ПДЧ или MDF кухня и филм или пластмаса: как да изберем най-добрия материал за фасадата
Луксозни комплекти с лъскави фасади, отразяващи осветление със задно осветяване; перлета, метални, обемни фотопечат – мебели, покрити с филм, на върха на популярността. Изборът на материала за кухнята, е необходимо не само да изберете варианта на горния декоративен слой, но и да разберете какво се крие под светлия и елегантен интериор. Защо? Това е просто – качеството на субстрата зависи от това колко дълго ще продължи филмът и пластмасата на фасадата.
Каква е разликата между ПДЧ и МДФ: характеристиките на производството и обработката
Бюджетните материали за фасадата на кухнята са плочи от дървени стърготини и влакна. Търговска маркировка – ПДЧ и МДФ. Въпреки факта, че и двата вида плочи са направени от натрошен дървен материал, техните характеристики и производителност са различни.
Какво е ПДЧ: характеристики
Взимайки коя фасада е най-добре да избирате за кухнята, купувачите, фокусирайки се върху ниска цена, предпочитат чилпа. ПДЧ е изработена от отпадъци от дървообработващата промишленост.
Дървените стърготини, специално раздробени, се изсипват с лепилен състав. Сред съставките – синтетични смоли, които се намират под влияние на високотемпературни разтопени и залепени чипове. Смолистият материал се пресова под високо налягане.
В резултат на това се получава достатъчно силна дъска от смес от дървени стърготини и лепило. Форми за плочи с различна дебелина в зависимост от предназначението – от 5-6 мм до 5 см. Готовите плочи трябва да се шлайфат до пълна гладкост на повърхността.
Бюджетът е основното предимство на материала. Недостатъците са много по-големи:
- Вътрешната структура на плочата не е хомогенна.
- Не можете да оформите текстурирана повърхност, плочите са гладки.
- Сложността на обработката, материалът лесно се разцепва.
Основният недостатък е освобождаването на формалдехидни съединения във въздуха. Материалът не понася влагата, той набъбва, когато е мокър. Повърхността и краищата са задължително покрити с филм или ламиниран – така се намалява рискът от попадане във въздуха на вредни вещества.
MDF: как и от какви фасади
Фасади на MDF – какво е това? MDF – плоча от дървесни влакна. Вместо чипове от производствените отпадъци, за производството се използват фино диспергирани дървесни влакна. Влакната също са залепени под налягане, когато са изложени на високи температури.
Основната разлика е в производствения процес. При производството на MDF плоскости не се използват синтетични смоли. Когато влакното се нагрява, естествените смоли се залепват за прилепване на частиците заедно. Като допълнителен лепилен състав се използва парафин или лигнин. Тези вещества се разтопяват и фиксират влакната във вътрешната структура. Такъв метод на производство позволява да се получи материал, който не е източник на изпарение на вредни вещества.
предимства:
- Достъпна цена.
- Лесна обработка.
- Възможност за придаване на огънати форми, фино смилане.
- Екологична съвместимост.
Кой материал е по-подходящ за кухненска фасада: предимства и недостатъци на плочите
Отговорът на въпроса коя кухня е най-добре да изберете е недвусмислено. Ако трябва да избирате между бюджетни плочи EAF и MDF, дайте предимство на MDF. Разликата в цената не е висока, но ще продължи много по-дълго.
Изключение може да се направи само за ламинирани плоскости, които се използват като вложки в алуминиевия профил. Това са крайните части на плочите, които са най-уязвими към навлизането на водата.
Не използвайте стандартни плочи от ПДЧ, покрити с хартиено фолио, за монтаж като плот. На места, където мивката е вградена, след няколко години няма да се появят естетически вълни, но горният декоративен слой просто ще се отлепи от основата.
ПДЧ може да се използва за производство на рамкови слушалки, странични части на шкафове, рафтове.
Декоративно покритие: завършва
Изборът на брашно започва, когато се опитвате да спрете върху покритието. Какво трябва да бъде кухнята: пластмаса или емайл, PVC филм или фурнир? Как да изберем вида MDF фасада за кухнята и да не правим грешка? На първо място, решете формата и външния вид на фасадата: това ще опрости задачата и ще намали обхвата на въпросните декоративни покрития.
Ламиниране и ламиниране: бюджетни фасади
Фабричната технология за нанасяне на декоративен и защитен слой е ламиниране. Покрийте филмовите формовани изделия – плочи. Готовата плоча се нарязва на размери, а ръбовете се обработват със специална лента или акрилна кант. Характеристика: само плоски повърхности са ламинирани.
Преди да поставите защитния слой, пластината се полира. След подготовка под въздействието на температура и притискане към повърхността, слоят филм се натиска. Използвайте покритие от меламин. Подложката на хартия с декора се обработва на няколко етапа. Двете страни на хартията се обработват със смола, която се топи и импрегнира хартиения субстрат, когато температурата се повиши. Използването на смоли подобрява характеристиките на материала: прозрачният слой предпазва плаката от накисване, абразия и малки драскотини.
