabské alebo marocké návrhy, štýlové a svetlé (v tomto prípade je základňa pokrytá mozaikovým vzorom).
A nezabudnite, že nábytok pre kuchyňu by mal byť harmonický – textúra náterov na stôl a stoličky sú rovnaké. Okrem toho existuje zákon podobnosti – pre štvorcový stôl vyberte štvorcové stoličky atď.