Кухненски фасади от естествено дърво: плюсовете и минусите от дървени и фурнировани кухни
Изобилието от нови форми, светлите облицовъчни материали, разнообразието от възможности за индивидуализиране на кухненската мебел правят приятните интериорни декорации истинско брашно на избор. Тези, които не са съгласни да променят топлината и лукса на естественото дърво за модерната пластмаса и алуминий, производителите ще предложат дървени фасади в стотици дизайнерски опции. Таксата за естественост е висока, но има алтернатива – комбинацията на масива с други материали.
Какво се крие зад дървената фасада: масив или плочи от дървесни частици
Естественото дърво, особено ценната твърда дървесина, не е евтино. И когато погледнете разнообразието от предложения за фасадите на дървесина в различни ценови сегменти, съмненията се промъкват: Всички продукти са изработени от масивна дървесина?
Всъщност има няколко варианта за производство на дървени фасади. Вратите на слушалките могат да бъдат произведени:
- От дървесината – най-скъпият материал. Еднометровите прътове са свързани чрез метода “groove-spike”. Съединението се укрепва с лепилен слой. Обикновено се използват твърда дървесина.
- Мебелен щит. По-достъпен от масив. Малки парчета дърво чрез пресоване се залепват заедно в една мрежа.
- Комбиниран материал: рамката на облицованата врата е изработена от масивно дърво, а вложката (панел) е изработена от фурнировани плочи от дървесни частици, стъкло, ламиниран плот.
- Фасади от фурнировани плочи: MDF или плоскости от ПДЧ се използват като основа, ламинирани плоскости от евтини меки скали, облицовани с естествен фурнир.
Цената на дървени фасади за кухня директно зависи от цената на материалите и сложността на тяхната обработка. Сгънатите мебелни дъски са по-евтини, защото, когато се произвеждат, практически няма отпадъци.
Най-достъпни са комбинираните врати. Сянката на декоративния слой от дърво и вложката е избрана така, че да е невъзможно да се разграничи визуално материала от дърво и плочи.
Покрити с фурнир от скъпоценни породи, слушалките могат да струват повече от мебели от поредица от евтини породи.
Кухни от естествено дърво: видове фасади и производствени елементи
Ако по-рано дървени фасади са били свързани само с класическа кухня в традиционния формат (врата с панел, корнизи и прозорци в горната част на ниво), днес сред изработеното – мебели и модерен сбит кухня: с слепи врати, извити форми, необичайни текстури и нюанси ,
Плюсове и минуси на дървени фасади за кухнята
Дървото е скъпо и причудливо. Въпреки сложността на обработката и необходимостта от специални грижи, фасадите за кухни от дърво имат неоспорими предимства:
- Дълготрайност. Когато избирате качествени продукти от твърди скали, можете спокойно да очаквате, че мебелите ще се ползват от няколко поколения на семейството.
- Екологична съвместимост. За лечението се използва само безвредно PVA лепило, не се използват състави на основа на синтетична смола. Дървените фасади не могат да се превърнат в източник на нездравословни газове, дори ако използват полиуретанов лак за покритието.
- Уникалност и широк избор от цветни решения.
Дървените мебели след няколко години могат да се актуализират чрез премахване на горния лак слой. Едно от основните предимства е възможността за възстановяване и ремонт. Малки чипове, драскотини, пукнатини лесно се ремонтират у дома, а след професионална реставрация, следи от дефекти няма да бъдат открити дори от специалист.
Естествено, мебелните фасади, изработени от дърво, не са без недостатъци. Кухня – стая с най-неподходящи за естествени дървесни условия. Постоянните колебания в температурата, горещата пара, висока влажност са фактори, които трябва да се вземат предвид при избора на фасади.
За да се гарантира, че мебелите не са загубили своята привлекателност, инсталирайте мощен аспиратор, дайте предимство на електрическа фурна и котлони, които не пресичат въздуха. Гледайте нивото на влажност – индикаторът трябва да е стабилен през цялата година.
Температурата в помещението не трябва да надвишава 24за C. Слушалките с цветни врати, покрити с лак, трябва да бъдат защитени от прекалено ярка светлина от прозореца, така че повърхността да не изгаря с петна.
Изисквания към материала: каква дървесина прави кухни
Независимо от какъв тип кухненска мебел от мебели, материалът трябва да бъде равномерно изсушен. Трябва да се провери влажността: дървесината не трябва да съдържа повече от 10% влага.
За производството на части по поръчка за една слушалка, дървесината не се използва, изсушава по различни начини: в бъдеще материалът може да се държи непредсказуемо. Масивът се обработва със защитни средства, които проникват дълбоко във влакната. Импрегнирането е абсолютно незабележимо за крайните продукти, но напълно предпазва мебелите от влага, гъбички и насекоми.
Най-често срещаните твърди дървета за фасади, изработени от дърво за кухни, са бук, дъб и пепел. Най-ярките са бук. Почти бялото дърво е лесно оцветено на всяка сянка, а моделът има подчертан розов тон. Масив от дъб е оценен за интересна текстура с дълбока шарка. Често се оцветяват в златисти ненаситени нюанси, които подчертават естествената красота на дървото.
