Kako odabrati ili napraviti vlastite ruke prikladan ormar za sudoper – banking-on-green.com

Kako odabrati ili napraviti vlastite ruke prikladan ormar za sudoper

Kako odabrati ili napraviti vlastite ruke prikladan ormar za sudoper

Pri odabiru takvog intuitivnog i jednostavnog komada namještaja važno je obratiti pažnju na detalje, jer kuhinjski sudoper za kuhinju može postati dodatno mjesto za spremanje raznih malih stvari, elegantan element dekor. Razmotrimo detaljnije kriterije izbora uzimajući u obzir veličine kuhinje, vrsta modela i trajnost materijala. Ili možda vrijedi izvesti originalni auto-pranje i dekorirati ga za unutrašnjost?

Vrste curbstones s sudoperom

Suvremeni namještaj ima različite oblike i veličine, izrađen je od skupih materijala i materijala gospodarske klase. Kako bismo se ne bi zbunili u širokom rasponu, pokušat ćemo odrediti glavne parametre koji trebate obratiti pažnju na kupnju.

bitva

Varijanta s nekoliko zdjela

Razlike u obliku i vrsti struktura

Ovisno o mjestu u okolišu, možete odabrati pravu konfiguraciju skladišta.

Postoje tri vrste konstrukcija:

  • Ravna crta je klasičan pravokutni ili kvadratni noćni ormarić koji se lako može ugraditi bilo gdje na radnoj površini, osim uglova ili postavljen na zasebni “otok”. Ovisno o veličini, u njemu možete misliti na nekoliko polica za spremanje posuđa, ladica, graditi perilicu rublja.
ravno postolje

Prostrana ravna crta

  • Kutak – obrub, koji je u susjedstvu dvije okomite zidove prostorije. Može imati pravokutni oblik, oblik L ili trokutastog oblika, zauzima mali prostor, pogodan za male prostorije. No, takvi dizajni imaju značajan nedostatak – da udobno koristite svoj unutarnji prostor, morat ćete opremiti namještaj s dodatnim uređajima – ladicama, zagradama ili “vrtuljcima”.
bitva

Racionalno korištenje prostora 

  • Trapezoidno-prostran model s jednim ili više vrata, odjeljcima, širokim stolom. Omogućuje gradnju ljuske bilo kojeg oblika, smještena unutar police police s posuđem.
ormar ispod sudopera

Multi-faceted

Što se tiče oblika školjki, sve ovisi o osobnim preferencijama. Postoje modeli kvadrata, okruglih, ovalnih, pravokutnih i asimetričnih oblika. Najveći su smatra modeli u obliku širokog pravokutnika, mogu se oprati i velika posuda i posuda.

zdjela

Pravokutne posude su najcjenjenije

Mnoge domaćice vole školjke s nekoliko odjeljaka (dvostruko, trostruko), gdje se jedna posuda koristi za pranje posuđa, a drugo – za odmrzavanje hrane ili voća / povrća. Broj odjeljaka može varirati od 1 do 5. Pogodno je s posebnom mrežom ili rebrastom površinom, namijenjenom sušenju.

Na bilješku! Za dodatnu praktičnost sudoper može biti opremljen roštiljem, košaricom, rezanjem pločom, sjemenkama. Modeli su dizajnirani za prostrane kuhinje – u maloj sobi zauzimaju puno prostora u blizini radne površine. Jedan od najfunkcionalnijih “bonusa” je sjeckalica za hranu.

ljuska

Sink s helikopterom

Optimalne dimenzije kuhinjskog sudopera

Da biste odredili dimenzije, važno je razmotriti ne samo dostupnost prostora, već i veličinu kuhinje. Za male i srednje velike prostore prikladni su mali modeli ravno ili pod kutem. Masivni trapezoidni ili pravokutni s velikim stolom vrh je bolje instalirati u veliku sobu.

bitva

Otok kuhinje

Na bilješku! Standardni noćni stolić ima širinu od 50 cm, dubinu od 60 cm, ali najudobniji su modeli širine najmanje 80 cm. Najčešće dimenzije kutne strukture su 90 x 90 cm.

Važna dimenzija veličine za ljusku je njezina dubina. Ako prati posuđe u plitkoj posudi, sprej će se raspršiti na zidovima i susjednim ormarićima, a previše duboko sudoper je neugodno – morat ćete se stalno naginjati. Razmatrani su optimalni modeli s dubinom u rasponu od 16 do 20 cm.