Ламинирането е залепването на хартиен филм върху подготвен субстрат. Фиксацията се извършва с помощта на лепилен състав и преса.
предимства:
- Ниска цена.
- Широка гама от цветове и декор.
Сред недостатъците са слабите характеристики на изпълнението. Като се има предвид, че само горната и долната повърхности са ламинирани, ръбовете остават незащитени, което изисква внимателно допълнително уплътняване. Покритието е краткотрайно. Повърхността лесно се откъсва от ударите и на място, където целостта на филма е нарушена, плочата започва да се срутва.
PVC фолио за MDF: предимствата на материала
Повечето кухни от MDF са покрити с фолио. За облицовката се използва поливинил хлорид – синтетичен материал. Филмът не се страхува от водата, лесно се взима правилната форма, когато се нагрява, има минимална еластичност, е устойчив на повреди.
Процесът на нанасяне на материала върху MDF за кухнята е фундаментално различен от фабричния ламиниране. Покрийте филма с готови фасади, а не с плочи.
Преди облицовката плочите се нарязват, смилат, оформят: огънати, радиус. Поставете готовите продукти на равна повърхност. Филмът е залепен от вакуумна машина.
Характеристика: В същото време предната и страничната повърхности на плочата са затворени. Няма нужда от запечатване на фугите и лепене на краищата с материал на ръба.
Опции за проектиране на филми за фасади – невероятен брой. Сред най-популярните:
- Филм “под дърво” за MDF. Той имитира не само сянката, но и модела на дървото. В комбинация с фрезоване, залепената фасада не може да бъде различна от дървената. В класическите слушалки се използват патинирани фасади – върху филма се полага състав на изкуствена патина, който визуално “израства” дървото.
- Едноцветен гланц. Филм с модерно “пластмасово” покритие.
- Мате, съчетана с шарка. Използва се за облицовка на гладки фасади в модерен стил.
- С 3D рисуване и снимки Производителите предлагат както готови филми с декор, така и индивидуален дизайн с възможност за печат върху филм.
- Имитационен камък. Предимно MDF с “камък” филм се използва за плотове на евтини кухни.
Единственият недостатък на филмовите фасади е изгарянето при пряка слънчева светлина. Максималната температура, която покритието може да издържи, е 70за В. В случай на прегряване, филмът може да се отлепи или да започне да се стопи.
Пластмасово покритие: как да направите акрилна фасада
Кухни от MDF с пластмаса като лайнер са издръжливи. Дебелината на акрилните пластини, които са залепени за дъската от дървесни влакна, е около 1 мм. Закрепването на пластмасата се извършва с помощта на лепило и преса.
Какво е по-добре за кухнята: пластмаса или филм? Отвън е невъзможно да се разграничат покривните материали. Както пластмасата, така и филмът покриват плочата отгоре и отстрани. Но ако филмът има достатъчно гъвкавост, за да покрие панел със сложна форма, затворете фасадата с нишка, фрезована, а след това пластмасата може да бъде залепена само върху гладка и равна повърхност. Максимумът е скосен ръб.
За кухненски комплекти в стила на високите технологии модерните комплекти с лаконичен дизайн и ясна геометрия са за предпочитане пред пластмаса. Облицовката не избледнява с времето, е по-трайна и устойчива на появата на чипове.
За фасадите за кухнята от MDF използвайте пластмасови HPL. Покритие – многопластово. Сред дизайнерските опции – блясък, текстурни материали “под дървото, кожата”.
Боядисани повърхности: характеристики на производството и грижата
Друга версия на довършителния декор на фасадата на MDF – емайл. Оцветяването е сложен, отнема време и отнема време. Има картина по същия начин, както в автосервиза. Първо, повърхността се приготвя и покрива със специален грунд, който осигурява нанасянето на боядисания слой със субстрата.
Емайлът се прилага на няколко слоя. Резултатът зависи от техния брой – силата на покритието и външния вид. Всеки слой се оставя да изсъхне, след което се обработва с шкурка. Довършителни слой – лак.
Стандартни опции за боядисване:
- Гланцова.
- Полугланцирана.
- Мат.
Оцветяването “със специални ефекти” ще струва повече. Използвайте ефекта “хамелеон”, когато цветът се промени в зависимост от силата и ъгъла на осветеност. Също така, майстори на аерограф могат да пресъздават на повърхността на фасадните кухни от MDF с емайл всякаква снимка по избор на клиента.
Избирайки кое е по-добро – пластмаса или емайл, обърнете внимание на формата на фасадите. За да покриете продукт със сложна форма, това няма да е възможно и дори 3D-текстурирана фасада може да бъде боядисана в избрания нюанс.
Фенове на необичаен дизайн като боядисани фасади с последваща декорация в техниката на декупаж и изкуствен “стареене” емайл.
