V mnohých ohľadoch kvalita misky a ľahkosť, s akou je pripravená, závisia od správneho výberu nádoby. Porovnajme 7 základných typov hrncov a zistite, aký typ panvice možno nazvať najuniverzálnejší a najlepší.
7 druhov hrncov – porovnajte a položte na regáloch
Smaltovaná panvica
klady: ľahké, krásne, rýchlo varí vodu. A dokonca v ňom môžete uložiť jedlo v chladničke, pretože sklovina ho chráni pred oxidáciou a vystavením kovovým soliam.
Lepšie vhodné pre: polievky na varenie, kompoty, príbory.
nevýhody: smalt – náter je krehký, a preto je dočasný a vyžaduje starostlivé zaobchádzanie. Nemožno ju pretrepávať s abrazívami a umyť kyslými roztokmi, ako je ocot a kyselina citrónová, aby nedošlo k poškodeniu skloviny.
Akonáhle je smalt roztrhnutý alebo stratený, ako na obrázku vyššie, jedlá sa stávajú nevhodnými, pretože otvorený kov začne “dať” potraviny škodlivé pre zdravie soli.
Zlé: varené sirupy a uviaznuté papiere.
Ako si vybrať smaltovanú kastr: smaltované nádoby môžu byť potiahnuté sklovinou dvoma spôsobmi: namáčaním alebo striekaním. Dnes sa veľa moderných výrobcov nanáša emailom na nádoby pomocou striekania, ale tento náter sa ukáže byť tenký a krátkodobý. Preto sa pozrite na smaltovanú panvicu ruskej výroby, ktorá sa vyrába pomocou technológie namáčania. Metóda náteru sa dá ľahko určiť, stačí len nájsť na vonkajšej strane riadu 2 – 4 tmavé bodky – to sú miesta, na ktoré boli upevnené skrutky pred pokrytím sklovinou, ako je znázornené na obrázku nižšie.
Ďalším dôležitým bodom je farba skloviny vo vnútri panvice. Ak z vonkajšej strany môže byť ľubovoľná, potom iba vnútri: čierna (ale nie hnedá), biela, krémová (ale nie žltá), šedo-modrá a modrá. Smalt akejkoľvek farby je toxický. Tiež skontrolujte panvicu na štiepanie a medzery na stenách a pamätajte na to, že je silnejší sklovina, čím dlhšie trvá.
Hliníková panvica bez povlaku
klady: ľahké, lacné, rýchlo sa zahrieva.
Lepšie vhodné pre: varené mlieko, vajcia na varenie, ravioli a cestoviny.
nevýhody: ľahko deformovať a nakoniec zatemňuje hliník riadu môžu zmeniť chuť potravín vďaka vlastnostiam hliníku reaguje s kyselinami a soli s alkalickými kovmi sa vyvinie toxická vo veľmi malých dávkach, ktoré sa hromadia v tele v priebehu času.
Zlé: varenie detských a diétnych jedál, príprava zložitých jedál, napríklad pilaf, ako aj kyslé jedlá.
Ako si vybrať kastról z hliníka: vyberte pokrmy s rovnomerným a hrubým dnom (viac ako 3 mm), hrubými stenami (viac ako 1, 5 mm) a tesne priliehajúcim krytom. Dávajte pozor aj na rukoväte – nemali by byť privarené, ale skrutkované, ako je znázornené na obrázku vyššie.
Liatinová panvica
klady: liatina – odolná, neboj sa poškriabaniu, bezpečnej a dokonca prospešnej pre zdravie, pretože “rozdáva” malé dávky železa. Ďalšia výhoda – liatina má prirodzený “nelepivý povlak”, ktorý je tvorený z oleja, absorbovaný do pórovitého dna liatiny. Liatinová panvica sa dlho ochladzuje a pokrmy v nej sa zdajú byť najkrajšími v dôsledku rovnakej pórovitosti.
Vhodné pre: a na hasenie, na varenie a na vyprážanie a na pečenie v rúre. Samozrejme, pilau a mäsové jedlá sú obzvlášť lahodné v liatinových pokrmoch.
nevýhody: liatinové panvice najtmavšie, nemožno čistiť v umývačke riadu, ktoré sa zahrievajú po dlhú dobu, čo zvyšuje dobu varenia, pretože nežiaducim uchovávanie potravín a bol z vody po dlhú dobu, pretože železo je náchylné k hrdzaveniu.
