Jak vybrat dobrý parník: určení funkcí, sdružování a ceny
Všichni vědí, že parní jídlo má vlastní chuť a užitečné vlastnosti z tradičních potravin. Použijte parní nádobí, které vám poradí všechny lidi, kteří se o jejich zdraví starají. Zvláště důležité jsou takové potraviny pro děti, těhotné a kojící ženy, stejně jako osoby, které jsou znepokojeny nemocemi zažívacího traktu. Řekneme vám, jak si vybrat parník, ve kterém můžete vařit různé lahodné a zdravé pokrmy.
Proč koupit parník
Dříve, parní pokrmy připravené jen pro ty, kteří to bylo nutné ze zdravotních důvodů, jiní mají štěstí, mít žádné problémy se žaludkem, raději vaří tradičním způsobem – vařené, smažené, pečené. Výrobky vařené pro pár, z nějakého důvodu byly považovány za neškodné a mnoho lidí dokonce sympatizovalo s “nešťastnými”, kteří museli jíst výhradně parní jídlo. Nyní většina žen v domácnosti oceňovala parník a zařízení mělo čestné místo v mnoha kuchyních. A nejen proto, že kult zdravé výživy a zdravého životního stylu pevně pronikl do našeho vědomí. Steamer, při zachování vitamínů a stopových prvků v potravinách, je připravuje rychle, a co je nejdůležitější, samostatně. A toto rozděluje ruce hostesky a dává jim volný čas, který mohou utrácet podle vlastního uvážení. Takže místo toho, aby strávila několik hodin v kuchyni, mladá matka nakládá ryby, rýži a zeleninu do tří košů parníků a chodí s dítětem chodit. Po jejich návratu na ně čeká lahodný a zdravý oběd nebo večeře.
Jak funguje parník
Stručně řečeno, jídlo v parníku je připraveno ve vodní lázni. V základně přístroje je speciální nádrž na vodu. Po zapnutí parního zařízení zahřívací článek rychle přivádí vodu do varu. Vytvoří se pára, která se přivádí do misky umístěné níže. Díky páru a vaření je připraven.
Jednotná a rychlá výroba výrobků je způsobena skutečností, že horká pára obaluje produkty ze všech stran. Další výhodou parníku je to, že umožňuje vaření bez použití tuků. To je velmi důležité pro lidi, kteří se snaží omezit příjem tuku.
Jak vybrat perfektní parník
Pokud se rozhodnete koupit parní stroj, měli byste zjistit vlastnosti, které by toto zařízení mělo odpovídat, abyste jej mohli pohodlně používat.
Bez ohledu na to, jaký parník zvolíte, nezapomeňte, že do spotřebiče je třeba nalít pouze měkkou vodu. Používáte-li kohoutek, je žádoucí jej projít filtrem. Tuhá voda má ve svém složení rozpuštěné soli vápníku a hořčíku, které při vroucí vodě proniknou do páry a usazují se na stěnách parního kondenzátoru. Tělo přístroje je pokryto vápencovou stupnicí, která musí být pravidelně odstraněna. Je to lépe to udělat nalitím roztoku stolního octa do parního stroje a zapnutím přístroje.
Drahé parní modely mají funkci upozornění na potřebu vyčistit stěny spotřebiče. Existují modely, v nichž elektronický displej zobrazuje informace o počtu cyklů pečení před dalším vyčištěním zařízení. Také v prodeji existují modely, které jsou automaticky sušeny po každém cyklu přípravy nádoby na stěnu parníku.
Typ ovládání přístroje
Nejčastěji parní stroje mají mechanický typ ovládání. Jsou snadno rozpoznatelné pomocí charakteristické kruhové rukojeti na předním panelu. Chcete-li nastavit pracovní dobu parního ohřívače, otočte tento knoflík.
Elektromechanický – nejjednodušší typ řízení, který má jednu výhodu oproti elektronické. Chcete-li zapnout parní stroj, stačí jedno otočení rukojeti. Elektronické parní kabely jsou vybaveny klávesnicí, na které je malá tabulka, kde jsou zobrazeny vybrané režimy. Porozumět principu fungování takového parníku bude muset být delší, ale že je přesnější nastavit dobu vaření. Paní, které už mají čas na používání obou typů parníků, doporučuje zvolit si mechanické spotřebiče. Za prvé, jsou levnější. Zadruhé se rozbíjí méně často. Za třetí, doba vaření může být nastavena ručně.
