Eski yağ kapalı bir tabak yıkamak için nasıl: geleneksel yardımcıları ve modern araçlar

Eski yağ kapalı bir tabak yıkamak için nasıl: geleneksel yardımcıları ve modern araçlar

Soba sürekli iş başında. Aktif bir günlük operasyonun sonucu, bir kişinin çaba sarf etmesi gereken bir kirliliktir. Yüzeyi silmek ve pişirildikten sonra rendelemek için daima zamanınız olmamalıdır. Mevduat biriktirilir, katmanlanır. Ocak gözünü açtığınızda, hoş olmayan bir koku belirir. Yağ ve karbon plakası nasıl temizlenir? Sorunu çözmek için halk ve geleneksel yollar vardır. Herkes kendi yolunda iyidir ve sıkı kurallar gerektirir.

Levhanın temizliği nasıl korunur

Herhangi bir mutfak cihazının bakımında düzenlilik ve sabitlik önemlidir. İdeal olarak, eldeki çizgilerin ve damlacıkların giderilmesi için özel olarak tasarlanmış bir peçete olmalıdır. Uygulamada, ev sahibi plakadan masaya uzanır, diğer endişelere dikkati dağıtır ve yüzeyi silmek için zamana sahip değildir, brülörlerin kapaklarını temizler. Izgaraların yıkanması ertelenir ve deterjan kullanılmaz.

yüzey

Gazlı ocak kullanışlı ve pratiktir – hızla ısıtır, yangının yoğunluğu kolayca düzenlenir ve yıkanmış olan kirlilikler ağır bir şekilde yıkanır. Kaçak süt veya kahve, yağ spreyleri, su damlaları yoğun bir tabakaya dönüşür, bunun için ihtiyacınız olan şeyleri ortadan kaldırır:

 • Deterjan. Uygun mutfak patronları – soda, tuz, sirke veya sitrik asit. Ev kimyasalları işe yarar – aracın problemi çözmek için uygun olup olmadığına dikkat etmeniz gerekir.
 • Peçeteler ve süngerler. Konvansiyonel köpük kauçuk bloklar, deterjanın yüzey üzerinde eşit olarak dağılmasına ve en kötü huylu kontaminasyonu yok etmeye yardımcı olur. Pulpa ve su emici mendiller, yıkama işlemini tamamlamak için kullanılır.
 • Eldivenler. Eller kimyasal reaktiflerden korunmaya ihtiyaç duyar. Ev eldivenleri, cildin ve tırnakların sağlığına dikkat eden ev hanımlarının en iyi dostudur.
ocak temizliği

Kalıcı bakım – temizlik ve gaz sobası uzun hizmet taahhüdü

Kafes ve kolları

Ocak ızgarası nasıl yıkanır ve gaz sobası nasıl kullanılır? Izgaraın üretimi için, dökme demir esas olarak kullanılmaktadır. Metal deformasyona eğilimli değildir ve yüksek sıcaklıklara karşı bağışıktır. Koyu renkli dökme demir veya emaye yüzeyde, yağ damlacıkları hemen hemen görünmezdir. Ama yavaş yavaş birikim, birikim ve hoş olmayan koku tarafından hissedilir. Temizlik için ihtiyacınız:

 • Yağları eritmek için araçlar. Su ve diğer sıvılar hemen hemen sıcak yüzeyden buharlaşır. Yağ ve çökelti kalır. Bakım, temizlik ihlalinden ve hoş olmayan kokuların yayılmasından kurtulmaktır. Çözünen kirleticiler en etkili yoldur.
 • Yıkama kapasitesi Bir sabun çözeltisinde önceden ıslatma, karbonun temizlenmesi için hoş olmayan bir prosedürü kolaylaştırır.
 • Eldivenler. Uygun ev eldivenleri. Tek kullanımlık olabilir.

