Klady a zápory kuchyne z MDF: vlastnosti výrobných a ovládacích panelov rôznych typov – banking-on-green.com

Klady a zápory kuchyne z MDF: vlastnosti výrobných a ovládacích panelov rôznych typov

Klady a zápory kuchyne z MDF: vlastnosti výrobných a ovládacích panelov rôznych typov

Najpopulárnejšie materiály na výrobu kuchynských setov sú drevotrieska a MDF. Oba materiály majú svoje vlastné výhody a nevýhody, ale omnoho pozitívnejšia odozva na fasády MDF. Sú lepšie tolerované vlhkosťou, teplotnými zmenami a inými deštruktívnymi faktormi. Nevýhody sa najčastejšie spomínajú kupujúci, ktorí ušetria na kvalite materiálu. Zistili sme, aké sú kuchyne z MDF: výhody a nevýhody, vlastnosti výroby a prevádzky.

MDF: aký je materiál

Skratka “MDF” znamená “jemne rozdelený podiel stromu”. To znamená, že materiál je vyrobený z malých drevných štiepok. Sú prilepené pod vysokým tlakom pomocou lignínu a parafínu, ktoré tvoria dosky danej veľkosti. Zmesi použité na výrobu materiálu sú bezpečné. Nezabezpečujú uvoľňovanie toxických látok počas prevádzky a pri zahrievaní.

headset z MDF

Návrh nábytku z MDF

hranu dosky

Hrana okraje v úseku

Rozdiely medzi MDF a drevotrieskou sú vo veľkosti drevnej frakcie a lepidiel. Drevotrieska sa vyrába s použitím formaldehydových živíc. Používajú sa aj na výrobu nábytku skrinky, ale z hľadiska environmentálnej bezpečnosti sú nižšie ako MDF. Keď sa horná dokončovacia vrstva zničí, drevené drevotrieskové dosky môžu uvoľňovať škodlivé látky do atmosféry.

dizajn kuchyne

Originálny dizajn kuchyne z MDF

Pri výrobe kuchynských setov sa najčastejšie používa kombinácia oboch typov dosiek: puzdrá sú vyrobené z drevotriesky a fasády sú vyrobené z MDF. Drevotrieska – voľnejší a lacnejší materiál a MDF je ideálny pre nábytok so zaoblenými pôdorysnými líniami. Najdôležitejšou nevýhodou kuchyne z MDF – relatívne vysokú cenu, pretože. výrobcovia musia kupovať dovezené materiály.

MDF s tlačou

Fasády farbených MDF s potlačou

Video: Čo je lepšie – MDF alebo drevotrieska

Ktoré panely sú vhodné na výrobu nábytku

V závislosti od výrobnej technológie sa rozlišujú tri typy MDF panelov:

 • Celá stlačená. Dosky sú charakteristické tepelnými a zvukovými izolačnými vlastnosťami, tolerujú efekt vlhkosti. Hustota je priemerná.
 • Laminát. Panely tohto druhu sú tvrdšie ako celé lisované. Sú veľmi odolné voči mechanickému poškodeniu, vlhkosti a chemikáliám.
 • Vodotesný. Je to hustý materiál, ktorý dokonale zvládne bremená, toleruje vlhkosť, horúci kondenzát.

Na výrobu kuchynských setov najčastejšie používané vrstvené a vlhkosti odolné dosky. Celé lisy sú menej vhodné pre miestnosti s vysokou vlhkosťou a špecifickým teplotným režimom, typickým pre kuchyňu.

kuchyne

Čiernobiela estetika

Výhody a nevýhody kuchynských setov z MDF

 • Cena. Kompozitný materiál je lacnejší ako masívne drevo. Kombinácia s drevotrieskovou doskou znižuje výrobu. Hotové slúchadlá sa značne líšia v cene, takže si každý môže vybrať nábytok, ktorý nenarúša rodinný rozpočet.
kuchyne

Pozitívne farby v dizajne kuchyne

 • Prítomný vzhľad. Neošetrené panely vyzerajú nezaujímavé, takže sú spracované. Dosky môžu mať akýkoľvek vzhľad, vrátane. ozdobte prírodným drevom, mramorom alebo žulou. K tomu použite filmy, plastové, smaltované. Získajte nádherné matné a lesklé MDF panely pre kuchyňu.
sada

Headset je červená

 • Dobrý výkon. Kvalitný materiál je odolný voči mechanickému namáhaniu a môže slúžiť mnoho rokov. Hotový nábytok je ľahko čistiteľný: na odstránenie nečistôt je povrch ľahko čistiteľnou vlhkou špongiou.
slúchadlá

MDF s PVC fóliou

Stáva sa, že sa dosky napučiavajú, deformujú a povrch okraja sa odlupuje. Zvyčajne sa to stane, ak výrobca uložil na kvalitu lepiacich zmesí alebo povrchových úprav. Nábytok vyrobený z takýchto panelov sa ťažko odlišuje od kvality. Rozdiel sa prejavuje iba v procese prevádzky.

Najčastejšie problémy, s ktorými sa stretávajú kupujúci kuchynských setov z nekvalitného materiálu:

 • Dokončenie vypaľuje pod vplyvom priameho slnečného žiarenia.
 • Film sa odfarbí. Najčastejšie sa to stane s nábytkom umiestneným v blízkosti kachlí.
 • Na materiáli ostávajú škrabance.
sada

Akrylový náter

3 dôvody na výber nábytku z panelov MDF

 1. Potenciál návrhu. Dosky oceňujú ľahké spracovanie. Materiál sa dá ľahko odrezať pomocou bežných nástrojov, môže mu byť daný akýkoľvek tvar. Fasády sú ozdobené vzormi na frézke. Panely sú cenným materiálom na výrobu nábytku. Môžu trvať dlhé roky bez toho, aby stratili svoj pôvodný vzhľad.
 2. Prevádzkové charakteristiky. V mnohých ohľadoch nie je MDF horší alebo dokonca lepšie ako prírodné drevo. Nábytok s fasádami z MDF dosiek možno demontovať a znova namontovať bez poškodenia pevnosti spojov. Ďalšie výhody – požiarna bezpečnosť, antiseptické vlastnosti, odolnosť proti vode.
 3. Estetická úprava. Pre vonkajšie dokončovacie panely používajte fóliu, plast, smalt, dyha, laminát. Fasády získajú elegantný vzhľad a sú vhodné na vytvorenie úctyhodných interiérov v každom štýle.
kuchyne

“Sunny” kuchyňa

Výhody kuchyne z lakovaného materiálu

Kuchyne z farbených MDF majú svoje výhody a nevýhody. Sú výnimočne krásne. Farebná schéma môže byť ľubovoľná, s najviac neočakávanými odtieňmi a kombináciami. V posledných rokoch sú obzvlášť populárne fasády, maľované gradientovými prechodmi, ako aj účinkom chameleónu.

Pri lakovaní dosiek sa používajú automobilové smalty. Používajú sa v niekoľkých vrstvách. Jedná sa o komplexný viacstupňový proces, ale hotové povrchy vyzerajú esteticky príjemné a farba sa stáva jasnou a trvalou. Pre kuchyňu sú matné a lesklé MDF panely. Predná strana dosky môže byť hladká alebo má vzor aplikovaný frézovaním. Smalt dobre padne na akýkoľvek typ povrchu. Farba – jednotná.

kuchyne

Rohová kuchyňa z lakovaných MDF panelov

Funkcie prevádzky a starostlivosti

Materiál neabsorbuje zápach, nebojí sa vysokých teplôt a priamemu slnečnému žiareniu. Pre kuchyne vyrobené z lakovaných MDF dosiek sa dá ľahko starať. Sú utierané špongiami nasiaknutými v domácich chemických riešeniach. Pri výbere nápravy je potrebné dávať pozor. Príliš agresívne látky a abrazíva môžu poškodiť povlaky.

