Patiniranje – izvrstan način za rastom namještaja
Zanimanje za sve neobične, izvanredne, zaboravljene dovelo je do činjenice da je opet u trendu starog namještaja – s ispucanim fasadama, ljuštenje boje, izblijedjelo boje. U stvari, kuhinja i blagovaona kompleti su potpuno novi, samo jedinstvena dekorativna tehnologija – patina – suvremeni komadi namještaja daju izgled antike. Pokušat ćemo razumjeti osobitosti različitih tehnika starenja i upoznati se s uzorcima patiniranih stvari.
Patina i njegove vrste
Riječ “patina” nerijetko čujemo, jer interes u svemu novom, modernom i modernom čini nas da se riješimo starih, uglavnom nepotrebnih stvari. Riječ je upravo povezana s prošlošću pa je dobro poznat restauratorima, starim trgovcima i kolekcionarima.
Po definiciji, patina je gornji sloj oksidiranog materijala, karakterističan za određene metale, na primjer, mjed i broncu. Vjerojatno su svi vidjeli svijetlo zelenkastu ili plavu prevlaku na brončanim svijećnjaka, kovanicama, kopčama, ključevima, bakrenim ručkama drevnih skloništa. Kasnije je koncept prebačen na namještaj od drveta, koji na kraju zamračuje, mijenja izvorni hlad, pokriven s pukotinama.
Iznenađujuće, prisutnost oksidacije nije negativna svojstva proizvoda, naprotiv, baršunasti film o mjedenim priborima i fasadama namještaja neka je vrsta “oznaka kvalitete”, dokaz solidne dobi. Zato, uz prirodne manifestacije, možemo pronaći stvari koje su starije od umjetnih tehnologija.
Dakle, obično postoje tri vrste patina:
- Prirodno, stvoreno interakcijom metalnih površina s kisikom;
- umjetna, koja se sastoji od ubrzanja oksidacijskih procesa posebnim tvarima;
- Dekorativno, zahvaljujući kojoj svaki objekt može brzo postati star.
Zadnja stavka bit će osobito zanimljiva svima koji žele postati vlasnik moderne kuhinje u stilu Provence, zemlje ili klasične slušalice “pod stare dane”.
Lakirana patina na nizu drveta ili fasada MDF-a moderan je način ukrašavanja. Slažem se, simulirati krhke ormariće mnogo jeftinije od kupnje rijetkog namještaja.
Sazrijevanje fasada namještaja: plemstvo i stil
To je dekorativna patina koja postaje sve popularnija u dizajnu okoliša: na mjestima poznatih proizvođača kuhinjskih setova, može se susresti moderni modularni sustavi s dekorom koji je u izgledu star najmanje 2 stoljeća. Kakav je dizajn klasične bijele kuhinje s zlatnom patinom – svjetlo, profinjeno, svjetlo, a zahvaljujući imitaciji – elegantno i plemenito.
Osjetljivo kombinacija bijele i zlatne – tradicionalnog klasičnog tandemu, njegova veličanstvenost i dalje krasiti kraljevske palače. Obavijest o tome kako je lako pobijediti unutarnji sastav, uređenje blagovaonica i kuhinja skupinu u istom stilu. Fotografija bijelog kuhinje u klasičnom stilu sa zlatnim patine jasno vidljivi dizajn nijanse: zlatne zavjese, mekana rasvjeta, podovi „bog hrastovine”, pjenušava završiti stol i stolice, pozlaćeni elementi unutarnje opreme.
Provence – to je još uvijek jedan od sela stilova, tako da u dizajnu namještaja je često prisutan više grubo završiti. Uz usavršavanje pozlaćivanja vidljive su ogrebotine tijekom cijelog područja liječenja, glatki prijelaz od bijelog do sive boje – kao da se namještaj nakon dugo vremena izblijedi i raspada.
Nije iznenađujuće da je starenje tako privlačno: za razliku od modernih setova, koji su tako pouzdani, višenamjenski i ergonomični, “antikni” komadi namještaja imaju neku neujednačenu krhkost, nježnost i milost.
