Buffet u unutrašnjosti: baka baština ili moderni trend?
Ugodni i ergonomski ugrađeni ormarići izbačeni su iz bliske prostorije Hruščovovih lijepih komada namještaja – ormari, konzole, tobogani i panoi, bez kojih nije bilo dostupnih unutrašnjosti kuhinje. Dolaskom prostranih stanova novog izgleda, kuhinjski šankovi su se ponovno vratili na svoje pravo mjesto i postali ne samo još jedan funkcionalni sustav za pohranu, već su pretvoreni u izuzetan dekorativni element blagovaonice.
Moderni buffet u unutrašnjosti kuhinje
Zatvoreni i polu otvoreni ormarići za pohranu posuđa, kuhinjskih posuđa, stolnih tekstila, prehrambeni proizvodi pojavili su se davno prije više od pet stoljeća. U početku udoban namještaj fascinirao je europske zemlje, a zatim Rusiju. Sada imate moderan ormar koji je moderan i prestižan. Može se naći u elitnoj blagovaonici, u prostranoj kuhinji, u dnevnom boravku, studio apartmanu, pa čak iu dvorani.
Izvanredno, moderni analozi malo se razlikuju od svojih drevnih prethodnika: ormarić s policama ili prozirna fasada pričvršćena je na donjem masivnom dijelu, najčešće zatvorenim slijepim vratima. Gornji “katovi” služe za demonstraciju blagovaonice seta blagovaonice, kristala, čaja i kave, na donjim policama su pohranjeni posude, kotlići, posude za salatu. U ladicama koje se nalaze ispod obloge, prikladno je sklopiti pribor za jelo.
Nema velike potrebe kupiti ormarić za jela u kuhinji, jer se njegove funkcije lako provode ugrađenim dizajnom. To je prilično važan kao estetski detalj interijera, naglašavajući stil prostorije ili predstavljaju određenu obiteljsku vrijednost. Potonja kategorija uključuje namještaj prošlosti i stoljeća prije posljednjeg, koja je naslijeđena i sačuvana kao obiteljska relikvija.
Takozvana “replika” – moderni dizajn, izrađeni u različitim stilovima – često su dio blagovaonice modularnih apartmana. Postoji mogućnost sastavljanja zanimljivih laikonskih kompleta iz stola, stolica, ormara za kuhinju. Za veliko područje često se kupuje niz ormara, ormarića i ormara u tradicionalnoj izvedbi.
Unutarnja rješenja za kuhinju i blagovaonicu
Prilikom odabira novog unutarnjeg elementa treba voditi stilskim obilježjima okolne situacije, uglavnom je potrebno uzeti u obzir boju i teksturu već instalirane slušalice. Ponekad je važan oblik prostorije, prisutnost niša ili izbočina u zidu. Pokušajmo razumjeti gotove verzije kuhinjskih ormarića za jela u modernom i klasičnom stilu.
Koji materijal bih trebao raditi?
Obratite pozornost na dizajn, svakako se raspitajte o materijalu proizvodnje – troškovi proizvoda uvelike ovise o tome. Danas se mogu naći ekskluzivna remek-djela od vrijednih drvenih vrsta, s cjenovnom cijenom od nekoliko stotina rubalja, te praktičnim modelima drvenih ploča za 15 do 20 tisuća. Ovisno o materijalu, tehničkim karakteristikama i životnom vijeku ovise.
Dakle, za proizvodnju ormara namještaja najčešće se koristi:
- Čestice – iverica, najjeftinija opcija, proizvedena lijepljenjem čipova s različitim vrstama smole;
- Drvena ploča od drvene ploče, ali umjesto čipova, punilo je drvni ostaci, podijeljeni na finim vlaknima;
- MDF – ploče malih čipova, pričvršćene prirodnim ligninom i kompaktnim, smatraju se najsigurnijim i najskupljom vrstom ploča;
- niz prirodnog drva – prirodni materijal, koji je ekološki prihvatljiv i siguran.
