Kako napraviti tekuću pozadinu u kući: metode izrade i metode ukrašavanja zidova – banking-on-green.com

Kako napraviti tekuću pozadinu u kući: metode izrade i metode ukrašavanja zidova

Kako napraviti tekuću pozadinu u kući: metode izrade i metode ukrašavanja zidova

Možete stvoriti originalni dizajn zida na dva načina – koristiti jedinstvene materijale ili uzorke u boji rješenja. No, postoji mogućnost kombiniranja “dva u jednom”, koristeći jedan od tehnološki najnaprednijih zidnih obloga. Tekuća pozadina u unutrašnjosti omogućuje vam eksperimentiranje s različitim teksturama i dizajnom boja – sve ovisi o vrsti premaza, dekorativnim aditivima i vještini primjene. Neke opcije za uređenje interijera s tekućinom pozadine.

Tekuća pozadina – što je to?

Sastav tekuće tapete uključuje tekstilna i celulozna vlakna, pomiješana s ljepilom, bojom i raznim ukrasnim ukrasima. Tekstura i topografija prevlake ovise o kvaliteti vlaknastog supstrata, a preostale komponente (osim ljepila) oblikovane su samo za vizualni efekt.

kuhinjski ukras

Uređivanje kuhinjskih zidova

Zidni ukras

Zidni i stropni ukras

raznolikost boja

Raznolikost boja i tekstura

Na bilješku! Mnogi zbunjuju tekuću pozadinu dekorativnom žbukom, ali s nekom vanjskom sličnošću, ti materijali imaju značajne razlike u sastavu i primjeni. Dekorativna žbuka izrađena je na osnovi mineralnih mrvica pa se brže skriva i zahtijeva vještine u radu (potrebno je prekriti cijelu površinu s ravnim slojem, inače se mogu vidjeti zglobovi). Tekuća pozadina može se načiniti čak i od stare tapete, a zahvaljujući mekim vlaknima ugodniji su za dodir, pa čak i početnik može raditi s njima.

Vrste tekuće tapete za zidove

Ovisno o sastavu supstrata razlikuju se ove vrste premaza:

  • Svila – najskuplji i najspektakularniji. Kada se proizvode, koriste se i prirodne i umjetne niti, zbog čega se premaz ne gori na suncu i do 15 godina zadržava svoj izvorni izgled.
  • Silk-celuloza – izrađene su od mješavine svile i celuloze (na primjer, pamučna vlakna ili papir). Značajke performansi, naravno, 10 puta su gori od onih čistih svile, ali je cijena niža.
  • Celuloza – jeftina vrsta premaza zbog dostupnosti i male čvrstoće supstrata. Oni mogu izgorjeti od utjecaja ultraljubičastog zračenja pa im je potrebna dodatna obrada.
tekuća pozadina

Tekuća pozadina s efektom svilene tapiserije

dekoracija

Stropni ukras

Za sastavu ljepila koriste se posebne smjese i koriste se za postavljanje pozadine – svaki proizvođač ima svoj vlastiti recept usklađen s različitim osnovnim vlaknima.

Kako su dekorativni aditivi popularni takvi uključci:

  • mineralna – tinjača, kamena (mramora, kvarca) mrvica, koraljni pijesak;
  • povrće – alge, drvne sječke;
  • ukrasne – šljokice, kuglice, rhinestone, biserne, zlatne i srebrne niti, šljokice.
šljokice

Sequins za tekuću pozadinu

Boje se koriste isključivo topljive u vodi, jer je suha smjesa razrijeđena vodom.

Savjet! Razmislite unaprijed o fakturi koji najbolje odgovara unutrašnjosti vašeg stana. Tekuća prevlaka može izgledati na zidu poput svilene tapiserije, ukrasne žbuke ili papir-mache.

Vrednovanje svojstava materijala

Ova vrsta premaza postala je tako popularna kod potrošača ne samo zbog svojih ukrasnih kvaliteta, jer postoji mnogo materijala koji se mogu natjecati s njom za različite teksture i boje. Glavne prednosti tekuće tapete su vrlo različita svojstva.