Elektromechanický typ řízení se používá v modelech parních kotlů středního a nízkého cenového rozpětí. Jedná se o zařízení Moulinex, Braun, Tefal, Atlanta, Binatone, Richards, Saturn, Viconte.
Existují modely střední a vysoké cenové řady s elektronickým ovládáním. Jejich cena závisí na kvalitě materiálu, z něhož jsou vyrobeny tělo a misky, a na počtu dalších funkcí. Elektronicky řízené modely jsou vybaveny některými parníky Siemens, Electrolux, Tefal, Scarlett, Vítek, AEG, De Dietrich, Gaggenau, imperiální, Kenwood, Küppersbusch Neff, Unit.
Napájení zařízení
Tento parametr určuje dobu vaření v parníku. Čím více misek v parníku zvolíte, tím více energie by měla být. Obvykle je výkon zařízení od 400 do 1800 W. Pro parník se třemi košemi o objemu 3 až 4 litry, dostatečnou kapacitou 900-1200 wattů. Pokud se rozhodnete koupit jednoduchý parník s jednou miskou, stačí pro jeho provoz 400-500 wattů.
Počet a tvar parních košů
Nejčastěji v parních místech jsou dva nebo tři koše, ale existují modely a jedna mísa. U modelů se dvěma nebo třemi mísami můžete vařit několik pokrmů najednou. Pokud máte velkou rodinu, je lepší vybrat si parník s třemi parními košemi. Nezapomeňte zkontrolovat, zda je pro rýži speciální miska.
Věnujte pozornost tvaru parních košů. Většina modelů parních strojů má koše s různými průměry dna, což je velmi výhodné pro uložení zařízení (zabírá méně prostoru, protože koše jsou vloženy do sebe). Ale koš s různým průměrem dna mohou být nepříjemné v provozu, protože to bude možné během přípravy potravinových košů ke změně místa, pokud zjistíte, že v dolní části napařovací misky je téměř připraven, a na vrcholu – jen půl je hotovo.
Mísy pro vaření v provarke jsou vyrobeny z průhledného žáruvzdorného plastu. Můžete sledovat proces vaření.
Malé mísy jsou velmi vhodné pro mytí v myčce. Jsou velmi výhodné skladovat, což je důležité, pokud máte malou kuchyň s minimálním počtem skříní. Velké misky jsou nezbytné pro vaření velkých produktů (ryby nebo celé kuře, a pro tyto výrobky jsou oválné misky lepší než kulaté).
Mísy mohou mít demontovatelné nebo nerozdělené dno. Pokud je dno odnímatelné, můžete sbírat jednu velkou ze dvou malých mís. Dno může být vyrobeno z nerezové oceli nebo má nelepivý povlak. Ta druhá velmi usnadňuje mytí parníku a umožňuje uhasit potraviny ve vlastní šťávě nebo marinádě.
Odnímatelné mísy jsou vybaveny parními přístroji Tefal, Bosch, Kenwood, Morphy Richards, Viconte, Unit, Binatone. V tomto případě mají parní turbíny Tefal a Bosch dno s nelepivým povlakem.
Počet palet
Při výběru parníku se ujistěte, kolik palet ve zvoleném modelu parního stroje. To je velmi důležité, protože pokud jedna ve dvoulůžkovém kotle pánvi (což je typické pro většinu modelů), pak odčerpá kondenzát páry a šťáva se všemi produkty, které jsou připraveny v různých mísy nástroje. V důsledku toho budou nižší produkty impregnovány šťávou z horních. Někdy je to velmi dobré, a někdy to neplatí – záleží na tom, jaké nádobí se vaří v parníku současně.
Je lepší, pokud je zásobník hluboký. V takovém případě nemusíte parní stroj vypínat, aby se vypustila nahromaděná kapalina. Paleta výška 1,5 cm, je dost prostorná, ale spíše tím, že výška je od 2 do 2,5 cm. Výběr parník s hlubokým zásobníku, můžete si být jisti, že nebude mít čas přetečení při přípravě většiny jídel. Obvykle jsou nádobí vařeny v dvojitém kotli po dobu delší než 60 minut.
