Минимализмът се избира от жителите на големите градове, перфекционистите, хората с активен ритъм на живот и в същото време естетисти. Тази посока на интериорен дизайн възниква в началото на разцвета на модернизма и мотивите на японската култура. В западния вариант минимализмът е по-малко радикален, по-практичен и функционален. Доколко строго е да се поддържа вътрешността на кухнята ви зависи от вас, основното е да се спазват основните принципи.
Самият дизайнер – как да поддържа стила
Стилният минимализъм във вътрешността отличава:
- Минимално количество мебели и декор;
- Геометрия и лаконизъм на формите на мебелите и декорите;
- Максимум 3 основни цвята в интериора, най-често неутрални основни цветове, но ярки акценти също са приемливи;
- Само вградени уреди;
- Добро естествено и изкуствено осветление;
По този начин, създавайки стил кухня дизайн минимализъм на следните задачи: да се увеличи пространството визуално и функционално, до максималната запълни пространството със светлина, добре обмислено ергономичност на кухнята и съхранение на неща, за да работят и кът за хранене, не е разнообразна и е почти празна.
Замислената простота на минимализма е идеална за проектирането на малка или тясна кухня, за комбиниран кухненски хол и модерен студиен апартамент. В просторните пространства минимализмът може да разкрие пълния си потенциал, а в малка кухня този стил може да го подобри визуално, отколкото други. На снимката по-долу, минималистичният интериор на малка кухня в Хрушчов е изпълнен със светлина и въздух.
Какво може да развали минималистичната естетика? Този стил не приема обичайните класики на елегантността, усещането за обитаване на провинциалните или провинциални стилове, типични за етническата принадлежност и синтез на разнообразни цветове. Също така, изобилието от текстил, декор и сложността на довършителните работи не са подходящи. В допълнение, имайте предвид, че в такава кухня ще трябва да почистите много по-често.
Довършителни материали и материали
Минимализмът в декорацията и мебелите предполага съчетание от съвременни материали (пластмаса, метал, стъкло) с естествени материали – дърво, камък, керамика. В идеалния случай цялата декорация трябва да бъде проста, но безупречна в качеството и, разбира се, без декор и декорация.
таван
Таванът трябва да е лек, по-добре матов, но също така е подходящ и гланцът. Тя може да бъде покрита с мазилка или боя, опънатият таван е оптимален, а ако височината позволява, тогава кухнята-дневната е по-добре ограничена от двустепенния гипсокартон таван. По-долу има снимка (превъртете надясно).
Таванът трябва да е бял. Приемливи и най-светлите нюанси на сивото, в редки случаи – бежово или пясъчно.
Недопустимо е да се използват тъкани тавани, таванни стени и фото тавани. Много рядко се използват таванни панели и огледални тавани.
Paul
Дизайнът на стаята в този стил предполага строг, идеално плосък под. Най-подходящите покрития са камък, големи керамични плочки без шарки, порцеланови камъни.
Но също така е възможно да се поставят и традиционни ламинат и паркет борда на светло бежово, сиво или тъмни тонове.
Съвети:
- Да, минимализмът е “студен” стил, но нека да бъде студен само отвън – течните подове, плочките, гранит и камък са по-добре изолирани.
- Според цвета, подът може да съответства на тавана или стените (акцентната стена) и може да контрастира контраста със светлинната среда и да подчертава неговата чистота, както е показано на снимката по-долу (превъртете надясно).
стени
Стените, включително престилката, трябва да бъдат монофонични, съвършено равномерни, сбити. Стенни панели, боядисване, големи керамични плочки без шарки са подходящи. Тапетите могат да бъдат осветени с акцент в работната или трапезарията.
Цветовата схема на стените е неутрална, най-често с студен подтон.
Престилката може да бъде украсена с прозрачно или оцветено стъкло, камък, монохромен плочки в цвета на стените или плотовете, за разлика от цвета на слушалките.
