Kuchynský vestibul môže byť vytvorený ako výsledok prestavby alebo môže byť pôvodne. Druhá možnosť sa niekedy nachádza v štúdiách, súkromných domoch, apartmánoch s otvoreným alebo bezplatným plánovaním. Takéto neštandardné riešenie má svoje výhody a nevýhody:
- klady: zvýšenie obytného priestoru v apartmáne (s plným prechodom kuchyne na chodbu) alebo užitočná plocha v kuchyni (s čiastočným / úplným demolovaním vnútornej priečky). Ďalším plusom je pohodlie nakladania a vykladania výrobkov, likvidácia odpadu.
- nevýhody: s kompletným prechodom kuchyne na chodbu sa miestnosť stáva tesne a úzka, takže miesto stola je bar najčastejšie používaný a celá jedáleň je zriadená v inej miestnosti, napríklad v obývacej izbe. Ďalšie nevýhody kuchynskej chodby:
- Potreba čistiť častejšie;
- Distribúcia kulinárskych vôní vo všetkých susedných miestnostiach;
- V kuchyni sa varenie a pohyb okolo domu stáva nepohodlným a dokonca nebezpečným;
- Často na chodbe v kuchyni nie je dostatok prirodzeného osvetlenia;
- Samotný proces prenosu inžinierskych komunikácií a demolácií stien je byrokratický a technicky zložitý a nákladný.
Každopádne prínos tohto redesignu často čelí všetkým ťažkostiam. Navyše pri starostlivom plánovaní môžu byť nedostatky kombinovaného priestoru minimalizované. Z tohto materiálu sa naučíte ako vybaviť kuchyňu, chodbu a kuchyňu v kombinácii s chodbou a v ktorých prípadoch je rekonštrukcia prípustná, a taktiež čerpať zaujímavé dizajnérske nápady z výberu 40 interiérov fotografií.
Opätovné plánovanie pomoci
Prevod kuchyne na chodbu v apartmánoch so štandardným usporiadaním, či už v Chruščov alebo v novej budove, je celkom možné, ale bohužiaľ nie vždy a za určitých podmienok:
- Harmonizácia projektu rekonštrukcie s architektom domu a všetkých miestnych bytových inšpekcií. V opačnom prípade bude majiteľ apartmánu povinný vrátiť všetko v pôvodnej forme a zaplatiť pokutu.
- Ak chcete schváliť projekt rekonštrukcie, je nutné, aby v byte pod podlahou pod budúcou kuchyňou predsieň nebol žiadny obývacia izba alebo splyňovaná kuchyňa.
- V apartmáne v hornom poschodí nad miestom, kde chcete vybaviť kuchyňu, by nemala byť kúpeľňa ani toaleta.
- Kuchynský vestibul by mal mať okno (aspoň v susednej miestnosti), aby sa doň dostalo dostatok denného svetla a mohlo by to byť vetrané.
- Zplynenú kuchyňu nemožno kombinovať alebo presúvať na chodbu, pretože musí byť nevyhnutne izolovaná od iných miestností plnými priečkami. Dokonca aj klenuté a otvorené dvere sú neprijateľné.
- Môžete len zbúrať nienosné steny a konštrukcie.
- Podľa pravidiel protipožiarnej bezpečnosti by chodby v kuchyni, predtým zariadené, mali byť aspoň 1 metr. Ale je najlepšie urobiť priechod ešte širší – asi 120 cm.
14 tipov na usporiadanie kuchyne vybavenej v chodbe a kuchyňa v kombinácii s chodbou
Tip 1. Podlahové stojany s vyššou hĺbkou umožňujú bezpečnejšiu prepravu v kuchyni
Ak je to možné, zakúpte si kuchynský nábytok na objednávku tak, aby spodné skrinky a doska nemali štandardnú hĺbku (60 cm), ale zväčšenú (70-80 cm). Potom môžete umývať umývadlo a kachle bližšie k vnútornej stene.
- Ak nainštalujete umývadlo asi 5 až 10 cm od okraja dosky, na podlahe bude menej vody z vody.
- Doska by mala byť inštalovaná ešte hlbšie – vo vzdialenosti 10-15 cm od okraja dosky. Takže znižujete riziko náhodného spálenia horúceho horáka alebo prevrátenia panvice s jedlom v spěchu, ktorý bude fungovať.