Važno! Veličina ljuske treba biti takva da od njega do zida i ruba radne ploče ostaje razmak od najmanje 5 cm, a udaljenost do ploče je 50 cm i više.

radno područje

Radno područje

Načini postavljanja rubnog kamena

Ovisno o konfiguraciji i materijalu izrade namještaja, sudoper se može instalirati na tri načina. Svaki od njih ima svoje operativne značajke.

  1. Overhead – klasična opcija za direktni noćni stol s preklopivim pločnikom. Iz namještaja se uklanja “krov” čije mjesto zauzima sudoper i pričvršćuje se na rubove. Ova je opcija najprikladnija za samostalno postavljanje – neće biti problema s instalacijom i povezivanjem s komunikacijama, čak i za početnike.
bitva

Varijacija s jastučićem za pranje

  1. Mortise – u radnoj ploči rubnog kamena nalazi se rupa, gdje se sudoper spušta. Kako bi se povećala nepropusnost zglobova, koristi se gumeni brtveni materijal, a šav je dodatno tretiran posebnim dvokomponentnim ljepilom. Nezavisno, ovaj model može se postaviti na drvene ploče (MDF, MDF, MDF), ali za površine od umjetnog kamena, vrijedi nazvati stručnjaka.
pranje

Kuhinja za drvenu kuhinju

  1. Integrirani – napravite jednu s stolnom pločicom zahvaljujući pažljivom prijanjanju i čvrstom stegu. Za samonastavljanje, takve zdjele neće raditi – za postizanje monolitne površine bez potrebnih vještina i materijala je izuzetno teško. Stoga su napravljeni za narudžbu s countertop.
pranje

Integrirani model umjetnog kamena

Integrirani podlošci često su izrađeni od prirodnog ili umjetnog kamena. To je najskuplji dizajn, ali i najprikladniji – odsutnost bočnih zidova i visokokvalitetnih spojeva isključuju prodor vode i manjih krhotina, jamče jednostavnost korištenja, dug život namještaja.

Na bilješku! Monolitni se razlikuju po trošku instalacije. Najjednostavniji modeli doslovno se drže na istom ljepilu – kod velikih opterećenja ili od operacije helikoptera, zglobovi mogu nastati u zglobovima. Stručna instalacija podrazumijeva točno podudaranje.

pranje

Integrirani model izgleda kao nastavak countertop-a

Materijali za sudopere i postolja

Odaberite materijal za ormarić

Curbstones su izrađeni od istih materijala kao i kuhinjski setovi. Najpopularniji materijali: iverica, MDF i drvo. Odlučujući kriterij izbora za mnoge je cijena.

  1. Iverica je najprofinjenija verzija s ogromnim asortimanom rješenja boja. Nedostatak: prijetnja plinovima formaldehidnih smola u slučaju slabog rubnog tretmana ili oštećenja zaštitnog sloja česticama. Glavna stvar je da koristite vlažnu kavu. Najbolji premaz je HPL visokotlačni laminat.
curbstones

Laminirane iverice ili MDF premazi mogu oponašati gotovo bilo koji materijal

  1. MDF-može se nazvati “zlatnim sredinom” između cijene i kvalitete. To je ploča izrađena od drvenih strugala, vezujuća komponenta u kojoj su isključivo prirodni materijali: lignin i parafin. U strukturi je gustoća od EAF-a, bolje pričvršćuje elemente za zatvaranje i ne isparava štetne tvari. Najbolja opcija je i plastična obloga HPL – ona je najprikladnija od ogrebotina, ima širok raspon boja i dobro se uklapa na površinu, a ne preskače vlagu.
  2. Polje je skupo, može se nabubriti ili osušiti iz vrućeg zraka. Izgleda spektakularno zbog jedinstvene strukture stabla, ali zahtijeva stalnu njegu. Nesumnjive prednosti – pouzdanost pričvršćenja i mogućnost obnove oštećenih površina.
kruti stol

Iz polja se može napraviti i countertop

Ako se izbor materijala može brzo odrediti, onda kupnja školjke obično treba razmotriti. Razmotrimo detaljnije tri najpopularnije opcije za moderne interijere.