Lesklé MDF panely pre kuchyňu majú významnú nevýhodu: pri dotyku odchádzajú odtlačky prstov. Musia neustále utrieť. Toto nie je najviac praktická možnosť. Ďalšou nevýhodou: pri nárazoch na povrchy panelov môžu zostať škrabance a štiepky.

slúchadlá

Nastavte z MDF

Odrody maľovaných fasád

Kuchyne s fasádami z MDF filmu

V porovnaní s farbeným filmom MDF je lacnejšie. Je to spôsobené menej komplexnou technológiou výroby materiálu. Pri použití špeciálneho vákuového lisu sa aplikuje hrúbka PVC-filmu 0,3-0,5 mm. Materiál môže mať akúkoľvek farbu, s alebo bez obrázka.

materiál

Možnosti na dokončenie materiálu

Veľmi obľúbené fasády, napodobňujúce štruktúru prírodného dreva. Sú univerzálne a vhodné pre takmer akýkoľvek interiér – od klasiky po moderné. Určite, že náhlavná súprava je vyrobená z kompozitného materiálu, môže byť len v tesnej vzdialenosti.

Venujte pozornosť! Film MDF nie je nižší ako drevo, či už ide o výkonnostné charakteristiky alebo o bezpečnosť životného prostredia.

MDF so vzorom

Film MDF s obrázkom

Ako sa starať o fasády s filmom

Kuchyňa vyrobená z MDF filmu je praktickejšia ako kuchynská. Je ľahšie sa o ne starať. Film sa nebojí kefiek, dobre znáša chemikálie pre domácnosť, je odolný voči mechanickému poškodeniu. Aj keď je náter silný, najlepšie je, aby nebol experimentovaný s abrazívami a agresívnymi chemikáliami. V prípade poškodenia sa nedá opraviť.

kuchyne

Kuchyňa z MDF filmu

Dokončujúci film má svoje nevýhody. Môže sa odlúčiť pod vplyvom vysokej teploty alebo horúcej pary. Najčastejšie sa povlak odchyľuje od dosiek na fasádách, ktoré sa nachádzajú vedľa rúry. Taktiež trpia nástenné skrine umiestnené v blízkosti horákov. Ak je na sporáku kanvica alebo varný hrniec, horúca para môže spôsobiť deformáciu materiálu.

sada

Sada MDF, filmom obalená

Rada. Pokúste sa inštalovať kuchynský nábytok s filmovými fasádami vo vzdialenosti od sporáka a rýchlovarnej kanvice. Dokonca aj malá vzdialenosť stačí. V tomto prípade budú fasády trvať dlhé roky bez toho, aby zmenili svoj pôvodný vzhľad. Tiež dobrý kryt môže zachrániť situáciu.

kuchyňa z MDF filmu

Ostrovná kuchyňa z filmu MDF

Výhody a nevýhody materiálu

Kuchyne z MDF s plastom – nový trend

Povrch MDF dosky môže byť hotový s polymérnymi materiálmi. Plast kombinuje všetky najlepšie vlastnosti filmu a skloviny. Odlišuje sa trvanlivosť, nevyhorený pri priamom slnečnom svetle, prenáša krátkodobú expozíciu teplotám do 160 stupňov. Ďalšou výhodou je prijateľná cena.

Plastové dosky, ktoré sú nalepené na MDF, nevyžarujú žiadne škodlivé látky, nemajú zápach, nespôsobujú alergické reakcie. Ide o hygienický materiál šetrný k životnému prostrediu, ktorý nemení jeho vlastnosti počas celej životnosti výrobku.

plastický

Plastový plech

Technológia nanášania plastov na povrch MDF je taká, že materiály pevne priľnú a tvoria prakticky jednotný celok. Vďaka tomu nábytok toleruje presné ťahy, na ňom nie sú čipy ani škrabance. Fasády nerozkladajú, nepestujú huby a plesne. Materiál sa nedotýka vody ani pri konštantnom priamom kontakte.

fasádna výzdoba

Plastová fasádna výzdoba

Pokiaľ ide o rozsah farieb, je mimoriadne bohatý. Existuje asi 400 rôznych farieb a odtieňov materiálu. To vám umožní dosiahnuť neuveriteľné kombinácie a vytvoriť expresívne interiéry v každom štýle.

