Inštalácia rohovej stolovej dosky pre kuchyňu vlastnými rukami: pripojenie cez lištu a podľa europipe
Uhlová kuchyňa je najbežnejšou variantou usporiadania nábytku v štandardných apartmánoch. Nie preto, že je to pohodlné, nie. A pretože dĺžka steny 2,4-2,8 m je príliš krátka na umiestnenie všetkých potrebných kuchynských nábytku a vybavenia pozdĺž nej. Musíme dať skrinky pozdĺž dvoch stien, písmeno “G”. Bohužiaľ, aby ste dostali náradie z ťažko dostupných “uličiek” rohových skriniek a padali na punks – to je ďalšie potešenie. Ale rohová stolová doska je veľmi racionálne riešenie. Hovoríme o tom, ako sa pripojiť k detailom pracovnej plochy úhľadne a spoľahlivo.
Príprava rohovej kuchynskej inštalačnej miestnosti
Teoreticky musí byť vnútorný roh miestnosti, kde by mala byť inštalovaná kuchyňa “G”, prísne rovná, 90 °. V praxi to nie je vždy prípad. A ak v panelových domoch, ktoré sú zostavené z hotových prvkov ako dizajnér, sú konštrukčné rozmery presne pozorované, potom nedbanlivé stavitelia môžu klásť tehlové steny kruto.
Ak sa rohová stolová doska spojí na 90 ° a v pláne nie je pravý uhol, bude medzi nábytkom a stenou na jednej strane kuchyne medzera. Priestor medzi doskou stola (pracovný povrch) a stenou nepresahuje niekoľko milimetrov, môžete zavrieť podstavec. Ale nemôžete skrývať širokú medzeru. Samozrejme môžete inštalovať nábytok, ktorý nie je v pravom uhle (ako to urobiť, pozri nižšie), ale toto nie je najlepšie riešenie a nie je možné pre všetky typy dosiek. Bude správnejšie opraviť nedostatky staviteľov, ak nejaké existujú, pred inštaláciou nábytku.
Toto je možné vykonať omietaním najkratšej steny vrstvami rôznych hrúbok. Buď vykonaním vyrovnávacieho opláštenia s listovým materiálom (GCR, OSB atď.).
Rohová konfigurácia stola
Berúc do úvahy skutočnosť, že drvivá väčšina našich čitateľov sú majiteľmi štandardných apartmánov s obdĺžnikovými kuchyňami, zvážime len dve najbežnejšie konfigurácie uhlových pracovných plôch:
Zakotvuje obdĺžnikové prvky v pravých uhloch
- Rovný uhol je tvorený dvoma prvkami, umiestnenými striktne kolmo na seba. To je najhospodárnejší spôsob, ako zredukovať materiál.
Pri malých kuchyniach je vnútorný kútik vhodným miestom na umiestenie umývadla. Treba mať na pamäti, že umývadlo nesmie prechádzať spojom častí. Pre rohovú inštaláciu by ste si mali vybrať umývadlo s nie príliš veľkou hĺbkou, jeho otvor by sa nemal pretínať s upevňovacími prvkami (potrubia-upínače, viď nižšie). Samotný otvor je najlepšie rezaný až po úplnom zmontovaní a upevnení pracovného povrchu.
Pracovná plocha s lichobežníkovým prvkom a dvoma spojmi
Ďalšie vyhotovenia usporiadanie rohu pracovnej plochy – keď sú dva obdĺžnikové prvky, umiestnené v ďalšej, lichobežníkové, tvoriace viac ďalších fasádne rovinu nasadená v uhle 135º na ďalšie dva.
