Elektrické vedenie v kuchyni s vlastnými rukami – banking-on-green.com

Elektrické vedenie v kuchyni s vlastnými rukami

elektrické vedenie v kuchyni

Ak si myslíte, štatistiky, je v kuchyni je sústredená 30 až 50% všetkých bytových zariadení, to znamená, elektrické spotrebiče. Všetky z nich musia byť vybavené elektrickou energiou, ale v praxi sa často stáva, že existujúce rozvodné siete nepodliehajú takémuto zaťaženiu. Ukazuje sa, že elektrická inštalácia v kuchyni by mala vykonávať vlastník nezávisle – berúc do úvahy všetky individuálne požiadavky. Môžete vykonávať časť práce sami – ale len ak máte skúsenosti. S ohľadom na prípravnom procese, vrátane vypracovania vedenia, môže to robiť iba majiteľ – v každom prípade tú časť, kde je potrebné počítať celkový výkon techniky. To určí, koľko predajných miest potrebujete v kuchyni a tiež pochopíte, ako ich správne umiestniť.

Príprava na prácu

Zapojenie v kuchyni si vyžaduje povinné písanie. Aby bolo správne, je potrebné určiť, aké vybavenie má byť umiestnené v tejto miestnosti:

  • Elektrický sporák (varná doska, rúra);
  • chladničky;
  • umývačka riadu;
  • Mikrovlnná rúra;
  • Odsávač;
  • Rýchlovarná kanvica;
  • Hriankovač, sendvičovač;
  • multivarki, aerogrill;
  • Kuchynský robot, mixér;
  • Kávovar a tak ďalej.

V kuchyni sa tiež často rozhoduje zariadiť TV a práčku – a každá zásuvka si vyžaduje vlastnú zásuvku.

Schéma zapojenia v kuchyni

Tip: Zásobník by ste mali zakúpiť s rezervou a starostlivo premyslieť miesto umiestnenia zariadenia, aby ste sa nedali zmätok v drôte.

Ale len výpočet techniky na navrhovanie káblov nebude stačiť. Ďalšie práce sa vykonávajú podľa tohto algoritmu:

  1. Určuje typ siete prichádzajúce do bytu. V prípade jednej fázy bude celkový výkon veľmi obmedzený, v prípade trojfázového napájania môže byť vedenie v kuchyni vytvorené s výraznou rezervou výkonu. Spravidla, trojfázové vedenie v miestnostiach, kde je inštalovaná elektrická rúra.
  2. Celkový výkon kuchynských spotrebičov sa vypočítava – pre každé zariadenie sa odoberá nominálny výkon špecifikovaný v technickom pase. Mala by byť hodnota medzi 8 – 15 kW (súčasne so všetkými zariadeniami). Samozrejme, v praxi sa všetky zariadenia zriedka zapínajú súčasne, ale bude správne, ak sa elektrické vedenie vytvorí s výkonovou rezervou.
schéma zapojenia pre kuchynské vedenie
  1. Na vytvorenie kábla je vybratý kábel. Je lepšie použiť referenčné údaje alebo inštruovať prácu odborníka. Pokiaľ ide o všeobecné odporúčania, sú tieto: čím vyšší je celkový výkon zariadenia, tým silnejší by mal byť elektrický kábel. Napríklad s celkovým výkonom 11 kW je potrebný medený drôt s prierezom 6 mm a pre výkon 15 kW je potrebný prierez 10 mm.

Existujú ďalšie odporúčania pre výber kábla pre elektrické vedenie v kuchyni:

  • ВВГ-5х6 – päť jadier s prierezom 6 кв. mm je potrebný pre domy s trojfázovým napájaním a spája osvetľovací panel s hlavným panelom;
  • VB-2х6 je potrebný na pripojenie štítu v domoch s 2-fázovým výkonom;
  • VB-3×2,5 sa používa pre štandardné zapojenie zo štítov do rozvodných skríň a potom do zásuviek;
  • VB-3×1,5 je položený z distribučných boxov do osvetľovacích zariadení;
  • ВВГ-3х4 – pre elektrické sporáky.

Inštalácia elektrického panela

Inštalácia štítu vlastnými rukami je nasledovná:

  • Na vstupe je potrebné umiestniť zariadenie s reziduálnym prúdom (RCD);
  • Každý RCD je vybavený samostatným obtokom výstupov (nie viac ako 5 paralelných pripojení);
  • Samostatne pripojte okruh všeobecného a miestneho osvetlenia.

