Дизајн ентеријера у кухињи Хрушчова: обнова и савремене идеје + фотографија
Иако технички напредак није утицао на домаћи стамбени фонд, већина породица и даље мора да се сакупи у полувековним кућама привремене градње, гдје кухиње имају површину од 4-6 квадратних метара. Наравно, овакви услови се тешко прилагођавају савременим захтевима, а многи сањају да купе нови стан или кућу. Ако планирате да останете у Хрушчову, погледајте идеје и фотографије, како дизајнирати малу кухињу на паметан начин, тако да се цела породица осећа удобно у њему.
Карактеристике дизајна кухиње у Хрушчову
Пре неколико деценија Совјетски домаћица коштати минимум апарате, користи мали број јела (остатак се побринуо за у ормар) и имајући у виду дефицит могао чувати само малу количину намирница. Она је такође ослобођен од патњи избора и уградњу кухињских елемената – првобитно је пројектована за стандардну собу и, као и сви остали комади намештаја ере, а не екстремно декоративног.
Ако се данас упоредимо, ситуација се радикално променила, с обзиром да су модерни људи, чак и уз умерене приходе, имали неколико прилика:
- значајно олакшавају живот кроз различите инструменте;
- индивидуализујте свој простор због најширег асортимана намештаја;
- створите угодно место за кување и породичну рекреацију.
Све би било дивно, али како прилагодити све што вам треба у минијатурном подручју? Гасна колона или бојлер, фрижидер, машина за веш – ове велике геџете се обично могу наћи само у кухињи. Штавише, дефицит квадратних метара често погоршава неправилна геометрија просторије, због закривљености зидова и присуства ниша или кутија.
Комфоран аранжман у таквим околностима није лак задатак, а заправо је боље решити га професионалним дизајнерима ентеријера. Али са одговарајућим нивоом мотивације, можете покушати самостално развити изглед мале кухиње. Могуће је да ћете се прибавити дизајнираним триковима, добити са мало крви или још увијек радикално реорганизовати свој дом.
Обнова мале кухиње
Модеран ентеријер има простран простор, тако да се не препоручује стварање његовог дизајна у малом простору. Да је повећате у хрусцхевки, направите реконструкцију: повећајте врата, направите преграду између суседних соба или уклоните све зидове, формирајући студио апартман. Запамтите да је за разлику између функционалних зона потребно пажљиво размишљати о њиховом раздвајању помоћу завршних обрада или унутрашњих предмета.
Студио у Хрушчову
Конструктивна карактеристика таквог кућишта је потпуно одсуство унутрашњих зидова и, сходно томе, врата. У најмањијим студијима има простора само за кухињу, спаваћу собу и купатило, али чак иу овом случају је много удобније у њима него у ограниченом простору.
Студио апартмани:
Наравно, на фотографији такви студији, трансформисани из бившег Хрушчова, изгледају веома атрактивно. Такав изглед има и друге предности:
- минимална зависност од вештачког осветљења;
- повећање животног простора због елиминације коридора;
- заменљивост функционалних зона приликом преуређивања намештаја;
- олакшао кретање по стану.
Истовремено, такво решење је погодан не за сваку породицу, јер захтева много скуп и дуготрајан, лишава апартман кутке и захтева трајно уклањање из њене кухиње мириса. Такође је важно да се поново планирана Хрушчов је постао 10-20% јефтиније станове у истој класи.
Зонирање у студијима је обавезно:
Што се тиче дизајна кухиње, мора се уписати у цјелокупни стил стана и истовремено одвојен од остатка територије. Да бисте применили ове захтеве, користите неке препоруке:
- ујединити кухињу и стан једним бојама;
- за завршну обраду, изаберите лако испрате, масти и водоотпорне материјале;
- Користите најприкладније за малу опцију зонинга – шанк или стол за ручавање.
Будући да кухињски студио пружа савршени ред, потребно је пажљиво размотрити систем за складиштење свих предмета, укључујући и најмању.
