Kako opremiti kuhinjo svojih sanj iz nič: popoln spletni vodič
Velika, udobna in v vsakem pogledu udobna kuhinja je sanje vsake ljubice. Poleg tega so proizvajalci kuhinjskega pohištva in aparatov ter številni oblikovalski studii pripravljeni svetovati, kako opremiti kuhinjo. Ponujajo veliko idej za oblikovanje te sobe, vključno s kuhinjo z edinstvenim dizajnom.
Kuhinje v hišah, zgrajenih v času sovjetskega obdobja, so bile velikosti 5-6 kvadratnih metrov. Tu lahko postavite samo standardni kuhinjski set in majhno jedilno mizo. V takšnih kuhinjah je bilo mogoče hladilnik omogočiti le najbolj genialnim in spretnim lastnikom. Danes ljudje že znajo opremiti kuhinjo v majhnem stanovanju: lahko naročite večnamensko pohištvo, razširite kuhinjo z zmanjšanjem sosednjih prostorov (hodnik, kopalnica). Želite izvedeti, kako opremiti kuhinjo v vašem stanovanju? Postanite strokovnjak za širok čas – oblikovalec, trženje, analitik.
Kako opremiti kuhinjo iz nič: vključujemo oblikovalca
Moderni kuhinjski seti so opremljeni z osnovnimi in dodatnimi moduli. Osnovni elementi vključujejo različne omare in omare, jedilnico in mizo. Dodatni moduli so števci bar, snemljive površine, police, vrtiljaki, tirnice.
Preden začnete iskati kuhinjo, morate risbo prihodnosti svoje notranjosti. Če poznate konfiguracijo in velikost prostora, višino stropa in dolžino vsake stene, velikost niš in sten, lahko jasno predstavljate, kako bodo oprema in pohištvo postavili v vašo kuhinjo. Razmislite o kakšnih gospodinjskih aparatih bi radi videli v tej sobi, obiščite trgovine, ki so specializirane za prodajo, pred obiskom pohištvenega salona.
Pri izbiri pohištva in gospodinjskih aparatov za kuhinjo je najpomembnejša naloga pravilna namestitev pohištva. Vsaka kuhinja je razdeljena na tri cone – jedilnico, delovno mesto (kuhalno polje) in pranje. Če ste srečen lastnik velike kuhinje in se odločite opremiti kuhinjo z jedilnico, lahko dodate še eno cono – rekreacijski prostor. Tukaj lahko postavite kavo, majhno kavč ali stole.
Hladilnik, pomivalno korito in štedilnik v kuhinji sestavljajo delovni trikotnik. Toda v majhnih kuhinjah se vse to pogosto nahaja ob enem od sten.
Katera kuhinja naj izbere – vgrajeno ali samostojno
Če se odločite za nakup novega kuhinjskega pribora, ste se verjetno spraševali, ali bi morali naročiti vgrajeno kuhinjo ali kupiti že pripravljeno kuhinjo. Njene pozitivne in negativne točke so v eni in drugi možnosti. Moderna kuhinja vgrajena omogoča gradnjo vseh gospodinjskih aparatov – od hladilnikov in pomivalnih strojev do kavarn in predelovalcev hrane. Treba je upoštevati, da vgrajeno kuhinjo stane približno dvakrat toliko kot “samostojna” kuhinja. Vgrajena tehnologija ni tako preprosta, kar je ni mogoče reči o kuhinji, kot je “solo”. Dostojanstvo “solo” – avtonomija in neodvisnost od določenih kosov pohištva. Vgrajene kuhinje imajo prednosti. Na primer, neželeno je postaviti navadne tablice poleg pohištva. Vroča pečica lahko poškoduje stene podnožij, ki se nahajajo v bližini. Posebej izdelana pečica za vgradnjo v ohišje je prezračevana od spodaj, ohišje pa je opremljeno tudi z veliko boljšo toplotno izolacijo kot običajne plošče.
