Efektívne vetranie kuchyne v byte a súkromnom dome
Každý vie, že dobré vetranie v kuchyni je neoddeliteľnou súčasťou zdravého mikroklimatu bytu alebo súkromného domu. S cieľom pomôcť tradičnému kanálu systému prirodzeného vetrania, ktorý sa nachádza pod stropom, je teraz zvyčajne inštalovať kuchynskú digestor na kachle a / alebo fanúšikov kuchyne extraktora otvor v kanáli. Nie všetci však chápu, že negramotné nútené povinné vetranie môže nielen vyvolať požadovaný účinok, ale tiež výrazne zhoršiť fungovanie prirodzeného systému vetrania. Zvážte, ako urobiť kapotu v kuchyni v byte alebo v dome efektívnym a bezpečným.
Prečo vyčerpať vetranie v kuchyni
Počas procesu varenia sa do ovzdušia uvoľňujú rôzne škodlivé látky. Môžu byť rozdelené do dvoch skupín: smrteľné a veľmi škodlivé.
Nebezpečné znečistenie z “kuchyne”
- Oxid uhoľnatý (oxid uhoľnatý, CO) – jedovatá látka vo vysokej koncentrácii, ktorá vedie predovšetkým k otravám, potom k ľudskej smrti. Vlastníci elektrických sporákov nemajú čoho obavy, táto technika nie je zdrojom CO.
Oxid uhoľnatý sa vytvára spaľovaním prírodného alebo bioplynu, varením v tradičnej peci na spaľovanie dreva. Oxid uhoľnatý je obzvlášť nebezpečný a pretože necíti, človek nemusí cítiť jeho prítomnosť a akumuláciu v miestnosti. Oxid uhoľnatý nie je absorbovaný uhlíkovými filtrami, extraktor, ktorý je súčasťou režimu filtrácie vzduchu, je zbytočný v boji proti CO.
- Pri zapnutí plynového horáka alebo ohrievača vody vstupuje do miestnosti malé množstvo nespáleného zemného plynu. Normálne fungujúci systém prirodzeného vetrania je navrhnutý pre podobnú úroveň uvoľňovania plynu a dá sa s ním celkom dobre zaobchádzať.
Ďalšou záležitosťou je, ak existuje únik z plynového zariadenia alebo potrubia. Samotný plyn z domácností nemá zápach, ale pridáva “páchnúci” parfum – etylmerkaptán. Pocit “vône plynu”, musíte okamžite otvoriť okná a volajte pohotovostnú službu.
Významne zlepšiť bezpečnosť ľudí pri používaní plynového zariadenia pomôže inštalovať detektory úniku plynu a dostupnosť CO. Snímače v prípade nebezpečenstva môžu vydávať prepichovací signál alebo riadiť servopohon, ktorý automaticky odpojí napájanie plynu z batožinového priestoru a upozorní túto službu na tiesňovú službu.
Škodlivé znečistenie v kuchyni
- Kuchynská parabola, ktorá vyniká pri vyprážaní jedla. Je suspendovaný vo vzduchom prchavých časticiach, hlavne olejov a tukov. Po silnom zahriatí v panvici sa neškodné potravinové látky stanú škodlivé pre ľudské vlastnosti vrátane karcinogénnych. V najlepšom prípade sa nečistoty a sadze usadzujú na stenách, nábytku a náradiach, v najhoršom prípade v našich pľúcach.
- Pri varení sa vytvára aj vodná para. Samozrejme, je to takmer neškodné v porovnaní s inými typmi znečistenia. Ale nie je prínos z odparovania, nadmerná vlhkosť nezlepšuje mikroklímu v miestnosti.
Z toho, čo bolo povedané vyššie, možno konštatovať, že efektívne a neustále fungujúce vetranie kuchyne je mimoriadne dôležité. Ak ide o hygienu a čistotu pre majiteľov elektrických sporákov, pre tých, ktorí používajú vnútorné plynové sporáky (sporák, drevené pece) na varenie – ide o bezpečnostnú otázku.