Ako si vybrať liatinu: tmavšia, pórovitá a ťažšia liatina, tým je kvalitatívnejšia. Značkou neštandardných liatinových riadov je hladkosť povrchu a relatívna ľahkosť (dobrá 3-litrová liatinová panvica by mala vážiť viac ako 4 kg).
Pan s nelepivým teflónovým povlakom
klady: rýchlo sa ohrieva a čo je najdôležitejšie – prakticky nevyžaduje používanie oleja.
Lepšie vhodné pre: varenie jedál.
nevýhody: akonáhle sa teflónové rozprašovanie poškodí, jedlá sa stávajú škodlivé pre zdravie, pretože potraviny počas varenia budú naplnené karcinogénnymi toxickými plynmi. Teflónový náter, aj pri starostlivom používaní, bude trvať len 1 rok.
Ako si vybrať panvicu s teflónovým povlakom: ako viacvrstvový Teflon, tým dlhšie trvá. Počet vrstiev je uvedený na obale. Pred zakúpením riadu, uistite sa, že non-stick povlak je perfektný hladkosti (na snímke hore príklad, ako by nemalo byť). Majte na pamäti, že voľba teflónom potiahnutá panvicu nerezovej ocele nie je oprávnená, pretože tieto modely sú drahé, a je krátkodobá, pretože teflón, aj viacvrstvová, skôr či neskôr, “šupkou”.
Pan z žiaruvzdornej / žiaruvzdornej keramiky
klady: šetrné k životnému prostrediu a úplne bezpečný pre zdravie, ale pretože je to dobré pre skladovanie potravín v chladničke, pretože nemá vplyv na chuť jedla, nie je náchylný k prevarení (do glazúry keramiky nepretierajte) a udrží teplo po dlhú dobu.
Lepšie vhodné pre: stewing zeleniny, varenie jahody a hranolky, hra, rovnako ako to môže pečie jedlá v rúre.
nevýhody: vyžadujú použitie rozptylovača plameňa, ťažšie ako hliníkové panvice a sú drahšie. Keramika môže prasknúť pádu, strach z škrabance z kovových spotrebičov a čistiacich brusiva. Akonáhle je čerešnička na dne rub, jedlo začne horieť, a pán – absorbovať tuk, čo komplikuje jeho čistenie. Nezabudnite, že nemožno vynechať hrnca keramiky do studenej vody ihneď po varení na ohni, alebo dať riad, ktoré práve vybratá z chladničky, kvôli prudkému poklesu teplôt je pravdepodobné, že zlomenina alebo roztrhnutiu. Tiež, aby sa zabránilo delenú nádobu, by nemalo byť umožnené plné vriacej vody v procese varenia.
Tipy na výber: dobrý panvica by mala mať hrúbku dna 4 – 7 mm a podľa toho veľká hmotnosť, napríklad trojlitrová misa by mala vážiť viac ako 2 kg.
Pan z žiaruvzdorného / žiaruvzdorného skla
klady: sklenená nádoba môže byť okamžite na stole, pretože to vyzerá pekne, bezpečné pre zdravie, nie sú náchylní k pripaľovaniu, ľahko sa čistí a možno umývať v umývačke riadu, je veľmi vhodná pre pečenie pokrmov v nádobe rúry a skladovanie v chladničke po dlhú dobu udrží teplo ;
Lepšie vhodné pre: polievky na varenie, polievky, kompóty, obilniny.
nevýhody: Nemôžete ho vložiť do plynového horáka bez rozdeľovača (nižšie), môže sa zlomiť z pádu a prudko klesnúť.
Zlé: sušenie a vyprážanie.
Tipy na výber: pripravte všetky nádoby na svetlo – na stenách by nemali byť vzduchové bubliny, inak by mohlo dôjsť k prasknutiu počas varenia. Je dôležité, aby sklo nebolo zakalené a nepriehľadné. Farba dobrej sklenenej panvice by mala mať modrastý, tyrkysový odtieň.