Je však potrebné mať na pamäti, že štandardné laminovaná drevotrieska používa pre kompletizáciu kuchynských stolov, má šírku 60-62 cm. A rozmery lichobežníkové prvku približne rovná 90×90 cm, v prípade, že skrinka sa nachádza pod ním, nastavte dvere už 40 cm. U vstupných dverí spodnej Prístup do skrine bude veľmi ťažký. Ako vytvoriť podobný trapézový segment? Existujú tri riešenia:
- Ak chcete kúpiť hotový prvok, niektorí výrobcovia laminátových dosiek ponúkajú takýto “lichobežník”. Toto riešenie má však nevýhody: výber farebných lichobežníckych dielov je obmedzený farbou a veľkosťou, nie sú drahé.
- Zostavte “trapézum” z prvkov vyrobených zo štandardnej šírky dosky 60 cm, v tomto prípade je ďalší kĺb bližšie k stene, čo je škaredé a nepohodlné.
- Možnosť je podobná predchádzajúcemu, ale rozdiel je v tom, že ďaleko od prednej (v blízkosti steny) časti “lichobežníka” je nastavená niekoľko centimetrov nad pracovným povrchom. To vám umožní vyhnúť sa spojeniu na rovnej rovine a vytvorená polica slúži ako vhodné miesto na umývanie pracích prostriedkov.
Trapézový rohový prvok slúži ako vhodné miesto na umiestnenie špeciálneho drezu, ktorý má zodpovedajúci tvar.
Rohová doska z laminovanej drevotriesky
Laminované dosky (postforming, top), vyrobené z drevotriesky a pokryté laminátovým laminátom odolným voči tlaku) sú najlacnejšie a preto najpopulárnejšie. Šírka vrchu je 60 alebo 62 cm.
Tip! Ak je miestnosť je stále nie je schopný zabezpečiť, aby sa striktne pravý uhol v mieste, ktoré bude hostiť spoločné tabuľky diely, je nutné zvoliť väčšia horná časť, 62 cm. Ak je to potrebné, pracovná doska môže byť trochu tlačiť späť, s skrinky vonku a prostrogat zadnú plochu pre niektoré milimetrov, čo vám umožní pripevniť pracovnú plochu blízko steny, ak divergencia nepresahuje 1,5 cm.
Ďalším bodom, ktorý treba zvážiť – vodotesnosť je plastová vrstva, ale nie drevotrieska. Ak je miesto rozrezané, neupravené okrajom, vstúpi vlhkosť, prenikne do drevotriesky, z ktorej bude nevyhnutne napučiavať. Aby sa zabránilo takýmto problémom, je potrebné opatrne pokryť “holé” konce dosky nepriepustným tesniacim materiálom, najvýhodnejšie je univerzálny alebo sanitárny silikón v budovách.
Venujte pozornosť! Je lepšie používať bezfarebnú zlúčeninu. Utesnite všetky opracované konce: rohový spoj dosky, bočné okraje, výrezy pre vstavaný drez a kachle.
Môže byť rohová kuchynská doska pre kuchyňu zostavená laikom, “čajníkom”? Áno, ale to si bude vyžadovať určité pretrvávanie, presnosť a dostupnosť špeciálnych nástrojov.
Nástroje a materiály na montáž rohovej stolovej dosky
Okrem kliešte, skrutkovač, je kľúč 10 mm a pílový list na rezanie kovu, ktoré sú k dispozícii v takmer každej budove vyžadujú vrták s bežnými vrtákmi na kov a ručné frézy s 8 mm koncovým mlyna. A tiež vŕtačka Faustner s hrúbkou 35 mm, ktorú robia výrobcovia a výrobcovia nábytku na dverách otvoru pre inštaláciu slučiek. Fraser a vŕtačka k dispozícii na prenájom, ale vrták Fraser (nie je lacná, mimochodom) si kúpiť alebo požičať, ak je tam jeden.
Z materiálov sa popri postformovaní budete musieť:
- Držiak hliníkového pásu (bez toho by ste mohli urobiť, pozri nižšie túto možnosť montáže), čo zodpovedá smeru otáčania, profilu a hrúbke vrstvenej dosky.
Lišta musí byť vybraná v súlade s prierezom postformovania, berúc do úvahy jeho hrúbku, priemer kriviek.
