Gömülü bir buzdolabı seçiminin 4 aşaması ve kurulumunun nüansları – banking-on-green.com

Gömülü bir buzdolabı seçiminin 4 aşaması ve kurulumunun nüansları

Yerleşik bir buzdolabı nasıl seçilir

Bir buzdolabı seçerken, iki ana konuya dikkat etmelisiniz: modelin işlevselliği ve estetik gereksinimler.

Eviniz için yerleşik bir buzdolabının nasıl seçileceğini size söyleyeceğiz, tüm gerekli parametreleri, mutfağınızın özelliklerini ve aile üyelerinin gereksinimlerini veya isteklerini dikkate alarak.

Adım 1. Yerleşik buzdolabının özellikleriyle tanışalım

Yerleşik modeller bir dizi parametrede bağımsız olarak kazanırlar: daha fazla gürültü ve ısı yalıtımı ile ayırt edilirler, mutfakta daha az yer kaplarlar ve herhangi bir iç mekana yaklaşabilirler.

yoğunluk

Öncelikli maksimum kapasiteye sahipseniz, ayrı bir modele tercih vermek daha iyidir. Yerleşik buzdolabının ve derin dondurucunun hacmi hemen hemen her zaman bağımsız bir buzdolabınınkinden daha küçüktür, ancak alanın kendisinin daha az katına sahiptir.

 • Buna ek olarak, görsel olarak, ankastre cihazlarla donatılmış mutfak, sabit alanlı yüzeylerden ezilmediği için sabit olandan daha geniştir. için küçük mutfak Bu büyük bir bonus.
Kruşçev'deki küçük mutfakta yerleşik buzdolabı

Kruşçev’deki küçük mutfakta yerleşik buzdolabı

Klasik mutfağın iç kısmında yerleşik buzdolabı

Kruşçev-Stüdyonun klasik mutfağının iç kısmında yerleşik buzdolabı

Görünüm ve tasarım özellikleri

Ankastre buzdolapları geleneksel olanlardan farklıdır ve içlerinde dış dekoratif panel yoktur. Bunun yerine, cepheyi sabitlemek için bir cihaz ile donatılmıştır. Cepheler sayesinde, dahili buzdolabı iç stilleri ihlal etmez.

Dahili buzdolabı

Bu arada, yerleşik modeller sadece mutfakta değil, aynı zamanda oturma odasında bir bar rafı, bir ada, bir dolap (aşağıdaki fotoğrafa bakınız) ile donatılabilir veya ofis mobilyalarına gömülebilir.

Dahili mini buzdolabı

Adanın tezgah altına entegre mini buzdolabı

Gömme dolaplı oturma odasında gardırop

Ankastre buzdolabı bulunan oturma-yemek odasında gardırop

Aynı zamanda, mutfağa yönelen birkaç benzer sütun dolabı olsa bile ve dolabın görünümünde doğru kapıyı bulmak kolay olacaktır. Buna ek olarak, kutunun buzdolabının alt kısmında, kural olarak, ısıtma elemanlarına temiz hava sağlamak için bir ızgara bulunmaktadır. Elektronik kumandalı modellerde, sıcaklık göstergeleri ve renk göstergeleri olan panel, cihazın dışına da taşınabilir.

 • Dahili buzdolabı dahili
 • Dolap-kalem kutusu ünitesinde gömme buzdolabı ile mutfak iç
 • Açık dahili buzdolabı
 • Açık dahili buzdolabı

Küçük boyutlu gömme buzdolapları genellikle mutfak tezgahının altında yer almaktadır.

Dahili mini buzdolabı

Tezgahın altında yerleşik küçük bir buzdolabı

Isı ve ses yalıtımı

Bu tip buzdolapları genellikle bağımsız modellere göre ek bir ısı yalıtımı ve daha düşük bir gürültü seviyesine sahiptir. Özellikle, daha sessizdirler çünkü mutfak dolabının dış panelleri daha fazla ses yalıtımı elde etmeye yardımcı olur.

fiyat

Ankastre buzdolapları, geleneksel olanlardan ortalama olarak daha pahalıdır – üreticiler bunu tasarımın karmaşıklığına ve ek ısı yalıtımı maliyetine açıklar. Ek fonksiyonlar olmayan tek odacıklı modeller için fiyatlar 20.000 ruble arasında başlarken, maksimum seçenek ve elektronik kontrole sahip modellerin maliyeti genellikle 50.000 rubleyi geçiyor.

Maliyet, kapıların ve odaların sayısının, iç yapısının ve ürünlerin daha iyi saklanması için özel bir kaplamanın kullanılabilirliğine bağlıdır. Bu özellikler, genellikle birinci sınıf dahili soğutucularda bulunur.

Buna ek olarak, bağımsız modellerde olduğu gibi, gömülü modelin fiyatı da boyutlarıyla doğru orantılıdır.

İpuçları

 • Aramanızı daraltmak için bütçenizi ve isteklerinizi önceden tanımlayın ve ilginizi çekmeyen ek özelliklerle çok pahalı modelleri görüntülemek için zaman kaybetmeyin.
 • Yerleşik bir buzdolabı işlevine göre çalışmaya başlamadan önce, daima boyutuna dikkat edin.
 • Bir mutfak takımı siparişi vermek için aynı zamanda bir buzdolabı seçmek en iyisidir.

Aşama 2. Boyut ve kapasite ile belirlenir

Zaten mutfak planlama aşamasında ve gelecekteki mobilya tasarımını tasarlama aşamasında, buzdolabının boyutları hakkında düşünmeye değer. Optimum boyut ve ekipman hacmini belirleyin ve ardından seçilen model için mobilya sipariş edin.

 • Dolap zaten varsa (veya daha önceden planlanmışsa), bunun için bir buzdolabı seçmelisiniz. Bununla birlikte, çoğu durumda bunu yapmak zor değildir, çünkü yerleşik ekipmanın boyutları standartlaştırılmıştır.

hacim

Herhangi bir büyüklükte bir buzdolabı seçebilme şansınız varsa, bu ölçütle başlamaya değer. Soğuk hava deposunun en uygun hacmi, dairede yaşayan insan sayısına bağlı olacaktır. Bir ya da iki kişi için 120 litre yeterlidir (daha küçük modelleri düşünebilirsiniz). Üç – 150 litre. Evde dört kişi yaşıyorsa – 180 litre. Ve gerçekten de büyük bir aileniz varsa, beş kişiden – yaklaşık 300 litre hacimde bir Side by Side modelini düşünün.

 • Ankastre buzdolabı yan yana
 • Ankastre buzdolabı yan yana
 • Ankastre mutfaklı mutfak iç

yükseklik

Buzdolabının seçimi, bu tekniği en çok kullanan kişilerin büyümesine dayanmalıdır. Yüksekliği değerlendirin – herhangi bir rafa ulaşın ve bölüm kolay olmalıdır.

Eğer ailenizin çocukları varsa, 150-160 cm’lik bir buzdolabında durmak daha iyidir.Eğer evde sadece yetişkinler tarafından ikamet edilirse, buzdolabını daha fazla alabilirsin. Ancak 2 metreden az bir ekipman satın almayı dikkatli bir şekilde yapıyor – bazen uzun boylu insanları bile kullanması rahatsız edici.

 • Bununla birlikte, dar ve yüksek bir buzdolabı, mutfak son derece küçük olduğunda yardımcı olur.
Dar gömme buzdolabı

Küçük bir mutfağın iç kısmındaki dahili gömme buzdolabı

Küçük bir buzdolabı satın almak ve daha yüksek yüklemek istiyorsanız, bir kaide, raf (aşağıdaki fotoğrafa bakın) veya çekmeceli mini kabin üzerine kurma seçeneğini düşünün.

 • Yerleşik buzdolabı ile çekmece
 • Yerleşik buzdolabı ile çekmece
 • Yerleşik buzdolabı ile çekmece

Küçük bir dahili buzdolabı, aşağıdaki fotoğrafta gösterildiği gibi çamaşır makinesinin üzerinde bile teorik olarak kurulabilir.

Çamaşır makinesinin üstünde buzdolabı

Çamaşır makinesinin üstünde buzdolabı

Küçük bir mutfakta yer kazanmak için, buzdolabı genellikle mutfak tezgahına yerleştirilir. Bu durumda kabine gerek yoktur – işlevi tezgahın yanında ve yanlarındaki mobilyaların yan duvarları tarafından gerçekleştirilir.

Tezgah üstü altında küçük ve dahili buzdolabı ve dondurucu

Tezgah üstü altında küçük ve dahili buzdolabı ve dondurucu

Büyük bir aile ve geniş bir mutfak için geniş ve düşük bir buzdolabı ve ayrı bir dahili dondurucu uygundur.

Mutfak dolabının ölçülerini sığdırın

Buzdolabı dolabının standart ölçüleri: derinlik 55 cm, genişlik 60 cm. Lütfen dikkat: eğer buzdolabı dolabın altındaysa, kurulumdan sonra ek raf için boş alan olacaktır. Belki sizin için iyi bir karar olacaktır.

Hazırlanmış bir gardırop altında bir buzdolabı toplamak, iki şeyi hatırlayın. İlk olarak, her bir dahili buzdolabının pasaportunda, bunun için en uygun kabine boyutları belirtilmiştir – bu rakamlar tarafından yönlendirilmelidir. İkincisi, ekipman ve havalandırma duvarları arasında havalandırma için boşluklar olmalıdır – bu öngörmek için önemlidir. Ayrıca, buzdolabının ocak veya fırının yakınında yer alması durumunda, bu boşluk en az 7 cm olmalıdır ve bu da bitmiş bir kabinin varlığında model seçimini büyük ölçüde zorlaştırır. Bu nedenle, nesnelerin düzenlenişini seçerken, bu tür ekipmanların birbirinden çok uzak durduğundan emin olmak önemlidir.

İpuçları

 • Buzdolabınızda birkaç kamera varsa, dolapların kapılarının buzdolabının kapıları ile eşleştiğinden emin olun.
 • Tüm nüansları dikkate alacağınızdan emin değilseniz, yerleşik buzdolabını kendiniz monte etmeyin. Kurulum uzmanına daha iyi güven.

Ayrıca bkz: Mutfaktaki buzdolabını nasıl bulabilirim?

Aşama 3. Buzdolaplarını seçmek için genel kriterleri inceliyoruz.

Yerleşik buzdolaplarının kontrol çeşitleri

İki tür model vardır: elektronik ve elektromekanik. Elektronik kontrol sistemi, bir ekrana sahip butonlar ve dokunmatik alanlar kümesidir. Böyle bir sistemin varlığı ekipmanın fiyatını artıracaktır, ancak her bölmedeki sıcaklığı ayarlamanıza, ayarları yanlışlıkla değiştirmeye, buzdolabınızın çalışma modlarını yokken vb.

Elektromekanik kontrol daha basittir ve genellikle yoğunluk kontrolü ile sınırlıdır (kompresör regülatörlerinin sayısına bağlı olarak bir veya iki olabilir). Bu modeller çok daha ucuzdur ve pek çok işlevi yoktur. “Süper dondurma” gibi bazı modlar, ayrı bir düğmeye basılarak açılabilir.

Hangi seçeneğin sizin için uygun olduğunu düşünün. Ve tabii ki, bütçeyi unutmayalım.

kompresörler

Rusya pazarında, invertörlü veya geleneksel kompresörlü modeller esas olarak temsil edilmektedir. Tipik bir kompresör, maksimum güç ve sonraki geçici kapatma elde etme prensibi ile çalışır. Bu süreç bir daire içinde devam ediyor. Buzdolabında bir inverter kompresör varsa, duraklama olmadan çalışır ve buzdolabında optimum sıcaklığı sürekli olarak korur. Buna ek olarak, böyle bir sistem kompresörün ömrünü önemli ölçüde artırır, gürültü ve güç tüketimini azaltmanıza ve ayrıca ürünlerinizin tazeliğini daha uzun süre korumanıza olanak tanır. Bir teknik seçerken bunu düşünün.

Tipik olarak, buzdolapları, tüm bölmelerin çalışmasını sağlayan tek bir kompresör ile donatılmıştır, ancak iki kompresörlü bir model de bulabilirsiniz. Bu durumda, her kamera için, bireysel çalışma koşullarını ayarlayabilir, gerekirse bir tanesini (örneğin, ürünü saklamıyorsa bir dondurucu) tamamen kapatabilir ve elektrikten tasarruf edebilirsiniz.

