Moderni elementi za kuhinjske ormare – najnoviji trendovi
Praktičnost uporabe kuhinjskog namještaja, njegova pouzdanost i čak dizajn na mnoge načine određuje opremu za kuhinju. Proizvođači su stalno u ponudi, pored postojećih novih vrsta namještaja šarke, ručke, žičare i izvlačenje košare i druge korisne alate koji poboljšavaju funkcionalnost i povećati razinu udobnosti namještaja. Nadamo se da će naš pregled pribora za kuhinju biti koristan za one čitatelje koji se suočavaju s problemom projektiranja kuhinjskog namještaja i odabira komponenti.
Podupirači donjih ormarića
Za instaliranje kuhinja ormarića, donji red i stupaca ormara pomoću podesive noge, što vam omogućuje da usklade namještaj savršeno horizontalno, bez obzira na razinu pola.Svobodnym ostaje mjesto ispod namještaja gdje možete staviti svoj komunikaciju. Ovisno o oznaci na kojoj se treba nalaziti radna površina, koriste se nosači različitih visina, od 100 do 170 mm. S obzirom na nominalnu visinu, nosač se može podesiti za 10 mm u plus (više) ili minus (ispod). U pravilu, ovo je dovoljno za kompenziranje zakrivljenosti poda u njegovoj prisutnosti.
Podrške također služe za popravak baze. Pričvrstite osnovnu pločicu na kvake za brzo oslobađanje.
U slučaju da prostor ispod ormara ostaje otvoren, upotrijebite potpore s privlačnijim izgledom.
Za zidne stolove za blagovanje, šankove i kuhinjske otoke koji se ne odmaraju na donjem redu postolja, često se koriste podesivi nosači. Odlikuju se poboljšanim dizajnom, većom površinom podloge i velikim rasponom podešavanja, svake strane od 2-4 cm.
Namještaj veze
Za spajanje vanjskih elemenata ormara i stacionarnih police, koristite namještaj Eurovint (Euroshute, Confirmat, Screw Estrih). Dobro je što se instalira brzo i jednostavno, uključujući i pod kutom. Da, i to je jeftino. Negativna točka – ploča za vijak nije namijenjena višestrukom rastavljanju i montaži namještaja, što, međutim, za kućnu kuhinju, u pravilu, nije važno.
Ne možete bušiti rupe za euro-obalu s konvencionalnom bušilicom, u tu svrhu koristi se samo posebna bušilica, s prolazom promjera na bazi ponavlja konfiguraciju potvrde.
Za montiranje Eurosticks, trebat će vam poseban bušilica i odvijač ili šesterokutni ključ
Spojite ne samo elemente ormara, već i ormariće (module, dijelove). Oba niža i gornja, kombinirajući ih u srodnu konstrukciju. To je učinjeno uz pomoć međusobnih veza, koje povezuju susjedne ormariće kroz rupe izbušene u zidovima.
Montaža zidnih ormara na zid
Gornji ormarići moderne kuhinje obješeni su na zajedničkoj montažnoj tračnici (bar) uz pomoć posebnih uređaja – uzoraka. Grede, čija je duljina jednaka duljini cijelog gornjeg reda ormara, fiksirana je čvrsto i strogo vodoravno.
U montažnoj tračnici postoje posebne rupe za kuke koje su dostupne na šarkama. U gornjim ormarima modernih kuhinja, u pravilu, utezi su već instalirani. Ako ne, staviti ih je jednostavno, samo trebate napraviti mali otvor u stražnjem zidu. Izvedba šarke omogućuje podešavanje stezanja ormarića na zid, omogućava vam da ga podignete ili spustite za nekoliko milimetara.
Kod uporabe lamela i šarži poželjno je da se u gornjim ormarima stražnji zid umetne u utore blagim prodorom, a da se ne smije postaviti preko stražnjeg dijela tijela.
Krugovi namještaja
Ovisi o fasadama ormara kako bi se osiguralo njihovo otvaranje u stranu – to je kuhinjski namještaj s kojima se bavimo postoyanno.V prosječnu obitelj po danu kuhinjska vrata otvorila i zatvorila stotine puta prije. Šarke namijenjene kuhinjskom namještaju trebaju imati visoki resurs, otvorene uz minimalan napor i bezzračno. Od svih postojećih tipova petlji za kuhinju najprikladniji je četverokrilac.
