Mutfakta alçıpan tavan: fonksiyonlar, kurulum ve sonlandırma yöntemleri – banking-on-green.com

Mutfakta alçıpan tavan: fonksiyonlar, kurulum ve sonlandırma yöntemleri

Mutfakta alçıpan tavan: fonksiyonlar, kurulum ve sonlandırma yöntemleri

Tavan her zaman tasarımcıların dikkatini çekti. Eski zamanlarda, kraliyet daireleri, zengin sıva kalıplı tavanlarla dekore edilmiştir. Artık herhangi bir dairede asma ve asma tavanlar bulunabilir. Mutfakta alçıpandan tavan nasıl yapılacağını size anlatacağız, böylece tasarım fikrine başarılı bir şekilde eklenecek.

Alçıpanın tavanı, mutfağın görünümünü iyileştirir

Mutfakta alçıpan tavan tamamen durumu dönüştürebilirsiniz

Bu tavan hemen hemen her yüzeye inşa edilebilir. Mutfakta, oturma odasında veya kreşte alçıpan tavanlar çeşitli şekillerde olabilir. Malzemenin kullanımı kolaydır, bu nedenle tasarım rasgele karmaşık olabilir. Ancak, çıkıntılar ve dahili aydınlatma sistemine sahip klasik bir düz tavan olsa bile, çatlamaya karşı çok pürüzsüz ve dirençli olacak, ayrıca böyle bir tavan mevcut tavanın tüm düzensizliklerini gizleyecektir.

Herkes yüksek tavanlara sahip olamaz, çoğu zaman insanlar alçı kartonu ile fikri reddederler. Aslında, çok fazla yer harcamayacaksınız, ayrıca, tavanı görsel olarak kaldıran bir yapı oluşturabilirsin.

Gipsokartonnyh çalışmaları yapmadan önce:

  • Yapı deposunda aldığınız alçı levhaları kenara koymayınız, aksi takdirde deformasyon olasılığı ortadan kaldırılamaz.
  • Alçı levhaları satın alma süresinden, işin başlangıcına kadar üst üste yığılmış halde tutun.
  • Mutfakta alçı sıva tavanı yapmaya karar verirseniz, neme dayanıklı bir malzeme alın. Sonuçta, daha sonra boyama yapılacak ve her zaman nem ile ilişkilidir. Alçıpan nem emerse, deforme olabilir. Ek olarak, tesislerin özgüllüğü nem düşüşlerini varsayar. Tasarım çok sayıda viraj gerektiriyorsa, daha fazla plastik olduğu için neme dayanıklı bir malzeme kullanmamak daha iyidir.
Alçı karton tavan montajı için, bu malzemeler gerekli olacak

Bu nedenle, alçıpan görünümünden tavan montajı için gerekli malzemeler

Alçıpan tavanların montajı: video eğitimi

Mutfakta alçı kartondan tavan montajı: iş emri

Çalışmaya sıfır seviyeli bir işaretleme ile başlayın. Ardından çerçeve eklenir ve ardından alçı levhalar monte edilir. Oluşan dikişler aynı zamanda zemin ve shpaklyuyut olan bir orak yapıştırarak, macun ile mühürlenir. Yüzey su bazlı boya veya duvar kağıdı ile kaplanarak iş tamamlanır. Mutfakta veya başka bir odada alçıpan tavanın tavanında, çeşitli lambaları monte edebilirsiniz ve aynı zamanda fonksiyonel bölgeleri ayırabilir.

İmar bir kabartma alçıpan tavan kullanılarak yapılabilir

Tavan, çalışma alanını görsel olarak mutfaktan ayırır.

Aletlerle çalışma konusunda istekli ve yetenekli bir kişi mutfakta kendi elleriyle alçı tavanı yapabilir. Daha doğrusu sadece kendi değil, aynı zamanda bir asistanın elleri, çünkü alçıpan levhaları oldukça ağır ve sadece iş ile başa çıkmak neredeyse imkansız.