Odbojnici od nehrđajućeg čelika

Nehrđajući čelik je klasični materijal poznat po svojoj trajnosti, čvrstoći i higijeni. Možete odabrati model gospodarstva i premium klase – sve ovisi o debljini ploče i kvaliteti prerade šavova. Odabir nehrđajućeg modela, prednost zavarivanju – napravio tehnologija “nevidljivih šavova”, tako da traje duže. Što se tiče vrste premaza, najprikladniji – mat ili “antigrafski”: nije tako zamjetljiv kapi i ogrebotine, kao na ogledalom.

zdjela

Zdjela od nehrđajućeg čelika

nedostaci:

  • Nestabilnost premaza na ogrebotine, nakon čega mogu nastati korozivne mrlje.
  • Monoton dizajn koji se ne razlikuje u različitim bojama.
  • Glasnoća buke vode koja se protivi metalu (može se nadoknaditi brtvom ili debljinom koja apsorbira zvuk).
zaptivka

Brtva koja apsorbira zvuk značajno smanjuje učinak buke od nehrđajućeg čelika

Najkvalitetniji su nehrđajući čelik od čelika AISI 18/10 – u ovoj marki metala sadržaj kroma ne smije biti manji od 18%, a nikal – 10%. Optimalna debljina čelika – najmanje 0,9 mm (ili bolje – 1-1,5 mm). Na tržištu često možete naći ponude gospodarskih klima sudopera. Prije nego se dogovorite s primamljivom kupnjom, zatražite od prodavatelja potvrdu ili putovnicu za proizvod. Ako označava marku ASTI 202 – to je oznaka tehničkog čelika, koja se lako korodi i brzo ne uspije. Ako je metal u redu, navedite njegovu debljinu – jeftini proizvodi s indeksom od 0,4-0,6 mm mogu se deformirati iz teških posuda.

Savjet! Kada kupujete sudoper od nehrđajućeg čelika, uzmite magnet s vama: ako se drži – zaštitni sloj je previše tanak, na kraju će na metal formirati hrđu. To je optimalno kada magnet klizi preko površine ili ne reagira na nju.

Keramički umivaonici – pro i kontra

Rubni kamen s keramičkim sudoperom izgleda stilski, osobito ako se nalazi na prozoru – odraz sunčevih zraka na sjajnoj površini dati će interijer svijetlim naglaskom. Napravite moderne modele porculana ili fajanca (porculan se smatra trajnijim, ali to košta dva puta više).

sudoper za prozor

Porculanski sudoper prema prozoru

Osim spektakularnog izgleda ovog materijala, postoje i druge prednosti:

  • Ne zahtijeva posebnu njegu – savršeno se čisti deterdžentima i toplom vodom.
  • Otporan na visoke temperature.
  • Ekološki prihvatljiv.
  • Razlikuje se niskom razinom buke (keramika može apsorbirati zvukove, tako da će buka vodenog mlaza biti gotovo nevidljiva, za razliku od stola s sudoperom od nehrđajućeg čelika).
  • Jednostavno izdržati teška jela.
  • Boja se ne gori i ne opere se.
  • Može imati različitu teksturu, dekor i nestandardni oblik.
keramički sudoper

Keramika može postati vrhunac kuhinje

Ovaj je model prilično težak, tako da je noćni ormarić trebao biti osmišljen kako bi podržao impresivnu težinu. Bijela keramika iz fajanca može potamnjeti tijekom vremena, a mrlje od svijetlih boja mogu oblikovati na boji (porculan je bolje zaštićen od tih nedostataka). Najznačajniji nedostatak keramičke posude je njezina krhkost. Vrijedno je ne držati posudu za lijevanje od lijevanog željeza – a na površini ljuske može se stvoriti pukotina ili čips. Da, i skliznuto iz ruku ploče ili stakla gotovo je zajamčeno da ne podnosi pad na keramičkoj površini.

Umivaonici od umjetnog kamena

Tekući kamen ili akril je najpristupačnija opcija. Takve školjke su napravljene na narudžbu s countertop, ali postoje i više ekonomski mogućnosti – nadzemni, ugrađeni modeli. Izrađuju tekući kamen od mineralnih mrvica i akrilnih smola, što rezultira jakom, laganom i ugodnom hrapavom površinom.

pranje

Uređaj od umjetnog kamena

nedostaci:

  • Može ispucati ili formirati zamku od kipuće vode, vruće posude ili tave.
  • Promjena boje od hrane, kemijskih boja.
  • Izuzetne ogrebotine ostaju od abrazivnih deterdženata i tvrde vune.
  • Tamna boja može izgorjeti na suncu.

Posebna pozornost treba posvetiti inovativnim materijalima, kao što su tektonit ili aglomerat. U svom sastavu oko 80-90% zauzima kamen mrvica (kvarc, mramor, granit) s aditivima stakloplastike i poliesterskim parcelama. Oni izdržavaju temperature do 300 stupnjeva, ne boje se ogrebotina, ne izgube boju nakon izlaganja ultraljubičastoj i deterdžentima, pouzdano oponašaju strukturu prirodnog kamena. Proizvođači dodatno obrađuju površine s antibakterijskom i prljavštinom. Jedini nedostatak je visoka cijena.

pranje

Integrirana posuda od kvarcnog aglomerata

Poznavatelji prirodnog kamena mogu kupiti kontejner od mramora, oniksa ili granita, ali su skupe jer su izvučene iz stijene i trebaju redoviti tretman zaštitnim spojevima. Ovo je ekskluzivni objekt koji će biti prikladan samo u luksuznom interijeru, čiji vlasnici provode malo vremena za kuhanje. Na performanse obilježja sudoper iz aglomerata će dati koeficijent čak i granita.