Oceľový hrniec (nehrdzavejúca oceľ a lekárska oceľ)
klady: takmer dokonalý riad – nerezová panvica odolná proti nárazu, odolná, odolná, neboj sa škrabance od nožov, vidličiek a kĺbov, rovnomerne zahriata. Nádrže z nehrdzavejúcej ocele sa ľahko čistia – môžu sa čistiť kovovými hubami a škrabákmi. Profesionálni kuchári sú najčastejšie varení v riadu z nerezovej ocele.
Lepšie vhodné pre: všestranné, ale vhodnejšie na varenie a kalenie než na vyprážanie jedla.
nevýhody: dobrý hrniec s hrubým dnom je drahý, prípadne vybledne, na dne sú nezmazateľné škvrny a škvrny, vyhrievané pomalšie ako hliníkové panvice.
Ako si vybrať hrniec z nehrdzavejúcej ocele: Vyhľadajte označenia na balení alebo spodnej časti riadu číslami: 18/10, 08/13, 12/13 alebo 12/18. Prvým číslom je obsah chrómu v zliatine z nehrdzavejúcej ocele a druhý je nikel. Čím viac prvej hodnoty, tým lepšie riadu, respektíve nerezovej ocele s označením 18/10 – najlepšie, a to je takáto zliatina sa nazýva lekárskej ocele. Čím je hrubšie dno a steny riadu (dno – viac ako 3 mm, steny – hrúbka viac ako 0,5 mm), tým je rovnomernejšie zohrievanie a jedlo sa pri párení a sterilizačných nádobách nehorí. V ideálnom prípade je lepšie vybrať si hrniec s dvojitým alebo trojitým dnom. Označenie deklarované výrobcom však nie je zárukou kvality.
Navrhujeme pozrieť sa na nasledujúci pozemok “Kontrola nákupu” o tom, ako vybrať správnu panvicu z nehrdzavejúcej ocele so skleneným vekom a ako rozpoznať falošný atď.
6 hlavných odporúčaní
- Z akéhokoľvek materiálu sa vyrábajú jedlá a vyberajú si z dvoch podobných modelov ten, ktorý má hrubšie steny a dno, rovnako ako ďalšie vrstvy nelepivého povlaku (ak existujú);
- Pri správnej kastrine by mali byť držadlá skrutkované, nie zvárané;
- Vždy skontrolujte, či boli riadky poškodené;
- Veko by malo sedieť tesne na riad a neklesať, keď je naklonené;
- Dno musí byť vyrovnané a stabilné;
- Radšej nie je kúpiť kompletný riad. Vytvorte sadu rôznych kontajnerov nielen vo veľkosti, ale aj v type materiálu. Napríklad na prípravu pilaf a mäsových pokrmov nepostrádateľný železo kotlíkov, uhasiť zeleninu užitočné keramický hrniec na varenie polievky – smaltované, na prípravu diétnych jedál kúpiť teflónový modelu pre rýchle vajcia varenie nepatričného hliníkový malý kopček, a samozrejme, nezabudnite si kúpiť univerzálny kuchyňu náradie – hrniec z nehrdzavejúcej ocele. Mal by byť rovnako vysoko kvalitný ako v tom, že budete najčastejšie variť. Prečítajte si rozmery riadu nižšie.
Koľko hrnca mám vybrať?
Aká je optimálna veľkosť panvice? Stredná nádoba s objemom 3 litre sa považuje za univerzálnu. V tejto funkcii môžete variť polievky, obloha, mäso a kompóty. Ale je lepšie mať v kuchyni sadu niekoľkých hrncov rôznych veľkostí, tvarov a typov.
Pre varenie polievky a kompóty: objem nádoby na varenie polievok a kompótov sa volí v pomere 1 liter na jedného člena rodiny. To znamená, že pre malú rodinu troch ľudí je celkom dosť, aby ste dostali 3-litrové jedlá. Ak chcete variť polievky s okrajom, potom vyberte väčšiu banku.
Na varenie vajec, zeleniny, príloh: malá panvica s objemom 1-2 litre.
Na varnú kašu na 1-2 porcie a omáčky: nádoby s obsahom menej ako 1 liter.