Majitelia plynových sporákov by mali venovať veľkú pozornosť funkčnosti ventilačného systému, pravidelne kontrolovať prítomnosť trakcie vo ventilačnom kanáli. Ak je v kuchyni, okrem kachlí, plynového stĺpa alebo vykurovacieho kotla, normálna funkcia prirodzeného odsávania je ešte dôležitejšia.
Kuchynské ventilačné systémy: prírodné alebo nútené
Mnohí spotrebitelia sa pýtajú: aký typ kapucne v kuchyni je lepší, prirodzený alebo nútený? Odpovieme: obe sú lepšie. Prírodné a nútené digestory, hoci slúžia spoločnému účelu, sa navzájom nenahradia. Požadovaná pre kuchyňu v byte alebo súkromnom dome je prirodzený systém vetrania. Opäť platí, že osobitná hodnota dostupnosti a dostupnosti prirodzeného vetracieho systému je pre miestnosť s plynovými spotrebičmi.
Nútené odsávanie vzduchu pre kuchyňu, dobrá vec, dokonca veľmi. Ale voliteľné. Možno tvrdiť, že prirodzené vetranie poskytuje väčšiu bezpečnosť a nútené vetranie – pohodlie.
Pozrime sa podrobnejšie na možnosti rôznych typov vetrania, ich usporiadanie, výhody a nevýhody.
Prirodzené vetranie v kuchyni
Systém prirodzeného vetrania je dobre známy všetkým majiteľom bytov prostredníctvom kanálov v stene kuchyne a kúpeľne, ísť na strechu domu. Škodlivé plyny a znečistený vzduch sú odstránené cez ventankanal, čerstvé prechádzajú prasklinami v oknách alebo špeciálnymi ventilačnými ventilmi v stenách alebo okenných rámoch. Teplý vzduch, ohrievaný na sporáku, kvôli nižšej hustote, prirodzene smeruje k úniku z miestnosti nahor, na ulicu, kde je teplota nižšia.
Správne usporiadané vetranie s prirodzeným tahom odstraňuje pomerne malé množstvo vzduchu za jednotku času, ale stále to robí. Ventkanal, ktorý sa nachádza pod stropom, je schopný vyrovnať sa s malým únikom zemného plynu, ktorý je ľahší ako vzduch a stúpa na strop.
Kysličník uhoľnatý, ktorý je vytvorený v relatívne malých množstvách z pracovných horákov plynových kachlí, je tiež úspešne odstránený prirodzeným odvetrávaním. O niečo menej prirodzené vetranie odstraňuje zápach z kuchyne a nadmernú vlhkosť pri varení miernej intenzity.
Najmenej raz za mesiac je potrebné pravidelne kontrolovať prítomnosť dostatočného ponoru v ventilačnom kanáli. Môže sa skontrolovať bez špeciálnych nástrojov: ak sa list papiera “prilepí” na dieru – je to trakcia.
Čo je dobré a čo je v tomto systéme zlé:
Výhody systému prirodzeného vetrania
- Vetranie s funkciami prirodzeného tahu nepretržite s výnimočnými výnimkami (pozri nižšie v “mínusoch”).
- Poskytuje všeobecné vetranie obydlia v spojení s ventilačnými kanálmi v kúpeľniach.
- Vyrovnáva sa s hlavnými typmi nebezpečných nečistôt uvoľnených počas varenia. Zabezpečuje bezpečnosť pri malom úniku plynu. Prírodné vetranie je prijateľné na odstránenie zápachu z kuchyne a nadmernej vlhkosti pri varení miernej intenzity.
- Prirodzené vetranie je “zadarmo”. V byte alebo súkromnom dome, postavený podľa stavebných predpisov, je štandardne k dispozícii. Zariadenie, ktoré by vyžadovalo upevnenie, nie. Elektrina sa nevyžaduje.
- Tichá práca.
Nevýhody prirodzeného vetrania
- V horúcom počasí av mimosezóne s náhlym oteplením vonkajšieho vzduchu po dlhšom chladnom počasí účinnosť prirodzeného vetracieho systému prudko klesá. Za nepriaznivých okolností sa môže vyskytnúť spätný pohyb vzduchu: začne pretekať kanálom z ulice do miestnosti. Pri kuchyni s inštalovaným plynovým sporákom to môže byť veľmi nebezpečné, najmä ak je plynový ohrievač vody. Pri teple a počas náhleho rozmrazovania sa odporúča vetrať miestnosť cez otvorené okná.