Sıcak sabunlu bir solüsyonda birkaç saat bekletin veya bulaşık makinesine gönderin. Yağ ve karbon yumuşadığında, çubuklar ve çubuklar mekanik olarak temizlenir. Emaye zarar vermemek ve metali çizmemek için silikon kazıyıcı kullanılması tercih edilir.

eldiven

Izgarayı temizlemek için sıkı eldivenler seçin – çaba sarfetmek zorundasınız

Kulplar, plastik üzerinde katılaşan yağ damlacıklarından muzdariptir. Eski plakalarda nervürlü vinçleri yıkamak çok zordur – bazı mutfaklarda nadiren vardır. Böyle bir fırsat varsa, kolları çıkarın, yıkayın ve kurulayın.

Bilmek önemlidir! Dökme demir ızgaralar açık ateşte hafifçe kalsine edilir – pürüzlü yüzeyden dolayı yıkama zor ve verimsizdir.

yakıcılar

Gazlı ocaklarda, tasarım iki parçadan oluşur – bir alüminyum yakıcı ve bir dökme demir kapak. Kafes gibi, emaye ile kaplanabilir. Brülör gaz borusuna konur, üst kısım üstte bulunur. Ana kirlenme riski, brülör tabanının altındaki sıvı akışıdır.

Üreticiler “ocak” etrafında küçük koruyucu seviyeler sağlıyor, ancak bu tür elemanlar her zaman mevcut değildir. Kirlenme metresi hemen fark edilmedi, ancak ocak gözünü çıkardıktan sonra bulundu. Plakayı yıkarken, tüm mevcut problemleri ortaya çıkarmak için tüm elemanların çıkarılması tavsiye edilir.

nemin ortadan kaldırılması

Kurulumdan önce, brülörler tamamen kapatılıncaya kadar brülör ve kapak iyice silinir.

Bilmek önemlidir! Çalışırken, gaz ve deterjanların gaz dağıtım borularına girmesine izin verilmemesi önemlidir. Bu, kontrolsüz kimyasal reaksiyonlara yol açabilir. Güvenliği sağlamak için, yıkamayı sürdürmeden önce gazı kapatın.

Plaka ve kafes temizleme klasik yöntemleri

Mutfağı çabucak sıraya getirmeliyiz, elimizde hiç kimya yok. Endişelenmeye gerek yok, evde gaz sobası yıkamak için. Mutfakta, akşam yemeği partisinin hazırlanmasının sonuçlarının ortadan kaldırılmasının zor olduğu her zaman asistanlar vardır. Her zaman elinizin altında olan standart kit dışında herhangi bir alete ihtiyacınız olduğu bir gerçektir.

Su prosedürleri

Kirliliğe daha yakından bakmaya değer. Bunlar kaçmış veya istemeden dökülen kahve, şeker şurubu ve diğer az yağlı sıvıların izleri olabilir. Kirliliği ortadan kaldırma sorunu basitçe çözülür.

Soba ve yağ lekeleri nasıl yıkar:

 • ızgara ve brülörleri çıkarın;
 • sıcak bir yüzey dökün;
 • 15-20 dakika bekle;
 • plaka nem emici bir bezle birkaç kez silinir;
 • kuru silin;
 • kaldırılan öğeleri geri koymak;
 • Mükemmel bir sonuç için, mutfakta günlük temizlik için her zamanki araçlarla yıkarlar.
temizlik kalemleri

Kalemler ve diğer unsurları temizlerken doğaçlama araçlar kullanın

Kabartma tozu evrensel bir çare

Normal soda – plakayı yağdan temizlemek için vazgeçilmez bir araçtır. Kuru formda, macunsu halde ve hostesin cephaneliğinden diğer yardımcılarla birlikte kullanılır:

 • masa sirkesi;
 • sitrik asit;
 • sofra tuzu.

Soda, emaye kaplamaya zarar vermeyen hafif bir aşındırıcıdır. Büyük kristal aşındırıcılar kullanıldığında çizikler oluşur. Zamanla, yüzey kararır, hasarlı bölgeler karartılır, yağ ile tıkanır, diğer kirleticiler. Onları ortadan kaldırmak neredeyse imkansızdır. Soda bu tür sorunları ortadan kaldırır.

Plaka eski yağ kapalı yıkamak için nasıl:

 • çalışma yüzeyini nemlendirir;
 • kirli yerler soda veya macun ile serpilirler – kuru maddeye biraz su ekleyiniz ve düzgün bir kütle oluşana kadar karıştırınız;
 • 40 dakika bekletin;
 • Sünger veya peçete birkaç kez yüzeyi silin;
 • En kirli alanlar, çaba ve tekrarlanan tedavi gerektirir;
 • sonunda bir sabun çözeltisiyle yıkayın ve kurulayın.

