Kako uspješno smjestiti hladnjak u malu kuhinju: jednostavna rješenja za složeni problem
Punjenje male kuhinje s namještajem i kućanskim aparatima mnogo je složenije od ukrašavanja interijera, na primjer, skromnog dnevnog boravka. Uostalom, sve to je neophodno ne samo da stane na nekoliko kvadratnih metara, već se i ispravno povezuje. Posebno akutno je pitanje gdje staviti hladnjak u malu kuhinju, tako da funkcionira pravilno i dugo vremena, bio je prikladan za rad. Bez dokazanih savjeta i znanja o brojnim važnim pravilima ovdje je neophodno.
Kako odabrati mjesto za hladnjak
Uz činjenicu da je u maloj kuhinji potrebno odabrati mjesto hladnjaka, uzimajući u obzir manjak četvornih metara, važno je zapamtiti i druge nijanse.
Prvo, hladnjak je kućanski aparat koji zahtijeva električnu vezu. To zahtijeva ugradnju zasebne utičnice s namjenskom električnom vodom (ne zaboravite napisati napomenu u centrale). Nikada ne priključujte aparat kroz produžni kabel. Samo utičnica treba biti smještena tako da možete isključiti hladnjak iz napajanja. Obično je ta udaljenost do 10 cm od razine poda.
Drugo, površina uređaja mora biti ohlađena. Zbog toga se ne smije postavljati blizu zida ili visokog ormarića. Na bočnoj strani treba biti najmanje 2 do 3 cm slobodnog prostora. Preporuča se držati udaljenost od 15 cm od zida do stražnjeg dijela hladnjaka.
Ovo je važno! Ako je hladnjak gotovo nivo s bilo kojim komadom namještaja, treba ostaviti razmak od najmanje 10 cm. Potrebno je za neometano otvaranje vrata.
Treće, obratite pozornost na kvalitetu podnog obloga na mjestu gdje namjeravate staviti aparat. Pod treba biti ravna, bez jakih razlika u visinama, ruševinama i drugim nedostatcima.
Pažnja također zaslužuje: konfiguraciju sobe, visinu stropova, mjesto i veličinu prozora, dostupnost drugih kućanskih aparata.
Također je potrebno jasno razumjeti gdje se hladnjak ne može kategorizirati, čak i ako postoji vrlo malo prostora.
- U neposrednoj blizini plinskog ili električnog štednjaka. U toj se zoni redovito mijenjaju temperature zraka, što može negativno utjecati na rad uređaja.
- U blizini grijalice. Iz istih razloga.
- U blizini sudopera. Povećana vlažnost zraka na ovom području također podrazumijeva i rizik od neispravnosti hladnjaka.
- U blizini prozora, koji “tuku” izravnu sunčevu svjetlost. Njihov utjecaj će uzrokovati pregrijavanje uređaja i doprinijeti njegovom brzom neuspjehu.
Opcije za postavljanje hladnjaka u malu kuhinju
Postoji nekoliko mogućnosti za postavljanje ovog kućanskih aparata u skromnom kuhinjskom prostoru. Ispitali su ih brojni dizajneri i iskustvo stanovnika malih stanova. Odabir specifičnog rješenja ovisi o vašim mogućnostima, potrebama i konfiguraciji prostorije.
Ugradnja hladnjaka u udubljenje
Ovo je jedna od najprikladnijih i praktičnih mogućnosti. U niši će djelomično biti zaštićen od onečišćenja, sunčeve svjetlosti i mehaničkih utjecaja. Glavna stvar je da se promatraju sva pravila za spajanje uređaja, a ništa ne sprječava otvaranje vrata.
Ako je hladnjak mali, slobodni prostor iznad njega može polagati police ili ormariće za spremanje posuđa, začina itd.
U nedostatku niše predviđene u tehničkim dokumentima, može se ugovoriti neovisno. Posavjetujte se s arhitektom. U nekim slučajevima to je preispitivanje i zahtijeva odgovarajuću koordinaciju u državnim tijelima.
Za rad trebat će vam metalni profili, pričvršćivači i listovi gips ploče otpornih na vlagu. Redoslijed rada je sljedeći:
- Odaberite mjesto za nišu uređaja.
- Ako je potrebno, u ovom dijelu prostorije zidovi, podovi, strop.
- Napravite sva potrebna mjerenja uzimajući u obzir “rezervne” udaljenosti i udaljenosti potrebne za cirkulaciju zraka.
- Ugradite utičnicu.
- Montirajte okvir metalnih profila, pričvrstite ih međusobno i na glavnim površinama prostorije. Za kontrolu koristite razinu zgrade.
- Šivajte gotovom strukturom listovima gips ploče.
- Gruntuete, shpaklyuete i niša u skladu s njihovim sklonostima.
- Spojite hladnjak tako što ćete ga najprije postaviti na razinu.