Zajedno s patiniranjem često se upotrebljavaju brbljanja, dekompozicije, kravate, toniranje – o njima detaljnije.
Suvremene tehnologije patiniranja
Stoljećima su se pojavile mnoge različite metode kako bi drvo ili drugi materijal učinio “starenje”. Rano je bilo potrebno stavljati predmete u vlažne prostore, dugo ih obraditi kemijskim spojevima, primjenjivati fizički utjecaj – utrljati, ogrebotati. Sada je sve lakše – samo stavite dekorativnu smjesu na ormar, a nakon nekoliko sati postaje 100 godina stariji. Upoznajte se s pet jednostavnih tehnika koje možete sami svladati.
Klasično starenje s akrilnim bojama
Ako se odlučite za vlastitu pretvorbu novog stola u starinski ili “dati sjaj” staroj baki prsima, predlažemo da koristite akrilna rješenja. Oni imaju univerzalni sastav, idealan za završnu obradu ne samo prirodnog drva, već i gips, metal, laminat (koji je često prekriven modernim fasadama iverice).
Prednost boje na bazi akrilata je da ima stotine nijansi. Imajući prikladnu boju, moguće je obraditi obje plošne ploče i pojedinosti reljefa s bojama koje odražavaju utjecaj vremena – sive, bež, zelene, plave. Najčešće, izravne površine ostaju netaknute, ukrašavajući samo konveksnosti ili rezbarene elemente.
Isti ton premaza može se uspješno kombinirati s drugima kako bi se dobile mnoge slične nijanse. Na primjer, samo dodavanje bijeloj ili zelenoj bazi sive boje, možete imitirati blijeđenje. Ponekad baza ostaje prirodna, prekrivena čistom lakom, dok su reljefni dijelovi pozlani ili, naprotiv, pocrnjeni.
Jedna od varijanti primijenjenog starenja:
- nanesite akrilnu podlogu odabrane sjene (na izbočenom reljefu ili cijelo područje u cjelini);
- nježno čistite višak krpom ili spužvom;
- ako je potrebno, nanesite drugi sloj, ponekad sjenu;
- Pričekajte da proizvod bude potpuno suh;
- za obradu malih ili većih nazhdachkoy, stvarajući umjetno iscrpljivanje;
- popraviti rezultat lakom.
Kao rezultat obrade s akrilom dobivene su lijepe kombinacije: bijele hrasta i srebra, trešnja i pozlata, orah i zelenkasta prevlaka.
Otvoreni pauk web – craquelure
Često, zajedno s patiniranjem fasada, MDF je koristio craquelure – tehniku u kojoj je površina namještaja prekrivena malim pukotinama. Čini se da je proizvod bio naslikan prije mnogo godina, a tijekom vremena se boja osušila i postala prekrivena najfinijim pleternicama. Kontrastna boja baze i heterogeni gornji sloj rezultiraju izvrsnim učinkom.
Postoji mnogo načina ukrašavanja u Craquelure tehnici, ovdje su neki od njih:
- primjena specijalnih spojeva kao što je KrakeleeMedium (proizvođač Marabu);
- premazivanje posebnih lakova, koje se nanose izravno na drvo ili MDF (neki tzv. craquel) – CrackingVarnish, ANTIK-technic;
- obrada s dvokomponentnim univerzalnim lakom, na primjerCrealCrackle (proizvedena u Nizozemskoj);
- premazom s PVA ljepilom, bjelanjcima ili gelom za pranje – tj. bilo koji sastav koji ima svojstvo skupljanja i pucanja kada je suho.
Postoji jednostavna tehnika koja je pogodna za početnike. Zove se jednokratna kravata. Slojevi se primjenjuju u sljedećem redoslijedu: boja – craquelure – boja. Posebna briga zahtijeva dizajn završnog sloja – mora biti tanka i primijenjena od prvog udarca. Gornji sloj ne smije biti sjajan ili sjajan, jer samo površina s matima osigurava očuvanje pukotina.