- Špeciálne potery – svorky na spojenie častí pracovnej plochy, potrebujete 2 ks na jeden spoj dosky. Ak má kuchyňa štandardnú konfiguráciu, používajú sa stierky s dĺžkou 100 mm.
- Priehľadný tesniaci materiál na izoláciu nechránených koncov dosky od vlhkosti.
Príprava spodného radu nábytku pre inštaláciu topánok
Pri vystavení spodného radu skriniek je potrebné dodržať niekoľko podmienok:
- Kĺb laminátových dosiek by nemal “visieť vo vzduchu”. Pod tým musí vždy existovať spoľahlivá podpora na oboch stranách vo forme stien skrinky.
- Všetky skrinky by mali byť nastavené striktne vo vodorovnej rovine vo všetkých rovinách, čím by sa vytvorila jednotná rovná základňa pracovnej plochy.
- Skrinky musia byť navzájom spojené špeciálnymi skrutkami.
- Je potrebné vopred stanoviť spôsob upevnenia dosky k skrinám. Výrobcovia nábytku bez uloženia na markantov, pred a za hornej ploche skrine montované pásoch (rebrá), ktoré nielen poskytujú navyše tuhosť nábytok, ale tiež slúži na upevnenie pracovnej dosky. Ak nie sú lamely, musíte priskrutkovať oceľové rohy k bočným stenám skriniek, cez otvory, v ktorých môžete skrutky naskrutkovať do dosky zo spodu. Mimochodom, prítomnosť rebier tuhosti pre skrinky so zásuvkami je povinná.
- Rohové skrinky spodného radu sa nesmú navzájom dotýkať. Medzi nimi nechajte medzeru a nainštalujte vložku o šírke 3-5 cm. Rovnaká tyč je umiestnená na prednom povrchu priľahlej, kolmo umiestnenej skrinky. Ak sa tak nestane, dvere sa nedajú úplne otvoriť. Ak sa vám nedarí zladiť steny miestnosti takým spôsobom, aby bola dosiahnutá čo sa týka uhla 90 °, v mieste medzery, na ktoré sa vzťahuje vložku, môžete rozšíriť rady skriniek do požadovaného uhlu, dávať je v blízkosti oboch stien.
Rezanie laminovaných dosiek v správnej veľkosti
Je potrebné označiť a rozrezať na veľkosť (po celej dĺžke) obidve časti dosky, ak píla nebola vyrobená predávajúcim materiálov. Použitie dokovacej lišty umožní uzatváranie malých chýb a triesok, ktoré sa môžu vyskytnúť pri rezaní postformovania, ale doska by mala byť rezaná čo najpresnejšie, s okružnou pílou. Teoreticky je možné, aby videl dobre nabrúsený píla s jemnými zubami a dokonca skladačka, ale v tomto prípade je ťažké zabezpečiť kolmosť dosky rezané koniec povrchu.
Po prvé, je lepšie odrezať časť dosky, ktorá bude priliehať k vnútornému rohu stien, a potom dočasne ju položiť na miesto, skúste a odrežte druhú časť. Ak prvky hornej časti nie sú schopné ukotviť pri 90 °, koniec druhej polovice stola bude musieť byť rozrezaný pod uhlom. Preto je obzvlášť dôležité zmerať sedemkrát pred rezaním.
Vŕtacie a frézovacie drážky pre potery
Nasledujúca etapa – značenie, vŕtanie slepých otvorov a frézovacích drážok pre umiestnenie spojovacích svoriek. Drážky pre potery musia mať tvar činka. Dve polovice “činky” sú pre každú z prvkov, ktoré sa majú spojiť. Na jednom spoji je potrebné vložiť dve stierky.
Vzdialenosť od predných a zadných hranách pečiatky na “Dumbbells” os je zvolený v rozmedzí 70-150 mm, s ohľadom na štruktúru spodných skriniek, prítomnosť týchto výstužných pásov. Vzdialenosť od konca stola k slepému otvoru je 55 mm pri použití 100 mm dlhej potery.