Сред популярните породи е сладката череша. Материалът е много по-мек от дъб или бук, но този масив е избран от ценителите на богата природа.
Бродираните фасади от меки скали са направени от череша, бреза, елша. Най-достъпните са от бор, смърч.
Меките видове дървесина са по-податливи на деформация и напукване. Ето защо, за кухнята е по-добре да изберете твърди скали. Мебелите, изработени от мека дървесина, трябва да бъдат защитени от удари.
Панелни фасади: масивни врати от разтопен дървен материал
Модерни фасади от дърво за кухни в съвременната стилистика са солидни. Основната декорация е естествен модел, текстура и тон на дървото. Това е липсата на декор под формата на панели, издълбани наслагвания, корнизи, които дават такива комплекти елегантност. Дизайнерите препоръчват да се скрият дори външните фитинги, оборудването на плъзгащите се и люлеещите се врати със сензори за сензори.
Материалът на производство може да бъде различен. Най-скъпи са фасадите на разтопен лъч от скъпи породи: дъб, орех, бук. Използвайте и екзотични редки породи – розово дърво, венге. Но цената на мебелите може да стане просто небесна.
Предлагат се фасади – от череша, елша, череша, иглолистна дървесина. По-твърди твърди продукти от ламинираната плоскост. Ако глухите кухненски врати изглеждат скучни, има алтернатива: фабрични твърди фасади с фалшив панел. Завършените врати са фрезовани, създавайки традиционен “облицован” вид. Можете също така да поръчате ръчна резба на панелните продукти.
Врати от панели: производствени характеристики
Дървени фасади с панел – класически, никога не от мода. Дизайнът на вратата е сглобените и залепени отделни части:
- Прави детайли на рамката, фрезовани от едната страна под вложката и украсени с kalevka – декоративен заоблен рязан.
- Вмъкнете с тънка част около периметъра, който се свързва с канала на рамката.
Частите са свързани помежду си чрез лепене. Завършените фасади се затягат върху специални машини преди сушене.
Цената на продуктите зависи от материала на рамката и вложката. За рамката е препоръчително да изберете дървесни видове.
Материал на панелите:
- MDF – се използва в огънати фасади, защото огъването на щита под желаната форма е трудно и скъпо.
- Решетка от дърво. Използвайте релси от всякакъв вид: елементът не е подложен на стрес.
- Вложка от евтина мека дървесина.
- Стъкло или витражи често се използват при производството на врати за горния етаж на мебелите.
Панелната част е изработена от скъпо дърво, но в този случай цената се увеличава. Възможност за избор: твърда каменна рамка и евтина залепена или MDF вложка с фурнир.
Луксозно издълбани фасади: ръчна работа или компютърна технология с висока точност
Най-скъпите и трудно изработени – издълбани фасади от дърво. Досега в семинарите се предлага ръчна резба. Всеки детайл от модела върху дървото се нарязва и шлифова на ръка. Такива мебели са уникални и по желание на клиента, капитанът ще прехвърли всички рисунки към вратите.
В индустриален мащаб ръчното проектиране беше заменено с работата на прецизни фрезови машини. Целият процес – от изготвянето на чертежа до завършването на нишката се контролира от компютърни програми.
Видове дърворезба на фасади в кухнята:
- Прокарайте по контура на рамката.
- Вътрешни резбовани вложки.
- Тръба върху здрави фасади.
3D фасади от дърво
Новостта на пазара на мебели е солидните 3D фасади. Тези врати са изработени от твърди или MDF плочи. Обемни вълни, пчелни мехурчета, асиметрични шарки се създават от специални фрези.
Текстурираните продукти не са фурнир. Варианти на декор – боядисване, тониране, лакиране. Фасадите с триизмерна текстура са идеални за съвременния градски интериор.
Опции за довършителни работи: тониране или боядисване
Класически варианти на дизайна на дървени фасади – тониране и лакиране. Импрегнирането на фасадата със специални багрила (често на база алкохол) не покрива напълно повърхността. Съставът се абсорбира неравномерно, подчертавайки естествения модел, придавайки необходимата сянка на дървото. След като слоят от оцветяване изсъхне, продуктите се лакират.
Нанасяйте лак на водна или полиуретанова основа. Водният лак е абсолютно безвреден, няма специфична миризма, бързо изсъхва. Но в кухнята е по-добре да използвате класически лак. Слоят защитава дървото от вода и петна. Лакираната повърхност изисква грижи и внимателно боравене: слоят бързо се покрива с драскотини и ако прегряването и излагането на определени химикали може да потъмнее.
Друг метод за лечение е импрегнирането със специално масло. Маслото прониква във фасадата до дълбочина 3 мм. Ефектът е изразен модел, мътна блясък и естествен златист оттенък. Недостатъкът – фасадата, покрита с масло, не може да бъде пребоядисана, нанесете лак, променете цвета. За да се отървете от масления слой, ще трябва да разкъсате повърхността до дълбочината на импрегнирането.