Стилизирането за минимализъм позволява използването на комбинация от “гладки стени с текстурирани стени”. В този случай, стените стават декорация на стаята: декоративна мазилка, имитация на дървени повърхности, панели с дискретен модел (обикновено надлъжни или напречни ивици). Стената, в която се намира трапезарията или работната площ, е изработена от материал, различен от останалите стени.
украса
Стените на кухнята в минималистичен стил не се нуждаят от декоративни детайли, може да се използват стенни часовници и 1-3 концептуални снимки, без да е задължително да са графични.
Кухните в стила на минимализма могат да бъдат оживени малко, като се използва минимален набор от декоративни предмети: необичайна ваза, оригинален полилей или свещ, стилна плодова стойка и т.н.
Декорът не трябва да бъде много: една ваза или две или три бутилки е достатъчно.
За да се даде на кухнята малко по-жизненост и хармония, както и за почистване на въздуха може да се използват закрити растения, докато в техния брой не може да се ограничи. С изобилие от пластмасови мебели и газови печки, мини-парник е задължително. Украсете минималистични вътрешни закрити растения като sansevierii, aspedistra, сокуленти, хлорофит и цветя като кала.
Завесите, ако са, трябва да бъдат чисти, без дебели пердета и декори. Перфектно подходящи римски, ролкови, бамбукови завеси. Повече подробности за завеси можете да прочетете тук.
Мебели и оборудване
Тежестта в дизайна и интериора на кухнята се компенсира от удобството, целесъобразността, функционалността на мебелите, уредите и санитарните изделия.
- Вградената техника, затворена от глухите фасади на кухненския комплект, е приветствана;
- Качулката може да изпълнява не само практична, но и декоративна функция;
- Няма стъклени врати, само пластмасови или дървени. Фасадите на кухненските мебели трябва да бъдат монофонични, матови или гланцови, без декор и фрезоване. Металните дръжки са удобни и строги, винаги има модели, дърворезби, кърпи;
Ако се страхувате да прекалявате с “студа” на интериора, комбинирайте в кухненските мебели или в слушалките обработените дървени повърхности със същата пластмаса. Получете по-приветлив дизайн и в същото време не се нарушава естетиката на минимализма.
- Всички мебели трябва да бъдат оформени в същия стил, еклектиката не е подходяща тук;
- Масата за хранене може да бъде заменена бар брояч, ако кухненският бокс е малък, и в кухненския бокс или холна гарнитура островът ще очертае пространството;
- Ако живеете в апартамент един човек, кът за хранене, можете да направите мобилна кухня се превръща в място на готвене и бърза закуска, преди да отиде на работа, както и бар плота мобилен или таблица ще ви помогне да се премести на обяд или вечеря в хола, офис или дори една спалня;
- Реално използване на кухненски ниши като шкафове, тъй като този стил се стреми да използва пространството по подходящ начин и да намали размера на мебелите;
- Група за хранене: стъкло, фурнировани, дървени плотове, крака – дървени или метални. Масата може да бъде масивна и тежка и може би, обратно, лесна;
Столове за трапезария могат да напомнят на офис мебели във форма и материали, но цветът е приемлив не само бели, черни и сиви. Повече за групата за хранене можете да прочетете тук.
- Подходящо е да се използват многофункционални мебели (маса с чекмеджета, сгъваема маса за рязане, маса, прибираща се в килер и т.н.) и машини (кухненски робот, multivarka с функции на производител на хляб, машина за производство на кисело мляко, параход и т.н.).
осветление
Както вече споменахме, минималистичният дизайн е не само пространство, но и лек. Стаите с големи прозорци и използването на няколко източника на светлина са актуални.
Възможни са следните комбинации:
- Централно осветление (един голям полилей или няколко малки) над масата и осветление на работната площ;
- Светли панели на тавана и допълнително осветление за трапезарията и работното място;
- Точкови лампи и централно осветление;
- Скрито осветление на кухненския комплект и централното осветление.
Има метални, пластмасови, дори дървени лампи. Ограничаване себе си в украсата и текстил, не се ограничавайте в избора на лампа – дизайнът му може да е необичайно, като оригами, или космически кораб, наподобяващ атоми.