Patinovanie – skvelý spôsob, ako sami zdvihnúť nábytok
Záujem o všetky nezvyčajné, mimoriadne, zabudnuté viedli k tomu, že opäť v trende starého nábytku – s popraskanými fasádami, peeling farby, vyblednuté farby. V skutočnosti kuchynské a jedálenské súpravy sú úplne nové, jedinečná dekoratívna technológia – patinovanie – moderné kusy nábytku poskytujú vzhľad starožitností. Budeme sa snažiť pochopiť zvláštnosti rôznych starnúcich techník a zoznámiť sa s ukážkami patinovaných vecí.
Patina a jej typy
Slovo “patina” čoskoro počujeme, pretože záujem o všetko nové, moderné a módne nás zbavuje starých, prevažne nepotrebných vecí. Slovo je práve spojené s minulosťou, takže je dobre známe reštaurátorom, starožitným predajcom a zberateľom.
Podľa definície je patina hornou vrstvou oxidačného materiálu, ktorá je charakteristická pre určité kovy, napríklad mosadz a bronz. Pravdepodobne všetci videli na bronzových svietnikoch, minciach, prackách, kľúče, medené rukoväte prastarých komôr závesné svetlé alebo modré nátery. Neskôr sa koncept preniesol na nábytkové predmety vyrobené z dreva, ktoré nakoniec stmavujú, menia pôvodný odtieň pokrytý trhlinami.
Prekvapivé je, že prítomnosť oxidácia nie je negatívny vlastnosť výrobku, na druhú stranu, zamatový film o mosadzné doplnky a nábytok frontoch – akúsi “značkou kvality” pevné dôkazy o veku. To je dôvod, prečo spolu s prírodnými prejavmi nájdeme veci, ktoré boli staré umelými technológiami.
Preto sú zvyčajne tri typy patiny:
- Prírodné, vytvorené interakciou kovových povrchov s kyslíkom;
- umelé, spočívajúce v zrýchlení oxidačných procesov špeciálnymi látkami;
- Dekoratívne, vďaka čomu môže ktorýkoľvek objekt rýchlo stať starý.
Posledná položka bude zvlášť zaujímavá pre všetkých, ktorí sa chcú stať majiteľom módnej kuchyne v štýle Provence, krajiny alebo klasickej náhlavnej súpravy “za starých čias”.
Svetlá patina na súbore dreva alebo fasád MDF je moderný spôsob zdobenia. Súhlasím, simulovať ošúchané skrinky je oveľa lacnejšie než nákup vzácneho nábytku.
Zrelé nábytkové fasády: šľachtica a štýl
To je okrasná patina je stále populárnejšie v návrhovom prostredí: na miestach známych výrobcov kuchynského nábytku môže splniť moderný modulárny systém s dekorom, ktorý je k videniu aspoň 2 storočia. Aký je dizajn klasickej bielej kuchyne so zlatou patinou – ľahké, rafinované, ľahké a vďaka imitácii – elegantné a ušľachtilé.
Jemná kombinácia bielej a zlato je tradičný klasický tandem, ktorý ešte stále zdobí kráľovské paláce so svojou nádherou. Všimnite si, aké ľahké je poraziť interiérovú kompozíciu, zdobenie jedálne a kuchynskej skupiny v jednom štýle. Na fotografii z bieleho kuchyne v klasickom štýle so zlatým patina jasne viditeľné konštrukčné nuansy: zlaté záclony, mäkké osvetlenie, podlahy “bog duba”, šumivé povrch stôl a stoličky, pozlátené prvky z interiérových doplnkov.
Provence – je to stále jeden z vesnických štýlov, takže v dizajne nábytku je často prítomný drsnejší povrch. Spolu s sofistikovanosťou zlatenie možno nájsť zjavné škrabance celej ošetrovanej oblasti, hladký prechod biela sivá – ako úprava vyblednuté a rozpadajúce sa po rokoch.
Niet divu, že starnutie tak atraktívny: na rozdiel od moderných apartmánoch, z ktorých dýcha a spoľahlivosť, flexibilitu a ergonómiu, “starožitného” nábytku nejaké tiaže krehkosť, citlivosť a pôvab.