Кухиња у комбинацији са дневним боравком
У присуству једне или двије спаваће собе са пуним собама, унификација кухиње са ходником је честа опција стана-студија. Сматра се да је удобније, пошто преузимају све његове предности и готово потпуно недостају. Природа употребе територије је изражена јасније, па је кухиња-дневна соба много лакша за зонирање и тиме га чини функционалнијом.
Дизајн кухиње и дневне собе у Хрушчовој:
У дизајну већ није мале кухиње, дозвољено је испробати више смела рјешења, на примјер, помјерити радну површину с умиваоником и штедњак на кухињски оток или чак уградити кухињу радијуса. Међутим, снажно ући у храброст није неопходно – у одсуству дизајнерског искуства, дајте предност класичним врстама планирања:
- линеарно – омогућава потпуно сакривање кухиње (нарочито ако га обавите у једној боји са зидовима) и оставите максималан простор за друге потребе;
- Угао – омогућава вам да направите прави радни троугао и удобно поставите постоље;
- У облику – употреба прозора на радном месту значајно проширује корисну површину на коју можете да поставите, на пример, машину за прање веша.
Пре почетка радова за демонтажу, пројекат мора бити усклађен са локалним ЗТИ, који обично траје око 2-3 мјесеца. Имајте на уму да вам неће бити дозвољено да уједине кухињу опремљеном штедњаком на гас са дневним боравком. Ако је ваша кућа електрифицирана, а разграђене преграде нису носиоци, онда су шансе за успјех у легализацији обнове врло високе.
Кухиња у комбинацији са балконом
Процес у потпуности демонтаже балкона улаз са прозора праг и Перестенко не може назвати једноставан, и да схвате да ли разумних напора, неопходно је да се мисли унапред користи од новооткривене простора. На пример, доноси балкон радно место ефективно гледа фотографије, али његова аранжман заједно са снабдевање свих комуникација је изузетно контроверзна одлука из тачке гледишта законитости, сигурности и једноставности употребе.
Начини коришћења балкона:
За просјечног власника Хрушчова много је лакше и ефикасније комбинирати кухињу са балконом, задржавајући зид и уклањајући само прозор и јединицу врата. У овом случају нестаје потреба за израдом пројекта и добијањем пакета дозвола. Прозорски праг допуњен са столом на врху служи као барски бројач или сто за брзе закуске, док на балкону можете поставити:
- фрижидер – ако се балкон налази на сјеверној или сјеверозападној страни куће, апарату не прети прегревање, а подручје у кухињи ће пуно пуштати;
- трпезарију са трпезаријом – под условом да је простор компактно организован, а звучна изолација топлоте и звука је угодна за неколико људи;
- кухињски ормарић – омогућава вам да поручите простор за складиштење и максимално искористите балконски простор од пода до плафона, због тога што ако желите да напустите горњи слој ормара директно у кухињи.
Ако спојите балкон на електричну мрежу, онда можете лако пренети на њега и неке друге мале електричне уређаје: мултиварк, микровална пећница, хлебач или плоча за кухање. Као што видите, места у малој кухињи постају све већа.
Арцх уместо врата
Слажем се, врата у кухињу скоро никада нису затворена, и потпуно је дозвољено да га разбијете, остављајући отвор врата или украшавање њом прелијепом конструкцијом. Такође је прихватљиво поставити врата из ходника и уградити лук између дневне собе и кухиње. Дакле, добијате верзију кухињског студија, са малим буџетом.
Врсте лукова и завршних обрада:
У условима Хрушчова, врата ће морати да се подигну, полукружно руши преграду изнад врата. За декоративно завршно обрађивање припремљеног лука користе се различити материјали:
- пластични панели – јефтини, практични, једноставни за инсталацију (можете га сами причврстити течним ноктима на обрађеном косином), тако да је прилично често и, може се рећи, досадна опција;
- полиуретански штукат – за дизајн малих просторија важно је изабрати равно декор с неизрецивим рељефом, додатним плусом – способношћу да га обојите у било којој хладовини;
- завршио дрвени лук – у зависности од материјалних могућности купца могу бити направљене од пуног дрвета, залепљене даске или МДФ, а образац природног дрвета савршено уклапа у скоро свакој од изабраних стилова и не захтева додатну декорацију;
- гипс картонска конструкција – омогућава вам украшавање лука не само у класичном, већ иу било којем другом облику; због своје свестраности и приступачности, дривалл се сматра фаворитом код професионалних и домаћих занатлија, али за кухињу може бити превише ракија и отпорна на влагу.
