Pracovné plochy kuchyne musia byť nevyhnutne estetické a praktické, odolné voči opotrebovaniu a pohodlné. Avšak nie všetky atraktívne materiály sú pohodlné a spoľahlivé. Preto si vyberajú kamenné dosky, v ktorých je nádherný vzhľad kombinovaný s bezpodmienečne vysokou pevnosťou. Kameň na vytváranie kuchynských pracovných plôch môže byť umelý alebo prírodný – to má vplyv na estetiku i technické vlastnosti.
Prírodný kameň
Pracovné dosky z prírodného kameňa budú vždy vyzerať vznešené a luxusné.
Nie je možné ignorovať prirodzený vzor – stolové dosky z prírodného kameňa sa vždy navzájom líšia, pretože nie je možné nájsť v prírode dve identické dosky. Hlavnými charakteristikami takýchto pracovných plôch sú stabilita, odolnosť, odolnosť proti opotrebovaniu a mechanické poškodenie.
Ak hovoríme o charakteristikách vo všeobecnosti, potom stolová doska z kameňa má nasledujúce výhody a nevýhody:
- Tepelný odpor, ktorý umožňuje umiestniť povrch v blízkosti dosky;
- Dlhovekosť, odolnosť – výrobcovia tvrdia, že pracovné dosky z prírodného kameňa je aspoň 12-17 rokov, ale v praxi je tento materiál mnohonásobne odolnejší (samozrejme, ak uvediete ju s náležitou starostlivosťou);
- Možnosť ľahkej obnovy – vytvorené škrabance sa ľahko opravia leštením;
- Vysoká hmotnosť – inštalácia vyžaduje prípravu základne so zvýšenou pevnosťou (približne rovnaká pevnosť konštrukcie vyžaduje dosku z betónu);
- Inštalácia, rezanie výrobku je lepšie dôverovať profesionálom;
- Vysoká cena bude významnou nevýhodou v prípade, že rozpočet na opravy bude obmedzený.
- Okrem toho nezabúdajte, že kameň bude vždy cítiť chladne.
Najčastejšie vrcholom kameňa je žula alebo mramor. Je tiež možné vyrobiť kuchynské povrchy z onyxu, gabbrou (mrazeného magmatu), kremeňa.
Farba výrobku závisí od ložiska, v ktorom sa kameň ťaží. Napríklad, žula z Karélie a Uralu – zelenkastý-šedé alebo šedo-hnedé, červeno-hnedé so zelenými škvrnami, ale v Kazachstane a na pobreží Jadranského mora ťažila žula viac jasne – červená, ružová, fialová.
Pultová doska z granitu
Žula môže byť povrch so zložitými vzormi – interspersions rôznych typov a môže vyzerať lakonicky. V závislosti od zložitosti obrazu sa náklady na materiál tiež líšia.
Všeobecne platí, že žula je známa svojou silou, zrkadlovým leskom, rôznymi farbami. Veľmi krásne vyzerá kamenné povrchy čiernej farby.
Nebojí sa voda, ani koncentrované domáce chemikálie, ani horúce, ale výrobky môžu byť rezané bez dosky. Z tohto kameňa je možné získať perfektne rovnomerné, hladké dosky stola dokonca na neštandardných hranách.
Žulový povrch dokonale koexistuje s hladkými stenami a so zásterom vo forme muriva.
Šedá stolová doska vyrobená z tohto kameňa sa hodí nielen do kuchyne klasických a blízkych štýlov, vyzerá to skvele v moderných interiéroch (
Pracovná doska z mramoru
Ale dosky z prírodného kameňa, mramoru sú považované za viac rozmarné. Vlastnosti materiálu v tomto prípade sú:
- Odolnosť proti poškriabaniu;
- Dobrá lešiteľnosť;
- Porézna štruktúra, kvôli ktorému môžu kvapaliny na farbenie (víno, káva) ponechať nepríjemné škvrny na povrchu.
Fotografie mramorových dosiek v tradičnom klasickom prostredí:
Mramor ekologicky vyzerá ako v interiéri v štýle retro, v modernom modernom alebo škandinávskom dizajne.
Tento kameň je svetlý, takže je často kombinovaný s bielej kuchynskej súpravy.
Veľmi efektívne je, že mramor kontrastuje s temným nábytkom.
S ktorou zástera je lepšie kombinovať takú plochu? Najlepším párom v pracovnej oblasti bude zástera rovnakého mramoru, dlaždice “kanec” (murivo), biele sklo.
Majte na pamäti, že mramor môže mať rôzne farby, napríklad napríklad nasledujúce fotografie.
Aby sa zabránilo vzniku škvŕn, mramor musí byť pokrytý špeciálnym ochranným prostriedkom.
Umelý kameň pre kuchynské dosky
Dosky z umelého kameňa cenovo dostupnejšie, oveľa ľahšie a jednoduchšie inštaláciu a vyzerá nelíši od dosky z prírodného kameňa, ale výber farebných plôch zároveň je oveľa širší.