Sirke ve diğer maddelerin eklenmesi, soda macununun etkisini güçlendirir ve kaplamanın yağını giderir, tortuyu giderir.

Halk yollarının kullanımı hakkında video tavsiyesi:

Bilmek önemlidir! Depozitoyu ortadan kaldırmak için bıçaklar, metal süngerler ve diğer keskin nesneler kullanılamaz. Emaye kaplamanın zarar görmesi ve paslanmaz yüzeyde çizilme tehlikesi yüksektir.

soda temizliği

Soda ile temizlemenin son aşaması – sabunlu suyla yıkamak

Amonyak alkolü – uygulama kuralları

Kokulu amonyak çözeltisi mükemmel bir yağ çözücüdür. Gaz sobası ızgarasını amonyakla hızlıca temizleyebilirsiniz. Havalandırma için pencereyi önceden açın, maske veya maske takın ve mutlaka bir çift iş eldivenini hazırlayın. Prosedür aşağıdaki gibidir:

 • ızgarayı çıkarın;
 • çubukları ve çubukları amonyakla ovalayın;
 • bir polietilen veya çöp torbasına yerleştirilir;
 • sıkıca düğümlenmiş;
 • birkaç saat bekletin;
 • ızgarayı bir sabun çözeltisiyle yıkayın;
 • kurulayın ve yere geri dönün.

Bu yöntem emaye ve çelik ızgaralar için uygundur. Dökme demirden mamul ürünler için

ızgara temizliği

Amonyakla ovulmuş kafes plastik bir torbada mühürlenir.

Bilmek önemlidir! Ev sahibini yıkamak için kuru hardal kullanırlar. Doğal ilaç soda ile analoji tarafından kullanılır.

Pişiriciyi temizlemek için ne tür ev kimyasalları uygundur

Halk yolları iyidir, ancak her zaman etkili değildir. Reaksiyon için daha fazla zaman alır ve yağları gidermek için çaba sarf edilmesi gerekir. Modern ev kimyasalları onurlu karmaşık görevlerle başa çıkıyor. Belli önlemleri gözlemlemek ve maddelerin gıdaya girmesine izin vermemek gerekir.

aşındırıcılar

Tüm üreticilerden – ekonomi segmentinden premium sınıfa kadar – sunulmuştur. Aşındırıcı parçacıkların eklenmesiyle tozlardır.

Genellikle ajan yüzeye uygulanır, eşit olarak dağıtılır ve 15-20 dakika bekletilir. Daha sonra kir ve yağlı plakları fiziksel olarak çıkarmak için peçete veya fırça kullanılır. Son yıkamada toz izlerinin tamamen bertaraf edilmesine kadar.

Maddeler, paslanmaz kaplama için etkilidir ve emaye yüzeylere bir tehdit oluşturabilir. Bununla birlikte, yağlı katmanlar büyük önlemler gerektiriyorsa, dikkatli bir şekilde hareket etmeniz ve aşındırıcı elemanların etkisini küçük bir alanda kontrol etmeniz önerilir.

deterjanlar

Üreticiler, mutfak sıhhi tesisat ve sobalar için geniş bir deterjan yelpazesi üretir. En popüler formülasyonlar aşağıdaki tiplerdir:

 • Kremler ve jeller. Bileşim, aşındırıcının işlevini yerine getiren mikrogranülleri içerir. Nazikçe ve etkili davranırlar. Nemlendirilmiş bir yüzeye uygulayın ve 15-20 dakika bekletin. İyi yağ çözün ve kiri temizleyin. Hoş bir koku al.
 • Macunlar ve köpükler. Konsantre bileşikler önemli bir özellik ile donatılırlar – dikey bir yüzeyden bile tahliye etmezler. Köpük daha hızlı tüketilir, makarna daha ekonomik bir seçenektir. Yumuşak hareket ve yüksek verim ile karakterizedirler.
ev kimyasalları

Ev kimyasalları üreticileri her zevke ve çantaya para sağlıyor

Yağ için yoğunlaştırıcılar

Bu tip araçlar sprey şeklinde üretilir. Dikkatli kullanın ve sadece tedavi edilen alana püskürtün. Izgaralar, brülör kapakları için uygundur. Aşağıdaki gibi uygulayın:

 • kirlenmiş alana küçük bir miktar püskürtülür;
 • reaksiyonun sonuna kadar bırakın – üretici aktif bileşenlerin maruz kalma süresini gösterir;
 • Düz suyla yıkayın, eller eldivenlerle korunmalıdır.

Satın alırken ana etken maddeye dikkat etmelisiniz. Bazı çareler, yoğun bir yapı ile karakterize edilen ve en zor şekilde kaldırılan tortuyu ortadan kaldırmak için tasarlanmıştır.

Bilmek önemlidir! Deterjanlar kimyasalların yiyeceklere girmesini önlemek için tamamen durulanır.

Elektrikli plaka yıkama özellikleri

Metal bir muhafaza içinde bulunan ısıtma elemanları çıkarılmaz. Brülörler çevresinde kirlilik biriktirir, birikintiler oluşturur. Yıkamada en büyük zorluklara neden olan bu bölgeler. Elektrikli soba nasıl yıkılır – işin sırası:

 1. Isıtma elemanlarının tamamen soğumasını bekliyorum.
 2. Elektrikli ocak elektrik şebekesinden ayrılır – ihtiyati tedbir gereksiz olmayacaktır.
 3. Nazikçe deterjan sürün.
 4. Gerekli zamanı bırak.
 5. Birkaç kez, kapağı tamamen kir ve ürün kalıntıları temizlenene kadar nemli bir bezle silin.
elektrikli soba yıkaması

Elektrikli soba ile yumuşak malzemelerin yıkanması için mikrogranül kullanılması tavsiye edilir.

Isıtma elemanlarının etrafındaki bölgeye özellikle dikkat edilir ve tortuları tamamen çıkarmaya çalışın, yağlı tabakaları temizleyin. Spirallerin ve kapakların kenarı arasındaki boşlukları manuel olarak temizlemek için kürdan veya tahta bir şiş kullanabilirsiniz.

Bilmek önemlidir! Cihazı ince bir tabaka ile bile suyla doldurmanız önerilmez. Kısa devreye yol açabilen spiral içine nem girme riski vardır.

Indüksiyon ve cam seramik ocak yıkama daha

Bir indüksiyon veya cam seramik ocak, özellikle dikkat gerektirir. İlk bakışta, ısıtma elemanlarını güvenilir şekilde koruyan pürüzsüz bir kaplama, yıkanması daha kolaydır. Bununla birlikte, dikkat ve yanıt gerektiren özellikler vardır:

 • Cam seramiklere zarar verebilecek veya çizebilecek aşındırıcı maddeler, sert fırçalar, süngerler ve diğer cihazların kullanımı hariçtir. Mekanik temizlik için özel bir kazıyıcı seçin – yağlı plakları hassas bir şekilde temizler.
 • Ocağı cam seramikten temizlemek için özel bir deterjan uygulayın ve üreticinin talimatlarına dikkat edin. Aktif madde, koruyucu kaplamanın yüzeyinde kalan ve kolayca çıkarılabilen kirletici maddeler için geçirimsiz bir film oluşturur.
 • Sertleştirilmiş şeker içeren kalıntıları yumuşatmak için, kirlenmiş alana bir sıcak, ıslak mendil yerleştirilir ve bir süre bırakılır. Diğer yanmış ve fırında pişmiş parçalar da var.
özel kazıyıcı

Özel bir kazıyıcı çizik bırakmaz ve cam seramik temizler

Eğer birikmiş eski yağ ve karbonla mücadele etmek için zaman, arzu veya özel araçlarınız yoksa, temizlik firması ile iletişime geçin. Servis profesyonelleri pahalıdır, ancak yine de yeni bir levhayı tamir etmek veya satın almaktan daha ucuzdur. Bu, ev ödevlerinin favori mutfağını dönüştürmenin sırlarını bilenlere güvenilmesinin başka bir nedenidir.

decor

Leave a comment