Svi materijali imaju dovoljnu otpornost na vlagu, čvrstoću i stabilnost, ali neki zahtijevaju dodatnu obradu ili posebnu prevlaku (na primjer, brušenje ili laminiranje). Smole koje su dio EAF-a izrađuju se na osnovi formaldehida, tako da se ploče ne mogu zagrijati, a namještaj treba biti instaliran u prostorijama u kojima borave alergičari i malena djeca.
Kako bi se očuvala estetska vrijednost namještaja, ali kako bi se smanjila njegova cijena, mnogi proizvođači idu na trik: fasade su izrađene od MDF-a ili masivnog drveta, a preostali dijelovi kućišta izrađeni su od fiberboard-a. Tehnologije prerade dosegle su takav stupanj savršenosti da u procesu jednostavnog pregleda i stručnjaci ne mogu razlikovati jedan materijal od drugog.
Strukturne značajke i dimenzije
U asortimanu ormarića lakše je razumjeti ako uvjetno podijelite sve modele u nekoliko kategorija. Ovisno o mjestu instalacije, postoje dvije vrste:
- Linearna, čija se fasada nalazi ravno;
- Kutna traka, izrađena posebno za instalaciju u kutu.
Prvi tip je prilično uobičajen, a kutni ormarići vrlo su rijetki. Najčešće se ti modeli rade po narudžbi na određenoj veličini. Oba se tipa razlikuju po stilističkoj raznolikosti iu svim mogućim dimenzijama, jedina razlika između kutne raznolikosti je velika sposobnost, što se može objasniti strukturnim značajkama.
Dizajn modernog dizajna često odstupa od klasičnih kanona. Sada u rasponu modela možete pronaći sljedeće opcije:
- Slide tradicionalnog oblika s 2-3 vrata;
- ormarića bez vrhunskih elemenata;
- rubnjaci s nadgrađem;
- staklene vitrine;
- laconic valjak coaster-olovka slučajevima.
Ploče su često popraćene zasebnim elementima koji su pričvršćeni na zid (police, zrcalo) i nalik su ladicama, ali u njihovoj svrsi – za pohranu posuđa – ostaju namještaj u kuhinji. Posebni bar modeli postavljeni su u blagovaonici ili dnevnoj sobi, a služe isključivo za posluživanje blagdanskog stola.
Superstrukture, koje se ugrađuju izravno na radnu ploču ili pričvršćuju uz pomoć podmetača, ponekad izvode dekorativnu ulogu. Međutim, praktičnije opcije su opremljene malim policama ili ladicama, u koje možete dodati sve male stvari za posluživanje – naprtnjače, šalice za šećer, stolno srebro za ceremonije čaja.
Klasična izvedba je najčešća i popularna među kupcima. Velika dva ili tri pomična vrata omogućuju vam da držite veliki broj jela, au ostakljenom gornjem dijelu je pogodno organizirati prekrasne setove i tematski suvenire (na primjer, ploče na tribinama, donijeli iz putovanja u inozemstvo).
Vitrine, zidovi od kojih su izrađeni od prozirnog stakla, tipični su za moderne interijere. Oni se razlikuju po jednostavnosti gradnje i težini linija, pogodnih za opremanje sobe u hi-tech stilu ili minimalizma.
Dimenzije ovise o raznolikosti i značajkama dizajna, ali postoje opće prihvaćene norme: širina – 1-2 m, dubina dubine do 60 cm, gornja do 45 cm, visina ne više od 2 m. Za razliku od sustava za pohranu odjeće, boce se ne prihvaćaju napraviti “ispod stropa”.
Kako odrediti mjesto instalacije
Obično ugradnja pojedinih predmeta interijera ne uzrokuje poteškoće jer su dio seta namještaja. Na primjer, za obiteljske blagdane postoje kompleti s velikim stolom, nekoliko stolica i švedski stol, a logično je ako se nalaze u blagovaonici, soba koja graniči s kuhinjom.