Spolu s patinovaním sa často používajú hrubé, dekupage, craquelure, tónovanie – o nich podrobnejšie.
Moderné technológie patinovania
Po stáročia sa objavilo mnoho rôznych metód, ktoré dávajú dreve alebo inému materiálu vplyv “starnutia”. Včas bolo potrebné umiestniť predmety vo vlhkých priestoroch, dlho ich spracovávať chemickými zlúčeninami, aplikovať fyzický vplyv – trenie, poškriabaním. Teraz je všetko jednoduchšie – stačí použiť dekoračnú zmes na prádlo a po niekoľkých hodinách sa stane o 100 rokov staršie. Zoznámime sa s piatimi jednoduchými technikami, ktoré môžete zvládnuť sami.
Klasické starnutie s akrylovými farbami
Ak sa sám rozhodnete premeniť novú tabuľu na starožitný alebo “dať lesk” na hrudi starej babičky, odporúčame použiť akrylátové riešenia. Majú univerzálne zloženie, ideálne na dokončenie nielen prírodného dreva, ale aj sadry, kovu, laminátu (ktoré sú často pokryté modernými fasádami drevotriesky).
Výhodou akrylovej farby je, že má stovky odtieňov. S vhodnou farbou je možné spracovať ako ploché dosky, tak reliéfne detaily s farbami, ktoré odrážajú vplyv času – šedá, béžová, zelená, modrá. Najčastejšie sú priame plochy ponechané neporušené, zdobia iba vyklenutia alebo vyrezávané prvky.
Rovnaký tón povlaku je možné úspešne kombinovať s ostatnými, aby sa získali mnohé podobné odtiene. Napríklad, len pridávať do bielej alebo zelenej základne šedej, môžete napodobniť blednutie. Niekedy je základňa ponechaná prirodzená, pokrytá čírym lakom, zatiaľ čo reliéfne časti sú pozlátené alebo naopak čierne.
Jeden z variantov aplikovaného starnutia:
- aplikujte akrylovú základňu zvoleného odtiene (na vyčnievajúcom reliéfe alebo celom priestore ako celku);
- jemne vyčistite nadbytok handrou alebo špongiou;
- v prípade potreby aplikujte druhú vrstvu, niekedy tieň;
- Počkajte, kým je výrobok úplne suchý;
- na spracovanie malých alebo väčších nazhdachkoy, vytváranie umelého opotrebenia;
- výsledok opravte lakom.
Výsledkom spracovania s akrylátom sú krásne kombinácie: biely dub a striebro, čerešňa a zlacenie, orech a nazelenalý náter.
Openwork pavučina – craquelure
Často, spolu s patinovaním fasád, MDF používa craquelure – metódu, pri ktorej je povrch nábytku pokrytý malými trhlinami. Zdá sa, že výrobok bol natretý mnoho, pred mnohými rokmi, a časom farba vysušila a pokryla sa najjemnejšou pavučinou. Kontrastná farba základne a heterogénnej hornej vrstvy vedie k vynikajúcemu účinku.
Existuje veľa spôsobov zdobenia v Craquelure technike, tu sú niektoré z nich:
- aplikácia špeciálnych zlúčenín ako KrakeleeMedium (výrobca Marabu);
- lakovanie špeciálnych lakov, ktoré sa aplikujú priamo na drevo alebo MDF (niektoré tzv. craquel) – CrackingVarnish, ANTIK-technic;
- ošetrenie dvojzložkovým univerzálnym lakom, napríkladCrealCrackle (vyrobené v Holandsku);
- povlak s PVA lepidlom, vaječný bielok alebo gél na pranie – to znamená akékoľvek zloženie, ktoré má vlastnosť zmršťovania, a praskanie v suchom stave.
Existuje jednoduchá technika, ktorá je vhodná pre začiatočníkov. Nazýva sa to v jednom kroku. Vrstvy sa aplikujú v nasledujúcom poradí: farba – craquelure – farba. Osobitná starostlivosť vyžaduje dizajn dokončovacej vrstvy – musí byť tenká a aplikovaná od prvého zdvihu. Horná vrstva by nemala byť lesklá alebo lesklá, pretože len matný povrch zaisťuje zachovanie trhlín.