- Prirodzené vetranie odstraňuje pomerne malé množstvo vzduchu za jednotku času. Ak sa majitelia rozhodli smažiť plnú panvicu, ventilačný systém sa nedokáže vyrovnať a pretrvávajúca kuchynská “vôňa” sa okamžite rozšíri do všetkých miestností.
- Vetranie pracuje zvyčajne len vtedy, ak je dostatočný objem vzduchu z vonkajšej strany. Moderné plastové okná, nastavené “na zimu”, s úplným uzatvorením sú takmer hermetické. Aby ste zabezpečili odtok vzduchu do kanálu, mali by ste počas varenia otvoriť okná, aspoň v režime mikroprevádzky.
- Vetracie potrubie môže byť upchaté snehom, nečistotami. zhora sebecké a technicky negramotné susedia môžu zablokovať vetracie nižšia nájomníkmi, aranžovanie výklenok pod chladničku v kuchyni odstránením ventshahty alebo jej časť.
- Je potrebné pravidelne kontrolovať prievan a v prípade potreby vyčistiť vetracie kanály.
Ako urobiť prirodzené vetranie v kuchyni
Vetranie pre kuchyňu v byte, postavený v súlade s normami, je tu, stačí skontrolovať jeho výkon. Ale ako správne urobiť prirodzené vetranie v súkromnom dome? Vetracie kanály by mali byť umiestnené v “špinavom” priestore: kuchyňa, WC, kúpeľňa, vykurovacia miestnosť, technická miestnosť, kúpeľňa. Vysielať celý dom, je potrebné nielen kuchyňa, prúdenie vzduchu urobil z “čistých” izieb: obývacia izba, jedáleň, spálňa.
Navrhovanie vetrania, ak je všetko vykonané v súlade s konštrukčnými a hygienickými normami, zahŕňa výpočet mnohých parametrov systému. Pri určovaní vzduchové kanály úsek vziať do úvahy typ zariadenia inštalované množstvo izieb, konštrukcie budovy, klimatické podmienky v teréne.
Výpočet je zložité pre laika, ktorí chcú ponoriť do témy môžete dozvedieť SP 60.13330.2012, 54.13330.2011, 62.13330.2012, 131.13330.2012, 7.13130.2011 a SanPin 2.1.2.2645-10. Uvádzame iba hlavné odporúčania, ktoré podľa nášho názoru postačujú pre zariadenie prirodzeného vetrania vo väčšine súkromných domov:
- Pri prítomnosti štyroch varných platní musí byť objem odvádzaného vzduchu aspoň 90 m3 / h. Aby ste to dosiahli, postačí, aby ste na strechu priviedli zvislý kanál výfuku s úsekom najmenej 0,02 m2. Toto zodpovedá kruhovému kanálu s priemerom 16 cm alebo štvorcovej veľkosti 14 × 14 cm (v polovice tehla). Viac – môžete, menej – nemôžete.
- Vstup do kanála by mal byť umiestnený na stenu vo vzdialenosti 15-30 cm od stropu alebo samotného stropu. Posledná možnosť sa môže realizovať v súkromnom dome.
- Aby bol prirodzený tah dostatočne stabilný, kanál musí byť relatívne vysoký. Optimálny ťah je zaistený s výškou kanála najmenej 5 metrov. Okrem toho by nemalo byť zima. V kanáli, ktorý sa nachádza mimo budovu a nie je izolovaný, v chladnej sezóne bude návrh slabý alebo to nebude vôbec. V súkromnom dome sú ventilačné kanály najlepšie umiestnené v strede domu, bližšie k hrebeňu.
Nútené odsávanie
Ventilačný systém, kde je znečistený vzduch odvádzaný ventilátorom, sa nazýva nútený.Kuchyňové ventilátory môžu byť inštalované rôznymi spôsobmi:
- Namontujte priamo na existujúci vertikálny ventilátor prirodzeného výfukového plynu smerom k streche.
- Vytvorte otvor vo vonkajšej stene, kde je odsávač a vyhoďte znečistený vzduch priamo z miestnosti.