Araçlar bir matkap, bir mezura, bir seviye, bir tornavida, çapta büyük delikler için bir taç, bir zımpara kağıdı, bir spatula, bir uçak, bir inşaat bıçağı ve tabii ki, alçıpanın kendisini gerektirir. 9.5 mm ve 12.5 mm kalınlığında levhalarda satılmaktadır. Kural olarak, daha hafif olduğu için, iç mekan çalışmaları için 9,5 mm kalınlığında alçıpan levhalar kullanılır ve bu da kurulum sürecini ve yapının kendisini kolaylaştırır. Satışta alçıpan yanmaz levhalar var, ama pahalı, bu yüzden nadiren daireler kullanılır.

Buna ek olarak, bir kılavuz profili, düz bir süspansiyon, bir tavan profili, bir profil konektörü (inşaatçılar yengeç diyor), vidalar ve dübeller veya kama çapalarına ihtiyacınız olacak.

Tavan profili herhangi bir uzunlukta alınabilir, parçanın uzunluğu küçük ise, korkunç değil, popo eklemleri yardımıyla artırılabilir. Profil için bağlantı elemanları doğrudan süspansiyon kullanıyor. Diğer tip askılar vardır, ancak düz çizgiler daha güvenilir olarak kabul edilir. Bazı ustalar profilden kendilerini askıya alırlar. Profil basitçe G harfi biçiminde bükülür. Bağlama yengeçleri uygun kalitede olmadığı için, birçok ustanın yaptığı profil ve vidalardan bile “yengeçler” yapılabilir.

Kılavuz profili hazırlanan yüzeye sabitlenir

Önceden hazırlanmış yüzey bir kılavuz profili ile sabitlenmiştir

Mutfakta tek seviyeli alçıpan tavanlar: fotoğraf montajı

Dikkat edilmesi gereken ilk şey, yeni tavanın seviyesidir. Tavan tasarımında, büyük olasılıkla aydınlatma armatürleri için iletişim olacaktır. Dönüşlü lambalar kullanılıyorsa, tavan yüksekliği 10 cm’den fazla olmalıdır Hava dolaşımı sağlamak ve armatürlerin aşırı ısınmasını önlemek için böyle bir alan gereklidir. Bir avizenin mutfağındaki alçı panelinden tek katlı bir tavanı süsleyecek misin? Daha sonra tavan seviyesi 5 cm olabilir.

Direkt süspansiyonlara sabitlenen bir tavanın temel çarşafları

Direkt süspansiyonlar temel tavan resimlerini sabitlemek için kullanılır

Bir referans noktası bulmak için, bir lazer seviyesi veya bir hidro seviye kullanmak en iyisidir. Odanın tüm çevresine sıfır seviyesini işaretleyin. Bu şerite bir kılavuz profili eklenecektir. Yaklaşık 0,5 m mesafede dübeller ile sabitleyin.

Bundan sonra tavan profili monte edilir. Bunu yapmak için kılavuz profilde çentiklerin birbirinden 60 cm uzakta olması gerekir. Oda boyunca tavan profiline bağlanırlar. Mutfakta alçıpan tavanın çerçeve değişimlerini sıcaklık değişimlerinde deforme etmemek için duvardan küçük bir girinti yapın. Kurulum sırasında, gerekirse, profilin uzunluğu, alın konnektörleri yardımıyla arttırılabilir.

Tavan profilleri direk askılarla sabitlenir ve her 40 cm’de bir dübel ile duvara sabitlenir ve kendinden kılavuzlu vidalar kullanılarak tavan profiline tutturulur. Tavan profilini sabitlerken, seviyeye dikkat edin. Uzatılmış bir ip ile kontrol kolaydır.

Tavan profilinin montajı sorumlu bir şekilde yapılmalıdır.

Tavan profilinin montajı basit fakat çok önemli bir işlemdir.

Sonunda tasarımın gücünü vermek için, aynı tavan profilinden kesilmiş çapraz çubukları kullanın. Birbirlerinden 60 cm uzaklıkta “yengeçler” yardımıyla bağlanırlar.

Yani iskelet büyük bir mutfak alanı için inşa edilmiştir. Ve çok dar bir mutfak veya koridorda bir alçıpan tavan yapmaya karar verirseniz, bu kadar büyük bir yapıya ihtiyaç yoktur. Süspansiyonlarla sabitlenen tavan kılavuzlarına sahip olmak yeterli olacaktır. Düzeyi işaretlemek ve kılavuz profilini duvara sabitlemek gereklidir. Tavanınızda gerçekleşecek iletişimi hatırlayın.

Alçı levhalar, çapraz parçalara tutturulur

Bu yüzden alçıpandan tavanı sabitlemek için enine jumperların kurulumu gibi görünüyor

Tek seviyeli tavan kolay ve hızlı monte edilir

Alçıpanın en basit tavanı tek seviyeli

Alçıpan levhalar nasıl düzeltilir

Konstrüksiyon monte edildiğinde, levhaların kendilerini tutturmaya devam edin. Onları istenilen boyuta kesmek gereklidir. Planlanan hatlar boyunca üst tabakayı ve jips merkezini kesmek için bir inşaat veya büro bıçağı kullanılır. Daha sonra tabakayı masanın kenarına koyun, çatla ve ikinci kartonu kes. Kural olarak, kesik tabakalarda, kesi yerindeki çapaklar oluşur, bu, bir planya kullanılarak veya uçların zımpara kağıdı ile parlatılmasıyla giderilebilir.

Dahili aydınlatmayı monte edecek misin? Hazırlanan alanlarda kronların yardımıyla delikler açın.

Yerleşik ışıkları olan iki seviyeli tavan çok hoş ve sıra dışı görünüyor

Olağandışı aydınlatma efektleri, iki seviyeli tavanı daha da çekici hale getirir

Bu sırayla alçıpan yerleştirmek için en uygun yol: önce bir bütün levha, daha sonra yarım, sonra bütün, daha sonra tekrar yarısı. Bu mevcut farklılıkları düzeltmek için yapılır. Alçı karton levhalar, vidalanarak vidalanması gereken metal vidaya sabitlenir. Aksi takdirde, bu yerleri gizlemek için ek shpatlevka gerekecektir.

Bir tavan nasıl kesilir

Tabii ki, ortaya çıkan tasarım ideal olmaktan uzaktır. Birincisi, derzleri ve çatlakları macunla mühürlemek gerekir ve daha sonra dekoratif son işlemlere devam edebilirsiniz. Alçıpanın tavanı macunlanabilir, boyanabilir veya duvar kağıdı ile kaplanabilir.

Çatlaklar ve eklemler dikkatlice kullanılmalıdır, aksi takdirde tüm işleri bozarlar.

Tüm çatlaklar tavanın görünümünü bozmamak için kullanılmalıdır.

İşin tamamlanmasından sonra alçıpandan çok seviyeli tavan

Bu yüzden alçıpandan yapılmış çok seviyeli bir tavana benziyor.

Mutfakta dolgu gipsokartonovogo tavan levhalar ve duvarlar arasındaki eklemlerin işlenmesi ile başlar. Levha alçıpanın yüzeyi kir ve tozdan arındırılmalı ve daha sonra yapışmayı geliştirmek için bir astar ile muamele edilmelidir. Çatlakları çıkarmak için bir ağ kullanın, bu mutfaktaki sıcaklık farkından dolayı deforme olursa, çatlakların oluşmasını engeller.

Mutfakta alçı karton tavanlar kesinlikle herhangi bir boya ile boyanabilir. Akrilik, lateks veya su bazlı boya kullanın. Mat veya parlak mürekkep kullanmak için belirli kurallar olduğunu unutmayın. Matt, tamamen macun olmayan küçük kusurlu tavanlar için çok uygundur. Ama sonra birkaç kat boya uygulamak zorundasın. Eğer tavanı parlak hale getirmeyi planlıyorsanız, yüzeyi tamamen doldurmayı unutmayın. Bu eşitsizliği gizleyecektir. Boyamadan önce tavanın yüzeyi, bir astar ile (kullanılan boya tipine bakılmaksızın) işlem görmelidir.

Alçıpanın tavanını mutfakta ve duvar kağıdına yapıştırabilirsiniz. Duvar kağıdını ve boyamayı birleştirebilir, mutfağınızın işlevsel zonlanmasının bir parçası olabilir. Duvar kağıdını boyamadan önce, tavanı akrilik bir astarla işlediğinizden emin olun. Duvar kağıdına gelince, her şeye uygun olacak – hepsi hayal gücünüze ve olasılıklarınıza bağlı.