Je velmi žádoucí, aby paleta byla s rukojetí. To platí zejména pro ne příliš hluboké palety – během doby vaření budou plnit téměř k okraji, takže vylévat vodu, je snadné spálit.
Indikátor vody a možnost doplnění
Některé modely parníků jsou vybaveny externím ukazatelem hladiny vody. To je velmi výhodné, protože je vždy možné zkontrolovat, zda je v přístroji dostatek vody na páru. Koneckonců, s pomocí horké páry a připravit jídlo. Je velmi důležité přidat vodu do procesu vaření, pokud používáte několik vrstev nebo vaříte maso nebo ryby pro pár. Voda v pánvi nemusí být dostatečná pro trvalý provoz zařízení.
Voda se přidává přes speciální nálevku nebo pomocí dutých držadel koše na vaření. Možnost přidání vody není poskytována pouze v nejlevnějších modelech parních strojů (Braun, Unit). Většina nástrojů je vybavena touto funkcí. Jedná se o parní turbíny Tefal, Kenwood, Moulinex, Atlanta, Binatone, Saturn, Scarlett, Morphy Richards, Viconte a Vitek.
V drahých modelech je potřeba doplnit vodu v parníku proti zvukovému signálu. K dispozici jsou vestavěné parníky, ve kterých jsou všechny procesy automatizované, včetně monitorování hladiny vody a jejího doplnění. Ve správný čas přichází vyčištěná voda z vodovodní trubky a kondenzát se bezpečně spojí do kanalizace.
Další funkce přístroje
Vedle ukazatele hladiny vody a možnosti jejího doplnění během vaření mají mnohé modely parních strojů následující doplňkové funkce:
- vypnutí v nepřítomnosti vody v parním zařízení je velmi důležitá funkce, díky které je zařízení chráněno před přehřátím. Závisí na vašem pohodlí a bezpečnosti při používání parního zařízení;
- zpožděný start – možnost určit čas, během kterého bude parník začít pracovat. Velmi užitečnou funkcí, pokud potřebujete vařit jídlo po určitou dobu. V kombinaci s funkcí udržování pokrmu v teplém stavu poskytuje zpožděný start hosteskám velké příležitosti;
- Udržujte jídlo teplé. Tento režim umožňuje vypnutí parníku po vaření. Může udržet pokrm teplou po dobu 12 hodin. Je to velmi výhodné: jít na procházku a na vás čeká teplý oběd, i když jste pozdě;
- “Rychlá pára” – funkce, která vám umožňuje maximalizovat proces vaření. Pára se vytváří velmi rychle – v závislosti na modelu parního kotle, po dobu 30-40 sekund. Výrobci tvrdí, že tímto způsobem jsou uloženy další vitamíny. A tvůrci parníku Vitamin +, odborníci z Tefalu, říkají, že jídlo je dvakrát rychlejší, když je zapnuto;
- funkce “recepty” nebo “automatické vaření”. Je k dispozici pouze u parníků s elektronickým řízením. Firma-výrobce dala do paměti zařízení několik standardních receptů přípravy. Je to velmi výhodné pro ty, kteří nevědí, jak vařit. Stačí uvést hmotnost a výrobek a parník bude nezávisle volit požadovaný program;
- provozní kontrolka parního kotle. Tato funkce je k dispozici u všech modelů, s výjimkou nejlevnějších parníků neznámých čínských výrobců. Je zřejmé, že se nedoporučuje kupovat takové zboží: není známo, jaký je kvalitní plast, v jakém stavu jsou elektrické vodiče;
- indikátor času, který je nezbytný pro přípravu nádobí a digitální displej zobrazující teplotu topení. Funkce je pouze v elektronických parních zařízeních;
- zvuková signalizace o začátku a konci procesu vaření.
