Kuhinjska pećnica – gost iz prošlosti ili svestrani komad namještaja u modernom interijeru
U kuhinji s gornje i donje ormariće nosi s funkcijom čuvanje pribora, hrane, električni uređaji i kućanski pribor. Međutim, dogoditi se da nema dovoljno prostora ili vam je potreban otvoreni pristup nekim malim stvarima. U ovom slučaju, dobivši prostranu policu za kuhinju. Ako je također estetski ukrašena, može postati dekorativni ukras prostorije. Razmislite o dostupnim vrstama modela, kako ih ispravno odabrati i locirati ih u kuhinji.
Rub: zastario namještaj ili nove značajke
Činjenica: ultramoderne kuhinje najčešće su opremljene setovima sa zatvorenim zidnim ormarićima i ormarićima za podove. Dizajneri su izumili mnoge načine racionalne upotrebe prostora. Svaki centimetar sobe može biti izuzetno funkcionalan. Istodobno, ima dovoljno zraka i svjetla, pogotovo ako vlasnici prostorija odbiju koristiti gornji red ormara.
Naizgled zastario sitnica nije mjesto u modernim kuhinjama, maksimalna – u unutrašnjosti, uređen u vintage stilu. Ali ne! Lagani namještaj na otvorenom je opet relevantan. Proizvođači proizvode mnoge modele koji se uspješno uklapaju u stilu zemlje i minimalistički dizajn. Pod je ne samo prikladan u modernom interijeru, već može postati glavni stil građevinskog elementa.
Ovaj jednostavan komad namještaja ima opsežan dizajn potencijal. Osim toga, teško je pronaći prikladniji sustav za pohranu stvari koje bi uvijek trebale biti pri ruci. Ima smisla provoditi vrijeme u potrazi, odabrati pravi model i lijepo ga uklopiti u unutrašnjost. Kao rezultat toga, možete dobiti estetsku, jedinstveno dizajniranu i funkcionalnu kuhinju.
Izbrisati granice i kombinirati prostor
Dizajn knjige za kuhinju iznimno je jednostavan. To je otvorena polica, sjedinjena s policama. Pristup predmetima pohranjenim na policama moguć je s jedne strane. Najčešće, modeli su dizajnirani tako da ne mogu definirati “prednji” dio, tako da ih možete instalirati kako god želite.
Zbog značajki dizajna namještaj je univerzalan. Može se koristiti za kombiniranje i zoniranje prostora ovisno o tome kako instalirati. Nedostatak fasada je veliki plus, jer moguće je olakšati i “razbiti” kuhinju bez žrtvovanja funkcionalnosti.
Odabir svjetlosnog modela u svijetlim bojama možete postići učinak širenja prostorije. Ovo čini knjigovodstvom neophodan komad namještaja u uskim, skučenim kuhinjama. Dobar izbor za stvaranje male prostorije je skup bez gornjeg reda ormarića. Tako će soba izgledati šire i prostrano.
Umjesto uobičajenog kućišta za olovke koji nadoknađuje nedostatak vješalica, bolje je postaviti kompaktan i prostran stog. To daje puno prednosti. Zbog nedostatka gluhih fasada soba će izgledati više prostrano, a na policama možete staviti lijepa jela, cvijeće, dekor predmeta.
Prednosti i nedostaci podova u unutrašnjosti
Prednosti korištenja podova u unutrašnjosti su očite: oni su prikladni sustavi za pohranu koji zauzimaju minimalan prostor. Dizajn se može upisati u već završenu ukrasnu kuhinju, a izgledat će vrlo organsko. Po želji, može se lako ukloniti.
Dobro rješenje je police za knjige u kombinaciji s otvorenom šarkom polica u istom stilu. Dva slična dijela namještaja izgledat će kao komplet, a kuhinja će imati zaseban naglasak. Podovi se također mogu kombinirati s drugim namještajem. Glavna stvar je uskladiti stil i shemu boja.
Nedostatak dizajna je samo jedan, ali značajan. Zbog nedostatka fasada, oni su jako zagađeni. U kuhinji s plinskim štednjakom, čađa se stalno formira. Nasljeđivanje na policama, čestice masti i čađe stvaraju ljepljivu žućkasto-siva prevlaka. Da biste se nosili s tim, morate koristiti kemikalije za kućanstvo.
Slično tome, pokrivena plaketa i predmeti pohranjeni na policama. Ovo je neugodnost. Riješite problem pomoću dobre nape, što dovodi do dodatnih troškova. Morat ćemo se pomiriti s njima, ili redovito oprati police, pod rizikom rušenja pokrova.
Koji oblik odabrati za modernu kuhinju
Postoji mnogo vrsta podova za kuhinju. Oni se razlikuju po obliku, veličini, načinu postavljanja, materijalu za proizvodnju, dekorativnom dizajnu. Izabrati bi trebao biti, usredotočujući se na područje, stil kuhinjskog interijera, osobito upotrebu namještaja.
