Cegła we wnętrzu kuchni – nietypowy element wystroju o niespotykanym designie
Cegła jest wykorzystywana wszędzie, a nie tylko w budowie kapitału. Nie mniej szeroko stosuj ten materiał w projektowaniu wnętrz. Szczególnie aktywni projektanci używają w kuchni naturalnej i sztucznej cegły dekoracyjnej. Są skojarzenia z płonącym kominkiem, domowym i rodzinnym ciepłem. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia eleganckich jadalni i kuchni za pomocą muru, aby zainspirować i zdecydować się na taki remake w domu. Okazuje się, że nie ma w tym nic skomplikowanego.
Jakie style znajdują się w murze
Modny i stylowy element wnętrza – ściana z cegły znajduje się w wielu stylach dekoracji. W razie potrzeby może być organicznie wpisany do każdej kuchni. W zależności od rodzaju muru, jego koloru, kształtu, tekstury, możliwe jest dekorowanie i prezentowanie tej samej ściany w zupełnie inny sposób.
Romans przemysłowy – styl loftowy
Jednym z najbardziej popularnych i popularnych stylów jest dziś loft. Głównymi cechami poddasza we wnętrzu są szorstkie, nieprzetworzone materiały, obfitość wolnej przestrzeni i światła. Cegła jest ulubionym materiałem budowlanym tego strychu.
Ściana z cegły w kuchni w stylu Loft wygląda bardzo ekologicznie. Często z kontrastującym designem ścian projektanci zonirujutą przestrzeń w kuchni. Na przykład może to być nieobrobiony od podłogi do sufitu mur w obszarze roboczym. Inna opcja – mały przydzielony obszar w jadalni.
Często ceglane bloki są obecne nie tylko na ścianie, ale także w projektowaniu innych elementów kuchni. Najczęściej są to kolumny, kontuar barowy, wyspa kuchenna. Jasna ściana nie znika z obrazu. Ale czasami ma on odwrotną funkcję, podkreślając wyróżnianie się na tle reszty kuchni.
Urok kraju to styl wiejski
Styl ten od dawna jest popularny wśród projektantów i nie rezygnuje z zajmowanych pozycji. Naturalne materiały, elementy sztuki ludowej, rękodzieła, obfitość tkanin i ozdobne drobiazgi ręcznie robione – to przyciąga styl wiejski.
Kraj w stylu francuskim – Prowansja, doskonale komponujący się z ceglanymi wstawkami w projektowaniu ścian kuchni. Można użyć naturalnego muru, pomalowanego na biało lub imitacji z płytek ceramicznych, najczęściej w pastelowych odcieniach.
Na takiej ścianie nie jest akcentowana, nie służy jako element kontrastowy. Powinien raczej stanowić dyskretne tło dla jasnych tematycznych akcentów – obrazów pastoralnych, kompozycji świeżych kwiatów, otwartych półek z ceramicznymi figurkami i innych tradycyjnych francuskich elementów dekoracji.
Kraje amerykańskie utrzymują się w czerwono-pomarańczowych odcieniach naturalnego drewna i czerwonej cegły. Murowanie w kuchni w tym stylu musi być nieoczyszczone, naturalne, ze wszystkimi jego wadami i wadami. Wyobraźnia rysuje obrazy ze starych westernów, gdzie można dobrze uwzględnić ten styl wnętrza.
Inne popularne style w kuchni
Minimalistyczny, lekki, lakoniczny styl skandynawski jest obecnie znany daleko poza ojczyzną. Zaprojektowana w ten sposób kuchnia będzie przestronna, funkcjonalna i praktyczna, wystrój – tak prosty jak to możliwe, bez pretensjonalności. Często odnajdujemy cegłę we wnętrzu kuchni w stylu skandynawskim.
Klasyczny styl gotycki obejmuje również elementy ceglane, w szczególności w dekoracji ścian. W kuchni w stylu gotyckim jedna ściana lub jej część może być murowana. Możliwe jest ozdobienie otworów okiennych lub strefy glinianej. Stara cegła jest mile widziany, czasem od czasu do czasu pęka i czerniona. Tak ponura dekoracja zabiera lokatorów do starożytnego średniowiecznego zamku.
Zalety i wady stosowania muru
Podczas aranżacji domu, a zwłaszcza kuchni, ważne jest, aby wziąć pod uwagę nie tylko wygląd, ale także praktyczność wnętrza, jego funkcjonalność i wygodę. Nie każdy odważy się przydzielić w kuchni całą ścianę pod murowaniem. W sensie estetycznym czynienie lub nie układanie muru w kuchni jest kwestią gustu dla każdej osoby, a poza tym ten element wystroju ma swoje zalety i wady.