Vgrajene gospodinjske naprave imajo dimenzije, ki ustrezajo standardnim omarama in omarama kuhinje (širina 90 ali 60 cm). Višina samostojne opreme se ne ujema z dimenzijami bližnjega pohištva. Prednost vgrajene kuhinje je tudi ena miza – med posameznimi moduli ni nobenih vrzeli in vrzeli.
Ko je popravilo končano, se začne agonija izbire: kako opremiti kuhinjo? Kako kombinirati funkcionalnost z estetiko, kako zgraditi vso potrebno opremo, ne da bi spremenili kuhinjo v skladišče – pustite dovolj prostora, da bi bili udobni za gostitelja in goste. Glavna stvar je, kako narediti kuhinjo edinstveno in praktično: da se čiščenje ne zdi neskončno, in fasade zanesljivo skrivajo vse nepotrebne od radovednih oči?
Možnosti postavitve: kompetentna postavitev in ustvarjanje edinstvenega funkcionalnega prostora
Zasnova kuhinje mora ustrezati splošnemu slogu hiše – prvo pravilo. Naslednji odtenek, ki vpliva na izbiro postavitve – velikost prostora, njegova geometrija. Treba je spoštovati nespojljivo pravilo “zlatega trikotnika”: vse tri cone – pranje, skladiščenje in delo – je treba razdeliti. V idealnem primeru, če jih usmerite v kotičke enakopravnega trikotnika. Najmanjša razdalja med kuhalno površino in umivalnikom ne sme biti manjša od 60 cm, podobno morate opazovati razmik med hladilnikom in pečjo.
Mikro kuhinje: kako narediti majhno sobo udobno brez preobremenitve pohištva
Zdi se, da je nemogoče narediti majhno kuhinjo elegantno in funkcionalno hkrati? To je res težko – namestitev kuhinjske površine 4 – 8 kvadratnih metrov zahteva poseben pristop. Toda z jasnim upoštevanjem sloganskega koncepta se lahko celo kuhinjsko svinčnik starega Hruščova pretvori v mojstrovino.
Glavna pravila postavitve elementov v majhnih kuhinjah:
- Največja uporaba stenske površine: bolje je, da slušalke postavite vzdolž ene stene.
- Izberite monofonske fasade z lakonskimi dodatki.
- Glene fasade, ki pokrivajo celotno površino stene, od sijajnih svetlobnih plošč vidno širijo prostor.
- Steklena vrata, odsotnost zgornje omare optično dodati nekaj kvadratnih metrov.
- Bela barva je možnost za no-izgubo za majhne prostore.
- Odlično se spopadajo z nalogo vizualnih transformacij s sijajnimi stropnimi stropi, monofonskimi ploščicami z glazuro na tleh.
Precej druga zgodba, ko območje stanovanja ne dovoljuje dodeljevanja ločenega prostora za kuhinjo. Toda tudi v takšnih pogojih je na voljo vsaj dva načina za opremljanje polnopravne kuhinje:
- Namestite kompaktni transformator.
- Zunanjanje velike sobe z nestandardnim set-otokom.
Dragoceni nasvet oblikovalca: v majhni kuhinji je treba vključiti vsak centimeter kvadrata. Jedilne mize, ki se spreminjajo v dekoracijo sten, drsne površine, odtisne predale – obstaja veliko možnosti za preoblikovanje. Presenetljiv primer je zložljiva miza v okenski niši.
V tej omaro-transformatorju bodo na voljo jedi, kozarci začimb in vrtna površina bo zamenjala jedilno mizo za dve osebi.
Prav tako je treba uporabiti okensko polico: zlahka ga je mogoče spremeniti v števec črt.