Četverokrevetne petlje s namještajem
Četiri od petlje petlje s namještajem opremljena su velikom većinom modernih kuhinja. Prisutnost nekoliko šarki osigurava pomicanje zglobova u odnosu na os zakretanja. Kada otvorite vrata, malo se kreće prema naprijed i prema strani, do središta ormarića. Zbog toga ne dodiruje rub susjednog, čak i ako je udaljenost između susjednih fasada u zatvorenom stanju minimalna – 3-4 mm. Ravna opruga u takvoj petlji osigurava ne samo automatsko zatvaranje vrata s malim kutom otvaranja, već i čvrsto stezanje u zatvorenom stanju.
Četiri zglobne šarke nisu vidljive izvana pa na bilo koji način ne utječu na dizajn namještaja. Oblik šarke omogućuje podešavanje položaja fasada u svim smjerovima, ispravljanje odstupanja u horizontalnim i vertikalnim smjerovima.
Podesive šarke omogućuju vrlo precizno, s jednakim i minimalnim razmakom za raspodjelu fasada na prednjoj strani namještaja. Slučaj ormarića praktički nije vidljiv.
Treba napomenuti da tradicija Sjeverne Amerike koristi drugačije načelo vješanja fasada na ormarićima. Za razliku od europskog sustava, koje se nalazi iznad ormara vrata zatvorivši rubove njegovih zidina, u Sjedinjenim Američkim Državama i Kanadi fasade obično umetnuta unutar ormara je u ravnini s njegovim tijelom.
Instalacija mortise šarke strani okvira ormarića provučen montažu jastučić križa, a na vrata, u pre-bušenih slijepim otvorom 35 mm, umetnuta s mehanizmom kup-proljeće okretno. U proračunskim petljama, osnovica mehanizma umetnite u pločicu pomoću utora i pričvršćen vijkom.
Šarke se kliknu jednim klikom po višoj cijeni, jednako je lako ukloniti ih.
U pravilu, šarke se ugrađuju u proizvodnju, ali to možete učiniti sami. To zahtijeva posebnu bušilicu i točnost prilikom označavanja.
Primjena četveronožnih šarki
Ovisno o stupnju preklapanja na kućištu, šarke su podijeljene u tri vrste:
- Gornji dio – namijenjen za vrata standardnih ormarića, koji imaju zatvoren zatvoren prostor, zatvoren sa svih strana. To jest, ormarić ima bočne zidove, dno i tanjur ili traku odozgo. Većina modernih kuhinja sastavljena je iz takvih ormara. Fasada bi trebala pokriti kraj bočne stijenke, tako da je priliv vrata veći, uzimajući u obzir jaz između susjednih fasada.
- Polovica gornje petlje zatvara samo polovicu krajnjeg dijela zida, uzimajući u obzir jaz. Namijenjen je za slučajeve gdje je „spasio” na jednom od zidova, ugradnja dva (ili više) na dnu ormara i na jednom pune veličine stambenog prostora, odijeljena pregradom. Prema tome, jedna zidna pregrada zatvara dva vrata. Rješenje nije tipično, to se češće nalazi u namještaju pojedinačnog dizajna i proizvodnje.
- Šarka petlja je namijenjena kuhinjskim namještajem napravljenim u sjevernoameričkoj tradiciji, koju smo spomenuli gore. Vrata su smještena unutar ormarića bez zatvaranja krajeva.
Kutovi otvaranja četiri kružne petlje za standardni pravokutni ormarić
Zglobni namještaj omogućuje otvaranje vrata do određenog kuta. Standardni pravokutni kuhinjski ormarić u većini slučajeva opremljen je omče koja se otvara okomito na fasadu, pod pravim kutom. Preciznije, malo izravnije – većina proizvođača proizvodi standardne šarke s otvorom od 95º.
Takav prikaz je pogodan za standardne ormare donjem redu, ali to nije uvijek pogodan za vrh, posebno onih koji su najčešće polzuyutsya.K primjer: u sušenje jelo svježe presavijeni nekoliko puta dnevno posuđe, dok su vrata često ostaju otvoreni sve vrijeme, dok jela moyut.Est rizik da bilo koji od domaćina je ozlijeđen, udaranje glavom o rub viri naprijed fasadu.