Zalety stosowania cegieł we wnętrzu
Mur z cegły:
- świetny sposób zagospodarowania przestrzennego;
- służy jako dyskretne tło dla każdego wystroju;
Cegła:
- niedrogi materiał, nie wymaga dodatkowego wykończenia;
- w trwałości tego materiału nie można wątpić;
- Aby udekorować ścianę cegłą w jednym rzędzie własnymi rękami, nie możesz nawet mieć umiejętności konstrukcyjnych;
- właściwości techniczne cegły zapewniają izolację cieplną i akustyczną kuchni.
Ważne! Najważniejsze jest użycie wykończenia z dozowanym cegłą. Jeśli zdecydujesz się zaoszczędzić na wykończeniu wszystkich ścian i pozostawić je z cegły, prawdopodobnie nie osiągniesz efektu przytulności i wyposażenia domu. Wszystko powinno być w umiarkowaniu.
Wady stosowania klocków ceglanych
Oprócz wielu oczywistych zalet, murowanie jako element wystroju w kuchni ma swoje wady:
- Cegła – nie najbardziej praktyczny materiał. Ponieważ jego struktura nie jest jednorodna, kurz i tłuszcz gromadzą się w szwach z płyty. Cegła będzie musiała być stale pod opieką;
- na co go zapisać nie będzie możliwe – na oświetlenie. Naturalna cegła czerwona nie odbija się dobrze i nie rozprasza światła, ponieważ w niewystarczającym oświetleniu kuchnia ma ponurą atmosferę. Oprawy powinny być o rząd wielkości większe niż w przypadku użycia innych materiałów;
- oprócz braku oświetlenia, nadmiar cegły we wnętrzu może wizualnie zmniejszyć pomieszczenie, czyniąc go bliskim i ponurym.
Co wziąć pod uwagę przy dekorowaniu ścian cegłami
Jeśli zainspirował Cię pomysł wykończenia kuchni murem, możesz zrealizować ten pomysł własnymi rękami. W zależności od rodzaju ostatecznego wyniku, jaki chcesz uzyskać, musisz wybrać materiał i rodzaj muru, a także późniejszy projekt gotowego muru.
Wybór materiału według składu
Jeśli mur, który planujesz zrobić z cegły, jest zbudowany z cegły, pomyśl, masz szczęście. Wszystko, co musisz zrobić, to dokładnie oczyścić mur z zewnątrz i zanieczyszczenia: kit, tapetę, farbę itp. Można to zrobić mechanicznie lub chemicznie – za pomocą specjalnych środków.
Jeśli nie masz prawdziwego muru, musisz inaczej wyjść z sytuacji. Cegła dekoracyjna do dekoracji kuchni wykonana jest z takich materiałów:
- glina (płytki ceramiczne);
- zaprawa wapienno-piaskowa (cegła silikatowa);
- mieszanina wapna z cementem;
- mieszaniny gipsowe i gipsowe.
Ta ostatnia opcja, gips, służy najczęściej do symulacji cegły w dekoracji wnętrz. Kształt, wielkość i struktura płytek może być bardzo różnorodna. Długość i szerokość płytek gipsowych powtarzają parametry tych bloków, ale ich grubość jest dość mała – około 5 mm.
Zewnętrznie, płyty gipsowe, imitujące cegły, mogą być nie tylko tradycyjnie czerwone. Zakres kolorów jest bardzo szeroki: od naturalnej bieli do malowania po złożone kolory z kilku odcieni z przejściami w technice ombre.
Struktura płytek gipsowych również się różni. Gładkie błyszczące – dla miłośników klasyki, boniowane dla starożytności – dla zabytkowych obrazów we wnętrzu. Innym popularnym rodzajem wykończenia dekoracyjnego jest cegła “rozdrobniona” z poszarpanymi krawędziami. Wielowarstwowe płytki wyglądają na wystarczająco oryginalne i wystarczające. Clutching przypomina naturalny, “dziki” skalisty brzeg.
Kolejna warta uwagi opcja – kafle ceramiczne, symulujące cegłę. Jest lekki, łatwiejszy do układania, wygląda równie dobrze jak licowana cegła. Przy takim kafelku łatwo jest pracować. Płytka jest pokryta glazurą, aby nadać jej błyszczący połysk. Ale możesz wybrać opcję matową. Wygląda niesamowicie nie tylko jako fartuch nad powierzchnią roboczą, ale także jako kompletna dekoracja ścienna.
Panele ścienne z płyty MDF z imitacją ułożonych bloków – opcja dla tych, którzy nie chcą zawracać sobie głowy stylizacją i zszywaniem. Gotowe panele są wystarczająco duże, aby zmieścić się w ciągu kilku godzin. Na pierwszy rzut oka niemożliwe jest odróżnienie prawdziwego muru od “fałszywego”.