Sanje otoki: nov videz na trendovskem kuhinjskem otoku
Če želite, da se kuhinjski otok uskladi v notranjost, je prostor potreben. V klasični verziji je priporočljivo namestiti element v središču prostora v pravilni obliki (kvadratni, pravokotnik) s površino najmanj 15 kvadratnih metrov. Od roba otoka do roba delovnih površin pohištva je potreben odmik 1,5 m.
Toda oblikovalci se nikoli ne ustavijo pri običajnem videzu tradicionalnih notranjih predmetov: kot rezultat – ureditev celo majhno kuhinje se lahko gradi okoli otoka. Oblika, barva, slog – zasnova omogoča, da izberete ansambel z elegantno otoku, znotraj katere je miniaturni vino kabinet, omare za jedi, in na števec – umivalnik. Natančno izračunane dimenzije kompleta pomagajo prepoznati meje jedilnega prostora na odprtem prostoru.
Ljubitelji črno-belih notranjosti uspešno kombinirajo kontrastne podrobnosti in se osredotočajo na različne elemente: okrog otoka temnega wengeja, snežno bela garnitura s steklenimi omarami se zdi skoraj breztežna. Dopolnjuje celovit črni okvir z osvetlitvijo, ponavlja obliko delovne površine.
Igra kontrasta ni nujno črno-bela. Svetlo zelena na belem, slika plemenitega lesa v kombinaciji s sivo kovinsko kovinsko tehniko – lakonična notranjost, s poudarkom na dvostopenjski površini otoka.
Kuhinja brez jasnih meja ni problem. Če namestite pohištvo po steni v nišo in okrogel otok – nasprotno, potem vam ne bo treba opremiti ločenega jedilnega prostora.
Zdi se, da je nepredstavljivo kombinacija temnega luksuznega marmorja s prozorno plastiko? Opremljanje to kuhinje dokazuje obratno: umetni kamen glavne površine, zastekleno steklo z svetlo modrim dekorjem, sijajna plastika in nevidni kovinski sijaj popolnoma soobstajajo z naravnim marmorjem, kar ustvarja svetlo ekstravagantno notranjost.
Pravilno oblikovana kocka s slepimi stenami s prikritimi okovji in vgrajeno peč v središču kvadratne kuhinje.
Svetel okrogel otok, obdan z modrim mehkim pohištvom s tkanino: visečo strukturo iz kovine za shranjevanje kuhinjskih pripomočkov.
Celotna kuhinja je na enem otoku. Tako je videti uresničitev sanja: ena jahta in brez pohištva. Na krovu je vse: kuhalna plošča, umivalnik, jedilna miza in robniki v stranskih stenah.
Krog: postavitev v obliki črke U v majhnih kuhinjah
Sprostitev za majhne prostore: idealna postavitev za prostore s površino 8-12 m2. Shranjevanje na širino delovnih površin lahko bistveno povečate uporabno dolžino. V večini primerov so slušalke nameščene vzdolž treh sten – prostor se vizualno širi in veliko število podstav omogoča, da se zgornji sloj opusti ali znatno zmanjša njegovo območje. V odprtih prostorih ugodni pogled vogalov ali slušalke s kroglastimi polotoki.
Kompleksno oblikovanje: majhna soba nepravilne oblike. Glavni problem je odsotnost dveh zidov enake širine in dveh oken različnih velikosti in oblike. V polkrogu iz trdne plošče je miza usklajena s prostorom, okna s prozornimi rimskimi zavesami pa prostor napolnijo s svetlobo.
Tudi dobra odločitev:
Preprosto loft: nič ni odveč, vendar ima vsaka podrobnost pomembno vlogo – rumena luč, poudarjena skromna fasada in sodoben izvleček iz temnega stekla.
Materiali in barve: izbira fasad in barv
Raznolikost barv in tekstur je priložnost, da je kuhinja v katerem koli slogu edinstvena in svetla. Da ne bi prišlo do izbire, je dovolj, da izpolnite 3 zahteve:
- Klasični sklopi z izklesanimi fasadami morajo biti izdelani iz lesa v ekonomični izvedbi – iz kakovostne plošče MDF z popolnoma posnemljivo teksturo, odtenkom lesa. Sodobni kompleti – iz plošč s plastično prevleko.
