Кухиње у “сталинама” се одвојено разликују од типичних у томе што имају:
- Високи стропови (од 3 м);
- Дебели зидови од цигала;
- Често је прави квадратни облик;
- Носиви делови;
- Велики прозори са широким прозорима.
Међутим, постоје слабости. Пре свега, то је: мала кухињска површина, истрошени комуналије, дрвени подови, оштећене унутрашње структуре и декорација. У овом материјалу ћемо причати о томе како да кухињу претворимо у сталинка у модеран, леп и удобан простор уз помоћ надлежне ремонта и пажљиво планираног дизајна.
13 савета за дизајн и поправку кухиње у сталинка
Савет 1. Направите велике поправке са заменом свих инжењерских комуникација
Ако кућа није ремонтована, мораћете да је изводите сами и без икаквог компромиса. Главна ствар која треба да се уради је замена свих цеви, електричних инсталација, вентилационих канала и темељног поправка пода. Други могући задаци: замена прозора, врата, рушење и постављање зидова, њихово нивелисање, поправак плафона.
- Веома је важно повјерити поправку кухиње код стаљинистичких мајстора који имају искуства с старијим кућама.
- Ако у вашој кући постоје дрвени подови, пре него што почнете са уређењем новог пода, потребно је провјерити темељ. Могу га изводити само грађевинске организације с одобрењем СРО и лиценциране за очување локација културног насљеђа. Тек након што сте добили закључак уз израчунавање носивости пода и упутства за реконструкцију, можете наставити са поправком.
Савет 2. Одаберите стил који одговара духу куће
У кухињи у Сталинисту можете остварити било који класичан и модеран стил ентеријера. Али нарочито погодне су оне упуте које одговарају духу и архитектури куће, јер су то главна предност свих “сталинок”. По нашем мишљењу, следећи стилови ће помоћи очувању јединствености атмосфере:
- Старомосковски;
- Неокласични;
- Средњи век (послератни модернизам);
- Совјетски стил;
- Лофт или индустријски.
Савет 3. Урадите обнављање
Чак иу “номенклатура” сталинама, површина кухиње није велика (10-15 квадратних метара), шта можемо рећи о “приватес” са кухињама са отвором од 7-9 квадратних метара. Кардинална промена такве мале просторије може се комбиновати само с суседним дневним боравком и / или ходником. У оваквој ситуацији, могуће је не само узимати благоваоницу из кухиње, већ и створити простор врло згодан за комуникацију и дружење.
- Добра вест је да су зидови на сталинама готово увек завјесни (са изузетком греда, а понекад и колона). Лоше вијести – према СНИП-у, гасификована кухиња мора нужно бити изолирана са вратима.
Можете изаћи из ситуације само припремањем цеви за гас и уградњом електричног штедњака (према договору) или проширењем врата и постављањем клизних / преклопних врата (погледајте слику). Други начин је много лакши, јер се преклапајућа / клизна врата лако могу уклонити у кућиште оловке, стварајући један простор и без кршења правила.
А овде је пример комбиноване кухиње-дневне собе, у којој је уклоњен плин и инсталирана електрична плоча.
Међутим, у неким случајевима могуће је сложити и комплетирати уједињење гасификоване кухиње из дневне собе. На крају крајева, већина Стаљинових зграда није серијска, па је приступ њиховом “промени” индивидуалан.
Дакле, на пример, ако је соба поред кухиње означена као трпезарија документима, онда је, под одређеним захтјевима, врло вероватно да ће планирање бити помирено.
У следећем избору фотографија су примери дизајна комбинованих кухиња-дневних соба у стаљинистичким кућама.
Савјет 4. Задржите карактеристичне елементе завршне обраде гдје је то могуће
Професионални дизајнери, који раде са сталинкама, покушавају очувати аутентичне елементе декорације што је више могуће због њихове посебне лепоте и значаја. Зашто не пратити њихов пример и покушати да сачувате, рецимо, дрвени паркет на поду или шпулет на строповима и зидовима? Нажалост, није увек могуће сачувати такве карактеристике, али се могу поновно креирати или репродуцирати на нови начин.
Савети и трикови
- Иначе, стари дрвени прозори су пожељни да се пређу на дрвени, а не пластични прозори са два прозора.
- Опекотине могу бити изложене, очишћене, затим лакиране или обојене.
Савет 5. Нагласите и користите висину плафона
Због високе плафоне у кухињи Стаљина може бити, у најмању руку, условне или више нивоа пластербоард плафон или, као највише, сет декоративне греде, КЕСОНИ (види. Слику испод), широке лајсне и стуццо.
А ако кухиња нема довољно простора за складиштење, све исте висине зидова ће помоћи. Потребно је само да дизајнирате слушалице са опционим трећим или четвртим слојем, можда чак и до плафона као што је приказано на следећој слици.
Савет 6. Кладите на светлосне тонове
Најефикаснији начин повећања малих кухиња је једноставан – да га украшавате у светлим бојама. На пример, у белој, кремасти, светло сивој, беж или светло плавој нијанси. У случају да је кухиња изузетно мала, ужа или тамна, најбоље је боје зидати и одабрати сет у бијелој боји.
И да унутрашњост светлости није претјерано стерилна, комбинују контрастне текстуре (на пример, сјај са мат површинама) или додати неколико светлих нагласака (боље је користити не више од 2 додатне боје).
Савет 7. Користите прозорски праг
По правилу, прозорске прагове у сталинама нису само дубоке, већ и високе, што значи да се могу уградити у слушалице без подизања прозора, као што је случај са другим кућама.
- Прозор за прагову, у комбинацији са апартманом, може постати одличан резни сто, ормар за чување посуђа или шанк за шанк.
Главни услов је да нова радна површина мора имати рупе за вентилацију, а врата кућишта (ако их има) морају бити решетана тако да топлота радијатора слободно круже кроз просторију.
Испод избора фотографија налази се неколико примера како можете корисно користити праг.
Савет 8. Планирајте компактне и супер-функционалне слушалице
- За квадратну кухињу вреди бирати Л-обликован сет или У облику (у зависности од конструкције прага и ширине пролаза између бочних зидова није мањи од 1 метар).
- Ако је кухиња прилично мала (6 м² м или 7 м2 м) и у приоритетној – пространости трпезаријског стола потребно је изабрати најкомпактнију линијску линију.
- За уску кухињу вредно бирати линеарно планирање или дворедни распоред, под условом да пролаз између модула није мањи од 100 цм.
- Ако су слушалице лоциране на улазу, онда је најближи модул за њега пожељно направити бачене или радијусне. Тако ће улаз у кухињу бити сигурнији и удобнији.
- Да бисте уштедели простор, у углу и бочним зидовима у облику слова У без уграђених апарата већ можете урадити. Такође, у слушалицама таквих облика важно је да се углови користе што је више могуће – да се изграде клизне и вишеслојне системе, корпе или каруселе.
- Повећање простора за складиштење може бити због додатног горњих слојева или социјалног дела са уграђеним фиокама.
Савет 9. Сакријте колону за гас, канал и обојите цеви у тону позадине
Гасна колона са отвореном комором за сагоревање може бити сакривена у кућишту за складиштење без горње и доње стране, а такође и са 15 центиметарским угаоним од бочних зидова (са координацијом услуге гаса).
Такође, отворена колона може бити сакривена у лажној експлоатацији, као у овом пројекту поправке кухиње у сталинка, спроведеном преносом “стамбеног питања”.
За цеви не покварите унутрашњост, довољно су да се боје у тону зидова.
Погледајте материјал на тему: Дизајн и поправак кухиње са гасном колоном.
У кухињи у стилу поткровља или земље, колона, ваздушни канал, радијатор и цеви не могу бити сакривени, али, обратно, користе се као декоративни елементи.
- Ако је кухиња врло мала и у њему постоји одлагање смећа, онда ради уштеде простора треба га демонтирати и примити (потребна је прелиминарна сагласност). Ако вам сметњача не смета, у поступку поправке довољно је замијенити његов отвор (на примјер, на двоструком застакљеном уређају).
- Канал се може скривати у кутији са сувим зидом или у додатној вишој слушалици.
Савет 10. Изаберите технику смањене величине и интегришите све што можете уградити
Када су све површине кухиње равномерне, ентеријер изгледа уредно и визуелно мање пресијечен. А ако је технологија компактна, уштедјети ћете и драгоцене центиметре. Тако, на пример, за малу породицу потребно је одабрати уску машину за прање посуђа ширине 45 цм, плочу са два или три горионика и ужим, али високом фрижидеру.
Савет 11. Створите чак и осветљење
Осветљење може промијенити перцепцију о малом простору у најгорем или бољој. Пошто су кухиње на сталинама мале, али са високим плафонима, један лустер овде неће бити довољан.
- Најупореднији сценарио осветљења: рефлектори око периметра + лустери у центру или изнад стола + осветљење намештаја у радном подручју.
Савет 12. Подигните компактну трпезарију
Ако је трпезаријски простор постављен у пратећу дневну собу или одвојену трпезарију, онда стол и столице могу бити готово све. Међутим, за изоловану кухињску од 6-10 м2 одговара само мини-формату намештаја. На пример, то би могло бити:
- Фолдинг табле;
- Стол са преклопним крилима;
- Преклопни или клизни стол за 2-4 особе;
- Мали сто за кафу;
- Бар цоунтер (укључујући и на основу прозора).
Столице за малу кухињу погодне су на следећи начин:
- Фолдинг “гарден” цхаирс;
- Беч и било која друга светлосна и мала столица;
- Транспарентне пластичне столице;
- Столице;
- Клупа.
Савет 13. Одредите ексерте декоратера
Обиље декора, малих делова и различитих површина “сруши” мали простор и уводи осећај поремећаја. Дакле, у дизајну мале кухиње у Стаљину вреди кладити на квалитет, а не на број додатне опреме. Парови зидних украса, сатова, живе биљке и ваза воћа ће бити довољни да створе угодност.