Кухињски предсобља се може формирати као резултат санације или бити такав изворно. Друга опција се понекад налази у студијима, приватним кућама, становима са отвореним или слободним планирањем. Такво нестандардно решење има своје предности и слабости:
- Прос: повећање стамбеног простора у стану (са пуним преносом кухиње у ходник) или корисне површине у кухињи (са парцијалним / комплетним рушењем унутрашње преграде). Још један плус је погодност за утовар и истовар производа, уклањање смећа.
- Цонс: са комплетним преносом кухиње у ходник, соба постаје чврста и уској, па се уместо сто за ручавање најчешће користи шипка, а у другој просторији је постављена потпуно опремљена кухиња, на примјер, дневни боравак. Остали недостаци кухиње-ходника:
- Потреба за чишћењем;
- Дистрибуција кулинарских мириса у свим суседним просторијама;
- У кухињи кување и кретање по кући постају непријатне и чак и несигурне;
- Често у кухињском ходнику нема довољно природног осветљења;
- Сам процес преноса инжењерских комуникација и рушења зидова је бирократски и технички сложен и скуп.
У сваком случају, предност ове редизајн често су суочена са свим потешкоћама. Штавише, уз пажљиво планирање, недостаци комбинованог простора могу се минимизирати. Из овог материјала ћете научити како опремити кухињски ходник / кухињу, у комбинацији са ходником, иу којим случајевима је допуштено допуњавање, а такође и нацртати занимљиве дизајнерске идеје из одабира од 40 фотографија интеријера.
Помоћ за поновно планирање
Пренос кухиње у ходник у становима са стандардним изгледом, било у Хрушчовој или новој згради, сасвим је могуће, али, нажалост, не увек и само под одређеним условима:
- Усклађивање пројекта реконструкције са архитектом куће и свим локалним инспекцијама станова. У супротном, власник стана ће бити обавезан да све врати у оригиналном облику и да плати новчану казну.
- Да одобри пројекат санације, неопходно је да у стану испод пода испод будућег кухињског ходника није било дневне собе или гасификоване кухиње.
- У стану на горњем спрату изнад места где желите опремити кухињу, не би требало бити купатила или тоалета.
- Кухиња-предсобља треба да има прозор (бар у суседној соби), тако да довољно дневног светла може продрети и може се проветрити.
- Гасификована кухиња не може се комбинирати или преселити у ходник, јер се нужно мора изоловати из других просторија пуним преградама. Чак и закривљени и отворени врата су неприхватљиви.
- Можете уништити само неноси зидове и структуре.
- Према правилима противпожарне сигурности, пролази у кухињском ходнику, већ опремљена, требају бити најмање 1 метар. Али најбоље је направити пролаз још шире – око 120 цм.
14 савјета за уређење кухиње, опремљено у ходнику, и кухињу, у комбинацији с ходником
Савет 1. Подне облоге повећане дубине ће се померати кроз кухињу безбједније
Ако је могуће, набавити кухињски намештај по наруџби, тако да доњи ормани и пултови немају стандардну дубину (60 цм), већ увећану (70-80 цм). Потом можете уградити судопер и штедњак ближе унутрашњем зиду.
- Ако инсталирате умиваоник око 5-10 цм од ивице тоалета, на поду ће бити мање спреја од воде.
- Плоца треба инсталирати још дубље – на удаљености од 10-15 цм од ивице тоалета. Дакле, смањите ризик од случајног спаљивања на врелом горионику или окретањем тигања с храном, у журби идите на посао.
Савет 2. Одбацити отворене полице, ормаре и шине
У кухињи, у комбинацији са ходником, прашина се акумулира много брже него у изолованој соби. Према томе, отвореним полицама и шинама би требало бити пожељно затворене гардеробе. Осим тога, не само да штите посуђе и намирнице од загађења, већ и визуелно чине кухињу уредно.
- Идеално решење за кухињски ходник биће мини кухиња, која је затворена окретним вратима и у овом облику се не разликује од обичног ормара. Примери таквог намештаја приказани су на слици испод.
Савет 3. Ширина пролаза мора бити најмање 120 цм
Из кухиње постављене на супротан зид или намештај, ширина пролаза мора бити најмање 120 цм, а боље – 1,5 м. У супротном, просторије ће постати не само неугодно, већ и несигурно.
- Простор можете уштедети намјештајем у подручју предсобља. Штавише, гардероба, ципела и комода са дубином од око 40 цм уместо стандардних 60 цм нису само компактнији већ и погоднији.
Савет 4. Користите моћну капуљачу
Кулинарским мирисима и масти не прожимају се сва одећа која се налази у ходнику и суседним просторијама, неопходно је инсталирати стварно моћну капуљачу.
- Прво, требало би да буде купола или уграђена тачно изнад плоче, а друго, његова продуктивност треба да буде најмање 900 м3/ сат.
Погледајте и материјал на тему: Екстракција у кухињу – шта треба да обратите пажњу приликом куповине.
Савет 5. Покушајте да поштујете правило “радног троугла”
Ако поставите три радне тачке (судопера, шпорета и фрижидера) недалеко један од другог и да формирају троугао, кухиња ће добити најповољније. Али, уосталом, у уској и малој кухињи, у комбинацији са ходником, прилично је тешко поштовати ово правило. Дакле, на пример, за сувише уске коридоре, једина могућност за уређење кухиње је линеарни распоред, када је сав радни намјештај постављен дуж једног зида. Недостатак ове шеме је да кувар током кувања мора да проведе више времена и енергије приликом кретања напред и назад дуж кухиње.