- Stropný sporák môžete zavesiť cez sporák pomocou zabudovaného ventilátora. Vzduchové potrubie z odsávača by malo byť vyvedené do existujúceho vetracieho potrubia alebo do ďalšieho otvoru v stene.
- Vložte ventilátor do okienka “sovietskeho modelu”, dostanete jednoduchý a lacný okenný kryt.
Výhody a nevýhody nútenej ventilácie
klady:
- Vetranie s núteným ťahom so správnym zariadením má vysokú produktivitu a je potenciálne schopné rýchlo odstrániť významné množstvo znečisteného vzduchu intenzívnym varením.
- Kuchynská digestor, inštalovaný priamo nad sporákom, odstráni väčšinu kontaminantov predtým, ako vstúpia do miestnosti. V dôsledku toho bude čistenie kuchyne oveľa jednoduchšie.
nevýhody:
- Znečistený vzduch sa odstráni iba vtedy, keď ventilátor na digestor pracuje v kuchyni.
- Nútený systém stojí peniaze: ventilátor na kuchyňu alebo ventilátor, ich údržba a vynaložená energia majú svoju cenu.
Ako správne nainštalovať odsávač na prirodzený vetrací kanál
Pri inštalácii ventilátora je potrebné zvážiť nasledujúce body:
- Ak je ventilátor pre kuchyňu vybavený spätným ventilom, ktorý bráni vstupu vzduchu do miestnosti, keď ventilátor nefunguje, musí byť tento ventil odstránený. V opačnom prípade bude práca prirodzenej ťažby narušená.
- Bežný lacný domáci ventilátor axiálnej konštrukcie nie je určený na odstraňovanie vzduchu z vertikálneho kanála. Kapacita uvedená v cestovnom pase (objem vzduchu, ktorý sa má odstrániť za jednotku času) bude realizovaný iba vtedy, ak ventilátor odoberie vzduch z vodorovného kanála a dokonca ani nie veľmi dlho.
Pri pripojení k prirodzenému krytu lacný ventilátor bude ťažké prekonať odpor trenia a vzduchového stĺpca, jeho výkon bude výrazne klesať v porovnaní s uvedeným. Čím vyšší je kanál, tým väčší je pokles.
- Existujú špeciálni fanúšikovia odstredivého dizajnu pre domácnosť, ktoré sú určené na prevádzku vo vertikálnych kanáloch. Pokles produktivity v závislosti od výšky kanála nie je taký veľký ako v prípade axiálnych. Skutočný výkon pri práci vo vertikálnom kanáli bude blízko k deklarovaným.
Odstredivé odsávače pre kuchyňu môžu byť zabudované alebo nad hlavou. Nevýhody odstredivých ventilátorov: vysoká cena (sú päťkrát drahšie ako axiálne náprotivky) a relatívne veľké rozmery.
Axiálny ventilátor je preto lacný, ale pri inštalácii prírodného vetracieho kanála je málo. Odstredivé je účinné, ale drahé. Vhodnou alternatívou je inštalácia ventilátora do vodorovného potrubia, ktoré je vedené cez vonkajšiu stenu. V takomto prípade môžete na digestore používať lacný axiálny ventilátor bez ohrozenia jeho výkonu.
Pri nasmerovaní cez stenu je potrebné na vonkajšej strane namontovať spätný ventil. Bohužiaľ nie je vždy možné vyvŕtať dieru do steny, ak ide o mestský byt. Ale to nie je problém v súkromnom dome.
Vlastnosti inštalácie digestorov
Nebudeme hovoriť o tom, ako pripevniť kuchynskú digestor, to by malo byť podrobne popísané v pokynoch k nej. Budeme iba pripomínať, že je potrebné striktne dodržiavať stanovenú výšku jeho umiestnenia vzhľadom na dosku. Treba tiež poznamenať, že použitie kapoty v režime recirkulácie (bez odstránenia vzduchu), spolu s uhlíkovým filtrom, vyčistí vzduch iba časti aerosólových častíc, hlavne tukov. Výrobky spaľovania plynu zostanú v miestnosti. Okrem toho uhoľný filter, ktorý stojí určitú sumu peňazí, sa rýchlo upcháva a vyžaduje jeho výmenu.