Různé modely parníků jsou dokončeny různými způsoby. Proto v sadách dodávek kromě povinných mís pro přípravu výrobků obvykle patří:
- kontejner obloha, mřížka nebo stojan na vaření vajec (pařáky Tefal, Moulinex, Binatone, jednotka, Saturn, Scarlett, Vigor, Vítek);
- Zvláštní vaření rýže mísa (pařáky Moulinex, Tefal, Kenwood, Atlanta, Binatone, Braun, Saturn, Scarlett, Viconte, Vítek, Unit);
- speciální rošt pro přípravu celých volumetrických výrobků (parník Tefal);
- Podnosy pro sběr kapiček kondenzátu (Tefal, Kenwood, Saturn, Unit, Braun, Vitek);
- kapacita pro sypké a tekuté výrobky a podnosy pro sběr šťávy nebo tuku, které vystupují z potraviny během vaření (parník Vigor);
- stojan pro páření produktů, které zabarvují jiné produkty (parní stroj Braun);
- щуп, který řídí teplotu nádobí během přípravy (může být dodatečně zakoupen v servisním středisku);
- kuchařka s recepty a doporučeními pro vaření v tomto parníku (knihy jsou svázány s mnoha parníky, ale Tefal má ty nejsilnější).
Další výhody dvojitého kotle
Kromě toho je parník schopen vařit několik pokrmů najednou, při zachování užitečných vlastností produktů, může zahřát studenou misku, pečivo nebo chléb.
Díky parníku, mrazírenským pokrmům můžete vrátit chuť čerstvě připravených. Kletky a rohlíky na maso budou šťavnaté a velmi chutné.
U dvojitého kotle můžete nejen vařit jídlo, ale také jej rozmrazit. Rozmrazené produkty si udrží vlhkost (na rozdíl od rozmrazování v mikrovlnné troubě, kde se na některých místech vysuší maso nebo ryba).
V dvojitém kotli můžete rychle připravit kvasné těsto na koláče a vytvořit optimální podmínky pro jeho vzestup. Můžete také obarvit zeleninu, sterilizovat plechovky pro domácí konzervování a pokrmy pro dětskou výživu.
Výběr parníku za cenu
Steamery stejné značky mohou být provedeny v různých variantách, mají různé ceny a různé spotřebitelské ukazatele. Ceny za parníky se mohou několikrát lišit.
Nástroje, jejichž cena je až 1000 rublů, se považují za parníky s nízkou cenou. Jsou vhodné pro vaření jednoduchých potravin pro pár. V průměrném dvojitém kotli (2-3 tis. Rublů) můžete vařit maso a rybí pokrmy, obloha (kaše, těstoviny, omeleta). Obvykle mají poměrně velkou kapacitu pro vaření, takže mohou vařit celé kuře nebo velké ryby.
Parníky s vysokým cenovým rozpětím (3000 rublů a více) jsou parníky a multivary, ve kterých je možné nejen vařit pár, ale také vařit a pečeme. Drahé parníky mohou vařit až tři pokrmy najednou. Ale nezapomeňte: čím více pokrmů vaříte, tím víc času to bude trvat.
Drahé parníky zvolí teplotu a dobu vaření podle parametrů indikovaných uživatelem: samotný výrobek a jeho hmotnost.
Cena tohoto zařízení závisí na jeho značce a designu. Rozměry, výkon a konfigurace ovlivňují cenu v menší míře. Ruský trh představuje modely desktopových parníků, jejichž cena je od 1000 do 6000 rublů. Modely Moulinex, Kenwood, Scarlett, jednotka lze zakoupit za cenu až 1,5 tisíc rublů. Od 2 do 6 tisíc rublů stojí parníky Bork, Panasonic, Tefal, Braun, Kenwood, Morphy Richards. Vestavěné parníky jsou mnohem dražší.
Souhrn
Vařené a smažené potraviny postrádají vitamíny a minerály, ale to není její hlavní nevýhoda. To může být nebezpečné pro zdraví, protože podle studií, prodloužené tepelné zpracování potravin (zejména smažení) vede ke vzniku karcinogenů – látek, které mají extrémně negativní vliv na lidské zdraví (podle některých zdrojů, které způsobují rakovinu).
Pokud jste parník nikdy nepoužívali, zkuste to zkusit. Není pochyb o tom, že budete spokojeni. Koneckonců, používání tohoto zařízení je velmi snadné: nalijte trochu vody, položte jídlo, zapněte časovač – a vše, jste zdarma. Proveďte svou vlastní práci, dokud signál nepřijde do kuchyně, až bude vše připraveno. Míchání a převracení jídla není nutné a můžete sledovat přípravu kromě z volného zvědavosti. A v parníku můžete odmrazit jídlo a připravit je na konzervování.