S28

Model iz prirodnog kamena postaje veličanstveni element dekor

Izrada pješice s vlastitim rukama

Unatoč velikom izboru namještaja, nije uvijek moguće kupiti ono što je potrebno za kuhinju nestandardne veličine. U ovom slučaju, postoje dvije mogućnosti: nacrtati crtež, napraviti mjerenja i povjeriti proizvodnju majstorskog namještaja ili sami preuzeti slučaj.

Najlakši način da to učinite jest da pretvorite jedan od ravnih elemenata kuhinjskog seta. Da biste to učinili, morate rastaviti ormarić, izrezati komunikacijske rupe na stražnjem zidu i izrezati rupu na veličinu sudopera. Možete ići dalje i napraviti noćni ormarić od MDF-a, iverice ili drva od nule.

pranje

Model iz starog ormarića

Na bilješku! Za kućne pokuse bolje je uzeti MDF ili šperploču otpornu na vlagu debljine od najmanje 12 mm. Pločice DS lako se rezaju, ali u rukopisnim uvjetima teško je kvalitativno kvalificirati da se spriječi isparavanje formaldehida.

Osim materijala za osnove, trebat će vam:

  • Pločica ili fasada (za samonastavljanje, najbolja mogućnost je od nehrđajućeg čelika).
  • Vijci namještaja.
  • Električna piljevina ili drvena piljevina.
  • Brusnim papirom.
  • Antifungalni premaz za drvo.
  • Fittings: šarke vrata, ručke, unutarnji kutovi.

Prije nego što odete u trgovinu građevinskih materijala, na papiru morate nacrtati budući proizvod. Oslanjati se na izračune bit će vezano uz vlastita mjerenja i dostupnost slobodnog prostora.

Kutni ormarić je najpopularnije rješenje za male prostorije, ali da biste sami dizajnirali, potrebno vam je točan izračun i detaljni crtež, na primjer:

proizvodnja rubnog kamena

Shema za izradu kutnog stola 

Savjet! Da ne biste pogriješili u detaljima, upotrijebite posebne programe (na primjer, Basis-Mebelnik, PRO100 ili AutoCAD) s kojima ne samo da možete izračunati broj potrebnih materijala i komponenti, već i stvoriti vizualnu projekciju budućeg proizvoda.

Algoritam rada:

  1. Prema nacrtu crteža iz šperploča ili ploče od čelika rezati pile pod zidovima, dnu i vrata. Ako planirate sudoper za fakture, vrh neće biti potrebno – samo trebate podići sudoper odgovarajuće veličine. Ako je dovoljno velika, bolje je opremiti ga s modelom mortise i dodati radnu površinu radnim komadima.
montaža ravnog postolja

Skupni dijagram 

  1. Drvene ulomke se tlo i obrađuju s primerom.
  2. Nakon sušenja, okvir za ormarić sastavljen je uz pomoć unutarnjih uglova i samoreznih vijaka.
  3. Na stražnjem zidu ili dnu izrađuju se proreze za cijevi, a na poklopcu stola nalazi se otvor za zdjelu.
rupa

Rupa je izrezana duž konture 

  1. Na prednjem dijelu su vrata i olovke prekinuti.
  2. U utoru spustite spremnik i zatvorite ga silikonom.
  3. Spremni ormar preporučuje se tretirati s bilo kojim vodootpornim premazom – lakom, bojom, PVC folijom. Nakon toga, konstrukcija se pričvršćuje na zid pomoću pomagala, a sudoper je povezan sa komunikacijama.
police

U samostalnom postolju možete instalirati jednostavne unutarnje police

Video master klase na temu

Modeliranje ispod putne knjižice u programu AutoCAD

Dva načina za postavljanje zdjele od nehrđajućeg čelika:

Umetanje u radnu površinu:

Samonik možete sklopiti kabinet ispod kuhinjskog sudopera, ali će trebati puno vremena i truda. Jednostavno povjerite proizvodnju namještaja iskusnim obrtnicima koji će učiniti sve za vašu unutrašnjost, pomažu pravilnom instaliranju i spajanju na cjevovod.

decor

Leave a comment