Dekoracja ścienna w kuchni: 7 opcji wygrywa-wygraj – banking-on-green.com

Dekoracja ścienna w kuchni: 7 opcji wygrywa-wygraj

Dekoracja ścienna w kuchni: 7 opcji wygrywa-wygraj

Kuchnia była i pozostaje najbardziej popularnym miejscem w każdym apartamencie, co oznacza, że ​​powinna być wygodna dla gospodyni i przyjemna dla gości. Tutaj wszystko jest ważne: pojemność szafek, kolor zasłon lub żaluzji, funkcjonalność urządzeń AGD, wykończenie ścian w kuchni, podłogi i sufity. Biorąc jednak pod uwagę wypełnienie tego pomieszczenia, należy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak wysoka wilgotność, spadek temperatury, możliwość zanieczyszczenia.

Ściany kuchenne

Ściany kuchenne

Dekoracja ścian w kuchni: sprawdzone opcje

Nowoczesne materiały budowlane zadowolą nawet najbardziej wymagającego konsumenta. Wielu jest przekonanych, że najbardziej praktyczną ozdobą ścian kuchni jest dachówka. Ale możesz wybrać inny materiał, który będzie pasował do twoich potrzeb i możliwości.

Farba na bazie wody

farba na bazie wody

Wielu budowniczych jest przekonanych, że farba na bazie wodnej lub drobno rozproszona jest uważana za idealny materiał wykończeniowy ścian kuchennych w stosunku do ceny i jakości. W takich farbach nie ma rozpuszczalników, dlatego są bezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Nie mają ostrego zapachu, ale z powodu swojej bazy wodnej wysychają dość szybko.

Farbę na bazie wody nanosi się na kilka warstw. Po nałożeniu na powierzchnię ścian woda zawarta w kompozycji szybko odparowuje, a pozostała farba zapewnia ścianom niezawodną ochronę przed wilgocią. Ponadto farba nie złuszcza ścian, ale jest oddychająca i przepuszczalna dla pary, dzięki czemu pozwala “oddychać” malowaną powierzchnią. Skala kolorów jest praktycznie nieograniczona, więc za pomocą drobno rozproszonych farb wykończeniowych ścian w kuchni stworzysz pożądane wnętrze.

Odporna na wilgoć farba antybakteryjna

Jest to również farba na bazie wody, ale ma dodatkowe funkcje: chroni pomieszczenie przed bakteriami. Jest to jasna biała farba, która tworzy odporny film bakteriobójczy. Z biegiem czasu nie żółknie i po nałożeniu na powierzchnię ściany wysycha bardzo szybko.

Odporna na wilgoć farba antybakteryjna nie zawiera substancji toksycznych. Działanie bakteriobójcze opiera się na włączeniu tlenku srebra do kompozycji. Taki producent farb zaleca stosowanie w szpitalach, ale ostatnio był stosowany w mieszkaniach i domach, a mianowicie w pokojach dziecięcych i kuchniach.

Farbę nanosi się tylko na suche ściany bez zanieczyszczeń. Jeśli na ścianie jest słaba osłona, należy ją usunąć. Farbę dokładnie wymieszać i nanieść za pomocą pędzla, sprayu lub wałka. Jeśli konieczne jest zmniejszenie lepkości farby, można dodać wodę (ale nie więcej niż 10%).

Dekoracja ścienna w kuchni z tapetą

wykończenie tapet

Wielu woli przykrywać kuchnię tapetą. Dzięki takiej dekoracji pokój wygląda bardzo przytulnie, ponieważ istnieje wiele opcji kolorystycznych, można łączyć tapetę z innymi rodzajami wykończeń (farbą, płytkami, panelami drewnianymi lub plastikowymi). Co więcej, możesz zmieniać tapetę dość często, nie wydając zbyt dużo czasu i pieniędzy, czego nie można powiedzieć o kafelku.

Aby udekorować ściany w kuchni, zaleca się stosowanie próbek tapet odpornych na wilgoć. Teraz w sprzedaży można znaleźć i zwyczajne dobre cechy, które można łatwo umyć. Są świetne do kuchni. Jako opcję należy również rozważyć tapetę do malowania.

Tapeta odporna na wilgoć może być:

  • Drukowane (drukowane farbami przy użyciu polimerów odpornych na wilgoć);
  • z folią ochronną na przedniej stronie (skład filmu obejmuje emulsje i lakiery polimerowe);
  • z cienką warstwą polimeru, nakładaną na podstawę papieru (taka tapeta może być zarówno z późniejszym wytłoczeniem, jak i bez niego);
  • tapeta w postaci nieprzezroczystej folii bez podstawy z wzorem polimerowym (taka tapeta może być wielokrotnie przemywana ciepłą wodą i mydłem, nie ściera się);
  • teksturowane (tapeta strukturalna) – tapeta do malowania z głębokim reliefem, którą można przykleić do dowolnej powierzchni.