Живопис с емайл е отлична възможност за кухни от евтини породи. Има технологии за създаване на матова, гланцова повърхност. Боядисани фасади patiniruyut, прилагане на контрастни слоеве върху контурите на панели, рамки.
Фаянсови фасади: алтернатива на скъпите кухни от масивно дърво
Фасадни фасади от производителите на мебели – достъпна замяна за скъпи дървени слушалки. Външно е практически невъзможно да се разграничи плочата MDF, завършена с висококачествен фурнир, от фасадата на солиден масив. Разликата е видима само на гърба на вратите. Ако основата се използва като дограма, преходът между фурнированата повърхност и основата е абсолютно невидим.
Имитация на лукс: видове фурнир за кухня
При производството на фурнировани фасади се използват естествени фурнири от твърда дървесина. Най-често срещаните видове са дъб, клен, орех. Популярните продукти са покрити с екзотични видове – зебрано, венге, мербау.
Изработване на фурнир от sluschivaniya тънки листове от дърво от твърда греда. Лентите се изсушават. Поставете естествения фурнир на фасадата със студено лепило и горещ метод. В действителност, фурнир е доста силен слой от естествено дърво. Стандартната дебелина на листовете, използвани при производството на мебели, е 3 мм.
Но материалът от твърди и екзотични скали е скъп. Като евтина алтернатива използвайте нов тип фурнир – fayn-line. Това е естествен имитация фурнир ценни сортове. Суровините за производство са евтини меки скали. Тънки листове се изрязват от бара. Специални ножове платно платно с различна дебелина.
Получените листове се изсушават. Оцветете изсушения фурнир в различни нюанси, в зависимост от цвета и текстурата на скалата, чийто модел възнамерява да пресъздаде. Боядисаните ивици се събират в купчини, съчетаващи няколко нюанса. Обработка с лепило с боя. Събраните купчини са залепени под пресата. Впоследствие лентата от фурнир, готова за облицовка, се отрязва от залепената купчина.
Фасади с фурнировани плочки в цвета на крайната фаза, оцветяване, лак.
Плюсове и минуси от фурнировани кухни
Основното предимство на кухненския комплект, покрит с фурнир, е достъпна цена. Мебелите ще струват малко повече от набор от дървесни влакна, покрити с пластмаса. Професионалисти на фурнировани фасади:
- Стабилност на материала. Фасадните мебелни врати не се счупват при температурни разлики, те не се деформират.
- Повърхността може да бъде ремонтирана. Отстранените сайтове са възстановени, покритието е възстановено.
- Перфектен външен вид. Фасето е неразличимо от дървото на допир, но няма никакви малки дефекти, които не могат да бъдат скрити в продуктите от масива: възли, малки пукнатини, неправилни шарки.
- Гъвкавост. Можете да покриете с фурнир както вдлъбнатите, така и извитите панели. Радиусните врати са изработени от MDF, които лесно заемат желаната форма, а след това фурнировани.
- Естественост и издръжливост. С подходяща грижа, качествена фурнирована фасада може да служи за десетилетия.
Липсата на фурнир – необходимостта от внимателно почистване. Използвайте за измиване на фасадите само специални неагресивни съединения, предназначени за грижа за дърво и лак. Слаби места на врати, покрити с ръбове на фурнир.
Дизайн: луксозна кухня с дървени и фурнировани фасади
В просторните кухни на селските къщи луксозно изглеждат класическите кухни с дървени фасади, покрити с матов емайл с контрастираща патина. Дизайнерите предлагат да комбинират в едно ниво няколко нюанса.
Ценителите на традиционните решения като кухнята с бели фасади и решетъчни вложки в килелите на горния етаж.
Долната и горната части могат да бъдат оцветени в различни нюанси: по-лек тон за окачени шкафове, твърдо матово сиво за по-ниските.
Естественото дърво има естествена красота. Дори и без издълбани детайли, златна патина и дърворезба, дървените врати на шкафовете изглеждат скъпи и елегантни.
В съвременните кухни, вместо да държи резба, сложна живопис и вярност, дизайнерите играят нестандартна форма. Многофункционални слушалки от масива в комбинация с ярък блясък от метал – нов поглед към традиционната кухня.
Дори малка кухня ще украси дървото и качествения фурнир. За да подчертаете структурата на дървото, изберете контрастиращ нюанс на стените и меко топло осветление.
Детайлите от евтините породи са тонизирани в тъмни цветове. Намира се в японски стил от меки скали с оцветяване “под венге” – избор за градски апартамент.
Експериментирайте! Комбинирайте фасади от масивно дърво, фурнировани панели с други материали. Глухите гланцова фурнировани фасади от долния етаж се разреждат със снежнобял акрилен блясък.
При избора на фасади от дърво или фурнир, не се опитвайте да спасите качеството. Предпочитайте фабричните детайли. Ще бъдете сигурни, че вратата няма да “води” след няколко месеца, няма да се появят пукнатини, а лакът ще остане прозрачен и блестящ.
Видео инструкция за производство на фасада от естествено дърво
Във видеото е показано поетапно как да се направи мебелна фасада, изработена от естествено дърво върху фрезова маса с помощта на котва: