Interiér malého kuchyne: fotografické príklady kompaktnej kuchyne
Malá kuchyňa má množstvo nepopierateľných výhod. Pracovný trojuholník je extrémne malý, čo robí varenie rýchlejšie a pohodlnejšie, pretože nemusíte tráviť veľa času na ľahkom tanieri medzi sporákom, umývadlom a chladničkou. Navyše, na malom kuchynskom kútiku je každý detail doslova po ruke. Hlavná vec je vytvoriť pohodlný a vizuálne zväčšujúci interiér miestnosti. Na jednej strane sa môžete pokúsiť vytvoriť funkčný interiér malej kuchyne, na druhej strane – zamerať sa na kreatívny dizajn kuchyne.
Pravidlá pre vytvorenie funkčného interiéru
Všetky pravidlá pre vytvorenie funkčného interiéru možno znížiť na dve slová: minimalizácia a optimalizácia.
Minimalizácia: odstráňte všetky nepotrebné
1) Vyradenie veľkého počtu skriniek
2) Prenos niektorých prvkov mimo priestor (stoličky, skriňa, chladnička)
3) Znížte vzdialenosť medzi policami, skriňou a stolom, parapetmi.
4) Vstupné dvere do kuchyne sú žiaduce otvoriť sa von, do chodby.
5) Vyberte miniatúrny nábytok, vyhýbajte sa skrinám s masívnymi stenami a stolmi s vyrezávanými hrubými nohami.
Optimalizácia: premýšľajte kreatívne
1) použitie sklápacieho transformovateľného nábytku (zasúvateľné stojany, sklápacie stoly, sklápacie stoličky)
2) Nadobudnutie multifunkčného nábytku (vodorovná horná chladnička s hore na vrchu, skrinka so zabudovanými spotrebičmi a umývadlom, kuchynské skrinky so zásuvkami regálov).
3) Maximálne využitie všetkých povrchov: parapet pod pultom, použitie rohového priestoru (umývadlo, rohové otvorené police). Maximalizujte využitie stien, zavesených na jej kuchynský riad, časť riadu.
Tipy pre plánovanie malej kuchyne
Všeobecné rady dizajnérov možno zhrnúť do jednej bežnej frázy: ľahké odtiene nábytku, tapety a kuchynské spotrebiče, správne osvetlenie v kuchyni a prevládajúca reflexná plocha spôsobia, že kuchyňa bude vo vizuálnom pláne širšia. Potom prejdime k špecifikám.
1) Šírka voľného priestoru by mala zostať minimálne 1-1,2 metra, inak by mal byť takmer nemožný pohyb malej kuchyne.
2) Dvere skrinky nasaďte na sklo. Sklenené fasády kuchynského nábytku uľahčujú vzhľad skriniek a tiež upriamujú pozornosť na zadnú stenu skrinky a tak priestor malého kuchyne sa zdá byť objemnejší. Miska by mala byť umiestnená v krásnom poradí, neporiadok a chaos v skrinkách rozmaznávajú celý dojem inovácie.
Všeobecne platí, že sklenený nábytok a zrkadlá jasne robia miestnosť objemným.
3) Ak je to možné, vyberte nábytok v tóne stien. Takéto akcie sú zamerané na vymazanie vizuálnych hraníc, ktoré ľudské oko jasnejšie vníma v kontrastoch.
Zvyčajne dizajn malých kuchyn znamená použitie ľahkých, jemných, bledých, pastelových odtieňov. To určite robí priestor pôsobivším.
Ale nebojte sa tmavých farieb. Hlboké tóny, ako napríklad vínová, tmavo modrá, čokoláda, spôsobujú, že steny sa mierne ustupujú do vzdialenosti a vytvárajú perspektívu.
4) Pri návrhu dávajte prednosť hladkým a čistým čiaram, hladkým povrchom. To vytvorí pocit priestrannosti. Povrchy môžu byť tiež chrómované, hlavne na chladničku, mikrovlnnú rúru, drez, atď.
5) Zónovanie priestoru. Napríklad stena s pracovným povrchom lokalizovaná, sporák, drez, ďalšie vybavenie – zdobia v jednom štýle, a stenu, ku ktorej je stôl kuchyne tlačil – v druhej. Ak zjednodušíte túto možnosť, môžete zavesiť veľký obrázok na kuchynský stôl.
6) Zahrňte otvorené stojany do konštrukcie malej kuchyne. Toto iluzórne prehlbuje priestor kuchyne.
7) Pozrite sa. Vyberte si modely a vizuálne prvky, ktoré upútajú pozornosť na výšku kuchyne.
8) “Osvetlenie” priestoru malej kuchyne na maximum. Svetlé alebo jasné záclony a či je ich absencia optimálna. Veľa podsvietených svetiel je okrem hlavného zdroja svetla tiež vítané.
9) Prírodné materiály môžu byť kombinované s umelou, ale starostlivo. Tým je pohľad na kuchyňu viac svieže a následne významne zvyšuje zmysel pre priestor.