Dobrym wyborem do dekoracji ścian w kuchni są reliefowe (teksturowane) tapety. Zazwyczaj są one dwuwarstwowe, ale znacznie grubsze i gęstsze od tradycyjnych papierowych tapet. Zachowują odporność na wodę nawet po wielokrotnym malowaniu, ponieważ ich powierzchnia jest impregnowana specjalnym roztworem, który odpycha wilgoć. Kolejną zaletą takich tapet jest to, że dają one miejsce do przemyślanego projektu, ponieważ sam decydujesz, jak je pomalować.

Płynna tapeta

Płynna tapeta to trwała powłoka, która wypełnia wszystkie pęknięcia, ukrywa wszelkie wady ścian. Ale pomimo tej przewagi, cienki papier ścienny jest rzadko używany do wykończenia ścian kuchni. Płynna tapeta nie jest odporna na wilgoć, dlatego trzeba ją pokryć kilkoma warstwami lakieru akrylowego lub lateksowego.

Wychodząc na ściany kuchni z płytek ceramicznych

płytki ceramiczne

Płytki w kuchni to piękna, odporna na zużycie i wodoodporna powierzchnia, która jest bardzo łatwa do czyszczenia. Producenci oferują płytki o różnych rozmiarach, fakturach i kolorach. I wyprodukuj kafelek do podłogi, do ścian i płytek dekoracyjnych z wzorem, wzorem lub zdjęciem w jednym schemacie kolorów.

Zaletą płytek ceramicznych jako wykończenia ścian kuchni jest łatwość czyszczenia. Takie ściany nie boją się wilgoci, gorącego oleju i innych zanieczyszczeń, które powstają podczas gotowania.

Przy układaniu płytek lepiej jest przyciągać mistrzów, ponieważ nawet najpiękniejsze i najdroższe płytki mogą zniszczyć kuchnię, jeśli nie przestrzegasz zasad podczas układania.

Drewniana podszewka

Materiał ten posiada wszystkie przydatne właściwości drewna – tworzy sprzyjającą atmosferę w pomieszczeniu, reguluje wilgotność. Pokój, wykończony drewnem, wygląda niezwykle przytulnie. Wilgoć, spadek temperatury, światło słoneczne ten materiał nie jest straszny, łatwo się myje. Podszewka wizualnie wyrównuje ściany, ale punktem ujemnym jest zmniejszenie użytecznej powierzchni pomieszczenia: każda ściana przesuwa się do środka pomieszczenia o nie mniej niż 4-5 cm, co jest cechą wyściółki podszewki. Ponadto materiał ten jest dość drogi. Ale jeśli możesz pozwolić sobie na przycięcie ścian w kuchni naturalnym drzewem, na pewno nie będziesz żałować.

Do dekoracji wnętrz pomieszczenia zaleca się stosowanie podszewki sosnowej, limonkowej, dębowej, olchowej. Jeśli wolisz cedr, nie tylko wypełnisz pokój przyjemnym aromatem, ale także ochronisz swoją rodzinę przed chorobotwórczymi bakteriami: cedr wydziela specjalne płyny, które niszczą te bakterie. Jeśli podoba Ci się to, co niezwykłe, prawdopodobnie wybierzesz świerkową deskę: ma dobrze zaznaczony wzór. Oczywiście podszewka z gliny wykonana z naturalnego drewna, cała kuchnia może być bardzo droga, być może warto rozważyć łączną opcję wykończenia kuchni lub preferowania plastikowego panelu na drzewo.

Dekorowanie fartucha za pomocą plastikowych paneli

panele

Zaletą tego materiału jest to, że nie boi się wilgoci, pleśni, grzybów, nie obawia się spadku temperatury. Producenci materiałów budowlanych oferują dużą liczbę kolorów i faktur paneli z tworzyw sztucznych. Są nawet lustrzane panele, ale nie są one zalecane do użytku w kuchni: jest przeciwwskazane do kontaktu z wodą. Lepiej jest zwracać uwagę na odporne na wilgoć płyty wykończeniowe. Istnieją cztery rodzaje:

  • panele wykonane z naturalnego drewna, okleinowane naturalnym fornirem;
  • panele, których powierzchnia jest laminowana folią;
  • panele z plastikową powierzchnią;
  • panele z podstawą z płyty pilśniowej, MDF lub PCV.

Połączone wykończenie

Jest wybierany przez większość właścicieli kuchni. Ściany można zszyć drewnianą lub plastikową wyściółką, a ścianę roboczą licować płytkami ceramicznymi. Możesz tapetować na tapetach kuchennych i fartuch (powierzchnia robocza) wykonanych z plastikowych lub szklanych paneli. W jadalni można użyć kamienia naturalnego lub bambusa do dekoracji ścian. Wszystko zależy od osobistych preferencji i możliwości finansowych właścicieli mieszkania.

decor

Leave a commentiphonevideorecorder.com
mgcool.cc
deadmansbones.net
fearlesslycreativemammas.com
thefunky-monkey.com
openssi.org