Na primjer, pravokutni model prikladan je za usku sobu s jednodijelnim linearnim setom. Ako u sobi postoji slobodan kut, kompaktna polica za kutu savršeno će stati u nju.
Oblik modela može biti bilo koji:
- pravokutni;
- trg;
- ovalni;
- okrugla.
Za unutrašnjost u kojoj prevladavaju glatke linije i zavoji, najbolje su okularni i okrugli modeli. U minimalističkom dizajnu s jasnim ravnim linijama, kvadratići i pravokutnici izgledat će dobro.
Savjetnik dizajner. Odličan potez – kombinacija slušalica s pravokutnim ormarićima i neobične asimetrične police za knjige. Oživit će monotonu unutrašnjost.
Popularni materijali za proizvodnju podova
Materijal za izradu knjige može biti:
- stablo;
- Chipboard ili MDF;
- metal;
- plastike;
- stakla.
Sve dizajne imaju svoje prednosti, ali pri odabiru valja razmotriti ne samo profesionalce, već i minuse. Obratite pažnju i na materijal iz kojeg se izrađuje kuhinja. Na primjer, jeftina plastika gubi snažno protiv namještaja sa fasadama od prirodnog drveta. No metalna polica je pogodna za kuhinju u bilo kojem stilu.
U nastavku se razmatraju značajke modela iz različitih materijala.
Opcija 1: prirodno drvo
Drveni izgled izgleda, pa čak i jednostavni namještaj izgleda čvrste. Unutrašnjost s drvenim elementima stvara atmosferu posebne udobnosti. Namještaj od prirodnog materijala ne uzrokuje alergije, ne emitira otrovne tvari u atmosferu. Izdržljiv je i čuva dojam izgleda dugi niz godina. U slučaju kvara drvnih proizvoda može se popraviti ili čak radikalno promijeniti svoj izgled, jednostavno slikanje ili dodavanjem ukrasa.
Prirodno drvo može se savršeno obrađivati s uobičajenim alatima, tako da je lako izrađivati policu s vlastitim rukama, ukrašavati rezbarijama. Obrasci – bilo koji. Drveni namještaj ne izlazi iz mode. To je prikladno u klasičnom stilu, Provence, eko, izgleda dobro u ultramodernim interijerima. Ovo je izvrsna opcija za ljude koji cijene snagu, svestranost i izdržljivost.
Unatoč svim prednostima, drvo nije bez svojih nedostataka. Sve drvene namještaj su teške, teško je nositi i premjestiti. Još jedan nedostatak – visoki trošak, tako često stablo se kombinira s drugim materijalima. To omogućuje maksimalnu iskoristivost svojih prednosti i nadoknadu nedostataka.
Obratite pažnju! Prirodno stablo se boji vlage, pa je bolje postaviti policu od sudopera i peći. Možete ga očistiti vlažnom spužvom s neagresivnim kemijskim sredstvima za kućanstvo.
Opcija 2: EAF i MDF
Rješavanje, od čega i kako izraditi policu s vlastitim rukama, mnogi obrtnici zaustavljaju izbor na kompozitnim materijalima. Particleboard ili MDF – vrijedna alternativa prirodnom drvu. To je izdržljiv, vodootporni materijal. Ako kupite ivericu s laminiranim premazom, možete napraviti namještaj ne samo za kuhinju, već i za kupaonicu. Često se kombiniraju iverice i MDF, što proširuje mogućnosti dizajna.
Četzalica je teško pozvati ekološki siguran materijal, jer ona se proizvodi pomoću formaldehidnih smola. Međutim, dugo se već pojavljuju ocjene ploča, koje u potpunosti zadovoljavaju europske standarde kvalitete i zaštite okoliša. Oni koštaju malo više, ali ti se troškovi isplati.
Glavni nedostatak MDF-a je visoka cijena. Namještaj od takvih ploča je jeftiniji od drva, ali je skuplji od proizvoda od iverice. MDF ploče izrađene su od piljevine, lijepljene ih pod utjecajem visoke temperature i tlaka. Ljepilo je lignin. Sigurno je, dakle, u pogledu zaštite okoliša, MDF je poželjan. Dodatni plus – široki dizajn potencijal.
Vijeće. MDF – stilski svestran materijal. Branje gore boju, teksturu i oblik snopa, možete stvoriti originalni interijer u bilo kojem stilu – od strogo klasične do hi-tech.
3. opcija: metal
Do nedavno, metal je korišten u ograničenoj mjeri u proizvodnji namještaja. U pravilu se kombinira s drvenom, staklenom ili kompozitnom pločom. Sada su trendovi u modi interijera nešto promijenjeni. Metalne police za kuhinju savršeno se uklapaju u modernu stilizaciju dekoracije prostora. Elegantni modeli prikladni su u klasičnim, minimalističkim, high-tech interijera.
Metal je izdržljiv, pouzdan, izdržljiv, ekološki prihvatljiv, univerzalan. Suvremeni načini obrade materijala omogućuju stvaranje stvarnih umjetničkih djela. Novi premazi dobro su zaštićeni od korozije, pa su metalne police pogodne za kuhinju, kupaonicu, terasu. Neki se modeli mogu opetovano rastavljati i montirati bez ugrožavanja snage spojeva.