Ali, ako su vrata opremljena zglobom s punim otvaranjem i pri kutu približavanja od 180 stupnjeva (165 ° kada su na fasadama), otvoreni ormar postaje siguran u traumu. Također se koriste i potpune otvorene petlje za ormariće s vratima s elementima koji se mogu uvući.
Kutovi otvaranja četiri zglobne šarke za ormare nestandardnog oblika
Za nestandardne ormariće, šarke koje omogućuju otvaranje vrata pod pravim kutom često nisu prikladne. Na primjer, mnogo je prikladnije ako se vrata kutne trapezoidne kutije na kuhinji u obliku slova L otvaraju za veći kut (135º). U kutu pravokutnog ormarića s “džepom” petlja je pričvršćena na zid (lažna), paralelna s fasadom, tako da se mora otvoriti pod kutom od oko 270º.
I za preklopna vrata kutnog ormarića u obliku slova L trebat će vam dvije vrste petlji različitih izvedbi
Pribor za kuhinjske ormariće nestandardnog oblika treba odabrati na takav način da kut otvaranja fasada osigurava maksimalan pristup sadržaju polica.
Prilikom odabira petlji kupac može naići na zbrku zbog razlika u metodama određivanja kuta otvaranja. Postoje dvije metode: prva specificira nazivni kut otvaranja petlje, od zatvorenog do potpuno otvorenog stanja. U drugom postupku vrijednost ispravnog kuta se oduzima od stvarne vrijednosti otvora petlje. Ta se vrijednost naziva kut ugradnje, a za standardnu petlju 90º to je 0º. Na taj način, šarke s otvorima od 45 °, 90 °, 120 °, 165 °, 180 °, 270 ° imaju kutove postavljanja: -45 °, 0 °, 30 °, 75 °, 90 ° i 180 °.
Na prodaji možete pronaći mnoge modele četverokrilnih petlji s različitim kutovima postavljanja, pogodne za gotovo sve nestandardne ormariće. Međutim, postoje situacije kada dostupni modeli nisu dovoljni. U pravilu, to su namještaj pojedinačnog dizajna i konstrukcije, gdje je prednja strana kuhinje savijena ne pod pravim kutom. U tom slučaju, kut otvaranja vrata se može mijenjati postavljanjem dodatnog klinastog razmaka ispod šipke križne šarke.
Žljebni šarki sa zatvaračima
Većina (ali ne i svih) četiri zglobne petlje imaju ravnu oprugu koja automatski zatvara vrata ormara. Ako ga ne držite, vrata će udariti s ormarićem ormarića s neugodnim zvukom. Silikonska podloga, obično zalijepljena na stražnjem dijelu pročelja ili na kraju ormarića, samo djelomično rješava problem. Kuhinjski zatvarači, postavljeni na šarkama, usporavaju kretanje u posljednjoj fazi zatvaranja, mekani i tihi, a lako je i lako gurnuti vrata kako bi se zatvorila.
Još jedan zanimljiv uređaj, vrijedan spomena, jest sustav otvaranja vrata pritiskom na njih. Da bi se ovo rješenje implementiralo, cilindar s gumbom postavljen je na strani kućišta nasuprot petlji, a na vrata se nalazi magnetska ploča. Cylindric čini zatvaranje fasade meke, djelomično također obavlja funkciju vrata bliže.
Tradicionalni tipovi petlje namještaja
Do 60-ih godina dvadesetog stoljeća, tradicionalni šarki otvorenog tipa s jednim šarkama korišteni su za kuhinjski namještaj, na mnogo načina slični zglobovima vrata.
Takve petlje “ne znaju” kako se automatski zatvaraju i otvaraju vrata. Kako bi se osiguralo otvaranje vrata pod kutom koji je znatno veći od 90º, fasade susjednih ormara moraju biti postavljene na znatnu udaljenost. Korištenje tradicionalnih jednokrilnih petlji s njihovim inherentnim nedostatcima opravdano je za kuhinjski namještaj izrađen u izrazitom tradicionalnom stilu. Ispravno odabrane otvorene petlje služe kao element vanjske dekoracije.