Uveďte hlavné funkcie, ktoré je potrebné zvážiť pri výbere a pripojení odsávača:
- Ventilátor na extrakciu do kuchyne, rovnako ako ventilátor pre domácnosť inštalovaný na kanáli, môže mať aj axiálny alebo odstredivý dizajn. Drahé digestory, v ktorých sa používajú odstredivé ventilátory, sú vhodné na odstránenie vzduchu cez vertikálny kanál, straty vo výkonnosti sú tolerovateľné.
V lacných digestoroch sú axiálne ventilátory často inštalované, sú neúčinné pri pripojení k vertikálnemu kanálu. Úplná práca extrakcie s axiálnym ventilátorom sa dosiahne iba vtedy, keď je vzduch vyčerpaný krátkym horizontálnym kanálom cez vonkajšiu stenu.
- Pri pripájaní odsávača k vertikálnemu kanáliku prirodzeného vetrania sa odporúča jeho odstránenie, ak existuje. Vo vodorovnom kanáli je ventil povinný na výstupe von. Lepšie je nechať na kapotu.
- Časť ventilačného kanála nesmie byť menšia ako časť vývodu z odsávača. Je možné prepínať z okrúhlých rúrok na obdĺžnikové, hlavnou vecou nie je zúženie prierezu.
- Pri pripájaní odsávača pár do vertikálneho kanála by nemal zasahovať do bežnej prevádzky prirodzeného vetrania. Mimochodom, veľa tejto požiadavky sa neberie do úvahy a bohužiaľ väčšina digestorov v našich domoch je inštalovaná nesprávne. Otázka, ako správne pripojiť digestor k vetraniu v kuchyni, budeme venovať ďalšiu časť.
Ako správne pripojiť potrubie z kuchynskej digestora k prirodzenému vetraciemu kanálu
Zo zásuvky kuchynského digestora potrebujeme natiahnuť potrubie príslušnej časti a vložiť ju do otvoru v stene vedúcej do vertikálneho kanála prirodzeného vetracieho systému. V praxi sa to deje rôznymi spôsobmi:
Niekedy je do vertikálneho kanála pripojené iba potrubie, ktoré nasáva vzduch z digestora, čím úplne zatvorí otvor z miestnosti. Urobte to tak kategoricky nemožné, pretože práca prirodzeného vetrania bude porušená.
Mnoho predajcov stavebných materiálov a finišerov odporúča pripojenie odsávača k prírodnému vetraciemu systému pomocou adaptéra s dvoma otvormi. Jedna z nich je navrhnutá na pripojenie odsávača pár, druhá sa otvára z kanála do miestnosti. Zdá sa, že kapuca bola zabezpečená a prirodzené vetranie bolo zachované. V skutočnosti to nie je. Po prvé, keď je odsávač v prevádzke, takmer všetok odstránený vzduch sa vráti do miestnosti. Je to oveľa jednoduchšie, aby sa dostal späť cez blízku dieru, ako vyliezť do kanála.
Po druhé, časť otvoru pre prirodzené kreslenie klesá, ak nie je špecificky rozšírená. Pripojenie pomocou adaptéra s dvomi otvormi je bežné, ale považujeme to za nesprávne kvôli veľmi nízkej účinnosti.
Aby sa zabezpečilo, že prirodzené aj nútené vetranie od kapoty úplne funguje, je potrebné splniť dve požiadavky:
- V čase, keď je odsávač v prevádzke, musí byť druhý otvor zatvorený, aby sa odvádzaný vzduch nevysunul späť do miestnosti.
- Celkový prierez mriežkových otvorov na prirodzené vetranie by nemal byť menší ako prierez vertikálneho kanála.
To sa dá dosiahnuť zvýšením plochy prirodzenej vetracej mriežky a inštaláciou spätného ventilu za ním tak, aby sa zatvoril po zapnutí odsávača. Ventil musí byť inštalovaný tak, aby prietok prúdu vzduchu z digestora zavrel a pri vypnutom kryte ventil sa automaticky otvorí.
Ďalej budeme hovoriť o tom, ako vybrať a nainštalovať ventil.