Metalni namještaj je vrlo težak. Za premještanje ili premještanje čak i male police za knjige, to će potrajati 2 osobe, jer morat će se podići iznad poda, jer inače noge mogu ogrebati prevlaku. Dobar izbor – mrežasti stalak na kotačima za kuhinju. Možete ga jednostavno urediti.
Obratite pažnju! Veliki metalni predmeti nepoželjni su za upotrebu u kući u kojoj se nalaze djeca. Postoji rizik od udara i ozljeda. Ako je metal odabran kao materijal, onda je vrijedno prebivati na modelu sa glatkim linijama, bez oštrih kutova.
Opcija 4: Plastična
Plastična polica na kotačima za kuhinju – mogućnost dobitka, ako trebate mjesto za pohranu stvari domaćinstva, deterdženata i laganih jela. Proizvođači daju rastavljene modele. Oni jednostavno transportiraju, nose, kretaju. Boje, oblik, dekor – sve, a cijena je više nego prihvatljiva.
Vjeruje se da je plastika nesiguran materijal, jer otpušta otrovne tvari u atmosferu. Ovo je samo djelomično istina. S jakim zagrijavanjem, gorivi materijal emitira otrovne plinove, pa je bolje da ne stavljate namještaj u blizini ploče za kuhanje. Ako se plastičnost ne pregrije, to je potpuno sigurno.
Prednosti plastičnog namještaja uključuju jednostavnost u skrbi i jeftinost. Nedostaci su specifični izgled. Bez obzira na kvalitetu materijala, uvijek izgleda jeftino i nije prikladna za stvaranje prezentiranog interijera. Plastični stog mora biti postavljen tako da ne privlači posebnu pažnju.
Opcija 5: Staklo
Staklo namještaj je iznimno lijep. Pod, od metala i stakla, savršeno se uklapa u unutrašnjost moderne kuhinje. Točno postavljanje, možete postići učinak širenja prostora. Staklo odražava svjetlost, tako da je soba ispunjena zrakom.
Za izradu namještaja koristite prozirni i matirani materijal različitih boja. Narančasta, žuta, ružičasta stvaraju velike duhove, a nijanse plave i zelene smiruju. Posljednjih godina, proizvodi od stakla sudara – “slomljeni” materijali s pucketanjem – postali su moderni.
Staklo ima svoje nedostatke. Otvrdnuti materijal može izdržati ozbiljna opterećenja, ali snažan utjecaj još uvijek ne može biti odgođen. Dodirivanje staklenih površina je neugodno. oni su hladni na dodir. Kada se posude stavljaju na police, staklo emitira glasan zvuk.
Vijeće. Elegantan materijal izgleda dobro u bilo kojem stilu – zemlji, provenziji, klasičnoj, high-tech. Odabir pravog oblika i boje, možete lijepo i neobično ukrasiti kuhinju.
Kako napraviti drvenu policu s vlastitim rukama
Najlakši način je napraviti policu vlastitim rukama od prirodnog drva. Sam rad će zahtijevati sam materijal, barove i takve alate:
- električni jigsaw;
- svrdlo;
- samorezni vijci;
- Odvijač.
Za površinsku obradu potrebna vam je brusilica, lak ili boja, četka. Ako nema brušenog stroja, možete kupiti obični brusni papir.
Pažnja molim te! Da bi namještaj koristio samo dobro osušeni drvo. Ako je vlažan, proizvod može postati deformiran.
Podrobna uputa za proizvodnju proizvoda
- Svi prazni dijelovi za sljedeću policu za knjige obrađuju se brusnim strojem. Površina drveta bi trebala biti savršeno glatka. Ako se koristi šmirgl papir, drvo bi trebalo biti obrađeno s 80-120 granuliranim papirom.
- Prije svega napravite okvir. Prikuplja se od drvenih šipki iste veličine. Noge ladice su drže zajedno vodoravnim šipkama. Mora postojati dva velika detalja.
Važno je pratiti liniju rezanja. Ako je kut pogrešan, neće biti moguće sastaviti dijelove u jednu cjelinu.
- Dijelovi police su povezani pričvršćenjem police pomoću vijaka, bušilica i odvijač.
- Nakon montaže, struktura je obojana ili lakirana. Kada se kompozicija suši, polica je spremna za upotrebu.
Učiteljska klasa: kako izraditi rezbarenu stavu
Pod je univerzalni namještaj za kuhinju. Može se prilagoditi za pohranu bilo kojeg objekta. Na policama možete staviti posuđe, rezne ploče. Dizajni s košarama za izvlačenje izvrsni su za povrće, kruh, začine, žitarice i druge proizvode koji ne zahtijevaju hlađenje. Polica sama može biti ukrašena rezbarijama, ornamentima. Mogućnosti su beskrajne. Glavna stvar je vidjeti ih i koristiti ih.