Aglomerát sa získava zo zmesi prírodného kameňa a akrylových živíc a potom sa kompozícia aplikuje na základňu z preglejky. Aglomerát je absolútne neporézny materiál, čo znamená, že je úplne odolný voči vode. Je ľahké spracovať a môže mať dokonca aj najkomplexnejšiu krivkovú formu. V takýchto kamenných doskách môžete namontovať in-line podložky, ktoré sú teraz v móde.
Niektoré typy umelého kameňa sú poškriabané alebo popraskané silnými nárazmi. Ale môžu byť bez problémov obnovené tým, že miesto vyplní lepidlom a brúsim.
V závislosti od toho, akú technológiu produkujú dosky z umelého kameňa, ide o kremeň (aglomerát) alebo akrylát.
Pultová doska aglomerátu sa teda vyrába na báze kremennej drviny, ktorá sa podrobí vákuu pri vysokej teplote. Zahŕňa tiež pigmenty, ktoré umožňujú zmesi meniť odtieň. Spojivom v tomto prípade je polyesterová živica. Je dôležité, aby kremenné zložky tu nie sú menšie ako 90% a následne sa materiál neodlišuje od prírodného kameňa. Preto z hľadiska pomeru ceny a praktickosti k prírodnému mramoru je lepšie uprednostňovať povrch aglomerátu.
Medzi výhody takejto dosky z aglomerátu:
- Mechanická sila;
- Odolné voči vysokým teplotám;
- Stabilita farieb.
Avšak, pretože takéto kompozitu je možné vytvoriť celkový bezšvový povrch – pokiaľ je potrebné zariadenie, veľkých plôch, sú diely umiestnené chrbtom k sebe, ako je znázornené na nasledujúcich fotografiách:
Akrylový umelý kameň je v tomto segmente materiálov považovaný za najväčší rozpočet. Takéto kamenné dosky sú pigmenty a minerálne plnivá v akrylovej živici. Tieto povrchy je možné spojiť so špeciálnym lepidlom. Potom je spoj leštený – to je spôsob, ako zabezpečiť úplnú absenciu švov. Tepelná vodivosť takýchto výrobkov je menšia ako tepelná vodivosť dosky z prírodného kameňa, čo znamená, že bude teplo na dotyk. Okrem toho sa akrylátové výrobky obávajú štiepok menšie než dosky aglomerátu, ale poškriabanie je jednoduchšie. Neexistuje tiež žiadna odolnosť voči vysokým teplotám – horúce nádoby môžu zanechať stopy na tomto povrchu a odolnosť voči kyselinám alebo acetónu. Avšak akrylový kameň je ľahko brúsený jemným brúsnym papierom a leštený pastou GOI. Ale znečistenie na takomto povrchu je zriedkavé – štruktúra akrylového kameňa nie je pórovitá a pre pravidelnú údržbu stačí iba mydlá.
Niekoľko odporúčaní podľa vášho výberu
Pred výberom pracovného povrchu je potrebné porovnať faktor “kvalita-cena”. Na doskách pre kuchyňu z umelého kameňa závisí cena priamo od hrúbky vrstvy. Vlastne hrúbka ovplyvňuje len jeden prevádzkový faktor – možnosť opakovaného leštenia. Je zaujímavé, že aglomerát, ktorý je najbližší k prírodnému kameňu podľa vlastností, je lacnejší ako akryl.
Najstylnejšie kuchynské dosky umelého kameňa – nasýtené tmavé odtiene (asfalt, grafit, čokoláda). Avšak na týchto lietadlách (najmä ak sú lesklé) sú všetky škrabance zreteľne viditeľné. Takéto nedostatky sú zbavené ľahkých výrobkov – svetlošedá, káva, smotana. Mimochodom, paleta akrylových výrobkov je oveľa širšia.
Okrem toho, akryláty sú vyrobené z dosiek z najkomplexnejších tvarov, ale z aglomerátov to nebude vždy fungovať.
V modernej kuchyni bude tiež prijateľná doska z betónu – môže byť leštená “pod kameňom”, premenená na žulu alebo dlažbu.
Ako vykonať montáž na povrch
Kamenné dosky sú zvyčajne drahé, ťažké a ťažko sa inštalujú vlastnými rukami. Preto je najlepšie zveriť jeho inštaláciu odborníkom. Aby sa zabránilo praskaniu výrobku v dôsledku vnútorného namáhania, je namontovaný iba na kompletne zostavenú a dobre pripevnenú kuchynskú súpravu.
Pracovné dosky z kameňa sú zostavené v nasledujúcom poradí:
- Povrch je upevnený na 4 rohoch kuchynského modulu (zvonka a zvnútra), po ktorom sa upevnenie vykonáva v krokoch po 0,5-1 m po obvode.
- Na upevnenie potrebujete plastové hmoždinky, samorezné skrutky, ktoré fixujú dosky alebo montážne uhly alebo univerzálne lepidlo.
Ak sú namontované akrylátové dosky stola, sú tkanivá navzájom prepojené puzdrami pomocou skrutiek, po ktorých sú švy dodatočne lepené.
- Je inštalovaná stenová hrana, pre ktorú sa používa silikónový tmel alebo štandardná lepiaca zmes.
- Ak sa povrch má brúsiť, vykoná sa až po inštalácii a konečnom sušení všetkých lepených spojov.