To je važno: ako nema ni cirkulacije zraka u niši, hladnjak će se pregrijati, to će narušiti njezin normalni rad. U uputama za suvremene proizvode, proizvođači obično određuju minimalne veličine niša za ugradnju.
Postavljanje aparata na balkon u susjedstvu kuhinje
Ako loggija ili balkon sjedne u vašu kuhinju, onda ima smisla razmotriti instaliranje hladnjaka tamo.
Međutim, čak i s manjkom kvadratnih metara kuhinje, ova se opcija rijetko koristi, budući da postoji nekoliko trenutačnih trenutaka:
- Maksimalna izolacija prostorije. Čak iu ozbiljnoj zimi, temperatura na balkonu mora odgovarati vrijednostima naznačenim u uputama za rukovanje uređajem.
- Kvalitativna ventilacija balkona. Potrebno je spriječiti pregrijavanje hladnjaka ili obratno, obilnu kondenzaciju.
- Pravilno postavljanje uređaja. Ne bi trebalo dobiti oborine i izravnu sunčevu svjetlost.
- Težina uređaja. Naravno, ako ste proveli globalno djelovanje na zagrijavanju loggie, onda su se sigurno pobrinuli za jačanje svog temelja. No s obzirom na znatnu težinu hladnjaka i stanje ploče, to možda neće biti dovoljno.
- Zabrana postavljanja utičnice na loggiu. Valja napomenuti da mnogi zanemaruju ovu zabranu, kao i zabranu korištenja produžnog kabela.
Dakle, ako u početku u vašim planovima nije uključeno poboljšanje balkona, stavljanje ga na hladnjak može vam dobiti prilično denar. Da ne spominjemo gubitak vremena i živčanih stanica u koordinaciji svih vaših aktivnosti u nadležnim tijelima.
Mogućnosti kutnog položaja
U maloj kuhinji važno je pravilno upotrebljavati svaki centimetar prostora, pa čak i s linearnim rasporedom hladnjak je najčešće u kutu.
S obzirom na osnovna pravila ugradnje hladnjaka, naći ćete ga u kutu:
- U blizini prozora. U ovom slučaju, od tanjura i sudopera obično se dijeli mali reznom stolu. Napomena: ova opcija nije prikladna ako se hladnjak ispruži iznad dijela zida i preklapa prozor.
- U blagovaonici. Međutim, u ovom slučaju morate pažljivo razmisliti o tome gdje i kako će se stol za jelo nalaziti. Možda će ga morati premjestiti u drugu sobu.
Obratite pažnju! Takva rješenja su osobito relevantna za prostorije s linearnim i L-oblikovanim rasporedom.
Prednost postavljanja hladnjaka u kutu je da ne ometa slobodno kretanje u kuhinji. Ako samo trebate kupiti uređaj, odaberite uske modele s malom dubinom.
Hladnjak na ulazu u kuhinju – prepreka ili dobro rješenje
Često, blizu ulaza u kuhinju, nalazi se prilično veliko “mrtvo” područje na kojem ništa ne stoji. Ponekad je posve atraktivan kut, niša. To je vrijedno pažljivije pogledati na ovo mjesto, nakon svega, kompaktno montiran hladnjak instaliran tamo može potpuno transformirati sobu.
Prvo, ostatak kuhinjskog prostora će izgledati lakše, prostrano. Ojačati ovaj efekt može biti lagani namještaj i ukras materijala. Drugo, svijetlo, originalno oblikovanje uređaja može postati taj naglasak, koji određuje početak jedne od funkcionalnih zona u stanu.
Obratite pažnju! Ova opcija nije prikladna za dugotrajne sobe i kuhinje, što dovodi do uskih hodnika.
Što se tiče nedostataka, ova odluka često dovodi do odbijanja kuhinjskih vrata. Nisu svi spremni za takve žrtve. Ali ako ste spremni, onda možete ići dalje – proširiti vrata. Tada će hladnjak biti percipiran drugačije. Na pozadini širokog otvora vizualno će se činiti manje.
Također možete staviti uređaj blizu ulaza u kuhinju, ali s druge strane – u hodniku. Naravno, u ovom slučaju, potrebno je jasno procijeniti koliko će to utjecati na kretanje između soba. Ali ako se možete pohvaliti prostranim hodnikom, ovo je dobro rješenje za malu kuhinju.
Ovo je važno! Hladnjak u hodniku ne bi trebao izgledati kao strani predmet koji privremeno stoji i uskoro će se premjestiti. Pažljiv dizajn interijera pomoći će vam da izbjegnete ovaj efekt. Vjerojatno je potrebno čak i dekorirati uređaj. Za to postoje magnetske ploče, ploče, naljepnice itd.