Jak pięknie ozdobić cegłę
Naturalny kolor muru nie zawsze odpowiada stylowi, który projektant stosuje. Możesz pracować na murze, z tego staje się tylko bardziej interesujący i niezwykły. Najprostszą opcją jest pokrycie go przezroczystym lakierem. Po tak prostych manipulacjach zauważysz, że cegła grała w nowe kolory, odżyła i została odnowiona.
Popularną metodą jest malowanie cegły w tonie reszty ścian. Tak więc ściana z murami wyróżnia się spośród innych jedynie fakturą, co samo w sobie jest bardzo interesującym posunięciem.
Umieszczenie muru we wnętrzu kuchni
Aby upewnić się, że oryginalna ściana dobrze pasuje do wnętrza, musisz wybrać nie tylko materiał i rodzaj muru, ale także jego umiejscowienie w pomieszczeniu. Od lokalizacji kontrastującej ściany z cegieł zależy ogólny nastrój kuchni, będzie ponury, lekki i przestronny.
Pierwszą zasadą łatwego, dyskretnego wnętrza jest to, że ściana stojąca powinna być oświetlona. Lepiej jest, jeśli znajduje się naprzeciwko okna. Połącz kilka odpowiednich materiałów wykończeniowych. Najlepsza cegła jest w harmonii z innymi naturalnymi materiałami – drewnem, metalem, kamieniem. Kolejnym dobrym sąsiadem tego materiału jest beton.
Jak dbać o dekoracyjne elementy murarskie
Nie jest trudno dbać o mur w budynku. Najważniejsze jest czyszczenie muru w czasie z nagromadzonego pyłu. Osobliwością eksploatacji i pielęgnacji cegieł w kuchni jest prawdopodobieństwo złożonych zanieczyszczeń. Ze względu na swoją porowatą strukturę, cegła ma właściwość wchłaniania wszystkiego, co zostało na nią wylane.
Tłuszcz jest szczególnie niebezpieczny. Plama oleju na jednym glinianym bloku może zepsuć wygląd całej kuchni. Jeśli taka sytuacja wystąpi, plamę należy przetrzeć jak najwcześniej za pomocą benzyny lakowej lub innego silnego rozpuszczalnika.
Kolejny problem – od wnikania wilgoci na powierzchni cegły może działać słonawe białawe plamy, które powodują wiele niedogodności dla właściciela kuchni. Walka z nimi jest bezużyteczna, ponieważ sól znajduje się w samym roztworze, na którym położono cegłę. Aby pozbyć się plam solnych, można za pomocą specjalnych środków na bazie kwasów.
Jak zrobić ceglaną ścianę w kuchni
Połóż ścianę z cegieł dekoracyjnych własnymi rękami nie będzie trudnym zadaniem. Ponieważ ten wzór nie przenosi obciążeń, najważniejsze jest, aby wszystko było piękne i uporządkowane. Materiały, które będą potrzebne do pracy:
- płytki, imitujące;
- klej do płytek;
- szpatułka;
- poziom budynku.
Krok po kroku proces układania cegły na ścianie wewnątrz pomieszczenia można opisać w następujący sposób:
- Na początku płytki układane są “na sucho”, bez zaprawy. Odbywa się to w celu przycięcia tych elementów, które będą wokół krawędzi i określenia grubości szwu.
- Klej nakłada się za pomocą pacy zębatej do podstawy. Następnie kładzie się na nim pierwszą cegłę. Musi być starannie wyrównany. Jeśli mur w twojej kuchni spadnie na róg pomieszczenia, musisz zacząć od tego.
- Po ułożeniu kilku rzędów cegieł narożnych rozciągnij sznurek tak, aby kolejne elementy rzędu były równe.
- Między rzędami ułożona jest opaska uciskowa o tej samej grubości przed późniejszym uszczelnieniem stawów;
- Podobnie, wszystkie pozostałe serie pasują. Co kilka rzędów należy sprawdzić mur we wszystkich kierunkach, używając poziomu.
Ważne! Klej, który działa podczas murowania i plami przód, należy natychmiast usunąć suchą szmatką. Po wysuszeniu będzie to znacznie trudniejsze.
- Następnie następuje proces łączenia. Można stosować różne metody: wałek na zewnątrz, podcięcie, wgłębienie itp. Aby ładnie rozszerzyć szwy dekoracyjnego muru, trzeba mieć pewne doświadczenie w tej kwestii.
Cegła dekoracyjna w kuchni musi być układana starannie, zwłaszcza w odniesieniu do łączenia i malowania. Usuwanie źle nałożonej farby z muru jest bardzo trudne. Dlatego doświadczony mistrz powinien pracować z dekoracyjną cegłą. Wybierz opcję projektowania pomoże projektantowi i zrealizuj jego pomysł – profesjonalnego budowniczego.