Tip: Odborníci odporúčajú inštalovať v kuchyni neštandardné RCD, ale diferenciálne automatické stroje s vysokým stupňom ochrany pred zvýšenou vlhkosťou.

diferenciálny automat

Základné pravidlá výberu a usporiadania zásuviek a prepínačov

Hlavné pravidlá umiestnenia zásuviek a spínačov pri vytváraní elektrického vedenia vlastnými rukami sú nasledovné:

  1. Inštalácia zásuviek v kuchyni by sa mala vykonávať rovnomerne a tak, aby sa káble priamo priblížili k umiestneniu zariadenia;
  2. Je nežiaduce opustiť dlhé drôty;
  3. Miesto výstupov je zvolené tak, aby sa nenachádzali v blízkosti umývadla alebo dosky, čo ich ochráni pred deformáciou v dôsledku prehriatia alebo zvýšenej vlhkosti.
  4. Zabudované (skryté zásuvky) sú ideálne pre dom, kde žijú malé deti. Okrem toho takéto prvky nikdy nezkazia dizajn miestnosti. Mimochodom, často umiestnenie zásuviek v pulte, čo je veľmi výhodné pre pripojenie stolných zariadení;
zapustené skryté zásuvky v kuchyni
  1. Výška výstupov musí byť vždy dodržaná – nízke umiestnené prvky nie sú vždy bezpečné (najmä v domoch s malými deťmi);
  2. Niektoré výkonné zariadenia nemôžu byť pripojené k rovnakému napájaciemu bodu;
  3. V celom priestore sa vytvára vedenie – nie je potrebné zoskupovať zásuvky na jednom mieste a najmä ich priblížiť k vertikále.

Ako vybrať správnu zásuvku? A pri inštalácii predajní v doske a montáž na stenu by mali dať prednosť produktom, vypočítané na aktuálne maximálne 16 ampérov. Najodolnejšie sú výrobky s keramickými platňami a poniklovanými lamelami. Pokiaľ ide o spínače, mali by byť hladké, čo značne uľahčí čistenie.

Umiestnenie zásuviek v kuchyni je vo výške 30-40 cm od podlahy a spínače sú inštalované vo výške a 15 cm od zárubne dverí. Niekedy sa vyberie všeobecný kuchynský vypínač a do chodby. Pre dodatočné osvetlenie v pracovnom priestore sú inštalované samostatné spínače.

Tip: Môžete použiť špeciálnu rohovú zásuvku.

šikmá zásuvka

Zapojenie sami – hlavné etapy inštalácie

Štrukturálne steny pre elektrické vedenie v kuchyni

Zapojenie sa uskutočňuje len vopred navrhnutým projektom a po zakúpení všetkých potrebných materiálov.

Vysielanie je vytvorené v nasledujúcom poradí:

  1. Strobliviruyut steny – pre drôty skryť vo vnútri steny a maskované dokončovacie obloženie. Vyžaduje to vŕtačku, špeciálnu stíhačku alebo dláto. Pred konštrukciou zariadenia Strobl vykonajte označenie, vyznačte na stenách tie miesta, kde prechádza vedenie. Dĺžka stroboskopu by mala byť minimálna. Ak je potrebné urobiť obrat, potom sa vykoná pri 90 °;

Dôležité! Keď stroblenii nevyhnutne používajú okuliare a respirátor na ochranu.

  1. Potrebné posuny sa robia označením a potom sa konektory umiestnia pod podrozetniki alebo vstavané zásuvky. Ak máte v pláne inštalovať zásuvky v pult, potom hniezd nie sú vykonané;
  2. Stohovanie drôtov v stroboskopoch sa vykonáva pomocou vlnitej trubice. Za týmto účelom každých 30 cm vrtných otvorov v lište – upevnia zvlnenie na hmoždinkách. Po ukončení káblových rozvodov a po položení všetkých drôtov sú strobsy pokryté roztokom;
  3. Zapojenie zahŕňa inštaláciu zásuviek a spínačov – to je posledná fáza práce. V pripravených drážkach sú inštalované podrozetniky z plastu. V nich sú výstupné káble, kde budú pripojené prepínače a zásuvky. Komín je vyrovnaný a bezpečne upevnený v stene skrutkami a maltou. Dôležité! Montážne zásuvka sa vykonáva len po skončení dokončovacie práce (aj v prípade, že ružica vložený) vychádzajúce zo stien vodičov pripojených ku svorkám, potom je mechanizmus je upevnený v ozdobný kryt, a potom – dať na plastovou výstuhou;
  4. V poslednej fáze je káblové pripojenie pripojené k sieti. Drôty zo zásuviek, svetelných bodov a spínačov v rozvodnej skrini sú pripojené k hlavnému vodiču. Všetky pripojenia sú nevyhnutne izolované – pre toto použitie používajte OOP alebo izolačnú pásku.

Vytvorenie kabeláže v kuchyni s vlastnými rukami vyžaduje špeciálne znalosti a zručnosti, pretože práca s elektrickými spojmi je považovaná za nebezpečnú. Mimochodom, v kuchyni je prípustné vytvoriť otvorené, to znamená vonkajšie vedenie. Táto metóda zahŕňa použitie ochranných boxov, do ktorých sa budú drôty položiť. Použitie krabičiek je vhodné v prípade, že je potrebné vymeniť káble v už zrekonštruovanej miestnosti.

decor

Leave a comment