Ulazni sustavi za pohranu
Na donjoj etaži mnogo je praktičnije pohranjivati posuđe u ladicama nego u ormarima s policama. Nemojte se nagnuti, pružiti brzi pristup cijeloj dubini rubnog kamena, stvari se sustavno razvrstavaju, a zapravo ih ima više. Jedini nedostatak uvlačivih sustava je njihova veća cijena u usporedbi s konvencionalnim ormarićima. U proračunskom namještaju nećemo vidjeti puno šalova, ali niža razina elitne kuhinje može se sastojati isključivo od kliznih elemenata. Horizontalno kretanje takvih sustava za pohranu osigurava mehanizme vođenja.
Vodiči za uvlačive sustave
Postoje dvije vrste mehanizama za ladice: valjak i lopta:
U vodilicama valjaka, brojač kretanja trkača osigurava dva polimerna kotača – valjak. Zbog posebnog oblika vodiča, osigurano je da je shuffle stisnuto prema kućištu u završnoj fazi zatvaranja – analogija bliže vratima. Vodiči za valjanje ne šire kutiju do kraja, njegov sadržaj na krajnjem kraju mora se osjetiti ručno. Valjci ne pružaju idealnu glatku vožnju, ali su jeftini. To je prihvatljivo rješenje za proračun namještaja.
Kuglasti vodiči u potpunosti nedostaju nedostaci valjaka. Oni predstavljaju linearni teleskopski ležaj: čelične kugle nalaze se između pokretnih vodilica u dva reda. Robusna čelična teleskopska konstrukcija je vrlo izdržljiva i izdržava značajnu težinu. Nekoliko deset kuglica malog promjera osigurava glatki i tihi pokret. Vodilice kugle, koje se sastoje od dva teleskopska elementa, gurnite okvir do kraja, poput valjka. No, vodiči s tri elementa omogućuju da potpuno izvadite okvir iz ormarića.
U osnovnoj inačici kuglasti tračnici nemaju zatvarače vrata, ali se mogu kupiti varijante s mehanizmom koji omogućuje glatko automatsko zatvaranje ladice.
Varijante kliznih sustava
Najčešći uvlačivi sustavi su uobičajene ladice (shojlyadki) na valjcima ili vodilicama. Oni mogu imati tijelo od konvencionalnog laminiranog iverice ili metalnog okvira.
Umjesto kutije s čvrstim zidovima, moguće je koristiti mrežaste košare, ali opća shema se ne mijenja – vodilice se ugrađuju s obje strane kliznog sustava vodoravno.
Isti princip koristi se za klizanje reznih ploča i mini stolova.
Još jedna varijanta izgleda sustava koji se uvlači je košarice (boce za boce), gdje su košare s mrežama instalirane na više razina i predstavljaju jednu strukturu s vratima ormara. Ako su teretovi dovoljno široki (od 30 cm), vodilice su postavljene, kao i kod kutije, s obje strane donje košarice. Za uske boce, kuglasti mehanizmi postavljeni su vertikalno samo s jedne strane košara, jedan iznad drugoga.
Rotacijski i rotirajući klizni sustavi
Za kutne ormare, gdje je teško pristup u gluhoj polovini, došli su do okretnih mehanizama za pohranjivanje posuđa. Široko poznati su “karuseli”, gdje se oko središnje osi položaje rotiraju u obliku sektora kruga koji odgovaraju konfiguraciji kabineta. Zgodan, ali ne i vrlo racionalan, jer kutevi ostaju nezaštićeni.
Ovaj nedostatak je lišen rotirajućih kliznih sustava namijenjenih kutnim namještajem. S ovim rješenjem postoje dva dijela košara s dvije razine: jedna, integrirana s vratima, pomiče se uz složenu putanju istodobno klizajućići trkače i okretanje. Drugi odjeljak proteže se od stražnjeg dijela kabineta do mjesta prvog, gdje je osiguran pristup.