  • Ekološka kompatibilnost temelji se samo na prirodnim materijalima, tako da ne morate brinuti o štetnosti njihovih učinaka i različitom isparavanju. Oni ne uzrokuju alergije ili druge iritacije, bilo dodirima ili inhalacijom.
  • Sigurnost (uključujući vatru) – Klasa tekuće pozadine KMZ može se koristiti čak iu sobama gdje je velika gustoća ljudi.
  • Dobra izolacija od vrućine i buke – ovojnica stvara dodatni sloj koji sprječava prijenos zvuka i održava toplinu u dnevnim područjima.
  • Elastičnost – pozadina zadržava svoj integritet i sa padovima temperature i s malim deformacijama površine ležaja (na primjer, kada smanjuje novu zgradu).
  • Propusnost pare – premaz se naziva “disanje”, jer slobodno prolazi molekule zraka. Zbog toga zidovi nisu prigušeni – mala količina vlage lako se isparava kroz pozadinu, što sprječava razvoj gljiva i drugih štetnih flora.
  • Antistatičan – materijal ima izražen učinak odbijanja prašine, što vam omogućuje da ne počnete s čišćenjem. Ova nekretnina posebno je cijenjena prilikom uređenja soba za djecu i alergičare.
tapeta

Tekuća pozadina – eko-friendly, lijepa i ugodna na dodir

Osim toga, tekuća pozadina ima i utilitarne prednosti:

  • Mogućnost samonastavljanja – za razrjeđivanje sastava vode i razinu nastale mase na zidu bit će sposobna čak i osoba koja je najprije popravila. Čak i majstori kažu da je moguće prilagoditi se aplikacijskoj tehnologiji u samo 10-15 minuta.
  • Tekuće pozadinske slike pogodne su za završetak raznih nestandardnih elemenata (kutovi, polica, okviri za vrata i prozore).
  • Da bi se stvorila glatka, lijepa površina, nije potrebno pažljivo planirati zrakoplove prije nanošenja pozadine. Nedostaci zidova i stropova do 3 mm savršeno su prekriveni samim materijalom.
  • Prljavi ili oštećeni dijelovi pozadine mogu se ukloniti i zamijeniti novim slojem.

Unatoč takvoj boljoj prednosti, postoje tekući pozadine i propusti. Prije svega, cijena. Visokokvalitetni svileni premaz košta puno, osobito u usporedbi s alternativnim vrstama – papirnatim ili vinilnim materijalima. Ali ovaj nedostatak može se zaobići, ako napravite tekuću pozadinu za zidove vlastitim rukama. Druga negativna – “bjesnoća”: od stalnog izlaganja vlazi, prevlaka se može vlažiti, ljuštiti ili pasti.

Na bilješku! U sobama s visokom vlagom moguće je obraditi premaz s završnim slojem lakta (najbolje je paropropusno za očuvanje efekta “disanja”). Ali ako susjedi dogovore poplavu – to neće spasiti nove popravke.

Stvaranje tekuće tapete kod kuće

Stvaranje tekuće tapete s vlastitim rukama je jednostavan proces ako znate sastav i proporcije sastojaka. Čak i kod kuće, možete napraviti i jednostavan poklopac papira i učinkovito oponašanje tapiserije tkanine. Let’s uzeti bliži pogled na sastav različitih pozadina.

Univerzalni recept za tekući premaz

Najjednostavnija inačica premaza kod kuće je tekuća papirna pozadina. Prikladno za skoro sve otpadne papire – stare novine, časopise, ostatke stare tapete, kartona i ostalih celuloznih krpe. Ali idealna osnova prepoznata je za obične listove tiskanog papira u A4 formatu, a već se koriste, tj. Nacrti.

Važno! U masi papira, ne bi trebalo biti nikakvih stranih ukljuna, kao što su vrpca, spojnice ili spojnice.

Korak-po-korak upute o izradi papira iz papira po sebi:

  • Pripremamo celuloznu bazu. Rezbariramo sa škarama ili razbacivačem do komada do 10 cm, predfabricirani papir za uske trake od 1-3 cm, stavimo u plastičnu posudu i napunimo toplom vodom (30-40 stupnjeva) brzinom od 1: 5.
  • Izdržavamo u vodi od sat vremena do 3-4, tako da su reznice pravilno otečene.
  • Ako odabrano ljepilo ne sadrži fungicidne komponente, bolje je da ih dodate u vodu u ovoj fazi.
  • Pomiješati i mljeti natopljenu masu s konstrukcijskom mješalicom sve dok se ne dobije homogeni šljunak mekog krastavaca.
pulpa

Brušenje pulpe s miješalicom za gradnju

  • Sljedeći korak je dodavanje astringentnog elementa. U principu je prikladna bilo koja paste tapeta, iako možete odabrati i prirodni sastav, na primjer, temeljni premaz na glini sa tijestom od pšeničnog brašna. Optimalna opcija “trgovine” za izradu papira oboevsvoimi rukama – CMC, Bustilat i PVA.

Na bilješku! List A4 težak je oko 5 g. Količina ljepila treba biti jednaka težini papira.

  • Zajedno s ljepilom dodajte boju pigmenta. Prilikom izračunavanja njegove količine, imajte na umu da će osušena tapeta na zidu biti lakša od mokre mase. Da biste dobili ravnomjerni ton, bolje je koristiti tekuću boju.
  • Pripremljena baza je hermetički upakirana. Jednostavna opcija je uporaba plastične vrećice. “Sazrijevanje” baze se događa u roku od 12 do 14 sati, najviše jednog dana.
  • Dodavamo različite ukrasne elemente već starijoj masi i nemojmo previše pomiješati ručno. Istodobno možete dodati zamagljenu boju, neujednačeno miješanje koje stvara jedinstvenu dekor tekuće pozadine – tzv. “Duga”.
  • Za snagu premaza može se dodati u sastav gipsa (najčešće se koristi zajedno s PVA), ali ovaj sastojak se miješa neposredno prije nanošenja na zid, vrlo brzo zamrzava. Gipsni prašak se koristi u odnosu na papir 1: 1. Za praktičnost izračuna moguće je iskoristiti mjernu žlicu iz dječje hrane u koju se stavlja 5 g gipsa.
tapeta

Papirnate pozadine

Važno! Točna doza komponenata izračunata po 1 m2 površine: 350 g papira, 40 g CMC, 30 g praška od mike, 15 g sintetičkih niti, 5 g pamuka.

Tapiserija zidova s ​​vlastitim rukama

Ako vam se svidjela struktura imitacije tkanine, ali materijal za kupnju je preskup – to ne smeta, pokazat ćemo vam kako napraviti tekući pozadinu s efektom tapiserija kod kuće.

tapeta

Tkanina tapeta s imitacijom tiskanih grafika

Sljedeći materijali mogu se koristiti kao osnova (proporcije se mogu proizvoljno odabrati):

  • vatu (uobičajeni medicinski ili iz grijača “Ecowool”)
  • vlaknasta masnoća – laneno ulje, vuna, sintepon ili poliester
  • Prirodne ili umjetne niti – od tangles i zavojnice do starih pletenih stvari

Zajedničko za sva ta vlakna je jedno – moraju se temeljito slomiti. Škare i oštri noževi (na primjer, pozadina) pomoći će pri rezanju.

Važno! Što je manja baza lomljena, uniformi će izgled izgledati. No, da biste dobili proizvod “zest”, možete koristiti veće fragmente.

uključenje

Izvorni blotches od dugih raznobojnih niti

Baza je impregnirana vezivom (omjer 1: 1). Kao iu prethodnom receptu, za njega odabiremo najprikladniju paste tapete, a ne zaboravite na obvezno dodavanje fungicida. Dobro izmiješanu masu ostavi da dozrijeva 5-8 sati.

Posebnu pozornost posvećujemo boji. Budući da se većina baza već sastoji od obojenih niti, one se moraju skladno uklopiti. Ako su sve boje zasićene i svijetle, možete dodati bijelu, bež ili svijetlo siva tkanina kao osnovu za ujedinjavanje. Ako se uglavnom koristi svjetlo nijanse – oni mogu biti bezbolno obojeni bojama. Dekorativni elementi (na primjer, šljokice ili male zrnce) se po želji dodaju na gotovu masu.

pozadina sa svjetlucavima

Tekuća pozadina s iskra

Pozadina s učinkom “drvene žbuke”

Pokrov za zidove može biti izrađen čak i od otpada nakon piljenja drva za ogrjev. Baš kao što se temeljni materijal koristi ne sam papir, već i njegov prethodnik – drvene strugotine.

Kako napraviti tekuću pozadinu piljevine?

  • Odabrali smo najmanju strugotinu (može se prosijati kroz sito velikih sijeva), uliveni u duboke posude za plastičnu obradu.
  • Dodajte boju i pomiješajte.

Savjet! Nijanse ne bi trebale začepiti boju prirodnog drva pa je vrijedno koristiti bež, smeđi ili boju breskve.