Tip 2. Zlikvidujte otvorené police, skrinky a koľajnice
V kuchyni, v kombinácii s chodbou, sa prach hromadí oveľa rýchlejšie ako v izolovanej miestnosti. Preto by sa mali uprednostňovať uzavreté skrinky s otvorenými policami a koľajnicami. Navyše nielen chráni jedlá a potraviny pred znečistením, ale aj vizuálne robia kuchyňu čistou.
- Ideálnym riešením pre chodbu v kuchyni bude mini-kuchyňa, ktorá je zatvorená s krídlovými dverami a v tejto forme je nerozoznávaná od obyčajného šatníka. Príklady takého nábytku sú uvedené na fotografii nižšie.
Tip 3. Šírka priechodov musí byť najmenej 120 cm
Z kuchyne nastavenej na opačnú stenu alebo nábytok musí byť šírka priechodu najmenej 120 cm a lepšie – 1,5 metra. V opačnom prípade sa priestory stanú nielen nepríjemné, ale aj nebezpečné.
- V priestore haly môžete ušetriť priestor nábytkom. Navyše šatník, topánka a hrudník s hĺbkou asi 40 cm namiesto štandardnej 60 cm sú nielen kompaktnejšie, ale aj pohodlnejšie.
Tip 4. Použite silný kryt
Na kulinárske vône a tuk nepreniknú všetky oblečenie uložené na chodbe a priľahlých izbách, je potrebné nainštalovať naozaj silný kryt.
- Po prvé, mala by byť kupola alebo postavená priamo nad doskou a po druhé by mala byť produktivita aspoň 900 metrov3/ hod.
Pozrite si aj materiál na tému: Extrakcia do kuchyne – čo treba venovať pozornosť pri nákupe.
Tip 5. Pokúste sa dodržiavať pravidlo “pracovného trojuholníka”
Ak umiestnite tri pracovné body (umývadlo, sporák a chladnička) nie je ďaleko od seba a tak, aby vytvorili trojuholník, bude kuchyňa dosiahnuť najvhodnejšie. Ale napokon, v úzkej a malej kuchyni, v kombinácii s chodbou, dodržiavať toto pravidlo je dosť ťažké. Napríklad pri príliš úzkych chodbách je jedinou možnou možnosťou usporiadania kuchyne lineárne usporiadanie, keď je celý pracovný nábytok zarovnaný pozdĺž jednej steny. Nevýhodou tejto schémy je, že kuchár počas pečenia musí stráviť viac času a energie pri pohybe tam a späť po kuchyni.
Pohodlnejšie typy rozložení, ktoré sú k dispozícii pre úzku kuchyňu chodbu, sú:
- Dvojitý riadok – umývadlo a kachle sú umiestnené vedľa seba a chladnička je umiestnená na opačnej strane, napríklad vedľa šatníka. Pri výbere tohto typu plánovania nezabúdajte, že šírka priechodu musí byť aspoň 120 cm.
- L-tvarovaný – v tomto prípade je kuchyňa postavená pozdĺž dvoch priľahlých stien.
Ak má chodba šírku viac ako 3,2 m, potom budete môcť vybudovať kuchyňu aj v tvare U. Napríklad, ako je uvedené v tomto projekčnom projekte:
Tip 6. Vyzdobte interiér v svetlej farebnej schéme
Tým sa po prvé vizuálne zvýši a rozšíri malý priestor. Po druhé, zapnite kuchyňu. Pre tmavé kuchyne, ktoré sa nachádzajú na chodbe, svetlo, ktoré pochádza len z okna priľahlých miestností, je zvlášť potrebná svetlá farba stien a nábytku.
- Najúčinnejší spôsob, ako zvýšiť priestor – farby stien v bielom a vyzdvihnúť biely nábytok.
- Ak sa kuchynský set a steny zhodujú v tóne, interiér bude vizuálne ľahší – objemný nábytok sa spojí so stenou. Na nasledujúcich fotografiách môžete vidieť príklad takého dizajnu v kuchyni na chodbe v kombinácii s obývacou izbou.
Tip 7. Zónovanie miestnosti
K interiéru vyzeral poriadne a útulne, kuchynský priestor by mal byť vizuálne alebo fyzicky oddelený od priestoru v predsieni. Na to môžete použiť nasledujúce triky:
- Zhotovte rôzne povrchové úpravy podlahy a / alebo stien. Napríklad podlaha v pracovnom priestore môže byť vystavená praktickým obkladačkám a zvyšok bytu je orezaný drevom, ako je znázornené na obrázku nižšie.