Alçıpandan çok seviyeli tavanlar: bitmiş eserlerin fotoğrafları

Kural olarak mutfakta iki seviyeli tavan yapın. Cihazları için başka hiçbir teknoloji kullanılmamaktadır. Sadece tavan ve kılavuz profilleri eklemeniz gerekir. Çok seviyeli tavanlar, seviyelerin klasik dekoratif formundan farklıdır. En zor şey, dalgalı formların tavanlarını yapmaktır, çünkü onlar için alçı levha bükmek gereklidir.

Alçıpan bir levha bükmek nasıl

Alçıpan, karmaşık orijinal kompozisyonları monte etmek için uygundur

Böyle bir plastik malzeme kullanarak, oldukça karmaşık yapıların, örneğin alçıpanın bir kubbe tavanının oluşturulması mümkündür.

Böyle bir tavan, lüks görünümü ile herkes üzerinde silinmez bir izlenim bırakıyor

Bitirme işleri tamamlandıktan sonra, bitmiş tavan odanın ana dekoratif elemanı olur.

Bu iki farklı şekilde yapılabilir – “kuru” veya “ıslak”. Alçı levhaları katlamanın kuru bir yolu, olukların bükme tarafında yapılmasıdır. Bir “ıslak” yöntem, bir tabakanın bir maserasyonudur. Bir taraf özel bir rulo ile delinmeli ve su ile nemlendirilmelidir. Alçıpan levha ıslatılır ve önceden yapılmış bir kalıba yerleştirilir. “Adımlar” yaratmak için, levha bükme noktalarındaki bir açıda ıslatılır.

Mutfakta alçıpan tavan fotoğraf galerisi

Mutfak için alçıpan tavanı iyi düşünülmelidir. Özellikle aydınlatma. Sonuçta, aile burada çok zaman harcıyor. Genellikle aydınlatmadaki vurgu çalışma alanı veya yemek masası üzerinde yapılır. Örneğin, kabinlerin üzerindeki alçı panelden gelen dalgalı bir tavan, ek aydınlatma sağlayabilir.

Spot aydınlatmalı alçı panelden bir tavanın birleştirilmesiyle olağandışı bir sonuç elde edilebilir.

Noktasal aydınlatma genellikle alçı panelden tavanlara tam olarak monte edilir, cazip sonuçlar elde edilir

Mutfaktaki alçı levhanın yapısı, tavanın her tarafına yerleştirilebilir ve simetrik veya asimetrik olabilir. Arka ışık ekleyebilirsiniz. Bitmiş eserlerin galerisini görüntüleyerek size uygun seçeneği seçmenizi umuyoruz.

Kafesteki tavan Art Nouveau tarzında bir iç mekana dönüşebilir

Bazı iç mekanlarda böyle bir “kareli” tavana benzemek uygun olurdu.

Odanın etkili zonlanması bir tavan ile yapılabilir

Tavan tasarımcılarının olağandışı konfigürasyonu genellikle odayı imar etmek için kullanılır.

Dikdörtgen biçimli spot tasarımlar, tavanı estetik açıdan daha cazip hale getiriyor

Spot ışıkları ile basit tasarımlar tavanın izlenimini tamamen değiştirebilir

Güzel bir kavisli alçıpan yapısı sadece karmaşık görünüyor, aslında bir profesyonel kolayca görevle başa çıkabilir

Tavandaki kavisli tasarım çok etkileyici görünüyor ve karmaşık görünüyor, ancak bu görev ile usta kolayca başa çıkacak

Görsel olarak tavanı daha yüksek yapabilen tasarım, genellikle mutfaklarda ve banyolarda bulunur.

Bu tasarım tasarımcılar için tavanı görsel olarak yükseltebiliyor.

Özgün tasarımlı tavan çözümü, odanın dekorunun önemli bir detayını oluşturuyor

Tavanın katı düz çizgileri bu iç mekanın başarılı bir dekoratif unsuru haline gelmiştir.

decor

Leave a commentiphonevideorecorder.com
mgcool.cc
deadmansbones.net
fearlesslycreativemammas.com
thefunky-monkey.com
openssi.org