Ako zvoliť a namontovať vzduchový ventil pri pripojení odsávača k potrubiu
Pre naše účely je vhodný iba jeden z mnohých typov ventilačných ventilov: bez pohonu, bez pružiny, s tlmičom, ktorý nie je segmentovaný a posunutý vzhľadom na stred symetrie osou jeho otáčania.
Potom, čo sme si vybrali a kúpili ventil, budeme musieť s jeho inštaláciou v požadovanej polohe. V normálnom režime by mal vzduchový ventil fungovať nasledovne: nedochádza k pohybu vzduchu – klapka je zatvorená, prúd vzduchu sa otvára. Musíme získať opačný výsledok: kým extraktor nefunguje, ventil musí byť úplne otvorený. Keď je digestor zapnutý, vzduchová podpora z vnútornej strany potrubia ho musí uzavrieť. Relatívne slabý prirodzený pohyb vzduchu z miestnosti na kanál by nemal ovplyvniť činnosť ventilu.
V normálnej polohe je podobný ventil v horizontálnom kanáli umiestnený tak, že os klapky je umiestnená vodorovne a väčší segment (a ťažší) segment uzáveru “pozrel” nadol. V tomto prípade ventil, ak nie je tlak vzduchu, bude zatvorený. Musíme dosiahnuť opak, ventil by mal byť otvorený. To možno dosiahnuť dvoma spôsobmi:
- Ventil namontujte horizontálne tak, aby sa os otáčania otáčala v uhle 5 ° až 60 ° k vertikále, pričom väčšia plocha chlopne by mala byť na vrchu. Uhol sklonu, pri ktorom bude klapka úplne otvorená, keď nie je odsávač odsávaný, sa bude musieť experimentálne vybrať. Snaha pritiahnuť chlopňu a zatvoriť ventil by mala byť dostatočná, kapucňa s nízkym výkonom ju nemôže poskytnúť.
- Osa ventilu je umiestnená prísne vertikálne, ale ventil mierne (asi 5 °) naklonený smerom k vchodu do kanála prirodzeného vetrania. Väčší segment klapky by mal “pozerať” smerom k kanálu. V tomto prípade bude prevažovať a klapka sa bude otvárať pod vlastnou hmotnosťou, pretože sa otvárajú zakrivené dvere. Požadovaná sila na zatvorenie ventilu bude malá, môžete použiť kapotu akejkoľvek sily.
Pri ďalšom videu sa naučíte, ako použiť ventil spätného vzduchu na pripojenie kuchynského poklopu k existujúcemu vertikálnemu kanálu, zabezpečiť jeho maximálny výkon a neporušiť prirodzené vetranie:
Centrálne povinné ventilačné systémy
Za zmienku stojí aj centralizované vetracie systémy. V kancelárskych budovách a hotelových komplexoch často zabezpečujú jednotný systém vetrania, ktorý slúži všetkým priestorom budovy. V byte, spravidla, vetranie je kombinované v byte alebo súkromnom dome.
Centralizované nútené vetranie môže byť výfukové, prívodné a výfukové a výfukové s rekuperáciou tepla. Sme presvedčení, že iba posledná možnosť je vhodná pre domáce studené prostredie.
Dodávkový a výfukový systém s rekuperáciou tepla nie je nákladný, ale prináša skutočnú návratnosť vo forme úspor nákladov na vykurovanie a priaznivého mikroklíma. Varianty bez rekuperácie pri nižších nákladoch v chladnom prostredí sú neúčinné.
V systéme napájania a výfukového systému sa vzduch odvádza z “špinavých” priestorov a zavádza do “čistých” miestností systémom vetracích kanálov. Vyčerpaný a čerstvý vzduch “spĺňa” v rekuperátore, kde sa tepelná energia z odobraného ohriateho vzduchu prenáša na studenú, prijatú z ulice. Súčasne sa prúdenie vzduchu nezmiešava.
Správne navrhnutý a inštalované s ventilačný systém s rekuperáciou tepla prenáša až 90% tepelnej energie z horúceho vzduchu na chlad, čo môže výrazne znížiť náklady na kúrenie a vzduch sa privádza do miestnosti komfortnej teploty.