Pri určovaní vzdialenosti od okraja stola k slepým otvorom sa odporúča zohľadniť tvar hliníkového spoja. S najväčšou pravdepodobnosťou už má drážky na preskočenie poteru. Môžu byť užšie alebo širšie, neexistuje žiadny štandard pre ich umiestnenie. Ak nemôžete prejsť potrubím do otvoru v tyči, je ľahké vytvoriť drážku na inom mieste na pomerne mäkkej hliníkovej doske.
Hĺbka vzorky poteru by mala byť najmenej 20 mm, ale na doske s hrúbkou 30 mm nie je nutné vŕtať viac ako 25 mm a hrúbku od 40 mm do 30 mm. Obmedzenie hĺbky frézovania je jednoduché a vyčistite frézu na vŕtačku, mali by ste nainštalovať obmedzovač pravítok, ktorý je dodávaný so všetkými slušnými nástrojmi.
S pomocou svoriek je možné spojiť dosky pod ľubovoľným uhlom. Pokiaľ hovoríme o budovaní rohovej dosky ,, nasadených v tupom uhle a zahŕňa úzky prvok, kde je možné miesto kravaty v rovnakej vzdialenosti od okraja stola, sloty pre nich robiť vrazbezhku.
Montáž rohovej stolovej dosky
Postupnosť krokov na montáž rohového stolového stola by mala byť nasledovná:
- Je potrebné dbať na to, aby obe časti postformingu boli pripravené na montáž: boli vytvorené štrbiny pre poter, koncové plochy dosky oproti rohu boli opracované.
- Nainštalujte ho na miesto, ale ešte skrutkujte do skriniek, ktorá prilieha k stenu k stene v rohu.
- Pracujeme s tesniacim materiálom nechráneného plastového konca druhého prvku hornej časti.
- Skrutky naskrutkujte na okraj tabuľky. Počkajte, kým sa silikón chytiť, nepotrebujete.
- Na druhú časť vrcholu sme umiestnili silikón. Nevyžaduje sa ochrana, ale aby sa nedostal bahno pod bar. Inštalujeme druhú platňu na miesto, spájajúcu stôl z dvoch častí cez lištu. Preto je potrebné zvládnuť v drážke vtláčať spojku-svorku. Odstráňte nadbytočný tmel.
- Pohybujeme sa pod stôl a pomocou kľúča utiahneme skrutky oboch kravat.
- Sme presvedčení, že kĺb je vyrobený úhľadne, prvky stola sú pevne spojené, vrchol je na mieste. Doska stola je upevnená na spodných skrinkách.
- Robíme otvory pre zabudované zariadenie. Pri označovaní otvorov sa uistite, že neovplyvňujú upevňovacie prvky.
- Spoj hore a steny s podstavcom. Rohová doska z laminovanej drevotrieskovej dosky so spojom, uzatvorená hliníkovým pásikom, pripravená.
Laminované spojenie pracovnej dosky bez popruhu
Plus spojenie prvkov pracovnej plochy pomocou tyče – vďaka ľahkej montáži a príprave dosky. Doska pomáha skrývať malé chyby pri rezaní, zatváranie malých čipov. Nevýhody: tyč vyčnieva nad povrch, nie je to veľmi pekné a zabraňuje vyčisteniu na stole.
Obe časti kuchynského topu môžu byť úhľadne spojené a bez tyče, čo na oboch zakotvených laminovaných doskách “eurozub”. Jedna koncová doska je obrobená, druhá pozdĺžna hranica. Funkcia “evrozapila”, ktoré riadia takmer po celej dĺžke reze v mieste zakrivenia polomer hrane dosky ide do uhla ½ uhla dokovacích prvkov.
Esteticky sú rohové dosky pripojené pomocou eurozóny pozoruhodne lepšie ako kĺb, pokrytý náplasťou. Áno, a používať hladký, bez výčnelkov, pracovný povrch, je to pohodlnejšie. Švu je prakticky neviditeľný, len to môže priniesť rozdiel v štruktúre laminátu.