Tek kompresörlü buzdolaplarında, bu seçenekler sadece elektronik kontrol veya “Tatil” fonksiyonu ile kullanılabilir. Bu işlev, kullanılmayan bir buzdolabında sıcaklığı 12-15 derece arasında tutmanıza izin verir. Böylece enerjinizi koruyacak ve uzaktayken buzdolabındaki küf ve hoş olmayan kokuların görünümünü koruyacaksınız.

Buzdolabının Sınıfları

Rusya’nın birçok bölgesinin iklimi için, ortam sıcaklıklarında 10 ila 35 derece arasında kesinti olmadan çalışan SN (subnormal) modelleri uygundur. Kullanım ve ST sınıfı için uygundur.

Enerji Verimliliği Sınıfları

Yerleşik buzdolaplarının enerji verimliliği sınıfı, diğer ev aletlerinde olduğu gibi, A’dan G’ye Latin harflerle gösterilir ve en düşük elektrik tüketimini temsil eder. A + sınıfı (ve birkaç artı) olan modeller daha yüksek enerji verimliliği anlamına gelir – her artı enerji tüketimini ortalama% 10 azaltır. Enerji verimliliği sınıfı ne kadar yüksekse, buzdolabı ne kadar pahalı olsa da, Rusya’daki mevcut elektrik fiyatlarında A +++ sınıfı bir buzdolabı satın almak uzun vadede mükemmel bir yatırım olabilir.

Buz çözme sistemleri

Ankastre buzdolapları, üç tipte olabilen bir defrost sistemi ile donatılmıştır: manuel defrost, damlama ve otomatik (No Frost).

Manuel buz çözme özelliğine sahip buzdolapları genellikle en ucuz olanıdır, fakat aynı zamanda da kullanım için en uygun olanıdır: 3-6 ayda bir kez dondurucuyu çözmeniz ve buzdolabını kapatmanız gerekecektir.

Otomatik No Frost buz çözme sistemi ile, kendiniz herhangi bir şey yapmak zorunda değilsiniz: hoarfrost, dondurucu duvarının arkasında şekillenecek ve tasarımın sağladığı fan sayesinde eriyecek. Bu sistemin temel dezavantajları: Yüksek fiyat ve sabit hava sirkülasyonu nedeniyle dondurucuda ürünlerin ambalajını dikkatle izleme ihtiyacı. Fan ayrıca küçük bir gürültü yüzdesi ekler.

Modern yerleşik buzdolaplarının çoğu, bir damla defrost sistemi ile donatılmıştır. Buzdolabının arkasındaki buharlaştırıcı, kompresörün çalışması sırasında buz üretir. Kompresör kapanırsa veya minimum yoğunluğa ulaştığında, buz erir. Damla çözülme durumunda, sıvı ürünlerin kaybı çok yavaş gerçekleşir.

Yeni ürünlerin buzdolabında hızlı bir şekilde dondurulması veya soğutulması için, burada depolanan ürünler için sıcaklık değişimleri olmadan, “süper soğutma” ve “süper dondurma” modları işlevsel olarak sağlanabilir. Ek olarak, cihaz, çok katlı soğutma işleviyle (çoğunlukla No Frost sistemine sahip olan buzdolaplarında), buzdolabının kapağındaki rafların mümkün olduğunca soğutulmasına yardımcı olan fonksiyonla temsil edilebilir.

Taze gıda bölgeleri

Farklı ürünler farklı depolama koşulları gerektirir: et ve balık, ortalama nem ve düşük sıcaklıklar uygundur, oysa taze sebze ve meyveler% 90 ve üstü sıcaklıklarda daha iyi saklanır. Çoğu yerleşik buzdolabında taze sebzeler, soğutulmuş etler, taze sandviçler vb. Saklamak için ayrı raflar bulunur.

Tazelik bölgesi

Belirli bir bölgede (genellikle bir tazelik bölgesi olarak adlandırılır), herhangi bir ürünü saklayabilirsiniz – nem kontrolü sağlar. Model iki ayrı bölgeye sahipse, genellikle ıslak ve kuru olarak ayrılırlar. İdeal seçenek ayrı bir kapı ve ayrı tazelik alanlarına sahip üçüncü bir kameranın varlığı olacaktır, ancak nadirdir ve buzdolabının fiyatını büyük ölçüde arttırır.

Ayrıca bakınız: Buzdolabında sıcaklık ne olmalıdır?