Rekuperačné ventilačné systémy pre prívod a výfukové systémy sú najvhodnejšie pre moderné domy na úsporu energie. V škandinávskych krajinách je tento druh vetrania povinný pre budovy vo výstavbe dlhšie ako jeden rok, nahradzujúci prírodný extrakt.
Centrálne ventilačné systémy sú problematické kombinovať s plynovými sporákmi. Pri plynovom sporáku je potrebné ešte urobiť prirodzenú ventiláciu z miestnosti alebo inštalovať komplexnú núdzovú automatiku. Dostatočne kombinovať dva rôzne ventilačné systémy (s odsávaním – tri) v jednej miestnosti je komplikované. Elektrické sporáky nevyvolávajú takéto problémy.
Miestne nútené ventilačné zariadenia (ventilátory miestnosti)
Miestne ventilačné zariadenia s rekuperáciou tepla (vysávanie miestnosti) si zasluhujú byť spomenuté. Princíp činnosti je podobný centrálnym systémom: prichádzajúci vzduch ohrieva prichádzajúci vzduch. Ventilátor ventiluje v jednej miestnosti.
Je lacnejšie vybaviť dom alebo byt s miestnym núteným vetraním s rekuperáciou tepla ako s inštaláciou centralizovaného systému. A úroveň prijatého komfortu nie je oveľa nižšia.
Miestne vetranie s rekuperáciou je veľmi dobré pre obývacie izby. Nezasahujte do ventilátora v kuchyni, ale stále z prirodzeného vetrania a silnejšia kapucňa, vytiahnutá vodorovne do steny, bude užitočnejšia. Pri výbere miestnych ventilačných zariadení by sa mali uprednostňovať tie modely, v ktorých objem dodávaného vzduchu presahuje objem odvzdušneného vzduchu.
Aký typ vetrania vybrať pre kuchyňu v dome a byte
Tí, ktorí vybudovať solídne vidiecky dom alebo vybavuje elitnej bytu, výstavbu energeticky úsporné technológie stavba “pasívneho domu”, stojí za to venovať pozornosť na ceste, ale pohodlné a cenovo efektívny systém núteného vetrania s rekuperáciou tepla. V kuchyni by mal byť inštalovaný výkonný kapucňa s elektrickou zásuvkou, sporák je lepší (a zdravšie) používať elektrické. Ak je v objekte plynový kotol, miestnosť, v ktorej je inštalovaná, musí byť vybavená prírodným odsávačom a samostatným prívodom vzduchu.
Pre tých, ktorí budujú svoj vlastný domov je skromnejší a obmedzená v rozpočte, sme radia nutne poskytnúť vertikálne kanály prirodzeného vetrania v kuchyni, kúpeľne, spaľovanie, vaňa, domácnosti pokoj a predsieň, ak sa suší bielizeň.
Vetranie v súkromnom dome v kuchyni by malo byť doplnené digestorom nad sporákom so samostatným potrubím. Najlepšie je odstrániť potrubie, aby sa odstránil vzduch z digestora, nie na strechu, ale cez vonkajšiu stenu až po ulicu. Mimo to je potrebné dať spätný ventil, ktorý zabraňuje prieniku studeného vzduchu dovnútra. Ventilátor na prirodzenom ventilačnom kanáli by mal byť umiestnený v toalete a kúpeľni, v kuchyni, ak je výpis, nie je tam žiadna zvláštna potreba.
Pre byt odporúčame podobnú možnosť: prirodzené vetranie (tam je predvolené), dobrý kryt nad sporákom, ventilátor v kúpeľni. Odporúča sa, ak je to možné, odstrániť odsávač cez stenu – podľa vyššie opísanej schémy so spätným ventilom. Dodatočný kuchynský ventilátor podľa nášho názoru nie je potrebný.
Napokon opäť pripomíname, že správne vybrané a inštalované digestory a ventilátor pre kuchyňu dodajú pohodlie, ale nenahradia prirodzený systém vetrania. Nesprávne pripojenie odsávača môže nielen zlepšiť, ale aj výrazne zhoršiť prevádzku ventilácie. Odporúčame vetranie priestorov venovať osobitnú pozornosť, dôverovať jeho dizajnu a inštalácii, pripojenie odsávača k príslušným majstrom.