- Če notranjo zasnovo ne obravnava profesionalni oblikovalec, je bolje barvno območje omejiti na 3 barve. Izberite 2 osnovna kontrastna barva ali 2 odtenkov iste barve in kot barva naglasov – tretja.
- Izberite opremo, opremo in naprave v skladu s celotnim stilom prostora.
Plastika in sijaj: modne slušalke v svetlih odtenkih
V dogovoru z modernimi kuhinjami prevladujejo slušalke s “plastičnimi” fasadami. Dejansko je osnova fasade standardna iverna plošča – iverna plošča ali MDF. Razlika je v pritisni metodi. Okolju prijaznejši je MDF in laminirana iverna plošča. Zaključna prevleka in ustvarja učinek plastičnega sijaja – večslojni vodotesni film, ki je trdno pritrjen na podlago. Gre za uporabo različnih materialov v končni obdelavi, kar omogoča ustvarjanje svetlejših, teksturiranih površin ukrivljene oblike.
V zbirkah oblikovalcev – ne samo slušalke, temveč tudi oblikovanje z istim dekorativnim pokrivanjem različnih elementov: kuhinjske predpasnike, okvirji, stoli.
V majhnih prostorih so sijoče fasade, ki odražajo svetlobo reflektorja. Tudi super-kompaktna kuhinja se zdi prostorna.
Uspešno združuje ne le barve, ampak tudi teksture.
Ne izgubite ustreznosti in postanite klasična klasika: temna čokolada in smetana, črna in bela.
Les: klasične slušalke in nenavadni lakonizem
Naravni les je vrednost zunaj časa. Še vedno tekstura drevesa ostaja edini dekor oblikovalskih kompletov: najmanjši lak, minimalni zunanji dodatki. Enostavnost oblik in jasne geometrijske črte, ki pravijo, da naravno ne zahteva dekorja. Namesto impregnacije in lakiranja površino varuje več plasti naravnih olj, kar daje polsvetlost refleksiji fasadi.
Lesene fasade prenehajo biti atribut razkošnega razkošja klasičnih sklopov – učinkovito starane plošče harmonično vstopajo v sodobno notranjost.
Bolj zapleten vzorec, večja je vrednost pasme. Namizni prti in predpasniki iz naravnega lesa niso lepši v lepoti naravnega kamna.
Variante obloge za steno in tla
Kuhinja velja za območje povečanega onesnaženja. Po kuhanju hrane na stenah in tleh lahko dobite pljuske olja in maščob, povprečna temperatura v tej sobi pa je lahko nekaj stopinj višja od stopenj v drugih prostorih. Obstaja veliko možnosti za zaključek sten v kuhinji, vendar je najbolj proračun in praktično kombinacija ozadij s ploščicami. Če se odločite za pokritje kuhinje z ozadjem, izberite vinilsko perilo ali ozadje za slikanje, ki se ne boji vlage in je enostavno očistiti. Prostor nad rezilno mizo in peč lahko zaščitite s predpasnikom za kuhinjo, ki je lahko izdelana iz plastike, vlaknene plošče s posebno impregnacijo, ploščicami, pleksi. To površino lahko čistite z detergenti.
Za dokončanje tla v kuhinji je najbolj primerna ploščice. Takšen nadstropje je preprost, saj se ploščice v gospodinjstvu ne jedo. Lahko pa izberete kakovosten, odporen na obrabo linolej ali laminat.
Da bi zagotovili ugodno vzdušje v družinski kuhinji, ne pozabite kupiti pokrovčka. Ne samo, da vam prihrani neprijetne vonjave, temveč tudi preprečuje izgled čajev na pohištvo, stene in strop.