Materiál odráža svetlo, takže lesklé MDF panely pre kuchyňu vyzerajú veľmi pôsobivo a nevyblednú. Sú vhodné na navrhovanie malých miestností, tk. vizuálne rozšíriť priestor, pridať vzduch a svetlo.

farebná schéma

farebné spektrum

Nevýhody lesklých plastových panelov

Účinný lesk nie je vždy možné považovať za cnosť. Pri jasnom svetle môže dráždiť oči. Ak si vyberiete kuchyňu s lesklými MDF panelmi, mali by ste premýšľať o nastavení úrovne osvetlenia miestnosti, zavesenia závesov alebo žalúzií na oknách. Ďalšia nevýhoda – škvrny na pracovných plochách. Po každom varení sa budú musieť otrieť mäkkou utierkou.

kuchyne

Lesklý lesk

MDF panely s plastovým lemovaním nie sú vhodné na vytváranie nábytku s náročnými tvarmi – so zložitými ohybmi a výčnelkami. Konštrukcia takýchto kuchýň sa nelíši rozmanitosťou. Kupujúci, ktorí dávajú prednosť jasným striktným líniám, budú spokojní. Rovnako nemožno zmeniť hladkú textúru materiálu, aby ste ho vytlačili.

Rada. Lesklé povrchy vyžadujú starostlivú starostlivosť. Ak sa neustále umyjú, môže sa plastika vyblednúť. Aby sa tomu zabránilo, používajú sa profesionálne ochranné prostriedky. Toto ošetrenie sa vykonáva každých šesť mesiacov, to stačí na zachovanie vzhľadu kuchyne.

lesklá kuchyňa

Bordeaux Glossy Kuchyňa

Video: materiálová technológia

Návrh rohových kuchyn z MDF panelov

MDF panely sa používajú na výrobu kuchyne ľubovoľnej konfigurácie – lineárne, ostrovné atď. V mnohých prípadoch kupujúci uprednostňuje modely uhla. Dokonale zapadajú do malých miestností a jasné farby a lesklý lesk vizuálne zväčšujú miestnosť.

Materiál je odolný a ľahko spracovateľný, preto pri výrobe rohových kuchýň z MDF sú prakticky všetky možnosti návrhu – plynulé prechody, šikmé a zakrivené čiary, zložité tvary. Účinne vyzerajú uhlové súpravy, v ktorých sú fasády vyrobené z panelov rôznych farieb.

kuchyňa z MDF

Rohová kuchyňa z MDF

Dizajnéri odporúčajú vybrať si kuchyne, v ktorých je stolová doska vyrobená z jedného kusa MDF s plastom alebo fóliou. Povlaky znášajú vlhkosť, teplo a ľahko sa čistia. Ak je doska stola pevná, nemusíte čistiť medzery medzi modulmi headsetu. To zabraňuje poškriabaniu a oderu materiálov.

rohová sada

Navrhovanie šikmých náhlavných súprav

Pri výbere kuchyne z MDF musíte brať do úvahy všetky výhody a nevýhody materiálu, najmä starostlivosti. Dizajnéri odporúčajú venovať zvláštnu pozornosť odtieňom fasád. Čím viac svetla sú, tým menšie sú spoje medzi časťami headsetu. Lesklé povrchy poskytujú rovnaký účinok: odvrátia pozornosť. Ale tmavé nasýtené farby zdôrazňujú miesto ukotvenia jednotlivých modulov. Všetky tieto nuansy môžu mať zásadný význam, a preto pred nákupom má zmysel konzultovať profesionálneho dizajnéra.

decor

Leave a commentiphonevideorecorder.com
mgcool.cc
deadmansbones.net
fearlesslycreativemammas.com
thefunky-monkey.com
openssi.org