Mehanizmi za podizanje vrhunskih ormara
U gornjem redu, ormarići s velikim vratima za dizanje često su prikladniji od onih konvencionalnih koji se otvaraju sa strane. Dostupan je veliki prostor, susjedna vrata ne preklapaju se, ne ometaju se osobi. Široka i niska vodoravna vrata usklađuju se s kliznim sustavima donjeg reda, savršeno uklapajući u trendovski minimalistički stil. Jedini nedostatak “liftera” – znatna je cijena u usporedbi s konvencionalnim petljama.
Mehanizmi liftova mogu biti poluga ili pneumatski (podizanje plina). U potonjem se koriste plinoviti amortizeri, koji osiguravaju izuzetno glatko trčanje. Standardno dizanje radi kao i bliže vratima i samom se kretnjom završava, zaustavlja se samo potpuno otvoren ili zatvoren. Podizač trenja može se zaustaviti polu-otvoren u bilo kojem položaju, što je pogodno za visoke ormare. Funkcionalno, mehanizmi za podizanje kuhinjskih ormarića mogu se podijeliti u tri skupine:
- Rotacijski liftovi – vrata se dižu oko osi na vrhu. Nije idealno rješenje: niska osoba neudobna je za zatvaranje ormara, visok može udariti glavom prema vratima
- Vertikalna dizala – vrata klizaju vertikalno paralelno s pročeljem. Trauma-sigurno rješenje.
- Sklopivi liftovi – vrata opisuju složenu putanju, ručica nije visoka, a prostor kabineta je dobro dostupan. Ormari mogu biti prilično visoki, lako je doći do ručke
- Dizalice za preklopna vrata za jednostavnu uporabu nisu niže od preklopnih vrata, ali se može još više povećati s slobodnim pristupom policama. Najprikladnije rješenje, najskuplji mehanizmi.
Svi tipovi mehanizama, osim rotacijskih, mogu biti opremljeni sustavom otvaranja vrata od prešanja i električnih servosa.
Ručke za vrata
Ručke – prednji elementi, aktivni dizajnerski element. U ovom članku nećemo razmotriti različite tipove ručki za namještaj jer se one razlikuju vizualno, funkcionalno su identične.
Međutim, potrebno je spomenuti alternativne sustave za otvaranje vrata bez ručki:
- Integrirane ručke za kuhinju – utor na gornjem ili donjem kraju vrata, za koji možete shvatiti kao ručku. Na vratima se postavlja poseban profil aluminijuma ili polimera ili se utor melje izravno u materijalu fasade.
Rješenje je prilično prikladno, samo trebate ostaviti mjesta za hvatanje na vratima. Namještaj bez ručki idealno je povezan s unutrašnjosti, izveden u duhu modernog minimalizma.
- Sustavi otvaranja iz pritiskanja, o kojima smo već spomenuli – ručke nisu potrebne. Za takve slučajeve preporučujemo odabir namještaja s površinom s matima. Na njemu nema tragova prstiju, za razliku od stakla i sjaja.
Cijene pribora za kuhinje
Trošak fittings namještaja ovisi o vrsti i kvaliteti. Na primjer, standardna petlja namještaja domaće ili kineske proizvodnje košta samo 0,25 dolara, 0,5 dolara po ormaru. Više ili manje pristojan vodič za valjke za ladicu – od 1,25 dolara za kit, loptu – od 4 dolara po setu. Dostupnost zatvarača i ostalih sadržaja značajno će povećati cijenu. Jednostavan mehanizam za podizanje stožera košta od 30 dolara, za preklopna vrata – od 70 dolara. Potrebno je razumjeti da su jeftini proizvodi namijenjeni svjetlosnim vratima, oni vjerojatno neće raditi savršeno i ne traju jako dugo. Oni koji žele kupiti pouzdane pribor visoke kvalitete od poznatih proizvođača trebali bi biti spremni platiti ponekad skuplje.
Razgovarali smo samo o glavnim tipovima modernih namještaja. Mnogo ostaje “iza kulisa”, zanimljive novosti će se nužno pojaviti u bliskoj budućnosti. Za većinu čitatelja dostupne su informacije dovoljne za početak projektiranja kuhinje i odabira opreme. Nakon što je općenito odlučio sa željama, s konkretnim pitanjima, smatrat će se proizvođaču namještaja ili u interijeru gdje će profesionalni dizajner pomoći prevesti snove u stvarnost.