Obrada sa zlatom, srebrom i broncom
Klasični modeli, za razliku od setova u zemlji, ukrašeni su s finim nijansama. Obično se pozlaćuje, srebrnira ili nanosi broncu, koja svjedoči o nekad skupom i modernom, ali na kraju namamjenom namještaju. Unatoč posljednjim desetljećima (što se podrazumijeva), kuhinje još uvijek karakteriziraju plemstvo i aristokracija.
Zajedno s čistim srebrom, koji u kombinaciji s bijelom, mliječna ili biserna sjena izgleda sjajno, koristite tzv. Mobilni uređaj za srebro. Prema pravilima, prvo drvena baza je srebrna, a zatim se primjenjuje poseban crni spoj. Ova metoda postiže poseban učinak, ako se crnjenje izvodi u reljefnim udubljenjima – prednji dijelovi slušalice izgledaju voluminozniji i izražajniji.
Zlato se kombinira sa gotovo svim nijansama: s nekim stvara prilično izražajne, kontrastne kombinacije, s drugima – više suzdržan, nježan. Kao posebni alati za pozlaćivanje koriste se na akrilima ili nauljenim podlogama, prskanjem ili najfinije folije.
Primjena bojenja mrlja
Mnogi ljudi koji su se ikada bavili prirodnim drvnim proizvodima, popravljali podove ili gradili kuće poznaju boju. Liječenje s mrljom je jeftin i jednostavan način, ali ima dva stroga ograničenja:
- sastava za bojanje se ne kombinira s pozlatom i srebrnim slojem;
- otopina se ne primjenjuje na ploče s drvenom podlogom – MDF, iverice i dr.
Proces ukrašavanja je jednostavan – prvo je prirodno drvo brušeno (uklonite mekana vlakna metalnim četkom dok se ne dobije reljefna površina), a zatim prekriti mrlju odabrane sjene.
Raspon modernih sredstava je prilično bogat: od blijedog bež ili pepeljasto-crveno-smeđe. Korištenje vodene otopine, jeftin drvo (bor ili jasen) daje prirodnu boju vrijednijih vrsta – hrasta, oraha ili bukve. Sastav se nanosi četkom, valjkom ili spužvom.
Nakon što se proizvod potpuno osuši, sekundarno se pokriva mrlja, ali se koristi blago izmijenjena otopina (na primjer, konačna formulacija razrijeđena je bijelim alkoholom). Osigurajte rezultat antičkim voskom ili šelakom. Stain savršeno imitira staru, sive boje stabla vremena, ali se ne može kombinirati s drugim metodama – dekompozicija, kravate, toniranje.
Stvaranje umjetnih struganja
Tehnika stvaranja abrazije dostupna je svima i ovisi samo o strpljenju i točnoj provedbi stručnih savjeta. Prikladan je za uređenje ne samo proizvoda od masivnog drva, već i za MDF, savršeno u kombinaciji s craquelure, decoupage i drugim metodama starenja.
Postoje mnoge metode stvaranja na obojenoj površini “ćelavih mjesta”, govoreći o čvrstoj dobi proizvoda, ovdje je samo jedan od njih:
- bojite ormarić, stolni stol ili stolice s podlogom tamne sjene;
- pričekajte da se prvi sloj potpuno osuši;
- reljefni elementi, rubovi, rubovi prekriveni parafinom;
- nanesite još jedan sloj bojanja, svjetliju nijansu nego izvorni (može se zamijeniti metalik – brončano, zlatno ili srebrno);
- Pomoću noža kista, uklonite parafin;
- poliranje cijele površine;
- popraviti rezultat lakom, mrljama ili ukrasnim voskom.
Na taj način se reproduciraju brisevi prilično uvjerljivi.
Kako bi se pojačao učinak, često se izbrazni rubovi kombiniraju s primjenom patine na mjesta udubljenja. Namještaj dobiva izražajan izgled i idealan je za dizajn interijera u stilu zemlje.