Velik dio kuhinje omogućava ugradnju stolova za blagovanje i ormarića za posluživanje pokraj ulaza u radno područje, slična je opcija prikladna za apartmane u rasporedu studija. Mali stanovi s 5-metarskim kuhinjama i uskim dnevnim boravcima nemaju značajan prostor pa im je jedina razumna mogućnost izgrađena struktura.141
Međutim, postoje modeli koji nisu dio slušalica. Najčešće su to antikviteti, koji su od posebne umjetničke vrijednosti. Oni služe za ukrašavanje dnevne sobe, hodnika, blagovaonice i minimalno se koriste za njihovu svrhu.
Koji proizvođači trebaju biti pouzdani
Trgovina namještajem je toliko velika da možete lako pogriješiti i kupiti predivan, ali nepouzdani model. Prije kupnje, provjerite podatke o proizvođaču. Ako postoji na tržištu više od 20 godina i ima širok raspon, vjerojatno je da kvaliteta namještaja zadovoljava stroge zahtjeve potrošača.
Tradicionalno, najkvalitetniji i lijepi dizajn razlikuje se od talijanskog namještaja. Trošak brendiranih predmeta unutrašnjosti doseže stotine tisuća rubalja, ali postoje i proračunske slušalice čiji je puštanje namijenjeno širokom potrošaču.
Nemojte zaboraviti da je jedan od kriterija za odabir besprijekorna funkcionalnost pa se prilikom kupnje pokušajte osobno pobrinuti za čvrstoću hardvera i kvalitetu završetka, zatražite prisutnost potvrde o sukladnosti.
Drveni model s vlastitim rukama
Ako vam se ne sviđa tvornički proizvodi, možete samostalno dizajnirati i izgraditi praktičan model za vaš dom. Razmislite o tome kako napraviti švedski stol od drva za kuhinju ili blagovaonicu s vlastitim rukama, koristeći najmanje materijal. Kao uzorak, uzimamo najjednostavnije rješenje – niski ormarić za jednostavno servisiranje, čija je glavna svrha čuvanje svečane usluge. Mora biti instaliran pored stola za blagovanje.
Upute za montažu ormara
Materijal – jeftini bora šipke 8×8 cm, šperploča, 1,5-2 cm debljine ploče, a za proizvoljne duljine, što ovisi o veličini, proizvod elementi (ručke, zglobovi), zatvarači (vijcima). Optimalni dimenzije gotovog kamena – duge 1,2-1,5 m, 45-50 cm dubine. Za rad također trebaju piljevina, avion, nazhdachka, odvijač i set vijaka.
postupak:
- Izrada projekta s točnim oznakama dimenzija svih dijelova.
- Izgradite okvir od šipki – povezujemo ih s vijcima tako da se dobije trokutni okvir s odjeljkom za police i ladice.
- Pripremujemo tri vrata, od kojih je svaki pravokutnik, sastavljen od 2 ploče.
- Provjeravamo korespondenciju dimenzija vrata i okvira, na koje će biti priključeni u budućnosti.
- Ukrasimo dno: stavili smo okvir na svoju stranu i pričvrstili ploču debele šperploče na dno okvir.
- Umetamo i popravljamo unutarnje pregrade, zatim vanjske zidove, bočno i natrag.
- U gornjem dijelu postavili smo vodilice za kutije – dvije drvene letvice. Možete koristiti metalni profil.
- Skupljamo okvire, pokušavajući uzeti u obzir veličine odjela namijenjenih njima. Mjesta povezivanja “vrta” dijelova s drvenim ljepilom.
- Zavarimo ručke, provjeravamo korespondenciju veličina, umetamo kutije na svoje mjesto.
- Ukrasimo vrata ručkama tako da izgledaju kao kutije. Objesimo ih na šarkama.
- Popravljamo poklopac.