Ses göstergesi

Yerleşik bir buzdolabı için, kapı açıkken sıcaklığı yükseltmek için bir ses göstergesine sahip olmak çok önemlidir. Mobilya cephesi nedeniyle, kapının sonuna kadar kapalı olmadığını fark edemezsiniz. Bu durumda, bir süre sonra, özel bir ses sinyali sizi uyaracak ve kapıyı kapatmanızı hatırlatır, böylece ürünler önceden bozulmaz.

Gürültü seviyesi

Daire küçükse ve mutfak yatak odasının yanında veya tek bir stüdyoda yer alıyorsa, o zaman gürültü figürüne özel önem verilmelidir. Modern bir buzdolabının ortalama gürültü seviyesi 45 dB’yi aşmaz (analog ila ses yüksekliği normal bir konuşmadır) ve invertör kompresörlü modeller daha sessizdir.

Elektronik kontrol

Büyük bir fonksiyon setine sahip “akıllı” bir buzdolabı seçerseniz, elektronik panele kabin kapısına taşınmayı düşünün. Bu durumda, bir kez daha buzdolabını açmadan işlevlerini kontrol edebilirsiniz.

Katlanır ve ek raflar

Yerleşik bir buzdolabını seçerken, iç mekanı modellemek ve salatalık içeren 3 litrelik kavanozlar gibi büyük boyutlu ürünlerin yerleştirilmesi için ek ve katlanan rafların kullanılabilirliğine dikkat edin. Bazı modellerde içecekler depolamak için 3-5 parça için çıkarılabilir raflar bulunur.

Buzdolabının katlanır rafı

Buzdolabının katlanır rafı

İpuçları

 • Her zaman seçilen buzdolabının sınıflarına dikkat edin ve işlevsel.
 • Dairenizin büyüklüğüne bağlı olarak buzdolabının gürültü seviyesini dikkate alın.
 • İç mekânı modelleme olasılığı için katlama elemanlı bir buzdolabı seçin.

Aşama 4. Kurulumun nüanslarını öğrenin

Mobilyanın belirli bir model için tasarlanması veya modelin mevcut niş için seçilmesi durumunda, yerleşik bir buzdolabının kurulumunun zor olmadığına dikkat edilmelidir. Bu durumda, kurulum üretici tarafından eklenmiş olan bağlantı şeması kullanılarak bağımsız olarak yapılabilir. Mobilya setini global olarak yeniden tasarlamak istiyorsanız, uzman uzmanların yardımına değer.

Gömülü bir buzdolabı kurmak için bir dizi genel gereksinim vardır:

 1. Fırının yanında veya kabinin duvarlarına yakın olan buzdolabı, monte edilmemiştir. Soğutma için gerekli havanın serbestçe dolaştırılabildiğinden emin olmak için, muhafazanın her iki tarafından en az 7 cm.
 2. Kapılara uygun ve güvenli bir bağlantı sağlamak gereklidir, çünkü istatistiklere göre buzdolabı gün içerisinde düzinelerce kez açılır.
 3. Kurulumun yapılacağı kabin düz olmalı, ancak menteşeler ve kapılar doğru şekilde monte edilecektir.

Asılı kapılar sistemine dikkat ettiğinizden emin olun. Mutfak dolabındaki buzdolabını tamamen gizlemek için, cepheyi kapıya sabitlemek için çeşitli yollarla bir çift kapı sistemi kullanın. Sürgülü kılavuzlarla, raylarda olduğu gibi açılabilir, ancak bu durumda, düzenli olarak temizlemek zorunda kalacağınız kirlerin girebileceği kapılar arasında bir boşluk vardır. Bu yöntem, kapıyı maksimum bir açıda açmanıza izin verir. Kapıyı menteşelerle takarsanız, mobilya cephesi buzdolabı kapısına çok yakın olacak ve kapının kendisi buzdolabını çok daha geniş açacaktır.

Temel olarak, hangi yöne doğru kapı açılacaksa, o zaman bir yerleştirme kabini ile yerleşik bir buzdolabı seçmek en iyisidir.

Geleneksel bir buzdolabı kurmak için talimatlar, materyale bakın: Kulaklıkta düzenli bir buzdolabı nasıl kurulur?

decor

Leave a commentiphonevideorecorder.com
mgcool.cc
deadmansbones.net
fearlesslycreativemammas.com
thefunky-monkey.com
openssi.org