Ugrađivanje hladnjaka – maskiranje i štednja prostora
Ugrađeni hladnjaci već nekoliko godina su na vrhuncu popularnosti. Sposobnost skrivanja prilično velikog uređaja i uklapanja u bilo koji stil unutrašnjosti, zahvaljujući dobro odabranim fasadama namještaja, omiljena je za mnoge.
Ugrađivanje pod countertop
Ako imate izbor, mali će uređaj, izgrađen ispod poda, biti dobar izbor. Slično u kuhinji nalazi se perilica ili perilica suđa.
Obratite pažnju! Najskuplji modeli imaju visinu od samo pola metra. Segment s hladnjaka od 60 do 100 cm u visini je najpopularniji.
Ovo rješenje uključuje nekoliko varijacija i ovisi o prisutnosti i položaju zamrzivača.
- Samo hladno trgovina. Postavlja se ispod stola i uživa u veličini bez gubitka funkcionalnosti. Prikladno za vas samo ako ne trebate zamrzivač – za dugotrajno skladištenje hrane.
- Rashladni pretinac s zamrzivačem. Ova kutija izvodi svoju neposrednu funkciju, ali ima vrlo skromne dimenzije.
- Hladnjak je u kuhinji, zamrzivač je u drugoj sobi. Jedna od najpopularnijih opcija. Štedite prostor u kuhinji, ali ne izgubite u funkcionalnosti uređaja. Jedina nijansa – sva pravila za povezivanje hladnjaka morat će se dvaput promatrati.
Takvi niski hladnjaci obično se lako uklapaju pod countertop, bez kršenja integriteta unutrašnjosti kuhinje i bez ometanja kretanja u radnom području. Za najbolju utakmicu uređaja i namještaja u smislu dimenzija preporučuje se istodobno kupovati.
Ugrađeni hladnjaci ispod poda ne mogu zadovoljiti potrebe za skladištenjem obiteljskih proizvoda od 3-4 osobe, ali za 1-2 osobe to je sasvim dovoljno.
Ugrađivanje hladnjaka u ormar
Za pročelje namještaja možete sakriti ne samo kompaktnu komoru za hlađenje, već i dimenzionalnu opremu. U takvim slučajevima, hladnjak je više poput kabineta s jednim vratima i potpuno se spaja s ostatkom namještaja u slušalicama.
Njegove značajke su sljedeće:
- Odsutnost gluhih zidova. Uspješno zamjenjuje roštilj, koji omogućuje prozračivanje “stražnje”.
- Kutija je strogo prema veličini hladnjaka.
- Sam uređaj nije na podu, već na dnu ormarića.
- Fasade namještaja obješene su na vratima uz pomoć posebnih zatvarača.
Rezultat se nosi sa svojom estetikom, ali treba napomenuti da je unutarnji volumen takvih hladnjaka manji od onih sličnih samostalnih modela koji zauzimaju isto područje.
Kako uštedjeti prostor u kuhinji
Da biste uklopili hladnjak u malu kuhinju, bit će vam pomaže ukupna štednja prostora. Da biste to učinili, upotrijebite brojne praktične savjete.
Jedan od glavnih načina uštede prostora u kuhinji je smanjenje broja kućanskih aparata.
- Prvo, razmislite o tome što možete odbiti. Možda se život može podesiti i bez perilice posuđa. Netko ne treba ni pećnicu.
- Drugo, prednost višenamjenskim uređajima. Nema smisla kupiti zavarivač od povrća, mljevene mesa i miješalice odvojeno, kada možete kupiti procesor za hranu.
- Treće, ocijenite mogućnost instaliranja i skladištenja nekih kućanskih aparata u drugoj sobi. Možda se stroj za pranje još uvijek uklapa u kupaonicu?
Razmislite o potrebi postavljanja blagovaonice u kuhinju. Nije neophodno da se obitelj s 3-4 osobe na malom stolu bude neugodno. Obroci se također mogu odvesti u dnevnu sobu. Ako kategorizirano odbacite ovu opciju, razmislite o zamjeni punog stola na uskom baru ili sklopivoj ploči. Sklopive stolice također će biti korisne.
Koristite maksimalnu količinu slobodnog prostora. To se posebno odnosi na vertikale. Šarke, ormarići, tračnice i ostali sustavi za pohranu na zidu postat će nezaobilazni pomagači za 4-7 kvadratnih metara. Čak i iznutra na vratima ormarića možete objesiti male police za začine. Ne zaboravite na prozor – također može poslužiti kao polica. Kako bi se osiguralo da ne ometate slobodne zavjese od tkanine, one se mogu zamijeniti roletama, pa čak i roletama.
Mala soba nije rečenica. Vaša mašta i dizajnerski nalazi, začinjeni racionalnim pristupom pri odabiru namještaja i kućanskih aparata, pomoći će da najskromnija kuhinja bude funkcionalna, praktična i ugodna!