Granični kamen je spreman, ostaje mu dati gotov izgled. Razbijte sve vidljive površine sitnim zrnatim mrljama, uklonite prašinu. Mi ukrašavamo drvo uz pomoć lakke ili boje – stavljamo u dva tanka sloja. Možete upotrijebiti mrlju kako biste drvu davali određenu hladovinu.
Ispalo je udoban, lijep, ekološki prihvatljiv komad namještaja koji je koristan u gradskom stanu i na kućici.
Moguće mogućnosti ukrašavanja
Slikanje gotovog proizvoda lakom ili bojom jedna je od mogućih završetka. Zapravo, postoje mnoga zanimljiva rješenja koja možete implementirati, poznavajući nijanse dekorativnih tehnologija. Svi materijali za čišćenje se prodaju u zgradama supermarketa i u odjelima za rukovanje. Nudimo vam 5 zanimljivih ideja koje mogu biti korisne u budućnosti:
- Slika s akrilnim bojama
Ova je opcija prikladna ako želite brzo ukrašavati drvenu površinu, a da ne ulaze u nijanse novih tehnologija. Za rad, potrebna vam je mala akrilna boja (baza bijele boje) i različite boje. Odabiremo tematski crtež (floristički, animalistički, životni vijek, ornament), odabiremo nijanse, pripremamo boje prema uputama. Uz pomoć predloška ili matrica primjenjujemo crtež, bojimo – ukras je spreman.
- Salvetna tehnika
Tehnika decoupagea je jednostavna, ali možete privremeno dobiti svoju ruku na manje objekte, na primjer, na bocu neobičnog oblika. Prikladne tanke salvete s uzorkom (svijetlo ili pastelno – ovisno o stilu) i posebnu lak. Izrezali smo sliku koju vam se sviđa škarama (mnogi ga samo razbiti rukama), stavite ga na pravo mjesto i prekriti ga lakom – od središta do ruba. Kada se prvi sloj osuši, stavite još jedan. Slike su smještene u sredini vrata, na bočnoj strani ručica i ukrasa – duž zidova ili duž oboda.
- Brashirovka
Tehnika koja zahtijeva strpljenje i vještine – češljanje, sjajna prilika za dobivanje drva metalnim četkom. Ali zapamtite kako je četkanje samo stane one vrste drveća, u kojoj su mekani vlakna lako ukloniti, a zatim su se ne mijenjaju teksturu: hrast, bor, jasen, ariš, oraha. Kao rezultat tretmana dobit ćete prekrasnu teksturiranu površinu s izraženim drvenim uzorkom.
- patinirana
Atraktivno izgleda patinirano drvo – obrađeno s nekoliko slojeva boje. Eksperimentiranjem brojem i debljinom slojeva, možete postići jedinstveni učinak. Prvo, drvena površina je tlo, temeljna i obojana, zatim ponovno ljuštena i obojen. Zanimljivi rezultat može se postići ako koristite zlatnu, srebrnu ili crnu boju.
- Pozlaćivanje i posrebrivanje
Pozlaćivanje krajnjih elemenata i ukrasnih detalja privući će ljubitelje stila palače. Za doradu, potrebna vam je zlatna boja u čistom obliku ili pomiješana s istim bojama. Zlatni premaz može se zamijeniti srebrnim ili brončanim premazom.
Bilo koja od vrsta dekorativnih završi pridonosi estetskoj raznolikosti i pretvara unutarnju stavku u ekskluzivnu skupu stvar.
Video odabir ideja za bufe i majstorskih tečajeva
Zanimljiv video će vas upoznati s originalnim dizajnerskim rješenjima.
Prekrasna video serija s mogućnostima interijera:
Dar za one koji vole stil Provence:
Čarobna preobrazba stare stvari:
Bilo da kupite novi švedski stol ili da vratite staru baku, vaš će interijer postati osjetno zanimljiviji i funkcionalniji. I instalirati home ekskluzivni je bolje gdje ste objedovati ili primati goste, jer lijep korisni element situacije – to je uvijek dodatna udobnost i ugodna atmosfera.