Морам да кажем да је због ниских плафона у Хрушчова избор лука конфигурацији је донекле ограничен. Дакле, уз висину врата 2-2.1 м можете опремити арк-роцкер, лук у стилу Арт Ноувеау, лучни портал, и од клизавог, трапезног или комбинованог облика боље је одбити.
Савремене идеје за дизајн кухиње у Хрушчову
Поред физичке реорганизације простора, вредно је размишљати о свом визуелном експанзији, добро је начин на који су се дизајнери ентеријера развили довољно за то. Прво правило њиховог правила је: за компетентни дизајн мале кухиње, декорација мора бити одржана у светлим бојама. И да простор није досадан, обратите пажњу на важне нијансе.
Дизајн малих кухиња од професионалаца:
Светлост и расвета
Не само да су кухиње у Хрушчову бесрамно мале, тако да су и слабо освијетљене. И као што знате, тамни простор изгледа још мањи. Дакле, ваш задатак као почетни дизајнер је да попуните унутрашњост са светлом. Да бисте постигли жељени ефекат, неколико препорука ће вам помоћи:
- компликовани лустер са висећим ланцем, преферирају се надморска или горња светиљка, софити за плафоне, компактни рефлектори на аутобуским системима;
- примењују вишеслојно осветљење – комбинују велику централну светиљку са точковним изворима светлости;
- у трпезаријском простору изнад столице за трпезарију користите једну спектакуларну суспензију са подесивом висином или зглобом на зиду на увлачном носачу;
- Не занемарујте врхунац радног подручја – данас она игра улогу не само функционалне, већ и декоративне.
Због лажних светиљки, морат ћете жртвовати 4-5 цм висине стропа, али ова одлука је оправдана, јер осветљење уз њихову помоћ и на фотографији и стварности ствара илузију лакости и пространости.
Уграђени уређаји ће “украсти” чак и више центиметара – 10 или чак 15, тако да се не сматрају еквивалентном алтернативом. Централна гипс-картонска кутија на плафону, која се традиционално препоручује за Хрушчов, замењена је линеарном структуром која се налази дуж кухиње. На тај начин ћете обезбедити довољно осветљавања радне површине и сакрити се сјајне комуникације, на пример, канал за издувни ваздух.
Савремени начини организовања осветљења:
Још једна мала тајна локална расвјета – затворите размак између висећих ормара и стропне плоче од поликарбоната или стакла од мраза и изнутра осветљавају га ЛЕД траком. И, наравно, покушајте да максимално искористите природно светло: обезбедите прозирне завесе, жалузине, роман или ролетне, а у процесу рада кухиње не заборавите да често оперете прозоре, посебно оне који се суочавају са северне стране.
Подна и зидна декорација
Кухињске површине су изложене температурним и влажним флуктуацијама, масним испаравањем и прашином се брзо наслањају на њих, па према њиховом квалитету показују високе захтеве:
- материјали, било да се ради о тапетама, плочицама или декоративним малтерима, треба да се прати;
- одустати од порозних и текстурних врста завршних слојева, упијајући прљавштину и мирисе – плута, текстил, велур и јутну позадину;
- одредити класу запаљивости одабраних опција – на примјер, забрањени су зидови са плочама МДФ-а или другим грађевинским материјалима са малом рефракторношћу на удаљености од мање од 1 м од опреме за гас.
Поред конвенционалних опција које су погодне за стварање основне завршне обраде, савремени дизајн нуди неколико нових идеја:
- стаклени панели – панел са било којом сликом или фотографијом која се наноси на стакло; лако се инсталира, не плаши се шока и влаге;
- позадине од чврстог винила – разликују се од уобичајене структуре густине винила и густине; може се опрати брусним и детерџентом;
- металне површине – савршено у близини пластике, стакла, подних облога; постављањем преклопника од брушеног нерђајућег челика одржаћете минималистички, технолошки или индустријски стил ентеријера кухиње.