Погоднији типови распореда који су доступни за уску кухињу-ходник су:
- Двоструки ред – умиваоник и пећ је постављен један поред другог, а фрижидер је постављен на супротној страни, на пример, поред гардеробе. При избору оваквог типа планирања, запамтите да ширина пролаза мора бити најмање 120 цм.
- Л облика – у овом случају, кухиња је изграђена дуж два суседна зидина.
Ако је коридор ширине већи од 3,2 м, онда ћете моћи да изградите кухињу чак иу облику У. На пример, како је приказано у овом пројекту:
Савет 6. Украсите унутрашњост у светлосној шеми
Ово ће, прво, визуелно повећати и проширити мали простор. Друго, направите кухињу лакшу. За тамне кухиње које се налазе у ходнику, светлост која долази само из прозора суседне собе, посебно је потребна светла боја зидова и намештаја.
- Најефикаснији начин повећања простора – бојите зидове бијелим и покупите бели намештај.
- Ако се кухињски сет и зидови подударају у тону, ентеријер ће визуелно постати лакши – обиман намјештај ће се спојити са зидом. На следећим фотографијама можете видети пример таквог дизајна у кухињи у ходнику, у комбинацији са дневним боравком.
Савет 7. Зонирање собе
Унутрашњост изгледа уредно и удобно, простор кухиње треба визуелно или физички одвојен од простора хале. За то можете користити следеће трикове:
- Направите различите завршне облоге за под и / или зидове. На примјер, под у радном простору може се суочити са практичним плочицама, а остатак стана је обрезан дрвеним дијелом као што је приказано на слици испод.
- Поравнајте арцх-партиција или глазиране (види слику изнад).
- Користите као сепаратор намјештаја, на пример, шалтер, полуоток, полице, комода, кухињски орман (погледајте слику испод).
- Направите различите сценарије осветљења за различите дијелове собе. На примјер, у ходнику можете поставити хангере, спот свјетла, освјетљење гардеробе, у радном подручју – зидне сконце или расвета намјештаја, а веша је боље издвојити елегантније одјеће или лустере.
- Кухиња или, обратно, пролаз собе може бити изрезати.
Савет 8: лагано освијетли кухињски ходник како би проширили просторију
Светлост из централног лустера ће још више ужим уску и малу кухињу, па умјесто тога или поред тога, потребно је осветлити простор са рефлекторима (дуж периметра плафона) или зидне сконце.
Савет 9. Изаберите двоструко практичне материјале за завршну обраду зидова и пода
Пролазна кухиња, кухиња-ходник и кухиња, у комбинацији са ходником, брину се брже од било ког другог простора изолованог у просторији. Да бисте олакшали чишћење, помоћ ће вам допринети врхунски практични материјали за влагу и хабање.
- Зидови су најбоље обојени, и кецељу за украшавање плочицама, каљено стакло или металне плоче (више у материјалу: Који је предњи дио кухиње бољи?).
- Паул је керамичке плочице или порцелан плочице. Такође имајте на уму да су на поду, прљавштини, мрвици, воденим местима и прашини приметни много мање него на тамном.
Савет 10. Користите велика огледала како бисте визуелно повећали простор
Огледало може да се виси на зиду, да га покрије са вратима од предњих или гардеробних ормана.
Савет 11. Ормар у ходнику најбоље је изабрати са клизним вратима
Да бисте уштедели простор у кухињском ходнику, ормарићи са окретним вратима, требали бисте да преферирате гардеробу са клизним вратима.
Савет 12. Поставите кухињу на плафон
Да бисте били сигурни да се све ствари уклапају у вашу малу кухињу, у комбинацији са ходником, изаберите сет са три нивоа. У горњем гардероби можете чувати ствари које не користите често.
Савјет 13. Покушајте да не преоптерете унутрашњост са различитим површинама, обиљем боја и отисака
Тако, на примјер, неопходно је напустити разнолик дизајн предподе, фасаде кухиње и гардеробу. Ако одлучите да поставите позадину, препоручујемо вам да изаберете једнобојни премаз или платну са малим и неупадљивим узорком.
- Кућни апарати треба да буду уграђени и најбоље од свега, скривени иза фасада.
Што се тиче боја у унутрашњости, боље је направити од 2-4 неутралне нијансе. Међутим, сјајни акценти су прилично прихватљиви, али би требали бити прилично мали.
Савет 14. Трпезаријска група треба да буде лагана, мултифункционална и / или компактна
Ако место у кухињи није уопште, онда је трпезаријски простор најбоље организован у дневном боравку. Ако се и даље може наћи најмање 1-1,5 слободних квадратних метара, онда је сасвим могуће организовати мини трпезарију. Најважније је одабрати компактни намештај. Ево неколико идеја и решења:
- Трпезаријски сто може заменити шипку бројача, што је погодно за доручак, снацкање и чак радити на рачунару.
- Још једна мобилна опција – табла за преклапање која је постављена на зид и преклопљена више као полица.
- Ако посетиоци често дођу до вас, најбољи избор ће бити преклопни стони трансформатор.
- Столице су боље изабрати светлост и компактност, на пример, преклапање, које се могу наслагати или висити на зиду.
- Још једна добра опција – провидне столице или столице “духови”, израђени од поликарбоната. Неће се сметати просторима и учинити унутрашњост веома елегантним.