Spracovanie so zlatom, striebrom a bronzom
Klasické modely, na rozdiel od domácich sád, sú ozdobené nádhernejšími odtieňmi. Zvyčajne je to zlacenie, striebro alebo použitie bronzu, ktoré svedčia o kedysi drahý a módny, ale nakoniec starý nábytok. Napriek posledných desaťročiach (ktoré sú naznačené) kuchyne sú stále charakterizované šľachtou a aristokraciou.
Spolu s čistým striebrom, ktorý v kombinácii s bielym, mliečnym alebo perličkovým odtieňom vyzerá skvele, použite tzv. Mobilné striebro. Podľa pravidiel je najprv drevená základňa strieborná, potom sa aplikuje špeciálna čierna zmes. Táto metóda dosahuje špeciálny efekt, ak sa zatemnenie vykonáva v reliéfnych dutinách – predné časti náhlavnej súpravy vyzerajú viac objemnejšie a výraznejšie.
Zlato je kombinované s takmer všetkými odtieňmi: s niektorými vytvára pomerne výrazné, kontrastné kombinácie, s ostatnými – viac zdržanlivé, jemné. Ako zlacenie sa používajú špeciálne náradie na akrylátové alebo olejové podklady, striekanie alebo najjemnejšiu fóliu.
Aplikácia sfarbenia
Mnoho ľudí, ktorí sa zaoberali prírodnými výrobkami z dreva, opravami podláh alebo stavebnými domami, pozná skvrny. Liečba škvrnami je lacná a jednoduchá cesta, ale má dve prísne obmedzenia:
- farbiaca kompozícia sa nekombinuje so zlacením a striebrom;
- riešenie sa nevzťahuje na dosky s dreveným podkladom – MDF, drevotrieska a iné.
Proces dekorácie je jednoduchý – najprv sa vyrezáva prírodné drevo (odstráňte mäkké vlákna kovovou kefou, až kým nie je dosiahnutý reliéfny povrch) a potom zakryte farbou vybraného odtieňa.
Rozsah moderných prostriedkov je pomerne bohatý: od svetlej béžovej alebo jasanovej až po červenohnedú. Použitím vodného roztoku z lacného dreva (borovice alebo olše) dávajú prirodzenú farbu cennejších druhov – duba, orecha alebo buka. Kompozícia sa nanáša štetcom, valerom alebo špongiou.
Po úplnom vyschnutí produktu je sekundárne pokrytý škvrnami, ale je použitý mierne upravený roztok (napríklad konečný prípravok je zriedený bielym liehom). Výsledok zabezpečte starožitným voskom alebo šelakom. Škvrna dokonale napodobňuje starý, časovo šedý strom, ale nemožno ho kombinovať s inými metódami – dekópia, craquelure, tónovanie.
Vytváranie umelých scuffs
Technika vytvárania odier je prístupná všetkým a závisí len od trpezlivosti a presného vykonávania odborných rád. Je vhodný na zdobenie nielen výrobkov z masívneho dreva, ale aj MDF, perfektne kombinovaných s praskaním, dekópovaním a inými metódami starnutia.
Existuje mnoho spôsobov vytvárania na maľovanom povrchu “plešatých škvŕn”, čo hovorí o pevnom veku výrobku, je tu len jedna z nich:
- maľovať skrinku, stolík alebo stoličky so základňou tmavého odtieňa;
- počkajte, kým úplne nevystrieľne prvá vrstva;
- reliéfne prvky, okraje, okraje pokryté parafínom;
- aplikujte ešte jednu vrstvu laku, svetlejší odtieň než pôvodný (môže byť nahradený kovovým bronzom, zlatom alebo striebrom);
- Pomocou tmelu nasaďte parafín;
- leštiť celý povrch;
- výsledok fixujte lakom, škvrnou alebo dekoratívnym voskom.
Utierky reprodukované týmto spôsobom vyzerajú celkom presvedčivo.
Na zvýšenie efektu sú často roztrhané okraje kombinované s aplikáciou patiny na miesta prehliadok. Nábytok má výrazný vzhľad a je ideálny pre domáce interiéry.