Eurosaw je veľmi ťažké vyrábať na mieste, môže to urobiť len vysoko kvalifikovaný tesár s pomocou profesionálneho nástroja. Je lepšie nariadiť, aby sa realizácia europipe dosiek spojila v dobrej výrobe, kde je primerané vybavenie.
Montáž rohovej dosky s euroskupinou sa vykonáva rovnakou technológiou ako pri stĺpiku: pomocou upínacích svoriek. Rozdiel je v tom, že počas dokovacia prvky tmel plášť s oboch koncoch a po pripojení veľmi blízko k povrchu oboch stranách stola boli prísne na rovnakej úrovni, kým sú matice utiahnuté väzby. Pripevnenie hornej časti na euro je ťažšie a drahšie než pripojenie cez tyč. Pomocou spojenia pomocou technológie euro-píly môžete bez problémov spojiť prvky z takmer akéhokoľvek uhla.
Rohové stolové dosky z dreva
Drevo je materiál, ktorý možno ľahko spracovať a lepiť dohromady. Pracovná plocha, ktorá je kompletne zostavená v dielni, bude trvanlivejšia a rohový kĺb je vytvorený na hmoždinkách a lepený pod tlakom. Avšak, ak je drevený stôl veľké rozmery, je ťažké ho dodať v zostavenom stave. V tomto prípade sa montáž môže vykonať na mieste. Na už spomínaných hromadách alebo známych stierkach.
Na mieste sa používa kvalitné stolárstvo. Tí, ktorí sa rozhodnú samostatne zostaviť rohový stôl zo stromu, odporúčame objednať kompletne hotové prvky, presne rozrezané a rozrezané na veľkosti už vo výrobe.
Rohová doska z kameňa alebo dlaždíc
Kameň, prírodný alebo umelý – veľmi lacný, ale účinný materiál pre kuchynské dosky. Dodáva sa vo veľkých platniach, z ktorých sú vo výrobe vyrezané prvky požadovanej konfigurácie. Technologické obmedzenia tvaru stola sú minimálne – zaplatíte peniaze a takmer všetky vaše rozmary budú splnené. Obrobky zložitých tvarov sa ľahšie vyrábajú z umelého kameňa, lepidlo a leštený spoj na vrchole je takmer nemožné si všimnúť.
Kamenný stolový rohový stôl pre kuchyňu, ktorého cena je veľmi vysoká a výrobná technológia je komplikovaná, mala by byť inštalovaná len odborníkmi a maximálna možná časť spracovania sa vykonáva na stacionárnom zariadení v predajni.
Pracovná plocha dlaždice je krásna, ale ťažká pri realizácii a lacnom technickom riešení. Z tohto dôvodu sa zriedka vyskytuje v domácich kuchyniach. Ako vytvoriť dosku z dlaždíc do kuchyne je téma pre samostatný článok. Zaznamenávame len kľúčový význam toho, aby bol medzi dvoma stenami v miestnosti ideálny pravý uhol. Najmenšia nepresnosť – a na dlaždice švy okamžite viditeľné nedostatky.
Spôsoby spájania laminátových drevotrieskových dosiek, ktoré sme opísali, sú najčastejšie z dôvodu jednoduchosti prevedenia, je možné zostaviť tabuľku pomocou podobných techník domácim majstrom. Existujú však pokrokové profesionálne technológie, ktoré umožňujú dosiahnuť ideálnu kvalitu pripojenia, vysokú pevnosť spoja.
Video: pripojenie vrstvenej drevotrieskovej dosky pomocou technológie GetaCore
Na záver poznamenávame, že podľa nášho názoru by sa samostavba kuchynského nábytku mala robiť len vtedy, ak existuje veľká túžba, voľný čas a prinajmenšom počiatočné zručnosti v tesárstve. Ak nemáte žiadne z vyššie uvedených, bude správnejšie zveriť inštaláciu kuchyne odborníkom.