- Zarovnajte prepážka s oblúkmi alebo zasklené (pozri fotografiu vyššie).
- Používajte ako oddeľovač nábytku, napríklad čítač, polostrov, regály, zásuvkové skrine, kuchynskú skrinku (pozrite si fotografiu nižšie).
- Vytvorte rôzne scenáre osvetlenia pre rôzne časti miestnosti. Napríklad na chodbe môžete nainštalovať závesy, bodové svietidlá, osvetlenie šatníc v pracovnom priestore – stenové steny alebo osvetlenie nábytku, a jedáleň je lepšie prideliť elegantnejšie oblečenie alebo lustre.
- Kuchyňa alebo naopak, priechod miestnosti môže byť vrcholom koberec.
Tip č. 8: Na rozširovanie miestnosti ľahko osvetľte chodbu v kuchyni
Svetlo z centrálneho lustra ešte viac zmenší úzku a malú kuchyňu, takže namiesto toho alebo navyše je potrebné priestor osvetliť reflektorom (po obvode stropu) alebo stenovými stenami.
Tip 9. Vyberte dvojaký praktický materiál na povrchovú úpravu stien a podlahy
Priestorová kuchyňa, kuchyňa a kuchyňa, v kombinácii s chodbou, sa znečisťujú rýchlejšie ako akýkoľvek iný izbový priestor. Na uľahčenie čistenia vám pomôžu super-praktické, vlhkostné a opotrebovateľné dokončovacie materiály.
- Steny sú najlepšie maľované, a zástera zdobiť s dlaždice, tvrdeného skla alebo kovový panel (viac v materiáli: Ktorá zástera pre kuchyňu je lepšia?).
- Pavol je keramické dlaždice alebo porcelánové dlaždice. Majte tiež na pamäti, že na ľahkú podlahu, špina, drobky, vodné škvrny a prach sú viditeľné oveľa menej než na tmavom.
Tip 10. Použite veľké zrkadlá na vizuálne zväčšenie medzery
Zrkadlo je možné zavesiť na stenu, zakryť ju dverami zástera alebo šatníka.
Tip 11. Skriňa v predsieni je najlepšie zvolená posuvnými dverami
Ak chcete ušetriť miesto v kuchyni-chodbe, skrine s výkyvnými dverami, mali by ste radšej posuvné dvere šatník s posuvnými dverami.
Tip 12. Nastavte kuchynskú súpravu na strop
Ak chcete zabezpečiť, aby sa všetky veci vo vašej malej kuchyni spojili s chodbou, vyberte súbor s tromi vrstvami. V horných skriniach môžete ukladať veci, ktoré často nepoužívate.
Tip 13. Snažte sa nepreťažovať interiér rôznymi povrchmi, množstvom farieb a výtlačkov
Takže, napríklad, je potrebné opustiť pestrú konštrukciu zástera, fasády kuchyne a šatníka. Ak sa rozhodnete vložiť tapetu, odporúčame vám vybrať jednofarebný náter alebo plátno s malým a nenápadným vzorom.
- Domáce spotrebiče by mali byť zabudované a najlepšie zo všetkých, skryté za fasádami.
Čo sa týka farebnej schémy interiéru, je lepšie vyradiť z 2 – 4 neutrálnych odtieňov. Jasné akcenty sú však celkom prijateľné, ale mali by byť dosť.
Tip 14. Jedálenská skupina by mala byť ľahká, multifunkčná a / alebo kompaktná
Ak miesto v kuchyni nie je vôbec, potom jedáleň je najlepšie organizovaná v obývacej izbe. Ak sa stále nachádza aspoň 1-1,5 metrov štvorcových, je celkom možné zorganizovať mini-jedáleň. Hlavná vec je vybrať kompaktný nábytok. Tu je niekoľko nápadov a riešení:
- Jedálenský stôl môže nahradiť stojan na bar, ktorý je vhodný na raňajky, občerstvenie a dokonca aj na počítači.
- Ďalšia mobilná možnosť – skladací stôl, ktorý je pripevnený k stene a sklopený skôr ako polica.
- Ak návštevníci často prichádzajú k vám, najlepšou voľbou bude skladací stolový transformátor.
- Židle sú lepšie zvoliť svetlo a kompaktné, napríklad skladacie, ktoré môžu byť stohované alebo zavesené na stenu.
- Ďalšia dobrá voľba – priehľadné stoličky alebo stoličky “duchov” z polykarbonátu. Nepreťažia priestor a robia interiér veľmi štýlovým.