  • Napunite PVA ljepilom.
  • Mješavinu dobivenog sastava s konstrukcijskom mješalicom ili je pomiješajte s rukama, a zatim ostavite 8 sati da sazri.
  • Po želji dodamo ukrasne dijelove – poželjno je koristiti najmanju inkluziju, na primjer, prašak mosta, kvarcni pijesak.
  • Ulijte gips i temeljito promiješajte do konzistencije gela. Proporcije piljevine-ljepilo-gips su isti kao u prvom receptu (univerzalni).
  • Stavili smo masu na zid, ne zaboravljajući da imovina gipsa brzo zamrzne.
pokrivenost

Tako izgleda “stablo”

Važne nijanse izrade domaćih wallpapera

Vjerojatno ste već shvatili bit procesa, kako napraviti tekuću pozadinu vlastitim rukama. Ogromna prednost ovog premaza je da je formulacija i sastav mogu se mijenjati prema želji, koristeći materijale pri ruci. Glavna stvar je da omjer ljepila i suhih punila ostane nepromijenjen.

Pomoći eksperimentima – nekoliko savjeta i načina za ispravljanje pogrešaka iskusnih majstora:

  • Pripremite nekoliko uzoraka iz postojećih sirovina koje se mogu testirati na zidovima pokrivenim namještajem, gdje oštećena prevlaka neće biti problem. U slučaju potpune faze, nemojte se uzrujati – neuspješna smjesa može se lako ukloniti s površine prije nego što se ljepilo stvrdne.
  • Ako se pozadina pokazala previše lomljiva i nakon sušenja počinje guliti, potrebno je povećati maseni udio adstrigentnog sastojka (ljepilo, gips).
  • Ako je masa slabo fiksirana, pada ili sklizne sa zida, prianjanje će biti poboljšano dodavanjem ljepila i vode.
  • Pukotina suhe tapete (smanjena elastičnost) korigira se velikim brojem armaturnih elemenata – vlakana ili niti.

Zanimljivo! Stručnjaci savjetuju da materijal bude vidljiviji i tekstura povećava broj različitih komponenti baze – i vlaknaste i mineralne.

Tehnologija primjene tekuće tapete na zidove i strop

Sam proces popravka uz korištenje tekućeg pozadinu, kao što je već spomenuto, nije osobito teško, ali par nijansama još na raspolaganju. Razmislite o slijedu koraka i značajkama svakog od njih.

crtež pozadina

Primjena tekuće tapete s lopaticom

Priprema tekuće tapete

Kako izraditi tekuću pozadinu, već smo saznali, pa ćemo razmotriti razrjeđivanje završene kupovne mješavine. Naravno, na svakom pakiranju naznačeni su omjeri i upute za pripremu mase, ali ćemo se zadržati u onim trenucima koji nisu tiskani u tiskanim informacijama.

  • Čak i uz kupnju, obratimo pažnju na činjenicu da su svi paketi s tekućinom pozadine bili s jednog dijela. To će vam pomoći da izbjegnete razlike u nijansama boja. Ako ne dobijete pravi iznos, a zatim prije uzgoja, stavite sadržaj svih paketa u jedan spremnik i pomiješajte.
  • Voda za tekuću pozadinu je bolje da se toplo – 30-40 stupnjeva. Ovo je lijepo za ruke, a proces otapanja bit će brži.
  • Miješajte gotovu masu bolje rukama, kako ne biste oštetili strukturu vlakana i ne pokvarili dekorativni učinak.
  • Količina vode koju uzmemo u skladu s uputama, ali ako je rezultirajuća smjesa prevelika, dopušteno je malo razrijediti smjesu prije nanošenja na zid.

Pažnja molim te! Pripremljena otopina preporučuje se za uporabu u jednom danu, ali ako se dogodila pogreška – masa se može pohraniti u hermetički zatvorenoj posudi ili plastičnoj vrećici tijekom 1-2 tjedna.

otopina

Priprema otopine iz gotove smjese

Priprema površine za doradu

Prije nego što popravite tekuću pozadinu, morate provesti površinsku obradu.

  • Uklanjamo ostatke starih premaza – pozadina, boja, bjelilo i ostalo.
  • U nazočnosti značajnih nedostataka u ravnini (duboki utori, rupe), mi ih ravnamo kistom. Ako su nepravilnosti manje, ne morate primijeniti dodatnu žbuku.
  • Razni metalni elementi (pričvršćivači u betonu, samorezni vijci u gips kartonskoj ploči) prekriveni su caklinom ili uljnom bojom kako bi se izbjegla korozija.
  • Primjenjujemo univerzalni ili poseban temeljni premaz. To je neophodno ne samo povećati adheziju premazane površine, već i smanjiti apsorpcijska svojstva materijala zida.
donji kaput

Primer – posljednja faza pripremnog rada

Pažnja molim te! Za tekuću pozadinu površina je važna, što može izaći nakon sušenja. Stoga, čak i ako je baza savršeno ravna, ali obojena (na primjer, gips ploča otporna na vlagu), vrijedi ga zatvoriti bijelim kistom.