Ako skopírovať drevo vlastnými rukami
Ak ste zdedili starú kuchynskú súpravu z prírodného dreva, neponáhľajte ju odhodiť: skrinky je možné opraviť a obnoviť pomocou unikátnej dekoratívnej techniky – patinácia. Spolu s obnovenou funkcionalitou získate nádherné fasády, ktoré nenájdete v žiadnom obchode.
Takže pred začatím práce pripravíme materiál a súbor jednoduchých nástrojov. Budeme potrebovať:
- akrylová farba;
- podkladanie na drevo;
- nádoba so zlatou patinou – hotové riešenie;
- dokončovacieho laku.
Pripravte tiež príliš široké štetce na nanášanie roztokov, kusy brúsneho papiera na brúsenie, suché handry alebo handry na injektáž.
Najprv pripravte povrch: starostlivo očistite jemným zrnitým “brúsnym papierom”, odstráňte stopy starého povrchu. Kefujeme prach, na drevo nanášame základný náter. Vykonáva dve funkcie: chráni strom pred vlhkosťou a vytvára vhodnú základňu na farbenie. Ak je plocha dekorácie dostatočne široká, je lepšie použiť valček – pri nanášaní základného náteru aj počas lakovania. Depresie a rímsy sa lepšie zvládajú štetcom.
Ďalej je úplne vysušený povrch natretý akrylovou farbou v akejkoľvek farbe v kombinácii so zlacením. Prerušujeme aspoň 24 hodín – je potrebné, aby pokrytie pozadia tiež úplne vyschlo.
Vezmeme zlatú patinu a farbu štetca pozdĺž obvodu, spracujeme detaily reliéfu. Aby sa nezískali rozsiahle žiarivé škvrny, roztok sa dávkuje, aplikuje sa ľahkými ťahmi. Krásne vyzerajú staré drevené rukoväte, ale všimnite si, že pri aktívnom používaní rýchlo zmizne dekoratívna vrstva.
Dokončovací stupeň – lakovanie. Lakovanie je ochranný a dekoratívny postup: chráni fasádu pred rýchlym opotrebovaním a poskytuje krásny lesklý lesk (alebo opacitu).
Patinácia v dizajne kuchynských interiérov
Techniky zdobenia sú skvelé pre štýl interiéru. Pomocou jednoduchých technológií od začiatku môže byť neutrálna fasáda nábytku nastavená na vlastnosti konkrétneho štýlu. Samozrejme, že zlatá patina alebo pavučina prasklín nie je vhodná pre high-tech, minimalizmus, moderné mestské oblasti, ktoré popierajú starnutie starnutia, ale pre klasickú kuchyňu je to len nález.
Starý nábytok je typický pre vidiecke interiéry, takže dizajn patiny je ideálny pre jedálne a kuchyne, zariadené v štýle krajiny.
Samostatne sa tu nachádza teplý slnečný Provence s pastelovými odtieňmi, kvetinovými ozdobami, drevenými policami a nenáročným príslušenstvom.
Pre prístrešok je typické použitie prírodných materiálov, preto ľahké trenie príde práve včas, aj keď väčšina interiérov má priemyselnú orientáciu.
V luxusnej kuchyni Art Deco je vždy miesto pre zlacený bufet alebo starožitný stôl.
Patinované detaily sú charakteristické aj pre modernizmus a barokový, orientálny, etnický a neoklasický interiér.
Podobné videá
Upozorňujeme vás na vzdelávacie videá, ktoré vám pomôžu pochopiť proces patinácie a vlastnosti priľahlých dekoračných technológií.
Fasádne ošetrenie MDF:
Drevoobrábanie doma:
Umelé patinovanie s oxidizátorom:
Majstrovská trieda s použitím profesionálnych nástrojov:
Nádherné dekoratívne techniky, medzi ktorými nie je posledné miesto patinovaný kuchynský nábytok, vám umožnia premeniť konvenčný modulárny súbor na krásne majstrovské dielo, nie na rozdiel od starožitných analógov. Trochu farby a zložité techniky – a stanete sa majiteľom nádhernej kuchyne v štýle krajiny, klasiky alebo dokonca umeleckej dekorácie.