Покриващи плочи: скъп материал с перфектен външен вид
Ценителите на естествени материали, които не искат да купят комплект от MDF с пластмаса или филм, ще привлекат фурнировани мебели. На плосък плосък залепен тънък фурнир от естествено дърво. В бъдеще повърхността се обработва: лакирана, оцветена или восъчна.
Външно фурнированата фасада е неразличима от дървото. Предимство – спестяване: мебелите от масива ще струват много повече от набор от дървесни влакна, покрит с фурнир.
Недостатъци – при достатъчно висока цена и характеристики на грижите. Трябва да се помни, че са свързани два материала, които реагират различно на промените в температурата и нивото на влага в помещението. Ако MDF носи температурни колебания без деформации, фурнирът може да се отлепи, да се напука или да се покрие с вълни.
Кое е по-добре: пластмаса или филм върху фасадата на кухнята
Ако MDF за кухня – оптимална основа за фасадата, а след това с избор на най-горния слой винаги има трудности. Какво да предпочитате: пластмаса, емайл, филм? Оценявайте външния вид, сравнете цената и, най-важното, точно определете колко време сте готови да прекарате всеки ден в грижата за мебели.
Предимства и недостатъци на филмовите комплекти
Най-доброто съчетание от цена, качество и естетика – във филмови фасади с MDF-база. Материалът е непретенциозен в грижите. Лесно почистване с обикновени битови химикали. Филмът може да се деформира само под въздействието на висока температура, пара. Трябва да се гарантира, че слънцето не достига до повърхността от прозореца.
Предимство – неограничен брой дизайнерски опции, възможност за индивидуално съчетаване на цветове и текстури, покриване на сложни форми.
Матов филм с модел “дърво” се използва при създаването на класически комплекти с резбовани фасади.
Платно за печат на снимки може да служи както за филм, така и за пластмаса. Цветните рисунки и снимки имат практическа стойност: те са по-малко забележими петна от водата, отколкото на монохромни лъскави фасади.
Дизайнерите комбинират няколко цвята и текстурата в 2 основни нюанса, както в тази “шоколадова” кухня.
Проектиране и експлоатация на пластмасови комплекти
Пластмасовите MDF фасади изглеждат ярки: наситени цветове, огледален лъч. Материалът не се страхува от слънцето, високата температура и влажността. Но гланцовите пластмасови панели изискват редовна поддръжка. На огледалната повърхност има пръстови отпечатъци, пръски от чиста вода оставят петна.
Полу-матовите пластмасови текстури са по-практични, отколкото лъскавите.
Гланцираната пластмаса, дори в тъмно цвят, ще направи малката кухня не обикновена и просторна.
Любителите на блясъка трябва да ласкат кухнята всеки ден, за да блестят.
Последният “писък” в кухнята: пластмаса в алуминиевия профил.
Боядисани MDF: стилни решения за модерни кухни
За разлика от пластмасата и филма, емайлът идеално се поставя на всяка повърхност. Боядисаните фасади изискват внимателно лечение и специфични грижи. Лакираният емайл не може да се почиства с конвенционални средства, съдържащи хлор и някои повърхностноактивни вещества. Не почиствайте с прахове.
По-добре е да не използвате гъби с твърд слой. С агресивно действие, лакът е покрит с мрежа от малки драскотини, повърхността губи своя блясък. Възстановяването на оригиналния външен вид може да бъде полирано, но горният защитен слой е полиран изтъняване. Многократното извършване на процедурата няма да е възможно.
Емайл – избор за кухни с фасади от сложни форми.
Комбинацията от два цвята и интересно решение за формата на вратите: с надлъжни ивици и контрастираща боя.
Футуристични 3D фасади без външни фитинги. Достатъчно е само да докоснете вратата, за да отворите шкафа. Лаконична форма и сложна текстура – игра на контраст.
Аерографията е функция, която подчертава уникалността. Всеки чертеж се създава само веднъж.
Фурнир и дърво: лукс от естествено дърво
Облицовъчното покритие все повече се комбинира с други възможности за декорация на фасадата. Например, върху фасадата, залепена с фурнир, патина, емайл или лак се прилага. Фасадите с фурнир се комбинират в една слушалка с боядисани или филмови панели.
Фурнир в топла златиста нюанс контрастира с черен блясък на пластмаса и фото печат върху тъмната чаша на престилката – една интересна идея.
Фурнир в модерната текстура на “зебрано” светъл цвят перфектно се вписва в малка модерна кухня с бели висящи шкафове.
Видео: как да фасади с PVC филм
Видео: производителят показва целия процес на покриване на MDF панелите с декоративен филм.
Ако сте на загуба с избора на фин декор, свържете се с дизайнера. Специалистът ще Ви посъветва какъв вид покритие ще бъде най-подходящо за вашите кухненски слушалки. Когато поръчвате отделна продукция, не забравяйте да попитате кой материал е направен от основата. Разберете какви материали покриват фасадите от производителя. Поискайте гаранция в случай, че се появи проблемът с покритието.