Postupak za primjenu tekuće tapete

Za razliku od standardnih vrsta zidne obloge, zidne dizajn tekućina pozadina je više kao tankim slojem žbuke.

Plan shema djela je kako slijedi.

  • Na zidu s lopaticom primjenjujemo malu količinu pozadine.
  • Trowel distribuirati sastav preko površine od 2-3 mm (više debljine vrijedi raditi samo ako postoje značajne nepravilnosti).
  • Kelmu se nalazi pod kutom od 5 do 15 stupnjeva prema zidu. Kretanje (kružno, vodoravno ili okomito) ovisi o efektu koji želite dobiti. Jako pritisnuti na rešetku nije potrebno, u suprotnom će olakšanje prevlake nestati.
  • Sljedeći “otok” tekuće pozadine postavljen je na slobodni prostor i proteže se na već primijenjenu površinu. Ponovite algoritam sve dok se površina potpuno ne formira.
crtež pozadina

Načelo primjene tekuće tapete

  • Nakon što se zid ili strop primjeni zalijepljenog tapeta, prolazimo kroz vanjski sloj željeza usaglašenog vodom, postižući ujednačenost premaza.
  • Snimku smo izrezali oštrim nožem nakon što se osvježila tapeta.

Pažnja molim te! Primijenjena tekuća pozadina mora se osušiti najmanje 24 sata, ovisno o debljini sloja i vrsti premaza. Istodobno je moguće i nužno organizirati promjenu zraka u prostoriji (nacrt).

Video: majstor klase na primjeni tekuće tapete

Dekorativne značajke tekuće pozadine

Zbog prirode materijala i njegova jednostavnost primjene, unutarnja tekućina pozadina može varirati značajno različite obrasce ili slike.

Vrste crteža s tekućinom pozadine

Crteži s tekućom pozadinom na zidu su dvije vrste:

  • Ornament – geometrijska, vegetativna, stilizirana kao antika ili u etno stilu. Takav završetak može biti lakonski, koristeći samo nekoliko elemenata, au obliku arabeska, kada iza uzorka gotovo da nema pozadine.
ukras

Crni i bijeli ornament

pršljen

Elegantne kovrče

hijeroglifi

Hieroglifi u egipatskom stilu

  • Slika. To može biti priča o crtani film za dječju sobu i moderan reljef, koji je istaknut u kontrastnoj boji, za dnevni boravak ili dnevni boravak i nježnu romantičnu ploču za spavaću sobu.
Zidni ukras

Dječji ukras zidova

Dizajn djece

Dječje ukrase za djevojčice

Kako izraditi crteže s tekućinom pozadine

Crtanje tekuće pozadine je stvoreno u nekoliko faza. Prvo, kontura buduće slike ili obrasca primjenjuje se na površinu, a tek tada je napunjena pozadinskom masom raznih nijansi.

punjenje kontura

Ispunjavanje staze

Za one koji nemaju umjetničke vještine, preporučujemo da se izvedete pomoću matrice za tekuću pozadinu, koju možete kupiti u bilo kojoj građevinskoj radionici ili sebi. Za male slike, matrica se tradicionalno koristi, pričvršćujući ga na pravo mjesto uz pomoć boja. Ako želite povećati crtež matrice na većem dijelu zida, prvo prenesite linije na staklo, a zatim ga upalite tako da slika bude prikazana na zidu. Šetnja sjenama s olovkom – i temelj budućeg nakita spreman je.

matrica

3D slika

Distribucija tekuće pozadine duž namjeravane konture slike treba provesti uzastopno, a područja koja ne dolaze u dodir međusobno se najprije popunjavaju. Višak obojnoj težinu koja je ostavila za granice linija, udaramo s lopaticom, istovremeno izravnavamo. Slijedeća područja se popunjavaju nakon prethodnog sušenja. Pobrinimo se da između višestrukih područja nema praznina. Ako je potrebno, nacrtijemo obrise vrhom olovke preko suhe pozadine ili, obrnuto, da bismo imali nešto zamućen izgledu, istovremeno primjenjujemo višestruku pozadinu susjednim dijelovima crteža, zamućujući granice.

Detaljna poduka videa od iskusnog učitelja

Nadamo se da će dobiveni podaci biti korisni domaćim obrtnicima, pogotovo jer se popravci s tekućim premazima ne mogu nazvati posebno skupo. Oni koji preferiraju zajamčenu kvalitetu uvijek imaju priliku iskoristiti iskustvo i profesionalnost stručnjaka.

decor

Leave a comment