За завршетак пода, мешавина полимера за пуњење је најбоља. Његове предности су висока влага и отпорност на хабање, ниска осетљивост на промене температуре и широк спектар дизајна. Захваљујући новој технологији, можете направити мраморне подове, пружити савршено матирану текстуру или сјајни и сложени дизајн са 3Д фотографијом.
Цолор Цхоице
Листање модних часописа са фотографијом разних ентеријера, можете приметити да сами дизајнери често користе светле и сочне нијансе за украшавање малих просторија. Међутим, немојте журити да прате њихов примјер – треба се проучити умјетност играња са активним бојама. Зато зауставите метод вин-вин, који се састоји од одабира базне нијансе из пастелне скале и неколико додатних потребних за креирање акцента.
Пастел се назива сенка било које боје, добијена када се помеша са белим. Тако, пастели, као и боје, могу бити хладни и топли. Да бисте утврдили који тон вам више одговара, погледајте горенаведену фотографију и пажљиво проучите собу која ће бити обрезана:
- ако је Хрушчов осенчен од суседних зграда, или се кухиња налази на сјеверној страни, хладно освјетљење треба уравнотежити топлим тоном – карамелом, благо розе, бледо жуто;
- јако освијетљена соба треба визуелно засенчити хладну нијансу зелене, плаве, ружичасте, лила;
- ако било која површина коју желите визуелно отлити, изаберите за нијансу тона лакши од главне.
Да бисте утврдили другу боју, користите тастер за боју на којем бисте изабрали суседни на десној или лијевој страни првог. Такође је могуће комбинирати основну боју са монохроматским, тј. Оном који је у истом сегменту са њим. Имали сте изузетан трокут на колорном боји, добићете трећу нијансу – контраст, потребан за креирање акцента.
Декоративни предмети
Захваљујући нагласку, мала хрушчова кухиња може се претворити у светлу модерну собу ексклузивног дизајна и тражити фотографију у неком унутрашњем магазину. Детаљи о акценту не би требало да заузимају пуно простора у унутрашњости – дају им не више од 10% површине, покупити неколико омиљених предмета у продавници намештаја или, уколико стил то дозвољава, на браварском тржишту. Ево шта може бити:
- слике и зидне плоче – у кухињи изгледају добре модуларне слике (триптихи, полиптихи) са одговарајућом темом цртежа и величином платна;
- огледало – замењујући мали фрагмент зида поред благовне групе, омогућава вам да визуелно повећате површину и истовремено изгледа веома оригинално у унутрашњости кухиње;
- Облога креде и маркера – црне детаље повољно наглашавају унутрашњост, а зидни део зида може се користити за рекорде домаћинстава;
- породичне фотографије – стална или заменљива изложба најбољих фотографија заједничког одмора одржава пријатно расположење и даје тему за разговор;
- биљке на прозору – било да се ради о мини врту са украсним бибером или јагодама или намотавањем Традесцантиа, зеленило у кухињи је увек најбољи украс.
Декоративни елементи такође укључују кухињски текстил, посуђе, обложене јастуке, мали сет чаја – пажљиво изаберу свој избор, а ваша кухиња у Хрушчову ће играти нове боје.
Локација намештаја и опреме
Приликом пуњења мале кухиње са намјештајем и уређајем, неопходно је константно повезати подручје са функционалном сврхом сваког објекта. Врло је вероватно да ћете чак иу фази дизајна моћи да напустите непожељне уређаје, често лоциране овде по инерцији. Због тога немојте бити превише лијени када дизајнирате и развијате дизајн да бисте креирали димензионалну скицу и побиједили различите распореде на њему.
Уграђена технологија
Уграђени кућански апарати могу бити сакривени иза монолитне фасаде намештаја, због чега они заузимају мање простора. Према карактеристикама ове технологије није инфериорно у односу на засебно стојеће моделе, али је нешто скупље. Мали апарати – апарат за кафу, микроталасна пећница, процесор хране – такође је боље изградити у унапред дизајнираном ормару.