Kako obložiti drvo vlastitim rukama
Ako ste naslijedili stari kuhinjski set od prirodnog drva, nemojte žuriti da ga bacite: ormarići se mogu popraviti i obnoviti korištenjem jedinstvene ukrasne opreme – patiniranja. Zajedno s obnovljenom funkcionalnošću dobivate divne fasade, koje nećete naći u bilo kojoj trgovini.
Dakle, prije početka rada pripremamo materijal i skup jednostavnih instrumenata. Trebat ćemo:
- akrilna boja;
- nanosa na drvo;
- staklenku s zlatnom patinom – gotova otopina;
- završni lak.
Pripremite i ne vrlo široke četke za nanošenje otopina, komadiće brusnog papira za mljevenje, suhe krpe ili krpe za fugiranje.
Prvo pripremite površinu: pažljivo očišćite sitnim zrnatim “brusnim papirom”, uklonite tragove starih obrada. Četkamo prašinu, nanosimo temeljni premaz na drvo. Obavlja dvije funkcije: štiti stablo od vlage i stvara prikladnu bazu za bojenje. Ako je površina ukrasa dovoljno široka, bolje je koristiti valjak – kako kod primjene temeljnog premaza, tako i tijekom slikanja. Depresije i podmetače bolje se rukuje četkom.
Nadalje, potpuno osušena površina obojana je akrilnom bojom u bilo kojoj boji, u kombinaciji s pozlatom. Odmorimo se barem 24 sata – nužno je da se pokrivenost pozadine također potpuno osuši.
Uzmemo zlatnu patinu i obojimo četku duž perimetra, obrađujemo pojedinosti reljefa. Kako se ne bi dobili opsežne luridne mrlje, otopina se dozira, primjenjuje se laganim potezima. Lijepo izgledaju stare drvene ručke, ali imajte na umu da će aktivna upotreba dekorativni sloj brzo nestati.
Završna faza – lakiranje. Lakiranje je zaštitni i dekorativni postupak: štiti fasadu od brzog trošenja i daje lijepu sjajnu sjaj (ili neprozirnost).
Patina u dizajnu kuhinjskog interijera
Tehnike ukrašavanja su velike za oblikovanje interijera. Pomoću jednostavne tehnologije od samog početka, neutralna fasada seta namještaja može se dati obilježjima određenog stila. Naravno, zlatna patina ili pukotina pukotina nije prikladna za high-tech, minimalizam, moderna urbana područja koja negiraju starenje, no za klasične kuhinje to je samo nalaz.
Stari namještaj karakterističan je za ruralne interijere, pa je dizajn patine idealan za blagovaonice i kuhinje namještene u stilu zemlje.
Zasebno, tu je topla sunčana Provence sa svojim pastelnim nijansama, florističkim ukrasima, drvenim policama i nepretencioznim priborom.
Za potkrovlje je tipična upotreba prirodnih materijala, stoga će lagano trljanje doći točno u vremenu, iako većina interijera ima industrijsku orijentaciju.
U luksuznoj Art Deco kuhinji uvijek postoji mjesto za pozlaćeni buffet ili starinski stol.
Patinirane pojedinosti također su karakteristične za modernizam i barokne, orijentalne, etničke i neoklasične interijere.
Povezani videozapisi
Obratili smo pozornost obrazovnih videozapisa koji će vam pomoći da razumijete postupak patinacije i značajke susjednih dekorativnih tehnologija.
Fasadni tretman MDF-om:
Šumarstvo kod kuće:
Umjetna patina s oksidansom:
Master klasa pomoću profesionalnih alata:
Prekrasne dekorativne tehnike, među kojima i posljednje mjesto je patinirani kuhinjski namještaj, omogućit će vam da pretvorite konvencionalni modularni set u prekrasno remek-djelo, ne za razliku od antikviteta. Mala boja i lukavih tehnika – a vi postati vlasnik ugodne kuhinje u stilu zemlje, klasika ili čak art deco.