Postavitev kuhinje oblike L je najbolj univerzalna in skoraj vedno win-win. Dobro je, da uporablja dva stena in kot, hkrati pa zagotavlja prostoren prostor za rezanje in sistem za shranjevanje. Obenem ostane dovolj prostora za ureditev jedilnice. Kuhalna kuhinja vam omogoča, da uredite hladilnik, pomivalno korito in ploščo na principu ergonomskega trikotnika ter naredite delovni prostor kar najbolj prikladen.
Posebno pomembna je kuhinja, oblikovana za majhne in pravokotne prostore.
V tem članku smo predstavili 11 nasvetov za urejanje vogalne kuhinje in 100 foto-idej za vašo navdih.
11 nasvetov za popolno kuhinjo v obliki črke L
Nasvet 1. Uporabite kot 100%
Pogosto kot v kuhinji v obliki črke L ni zelo učinkovit. Na primer, na zadnji strani vogalne omare zaradi nedostopnosti lahko nastanejo “mrtve cone”, v katerih se kopiči prah ali samo junk. Če želite uporabiti vse rezerve vaše kuhinje, opremite vogalne module (tako tečaji kot talne obloge) s funkcionalno opremo, na primer večnamenski vrtiljak, knjižni okvir ali košaro.
Če umivalnik ali peč ni nameščen v kotu, se lahko ta prostor uporablja za dekor ali gospodinjske aparate.
Nasvet 2. Za opremljanje v kotu pomivalnega korita ali peči je priporočljivo izbrati kotni trak trapezoidne oblike
Za postavitev v kotu pomivalnega korita, peči ali le na področju rezanja je trapezni podstavek najboljši. Zajemalo bo več prostora, vendar bo bolj priročno za “kuhinjska” dela in shranjevanje stvari pod umivalnikom.
Ponor za trapezni trapez je najbolje pobral z isto trapezoidno obliko in s krilnimi sušilci, pomembno je, da ne iztisnete umivalnika globoko, tako da vam ni treba grbiti. Zgornji vogalni omarici, kjer so spete posode zložene, je treba opremiti z odprtino za fasado navzgor (opremljanje mora biti visoko kakovostno!).
Nasvet 3. Če želite prihraniti prostor, se stroški enega bočnega zidu
Vogal, nameščen za majhno kuhinjo, je treba sestaviti kompakten – tako da je bila ena stran naenake standardne omare s 60 cm. Ta rešitev je še posebej aktualna pri izdelavi slušalk na steni z letvami (glej sliko spodaj) ali če prehod v kuhinji ni dovolj širok.
Nasvet 4. Da bi prehod v kuhinjo postal bolj svoboden, naredite kocko najbližje rezanju vrat
Če je kuhinja zelo majhna ali ozka, je lahko stranski del slušalke ne le ozek, temveč tudi božan. V nadaljevanju so predstavljeni primeri zarezanih kotičkov vogalnih kuhinj.
Nasvet 5. Za udoben prehod in urejen videz kuhinje je robnik ob vratih lahko zaokrožen ali trapezan
Podstavki te konfiguracije ne bodo podaljšali prehoda v kuhinjo, ampak vas bodo zagotovo zaščitili pred naključnimi vplivi na ostre kotičke. Poleg tega izgledajo odlično v notranjosti. Spodaj v foto-drsniku je notranjost kuhinje oblike L z zaobljenimi stranskimi stenami.
Nasvet 6. Slušalke se zdijo manj zapletene, če v celoti ali delno izključite viseče omarice
Za olajšanje notranjosti majhne kuhinje je mogoče viseče omarice odstraniti na enem ali dveh stenah ali jih nadomestiti z odprtimi policami. Kompenzirate prostor za shranjevanje, naslednje rešitve vam bodo pomagale:
- Opremljanje vogalnih omar z izvlečnimi, izvlečnimi in večplastnimi sistemi;
- Vgradnja v podnožje odstranljivih škatel za shranjevanje majhnih predmetov;
- Namestitev ene od sten z blokom omare-svinčniki;
- Nagnite slušalke na strop.
V tej zbirki fotografij so primeri vogalnih kuhinj delno / popolnoma brez šarnirja ali z odprtimi policami.
Nasvet 7. Če je soba zelo majhna, lahko zgradite okensko polico v kuhinji v obliki črke L
S tem, ko postane del črke G, bo okna prihranila prostor in prinesla veliko koristi. Dejstvo je, da se bo izkazalo, da bo izrezalo ali opremilo prostor pod omarami za mizo.
Pravokotni okenski okvir se lahko spremeni v števec.
Če želite zgraditi okensko polico v kuhinji v obliki črke L, jo morate izenačiti z ravnjo slušalke nižje stopnje (najverjetneje morate znižati ali dvigniti odprtino okna), nato pa jih povezati s skupnim mizo. Zelo je zaželeno, da se v odprtini za prezračevanje izteka za prehod toplote od radiatorja do okna. Če se to ne naredi, je verjetno, da bodo okna magla in okno niše začeli “cvetiti”. Preberite več v gradivu: Okenski okvir in njene različice – mizo, pult, miza.
Nasvet 8. Če želite delovnemu prostoru udobno, postavite peč, umivalnik in hladilnik, tako da tvorijo trikotnik
V tem primeru delovne točke ne bi smele biti predaleč, vendar ne preveč blizu drug drugemu. Idealno, z enakimi časovnimi intervali ali tako, da je hladilnik bližje umivalniku.
- Če na eni steni zgradite peč, umivalnik in hladilnik, boste morali kuhati, narediti veliko dodatnih potez v kuhinji, pri tem pa porabiti dragocen čas in energijo.
Nasvet 9. Za maksimalno kapaciteto je lahko en stožec vogalnega setja opremljen z blokom visokih omaric s kovinskimi svinčniki
Če želite organizirati čim več skladiščnih prostorov, razmislite o opremljanju bočnice z blokom visokih omaric z vgrajenimi aparati (na primer hladilnik, pečica in mikrovalovna pečica). Mimogrede, ta blok je dober, ker ne stiska prostora, saj se zdi, da je le del stene, še posebej, če imajo stene in fasade en ton.
Nasvet 10. V velikem kuhinjskem kotičku je zaželeno dopolniti namizno otočje
Najpogosteje v prostorni kuhinji je udobje velikega vogalnega sklopa izgubljeno, ker so razdalje med delovnimi točkami (hladilnikom, štedilnikom in umivalnikom) prevelike. Popravite to pomanjkljivost tako, da dodate nabor večnamenskih ali najpreprostejših namiznih otokov.
Svet 11. V kuhinji-dnevna soba, kuhinja-hodnik ali studio-apartma se vogalni apartma ne sme postaviti vzdolž pravokotnih sten, temveč v obliki “polotoka”
Tako bo prostor razdeljen polotoku v cone – kuhinja in dnevna soba ali kuhinja in hodnik (glej sliko spodaj). Polotok sama lahko igra vlogo rezalne mize in omare za shranjevanje ter vlogo bar števca.
Fotogalerija
V tej galeriji fotografij smo zbrali primere oblikovalskih kotičkov, tako malih kot velikih, tako modernih notranjosti kot klasičnih. Kliknite za podrobnejši ogled.