За малу собу, минимални сет је фрижидер и плоча за кухање. Међутим, ако желите, у њега можете поставити и машину за прање судова, ау ту сврху је комбинован 2 у 1 (машина за прање судова) и чак 3 у 1 (машина за прање судова). Из одвојене рерне, ако домаћица не воли домаће колаче, можете одбити.
Фрижидер у унутрашњости
Мали једнослојни фрижидер обично није у стању да задовољи потребе чак и мале породице, а избор одговарајуће локације за комплетну јединицу постаје прави проблем. Ево неколико фотографија и препорука мајстора дизајна, где је у Хрушчову са кухињом од 5 квадратних метара. можете инсталирати фрижидер:
- на улазу – масивни двокоморни уређај, наравно, чиниће још мањи мањи простор, али ће омогућити организовање кухињске зоне према правилу троугла;
- на прозору – ова опција је погодна ако преграда има ширину до величине фрижидера;
- насупрот слушалица – у овом случају, породица ће веиерати поред фрижидера, што може бити и плус или минус;
- у остави, на балкону или у ходнику – трансфер фрижидера у другу собу ослобађа кухињу, али доводи до повећања удаљене количине током кувања.
Нажалост, нема бескомпромисне могућности за постављање фрижидера у малу кухињу.
Фотографија дизајна кухиње у Хрушчову са фрижидером:
Са машином за прање веша
Да напишемо велику машину за веш у купатилу Хрушчова – у другим случајевима то није могуће, па га треба пребацити у кухињу:
- до умиваоника – предност ове локације је опћи водовод и прикључак на канализацију;
- испод тоалета – мало продубљује аутомобил изнад фасадне линије, можете га потпуно затворити са вратима;
- у ормару са преклопним врхом – оптималан је за машину са вертикалним оптерећењем, међутим, током рада, употреба радне површине изнад ње је компликована.
Још неколико фотографија, можда ће вас упитати опцију која је прихватљива за ваш случај.
Планови са машинама за прање:
Са гасном колоном
Одбити колону за гас у Хрушчову није вредно – и даље остаје најекономичнији начин грејања воде за потребе домаћина. Али може се органски уклопити у дизајн миниатурне кухиње на један од следећих начина:
- држите на уму – модерни звучници изгледају прилично атрактивни, ентеријер у стилу поткровља или техно користи само од свог присуства на зиду;
- сакрити у орману – посебно направљен, не би требао имати задњи зид, дно и поклопац (ово је важно за вентилацију и годишње инспекције инспекцијом гаса);
- да инсталирају надземну кутију – произвођачи често нуде опрему комплетном са готовим кутијама или се могу направити независно од гипсаних плоча, шперплоца или пластике.
За производњу заштитног и декоративног дизајна одаберите ватросталне материјале. Такође је дозвољено да га лепује из унутрашњости слојем изолације.
Гас колона у кухињи:
Са доручком за доручак
Супротно мишљењу да у малом кухињском бару нема мјеста, погодно је за породицу од 2-3 особе која може приуштити да одустане од трпезарије. Шалтер за бар је посебно погодан у кухињи – дневном боравку или студију, јер успјешно дели два простора. Што се тиче посебне собе, овде се може уредити:
- на прозору – боље је да се дивимо прелепом погледу са висине столица, а елегантан дизајн неће блокирати природно осветљење;
- на зиду – одсуство вида пред очима компензује се зидном фотографијом, сликом, али и могућношћу коморне комуникације;
- праволинијски на зид – за кхрусхцхевки погодан компактни постоље-трансформатор, који у право време распада на нормалу.
Одвојено треба поменути барске столице. Такође морају бити компактни и практично без тежине, зато изаберите пластичне или металне производе са сјајним или провидним површинама.
Варијанте уградње барских столова:
Резултат вашег рада биће одрживи пројекат миниатурне кухиње, чији сте власник имали среће. Ако је могуће, покушајте да је покажете специјалисту, тако да вам помаже да елиминишете могуће грешке, а затим почните безбедно са извођењем концепције.